לקראת זינוק? 10 ערים שעשויות לרשום עלייה נאה במחירי הדירות ב-2016

Bizportal מיפה יחד עם 4 מומחי נדל"ן את מוקדי הנדל"ן שיתפסו תאוצה בשנה האזרחית החדשה
 |  (21)
מבט קדימה
שנת 2015 הייתה שנה נוספת של הבטחות בנוגע לשינוי הכיוון המיוחל של מחירי הדירות בישראל שר האוצר הטרי, משה כחלון, "ירה בצרורות" מספר רב של הכרזות בדבר הרפורמות הצפויות בשוק הדיור הישראלי בתחום הדיור הציבורי, ביציאה במכרזי מחיר למשתכן בהעלאת מס הרכישה למשקיעים ל-8% ובעוד שלל תכניות שנועדו באמת להוביל להרגעת השוק הבוער, או להציג פנים של שר היפר-אקטיבי, כדי להימנע ממצב של מחיקת מפלגת מרכז נוספת בבחירות עתידיות.
נתוני החודשים האחרונים עשויים לשכנע ששינוי הכיוון הגיע נתוני מחירי הדירות של משרד הבינוי והשיכון עבור הרבעון השלישי הראו כי חלה ירידה של 6% במחירי הדירות החדשות בהשוואה לרבעון השני, אולם כשבוחנים לעומק את הנתונים מבינים שירידת המחירים נובעת בעיקרה מגידול ברכישת דירות זולות יותר מחוץ לאזור המרכז. בסך הכול, מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מחירי הדירות עלו ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש אוקטובר ב-6.9%, קצב הנחשב עדיין למהיר.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
ומה יקרה בשנת 2016? אילו ישובים יבלטו בעליית המחירים? Bizportal שוחח עם מספר מומחי נדל"ן אשר מיפו את 10 הישובים שצפויים לבלוט בשנה האזרחית הבאה:
1. אזור
חיה נחום, מנכ"לית ובעלים של משרד המטבחון פרסום, מסבירה כי בישוב לא הייתה בנייה חדשה כבר שנים, על כן, מתבסס היישוב על תכניות פינוי בינוי רחבות היקף ל-3,000 יח"ד בשנים הקרובות, ביניהן כ-1,000 יח"ד במתחם אופיס טקסטיל, 360 יח"ד ברחוב קפלן , 1,700 יח"ד ברחוב יצחק שדה וכ-300 יח"ד במסגרת פרויקט השדרה הירוקה ברחוב ז'בוטינסקי ביישוב. כמו כן, אזור נהנית מדירוג כלכלי חברתי השווה לערים חולון, בת ים, ראשון לציון וראש העין וממחירי דירות נמוכים יותר שטרם הגיעו למיצוי. מחיר ממוצע של דירת 5 חדרים באזור עומד על כ-1.9 מיליון שקל כאשר בחולון ובת ים למשל המחיר נע סביבות ה-2 מיליון שקל.
"בשל אופייה הכפרי, ובשל העובדה כי לא נבנו בשטחה פרויקטים חדשים, הצליחה אזור להישאר מתחת לרדאר של המתעניינים בנדל"ן בגוש דן. לכן מחירי הדירות בה עלו רק בשיעור של 10% בממוצע בחמש השנים האחרונות. לעומתה, בערים כחולון, בת ים , תל אביב או ראשון לציון עלו מחירי הדירות בשיעור חד הרבה יותר" .
2. אשקלון
עדינה חכם, מנכ"לית אנגלו סכסון, אומרת: "העיר יחסית עוד זולה, והיא קרובה מאוד לאשדוד שהתייקרה בשיעור גבוה בשנים האחרונות, יש בה ים, מכללה, רכבת, בית חולים וכו' זאת אומרת שיש בה את כל הסממנים הנכונים להתפתחות. קצב הבניה בעיר יפה. המחיר הממוצע לדירה בעיר עומד על כ- 850 אלף שקל. בשנה שעברה נמכרו בעיר כ- 2027 דירות יד שניה וכ- 1000 דירות חדשות . רק כדי להבין , בממוצע ארצי, כ-25% מסך העסקאות הן עסקאות של דירות חדשות, מה שאומר שהנתונים של אשקלון מעידים על קצב ההתפתחות הגבוה ועל קצב הבניה בעיר".
לפי חכם, "באשדוד, לצורך ההשוואה, נמכרו 2200 דירות יד שניה ואילו רק 614 דירות חדשות בשנה שעברה, יחס נמוך בהרבה. המחיר הממוצע של דירה באשדוד הינו כ- 1.15 מיליון שקל. הפער במחירים בין שתי הערים גדול ולכן מי שקשה לו לקנות דירה באשדוד, אשקלון הפכה עבורו ליעד אטרקטיבי ביותר. כעיר שקצב ההתפתחות בה גבוה מהממוצע הארצי, אני צופה שיש לה עוד לאן לשאוף ואין ספק שתמשיך להיות אטרקטיבית. אגב, באשקלון יחס גבוה של עסקאות קניה ומכירת דירות למספר בתי אב, כמעט כפול מרעננה, לדוגמא".
3. עפולה
לפי חיים מסילתי, עו"ד ושמאי מקרקעין, יש כיום בעיר תנופת בניה גדולה, עם בניית רובע יזרעאל (4,600 יח"ד) ורובע C1 (2,600 יח"ד) "למרות עליית המחירים בשנים האחרונות, העיר עדיין מציעה את הדירות החדשות מהזולות בישראל. בשנה הבאה אמורה להיחנך רכבת העמק שתשפר את הנגישות לעיר, למרחק של 17 דקות נסיעה לחיפה, ותגרום לזינוק נוסף במחירים. עפולה היא אחת מהערים בהם התפרסמו מכרזי מחיר למשתכן, אך בגלל שפורסם מלאי נמוך יחסית למלאי הקיים הנבנה במסגרת מכרזים רגילים, אני צופה שפרויקט מחיר למשתכן רק יגרום להגברת המודעות לעיר ולהעלאת הביקושים. יש לציין כי עפולה היא אחת הערים עימן הממשלה מתכוונת לחתום על הסכם גג מה שיזרים לעיר תקציבים לפיתוח והקמת מוסדות ציבור ויצירת מקומות תעסוקה, גורם נוסף שיתרום להעלאת המחירים בעיר".
4. נתיבות
נחמה בוגין, שמאית המקרקעין והמשפטנית, מסבירה כי לאחרונה, העיר הכפילה את שטחה המוניציפלי ומיישמת תכניות בנייה למגורים הצפויות להניב עד שנת 2020 עוד כ- 5,500 יחידות למגורים , כאשר מספר התושבים יוכפל ויגיע ל כ- 50 אלף.
"הביקושים לדירות בדרום, בדגש על צפון הנגב, נמצאים בעלייה מזה מספר שנים. למרות זאת, מחירי הדירות בנתיבות דישדשו עד כה לעומת הערים הסמוכות. רק לאחרונה אנו עדים לעליית מחירים גבוה יותר בנתיבות לעומת שכנותיה. בבאר שבע ואשקלון דירות ארבעה חדרים חצו את רף המיליון שקלים. נתיבות נמצאת באמצע הדרך בין השתיים - 25 דקות לאשקלון ולבאר שבע, ומהווה אלטרנטיבה זולה בכ-150 אלף שקל לאותו המוצר. כך גם מחירי דירות הארבעה חדרים בשכונות החדשות, דוגמת נווה שרון ונתיבות מערב, שם הרוכשים מקבלים תשתיות חדשות ואיכות חיים גבוהה".
בוגין מסכמת ואומרת כי לנתונים אלו נוסיף כי נתיבות לא רק בונה למגורים, אלא גם מפתחת את התשתיות. "זהו מפתח להמשך מגמת הביקושים. בשנה האחרונה ראינו את הפעלתה של תחנת הרכבת בעיר, ותשתיות התחבורה מחברות את העיר לעורקי התחבורה הראשיים בישראל. בעיר נבנו בשנים האחרונות מספר מתחמי קניות ענקיים המושכים מבקרים ומבטיחים מקורות תעסוקה. בנוסף, אזור התעשייה נ.ע.ם ומכפיל את שטחו כך שיצור עוד מאות מקומות עבודה בחודשים הקרובים".
5. באר שבע
אלון גרינברג, מתכנן ערים ומנכ"ל סביבות מגורים, אומר כי "העיר מבססת את עצמה כעיר מטרופולינית אמיתית, מבחינת היצע שירותים, מגוון והיקף תעסוקתי וגודל אוכלוסייה. עיר הבה"דים תיתן לב"ש דחיפה נוספת וכבר כיום מסתמן כי מגמת הבריחה של אוכלוסייה איכותית נבלמה. על פי נתוני השמאי הממשלתי, בשנה החולפת עלו מחירי הדירות ב-19% (הנתון הגבוה בארץ), אך לדעתי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה".
6. טבריה
לאחר כשני עשורים של דריכה במקום, רואים בעיר תנופה נדל"נית ופתוח תשתיות מואץ. לפי תוכניות העירייה, מתוכננת בשנים הקרובות בניית כ 6,000 יח"ד במספר שכונות קיימות וחדשות בעיר. לצד הבנייה למגורים, מתוכננים מלונות חדשים, הקמת קריית ספורט וקריית מדע וכן פיתוח תשתיות כבישים.
נחמה בוגין טוענת כי "הפריפריה ככלל מתחזקת. מעטים הם הישובים בהם מחירי דירה בת 4 חדרים עומדים על פחות מ 800 אלף שקל בממוצע, גם כאשר מדובר באזורים שמחוץ לתחום חדרה-גדרה. בטבריה מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים עומד על 781 אלף שקל, כאשר מחירה הממוצע של דירה חדשה בת 4 חדרים עומד על 963 אלף שקל".
"משקיעי הנדל"ן מהווים נתח משמעותי מרוכשי הדירות וטבריה ממוקמת בין עשר הערים המובילות באחוז המשקיעים, וזאת כאשר גובה התשואה הכוללת בעיר עומד על כ-6.5% יותר מפי שתיים מאחוז התשואה בערים במרכז הארץ".
7. כפר יונה
אלון גרינברג סבור כי בניגוד לתדמית בעייתית שהייתה לה בעבר, כיום העיר נתפסת כ"עיר משפחות" שלווה ואיכותית, שמציעה אלטרנטיבה זולה יחסית לשאר הישובים במרחב השרון. "הביקושים גבוהים ויציבים, בעיקר בפרויקטים של בנייה רוויה. העיר נמצאת בפתחה של תנופת פיתוח שתכלול תוספת של כ-9,500 יח"ד ב-10 עד 15 השנים הקרובות".
8. טירת הכרמל
מספר הדירות החדשות שנמכרו בטירת הכרמל הוא כמספר דירות היד השנייה שנמכרו במהלך השנה, ממש 1:1, פער עצום מהממוצע הארצי. לפי עדינה חכם, "הפער בין המחירים של דירות חדשות למחיר דירות יד שניה גדול, כמעט פי 2, מה שמראה לנו שהחתך הסוציו אקונומי של רוכשי הדירות בעיר עלה והיום הוא גבוה יותר . בעבר, טירת הכרמל היתה ידועה כעיר עם אוכלוסיה בחתך סוציו אקונומי נמוך ואני צופה כי הוא יעלה עוד הרבה. מחירי הדירות , באופן יחסי לממוצע הארצי, עדיין נמוכים ועומדים על כ- 1.17 מיליון שקל. ואני מקווה שראש העיר ידע להרים את הכפפה ולהביא עוגנים אטרקטיביים לעיר, בעיקר בתחום החינוך, ושתוך תקופת זמן קצרה העיר תמשוך גם קהל של משפרי דיור. הין העיר אטרקטיבית ביותר עבור זוגות צעירים, שלא יכולים לרכוש דירות בחיפה ובסביבה, וטירת הכרמל מציעה להם דירות חדשות, גדולות ובאיכות מאוד גבוהה".
9. מעלות תרשיחא
אלון גרינברג מסביר כי הביקושים בעיר יפים מאוד והמחירים מצויים במגמת עלייה "העיר בתהליך צמיחה מתמדת ולאחר שנפתחו בה לפני כ-3 שנים קניון והיכל תרבות, כיום נבנית שכונה חדשה של 650 יח"ד. בנוסף לכך, בדצמבר 2015 הוגשה תוכנית חדשה לפיתוח נרחב מסביב לאגם מונפורט, וכוללת 700 חדרי מלון, מסחר ו-2,000 יח"ד. תכנית זו, במידה ואכן תתממש, צפויה להעמיק את הבסיס הכלכלי של העיר".
10. קריית מלאכי
בשנים האחרונות כמעט ולא הייתה בנייה חדשה בקרית מלאכי ונבנו בה פרויקטים בודדים , כך שלמרות תנופת הבנייה מסביב , קריית מלאכי נותרה מעט מאחור . חיים מסילתי מסביר כי לאור פינוי בסיסי צה"ל מסביב לעיר , העיר צפויה ליהנות מתנופת פיתוח ומהקמת שכונות חדשות שיציעו גם תמהיל של דירות יוקרה כמו פנטהאוזים, דופלקסים, ועוד.. שימשכו לעיר אוכלוסייה חזקה ויתרמו לעליית מחירי הדירות כמו שראינו בערים סמוכות כמו אשדוד , גדרה וקרית גת".
תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  עפולה
  ניר 03/01/2017 18:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עכשיו כשיש את הרכבת בעפולה העיר התפתחה בצורה מטורפת במיוחד רובע יזרעאל השכונה החדשה
  סגור
 • 13.
