מתעוררת לחיים: די פארם סגרה הסכם להעמקת השת"פ עם Nhwa הסינית.

ל-Bizportal נודע כי אתמול חתמה די פארם על הצהרת כוונות עם החברה הסינית. אלכס קוזאק: "ההתאמה עם Nhwa - מושלמת. ישנם 'רמזים' שהסינים רוצים גם לקחת את פיתוח הביפולר"
 | 
(12)
אלכס קוזאק ופנג שנג סון ברגע החתימה
חברת יוניבו +6.36% יוניבו 339.4 +6.36% יוניבו בסיס:319.1 פתיחה:312 גבוה:371.2 נמוך:307.4 תמורה:4,602,161 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מקבוצת כלל ביוטכנו +1.73% כלל ביוטכנו 165 +1.73% כלל ביוטכנו בסיס:162.2 פתיחה:162.2 גבוה:165.7 נמוך:163.5 תמורה:185,427 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שרק לפני מספר חודשים נאלצה להפסיק את הניסוי בתרופת הדגל לטיפול בשבץ בשל אי השגת היעדים - ממשיכה הלאה. החברה מעמיקה את שיתוף הפעולה עם החברה הסינית Nhwa תוך ששתי החברות משלבות אינטרסים להשאת רווחים ובכך הופכת את עצמה רלוונטית שוב למשקיעים.

די פארם חתמה אתמול, ב-21 למאי, על הצהרת כוונות עם Jiangsu NHWA Pharmaceutical (ראשי תיבות "Nhwa") להרחבת שיתוף הפעולה הקיים בין הצדדים, באופן שבו די פארם מקנה לסינים את האפשרות לקבל מעת לעת מידע מהותי על מוצרי החברה, על מנת שזו תבחן האם היא מעוניינת לפתח את המוצרים בסין. עקרונות שיתוף הפעולה האמורים יוסכמו בעתיד בין הצדדים

מדובר למעשה בהרחבת שיתוף הפעולה הקיים בין הצדדים שעד כה עסק בפיתוח ומסחור מוצר ה-DP-VPA לטיפול בחולים הסובלים ממחלת האפילפסיה בסין, הונג-קונג ומקאו. ההסכם החדש נחתם בכנס שיתוף הפעולה בתחומי המחקר והפיתוח של משרד התמ"ת. בנוסף, בהתאם להסכם האמור, החברה תהיה רשאית לפנות לשותפה הסינית ולהציע לה לקדם פרוייקטים בסין הקשורים למוצריה, בהתאם לעקרונות שיוסכמו בעתיד בין הצדדים.

"מצאנו התאמה מושלמת עם Nhwa", אומר ל-Bizportal ד"ר אלכס קוזאק, נשיא ומנכ"ל די-פארם. "הבנו כי עלינו למצוא שותפים מקומיים בשוק היעד. למעשה במסגרת ההסכם אנחנו נספק אינפורמציה על ההתפתחויות במוצרים שלנו ואם הסינים יהיו מעוניינים תהיה להם אפשרות לקחת רישיון למוצר".

תרופת ה-DP-VPA של די פארם נמצאת במהלכו של ניסוי שלב 2, כאשר השלב הבא הוא ביצוע ניסוי dose ranging study לחיפוש המינון האופטימלי של התרופה, על מנת שלא יעשה נזק וגם יעצור התקפי אפילפסיה. הניסוי יכלול ארבע קבוצות כאשר שלוש מהן מקבלות מינונים שונים ואחת מקבלת פלצבו, "אינבו". בכל קבוצה יכללו 70-100 חולים - כך שמדובר בניסוי גדול בעלות של 5-7 מיליון דולר שלמעשה בה ישאו הסינים.

עם המינון של הקבוצה שהצליחה הכי טוב בניסוי החברה צפויה להמשיך לניסוי שלב 3. ע"פ החברה, התרופה המדוברת הינה בעלת פוטנציאל לטיפול בשלוש מחלות גדולות: אפילפסיה, מיגרנה ומחלת הביפולר (הפרעה דו-קוטבית הידועה גם בשם מאניה דפרסיה). התקווה של החברות כמובן היא שהתרופה תעבוד בכל האינדיקציות וכך "יווצר ערך אמיתי".

הסינים והישראלית חילקו את העבודה: די פארם מפתחת את מסלול המיגרנה, הסינים את מסלול האפילפסיה וקוזאק טוען כי ישנם "רמזים" שהסינים רוצים גם לקחת את פיתוח הביפולר.
ד"ר אלכס קוזאק, נשיא ומנכ"ל די-פארם
ד"ר אלכס קוזאק, נשיא ומנכ"ל די-פארם

די פארם לא דואגת למימון: "החברה הסינית לוקחת את המוצר שבשלב 2 עד הסוף"

"שוק התרופות בסין מהווה 6% משוק התרופות העולמי והוא גדל ב-25% בכל שנה", אומר ל-Bizportal פנג שנג סון (Sun Pengsheng), יו"ר Nhwa. הערכה היא ששוק הבריאות בסין ב-2015 יהווה 15% מהשוק העולמי, "העוגה גדולה והפרוסה גדלה", לדבריו. כך שמדובר בשוק מאוד גדול אם וכאשר התרופה תגיע לשוק.

"בכוונתנו לדחוף את פיתוח התרופה בסין מול הרגולטור", אישרה סופיה מא, סמנכ"לית ומנהלת מרכז הפיתוח של חברת NHWA. מא מסבירה כי המהלך תואם את מדיניות הקורפורציה לשפר את בריאותם ובריאות הנפש של בני האדם ולפתח תרופות חדשות. נציין כי חברת הפארמה NHWA, הינה מן המובילות בסין בתחום הטיפול במחלות של מערכת העצבים.עופר גולדברג, סגן מנהל כללי בכת"ב מסביר, כי "די פארם תהנה מהפיתוח של התרופה בסין מא' ועד ת', החברה הסינית לוקחת את המוצר שבשלב 2a עד הסוף - עד שיהיה מוצר בשוק בלי להתחשב בכסף. ההתחייבות היא לעשות זאת בסטנדרטים גבוהים כך שדי פארם תוכל להשתמש בנתונים הנאספים בניסויים למטרת קידום התרופה שלהם".

"כשנגיע לשלב 3 אלכס ירצה FDA ולא יסתפק בניסויים בסין בלבד" אומר גולדברג וקוזאק מחדד: "באופן תיאורטי אין איסור שהאישור הסיני לא יספיק ל-FDA אך מבחינה פרקטית האוכלוסיה שתופסת לשלב 3 צריכה להיות זהה לאוכלוסיה שמקבלת את התרופה - האוכלוסיה האמריקנית".

בהקשר זה נדגיש כי ההתייחסות לגנטיקה השונה מצד הרגולטור היא הכרחית ברקע לעובדות מהשטח שיש שוני ביעילות תרופות שנות בין אנשים עם גנטיקה שונה שחורים ללבנים, למשל. התועלת מההסכם לחברה הישראלית הוא שהפיתוח הקליני נעשה במימונה של החברה הסינית ולמעשה ייתכן והתרופה תיכנס לשוק הסיני לפני שתקבל את האישור בעולם כולו.

הטכניקה הסינית תומכת באסטרטגיה העולמית

"סין הבינה כי מנוע הצמיחה העתידי הוא בתחום ההייטק ובתחום הביומד ובתוך כך הממשלה מספקת תמריצים לטובת העניין ועושה מאמצים לקדם תחומים אלו", אומר אייל הראל, מנכ"ל משותף בחברת הייעוץ סינטק.

הראל שופך אור על האינטרס הסיני: "הסינים מעוניינים להביא תרופות אינובטיביות מהמערב או לפתחם בסין תוך שהם מהווים חלק מהתהליך והפיתוח הפרמצבטי עצמו. הסינים מגשרים על מעט תרופות המקור והתרופות הממותגות שיש להם דרך שת"פ עם חברות זרות תוך שהם משיגים שני דברים: יכולת למכור תרופה אינובטיבית וגם למידה מהתהליך עצמו לעצמם לעתיד".

"תמחור נמוך לחברה בשלב ניסוי מתקדם ובעלת הסכם אסטרטגי"

"ההתלהבות של הסינים מהמוצר מראה שמדובר במוצר מעניין. הסינים מודעים להפסקת ניסוי DP-b99 ולא נרתעים. הם רואים בכך חלק מהתהליך. לסינים היה ניסיון מאוד טוב עם התרופה אותה מתחילים לפתח", אמר הראל.

השווי שהשוק מתמחר לחברה הוא פחות מ-15 מיליון שקלים נכון לבוקר יום ג' והראל מגדיר אותו כ"תמחור נמוך מאוד" יחסית לחברה שנמצאת בניסוי שלב 2 וגם בעלת שיתוף פעולה אסטרטגי כמו שיש לדי פארם.

"כשהניסוי (DP-b99) נכשל המניה התרסקה 90%. הייתי מצפה לראות דבר כזה רק כאשר יש לחברה את הפיתוח הזה בלבד אך המוצר השני של די פארם לחלוטין יצא מפוקוס והוא לא מתומחר. חברת ביוטק ישראלית מאופיינת בדרך כלל במוצר דגל אחד וכל השאר בהקפאה עמוקה אך לא כך בדי פארם. לפני שנה בחתימת ההסכם עם הסינים החברה הפכה להיות חברה של שני מוצרים אשר ביכולתה להריץ שני פרויקטים במקביל".

נזכיר כי בסוף אפריל השנה די-פארם קיבלה תשלום ראשון מהשותפה בסין בגין פיתוח של תרופת ה-DP-VPA לטיפול בחולי אפילפסיה בסך של מיליון דולר. התשלום הכולל שדי פארם צפויה לקבל עבור השגת אבני דרך בפיתוח עומד על 2.4 מיליון דולר. האחוזים מהמכירות של המוצר של די פארם בסין (royalty rate) עומדים על 5%.

נציין עוד כי מולקולת ה-DP-VPA מהווה נגזרת של ה-VPA, שהינה תרופה גנרית אנטי אפילפטית המיועדת לטיפול במגוון רחב של סוגי אפילפסיה ושסך מכירותיה גבוה מ-1 מיליארד דולר בשנה באפילפסיה, מיגרנה ומניה דיפרסיה.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  וואווו (ל"ת)
  אריה 24/05/2012 16:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  היה ברור שדי פארם תשתקם. לדעתי היא אחת מחברות (ל"ת)
  המעניינות 22/05/2012 19:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • היה הוגן אם הייתם מעדכנים את האמתתת היחידה
  סוזי 22/05/2012 21:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והוא שימו לב להודעה שהם הוציאו השבוע הם עומדים לעשות הנפקה הגרסיבית של 8 מליון ש" ח לפי שער 81 ועשיו זה עומד ב 98 אחרי עליה ענקית היום זהירותתת השחלה
  סגור
 • 8.
  האמת - מאוד מעניין. השכלתי והמניה מעניינת (ל"ת)
  היה ברור שיש שם משהו 22/05/2012 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  חחחחח האמת
  אורן 22/05/2012 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מופסד 140 אלף שח על המניה הזאת יותר נכון על האופציה שנעלמה איזה טיפש אני
  סגור
 • 6.
  החברה לפני ההנפקה האגקסיבית בגלל טרומבוטק
  לדעתי המניה שווה 50 22/05/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מי יחזיק ידולל בחצי. עדיף להשקיע דרך כלל ביו עם פורטרפוליו מרשים וקרובה לקבל האישורים במדיוונד, אנדרומדה וגמידה סל הרבה חברות נוספות מבטיחות.
  סגור
 • 5.
  להיזהר מהסינים ומאוד (ל"ת)
  ק 22/05/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הקריסה בדי פארם הייתה רק פאניקה (ל"ת)
  עוד תעלה הרבה יותר 22/05/2012 15:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  המניה לא מתומחרת לפי השווי ההגיוני יש מקום (ל"ת)
  לעוד עליות 22/05/2012 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  כללביו
  כוכי 22/05/2012 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכינים את השטח לעליות......!
  סגור
 • 1.
  איזה פראיירים הסינים האלו. כל ההוצאות עליהם (ל"ת)
  מעניין איך השוק יגיב 22/05/2012 15:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • יש להם את יתרות המט" ח הגדולות בעולם
  רוצים שליטה. 22/05/2012 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רוצים להיכנס לשוק התרופות ויכנסו בסופו של דבר כאשר כסף הוא לא אופציה לכלום
  סגור