פרופ' לבהרי: "רשת ביטחון רק תעודד את קופות הגמל להמר ולקחת סיכונים"

פרופ' אמריטוס לכלכלה מהאוניברסיטה העברית בשיחה עם Bizportal ערב ההכרעה בעניין רשת הביטחון. "ניתן לתמוך ישירות בפנסיונרים באמצעות הביטוח הלאומי"
|
פרופ' לבהרי: "רשת ביטחון רק תעודד את קופות הגמל להמר ולקחת סיכונים"

"אין שום מדינה בעולם, וזה כולל מדינות סויצאליסטיות יותר כמו סקנדינביה, שהציעה רשת ביטחון למשקיעים. לדעתי מי שמציע זאת כיום, עושה זאת משיקולי הבחירות שבאופק", כך אומר דוד לבהרי, פרופסור אמריטוס (לכלכלה באוניברסיטה העברית, כאשר אנחנו נצאים ערב ההחלטה על עניין רשת הבטחון. "מי שלוקח סיכונים צריך לדעת גם לקבל הפסדים. יחד עם זאת, ניתן לתמוך ישירות בפנסיונרים שנפגעו וזקוקים לעזרה, באמצעות הביטוח הלאומי".

לבהרי מציין שפריסת רשת ביטחון והבטחת , תעודד את קופות הגמל לקחת סיכונים ולהמר בכספי העמיתים, ומוסיף: "איני רואה דרך הגיונית לסבסד את מי שהפסיד בלי לפגוע במישהו אחר. להערכתו, ההצעה גם בעייתית מבחינת יישומה."

בנוסף לכך, מעריך לבהרי שלא ניתן לדעת מראש מה תהיה עלותה של רשת ביטחון, שכן המשבר החל בחו"ל וייגמר בחו"ל ולא ניתן לדעת את אורכו." "איני זוכר משבר כזה מאז שנת 1929. עלות רשת הביטחון יכולה לנוע בין מיליארדים בודדים במתכונתה המצומצמת, לבין 10 עד 15 מיליארד שקלים ואולי אף יותר במתכונתה המורחבת", מציין לבהרי.

פרופסור לבהרי, שהיה מתומכי ועדת בכר, דוחה גם את הטענות המושמעות לפיהן הפרדת קופות הגמל מהבנקים פגעה בעמיתים. "גם ביצועי הבנקים לא טובים. הבנקים עצמם השקיעו בחשבונות הנוסטרו שלהם בסאבפריים ובבנכסים מסוכנים". עוד מציין לבהרי: "התופעה של השקעה באג"ח קונצרניות היא חיובית לכשעצמה לצמיחת המשק וליצירת תעסוקה".

לבהרי מציע חלופה נוספת לרשת הביטחון: לאפשר לעמיתים שמעוניינים לעבור מקופת הגמל שלהם לקופת גמל מוגנת שתשקיע רק בנכסים בטוחים. כך למשל, הממשלה יכולה להנפיק באופן מיחוד איגרות חוב מיועדות לתשתיות ספציפיות כמו למשל פרויקטים של התפלה, אנרגיה חלופית וכבישי אגרה נוספים.

לבהרי גם תומך בשיטת קופת הגמל האישית IRA המקובלת בארה"ב, לפיה אנשים מנהלים באופן עצמאי את קופת הגמל שלהם, שאינה נזילה עד גיל הפנסיה. ניהול זה מאפשר לכל חוסך לבחור בעצמו את מידת הסיכון וגם לחסוך בדמי ניהול ועמלות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות