הנפט משלים ירידה של 7% ב-2 ימי המסחר האחרונים, תחילתה של מגמה?

3 גורמים לוחצים כעת על מחיר הסחורה, וקשה לראות אותם נעלמים בתקופה הקרובה. שברון מאבד כעת 1.8% בתגובה, מרווחי האשראי בסקטור מתרחבים
|
(2)
נפט, צילום: iStock

גועש גם בשוק הסחורות. בעוד מחירי הזהב והכסף ממשיכים לטפס, הנפט מאבד כעת 3.3% ומשלים ירידה של קרוב ל-7% ב-2 ימי המסחר האחרונים. ברקע לירידה החדה, נראה כי 3 גורמים עיקריים מעיבים כעת על מחיר הסחורה, והם לא צפויים להעלם בקרוב. 

גורם ראשון: הגידול בהיצע
התפוקה של הארגון בחודש אוגוסט האחרון עמדה על 29.61 מיליון חביות לנפט, כ-80 אלף חביות יותר מהתפוקה של חודש יולי. עליית הייצור בחודש האחרון מפתיעה במיוחד, בעיקר בעקבות העובדה כי איראן וונצואלה מייצרות פחות מהמכסה שלהן, ולא מבחירה. סעודיה עמדה במכסה שלה עם ייצור של 9.63 מיליון חביות, אך עיראק וניגריה הגדילו את הייצור ב-80,000 ו-60,000 חביות ליום בהתאמה.  

בתוך כך, יש לקחת בחשבון כעת את המתרחש בשוקי המט"ח, ובפרט בשער הרובל/דולר. שבירה של צמד זה עשויה לחייב את רוסיה להגדיל את תפוקת הנפט שלה. 

גרף הרובל/דולר בשנים האחרונים: הלחץ בשווקים המתעוררים מכה גם ברוסיה

גורם שני: ההאטה הכלכלית בעולם
נתוני המאקרו בעולם ממשיכים להידרדר באופן יומיומי, דבר שצפויה להשפיע על הביקושים לסחורה. נציין בהקשר זה כי מדד מנהלי הרכש העולמי במגזר הייצור של ג'יי פי מורגן, ירדה בחודש האחרון לרמה של 49.3 נק', רמה המסמנת צפי להאטה כלכלית בחודשים הקרובים. 

מדד מנהלי הרכש בעולם: הכלכלה העולמית גולשת למיתון

גורם שלישי והחשוב ביותר: ירידה חדה בכמות הכסף
שוק הסחורות הוא הרגיש ביותר לשינויים בכמות הכסף בשוק. הירידות החדות שהתרחשו בסוף 2014 ותחילת 2015 התרחשו זמן קצר לאחר שהפד' הפסיק את תוכנית הרכישות השלישית שלו בשוקי האג"ח. תהליך צמצום המאזן של הפד' במהלך 2018 הוביל בסוף השנה לנפילה חדה במחירי הסחורה, כאשר הירידות נפסקו כאשר הממשל האמריקני הגדיל ב-7 החודשים הראשונים של 2019 את כמות הכסף בשוק ע"י ריקון קופת האוצר (לכתבה המלאה). כפי שציינו בתקופה האחרונה, החל מהיום, כמות הכסף בשוק צפויה לרדת ב-300 מיליארד דולר החודש. הנפט פגיע במיוחד בסיטואציה כזו. 

מסיבה זו, הערכנו ביום חמישי האחרון כי הנפט קבע את השיא לחודשים הקרובים (לכתבה המלאה)

בגזרה הטכנית, הנפט נסחר כעת מתחת לממוצע הנע 200 בגרף השבועי, נקודה שהיוותה תמיכה למחיר הסחורה בשבועות האחרונים. התבססות מתחת לרף זה צפויה להחריף את לחץ המכירות בסחורה. 

גרף שבועי של מחיר הסחורה: השבירה הערב תחזיק מעמד?

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כסף וזהב
  עמי 03/09/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כל המטבעות נחלשים לעומת הכסף והזהב. החוזקה היחסית של הדולר מול שאר המטבעות בעולם הולכת להגמר. ברגע שהרצפה תיפול מתחת לדולר - צפו לנסיקה במתכות
  סגור
 • 1.
  כנראה אצלנו יעלה מחר פי 2 מענין למה???????? :) (ל"ת)
  ערן 03/09/2019 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות