מחיר הנפט נופל הערב 2.9%, האם אנחנו לקראת תיקון נוסח 2014?

הנפט יורד הערב 2.9% למרות דו"ח מלאים חיובי ומשלים ירידה של קרוב ל-5% בשבועיים האחרונים, האם הזהב השחור בדרך למטה?
 |  (1)
אסדת נפט, צילום: Getty images Israel
שוק הסחורות סוער הערב כאשר הנפט משיל מערכו 2.9% ונסחר מתחת לרמה של 56 דולר לחבית. הנפט משלים הערב ירידה של קרוב ל-6% מהשיא שקבע רק לפני שבועיים. הירידות הערב מגיעות למרות דו"ח המלאים שפורסם לפני זמן קצר והראה על ירידה של 5.6 מיליון חביות השבוע, לעומת צפי לירידה של 3.3 מיליון חביות.
ייתכן בהחלט כי הירידות האחרונות הן "מכור בידיעה". נזכיר כי חברות אופ"ק ויצרניות
נוספות הסכימו ביום חמישי שעבר להאריך את ההסכם לקיצוץ התקופות עד לסוף 2018, וזאת תוך איתות שביכולתן לצאת מההסכם אם השוק יתחמם יתר על המידה. אבל העובדה שהשיא במחירים הגיע כשבוע לפני הועידה מאותת אולי שזו לא הסיבה המרכזית, וייתכן בהחלט שאנחנו לקראת  גל יורד במחירי הסחורות, בדיוק כפי שהתרחש ב-2014.
 
הסיבה: הבנקים המרכזיים מתחילים לצמצם תמיכה ומהר החל מ-2018. שנת 2017 אולי תיזכר כחיובית במיוחד למשקיעים ולסוחרים בשווקים כאשר ההרגשה היא "שכל מטטא יורה", אך היא מהווה בהחלט כאב ראש למקבלי ההחלטות בבנקים המרכזים. בשבוע שעבר שווי שוקי המניות הגיע קרוב ל-100 טריליון דולר, שימו לב לדרך שזו נעשה השנה: שום כלכלן לא אוהב עליות בצורה כזו.
בעולם כלכלי שכל פעולה קשורה לבנקים מרכזיים צריכים לשים לב לעובדה הבאה: ה"פיק" של הזרמות הכספים מהבנקים המרכזיים צפוי להיות החודש ומעתה כמות הכסף שמוזרמת לשווקים צפויה לרדת משמעותית. הגרף שפרסם היום דויטשה בנק  ממחיש בבירור את הירידה הגדולה בתמיכה החל מהחודש.
 


הירידה החדה במחירי הנפט ב-2014 התרחשה מיד עם הכרזת הפד' על הפסקת תוכנית הרכישות בשוקי האג"ח, וטיפס בשנתיים האחרונות בחסות הזרמות הכספיים הגדולות מצד הבנק המרכזי באירופה. השאלה הנשאלת הערב היא האם הירידה בתמיכה החל מהחודש הקרוב צפויה לגרום לגל יורד חזק?


מחיר הנפט בשנים האחרונות: נפל מיד לאחר הודעת הפד' על צמצום התמיכה.


במבט ארוך טווח ההיפוך בימים האחרונים במחיר הנפט מגיע בנק' מעניינת שאולי מאותת על תחילת גל יורד.
גורם נוסף שעשוי ללחוץ את מחיר הנפט למטה הוא האטה הכלכלית בסין, שנראית נכון להיום כבלתי נמנעת ב-2018 (לכתבה המלאה). בשנים האחרונות סין שיחקה תפקיד מכריע בהתאוששות המחירים כאשר הייתה היבואנית הגדולה בעולם.
מחיר הנפט ב-2018, לאן? הששתפו בסקר

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא 2014 . יש עודפי נפט אבל לא דרמטחחם כמו ב- 2014
  שט 07/12/2017 05:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשנת 2014 ארצות הברית התחילה לייצר מפצךי שמן ולכן מוטטה את השוק
  סגור