  "בעלי הדירות בישראל שאיבדו את האנושיות"
  eby 09/01/2016 22:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "נושא מחירי השכירות בישראל מטריד פלח גדול מאד באוכלוסייה, אך מה שמטריד לא פחות הוא שחלק מבעלי הדירות איבדו את המוסר והרחמים, בחרו בדרך של אלימות, הונאה ומרמה. האם הצעת החוק החדשה שתעלה בשבוע הבא בוועדת השרים לחקיקה תגאל את השוכרים משוק הייסורים?" אפרת בראשי כתבת הזויה עם כתבה הזויה בוואלה.מוכנה להשמיץ בעלי דירות בכל הארץ כשידוע לכל שהיא והמנטורית שלה ח"כ סתיו שפיר יודעות בבירור שהכוונה לבעלי הדירות בתל-אביב.כל כתב ינוקא ופישר חושב שמותר לו להפיץ שקרים ללא כל מושג על הנושא שעליו כותבים.בושי לך אפרת בראשי.
  סגור
 • לך לפרנס ילדים במכולת עם רחמים ואנושות (ל"ת)
  דולפין מרושע 10/01/2016 11:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 12.
  מודיעין הולכת לעלות חזק
  דוד 06/01/2016 21:25
  הגב לתגובה זו
  5 5
  ובמיוחד השכונה היוקרתית החדשה נופים!!!
  סגור
 • 11.
  סוף סוף כתבה טובה! ק. מלאכי תזנק ובגדול (ל"ת)
  שאפיק 03/01/2016 08:41
  הגב לתגובה זו
  5 5
  סגור
 • 10.
  מחירי הדירות במרכז יעלו בפראות
  במרכז יוכפל שכ"ד 03/01/2016 08:06
  הגב לתגובה זו
  8 5
  עשרות אלפי זוגות צעירים קנו דירות בפריפריה במטאה להשכיר אותם ולשכור דירה במרכז ... הואיל והמדינה הבריחה את משקיעי הנדל"ן עם 8% מס רכישה ...והואיל והמוסדיים מסרבים להשקיע את כספי הפנסיה שלנו במקבצי דירות להשכרה עם תשואה של 3% בלבד ... ישראלים עברו לרכוש דירות בחו"ל המעניקים להם 6% - 8% תשואה ... בקרוב, הביקוש לדירות להשכרה במרכז בשילוב עם היצע מצומצם יביא להכפלת שכ"ד באזור המרכז
  סגור
 • 9.
  רק ערד מתרסקת (ל"ת)
  עמי 02/01/2016 23:43
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 8.
  מה הישוב הראשון ברשימה באזור המרכז? (ל"ת)
  tipi 02/01/2016 23:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 7.
  בת ים זה הדבר הבא
  ניר 02/01/2016 20:46
  הגב לתגובה זו
  6 8
  בת-ים היא העיר מספר אחד להשקעה ולמגורים בבת ים מקודמות שורה של תכניות בנייה שאפתניות שצפויות להעביר את מוקד הפעילות של שוק הנדל"ן לדרום העיר במהלך השנים הקרובות. בין היתר מתוכננים שכונה חדשה - פארק הים, מתחם מלונות ליד הים, פרויקטים רבים של התחדשות עירונית, ומתחם עסקים חדש שאמור להחליף את אזור התעשייה הישן. הפרויקטים מתוכננים להיבנות על עתודות הקרקע האחרונות של העיר, ויכילו אלפי דירות חדשות אשר צפויות למשוך קהל חדש לעיר. להבדיל מרוב הבנייה שקיימת היום בעיר, שמאופיינת בבנייה נמוכה ודירות קטנות, הפרויקטים החדשים מתוכננים להכיל מגדלים שיגיעו ל-40 קומות ותמהיל דירות מגוון. לסיכום, אם אתם שוקלים רכישה בעיר, קחו בחשבון שדרום בת ים צפויה לשנות את פניה בצורה משמעותית בשנים הקרובות.
  סגור
 • 6.
  איפה נמצאים כל החורים האלה? (ל"ת)
  Tauer 02/01/2016 18:53
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • מזל שאתה לא תגיע לשם. לא צריך מתנשאים וגזענים כמוך!
  שאפיק 03/01/2016 14:12
  הגב לתגובה זו
  6 4
  תמשיכו להתפנק ולרצות לגור בת"א ברוטשילד חבורה של בטלנים, רוצים כל היום להיסגר בבועה התל אביבית צפונבונית. לוד/קרית מלאכי/אשדוד ועוד מקומות שיש להם רכבת אלו מקומות מעולים בחו"ל אנשים קונים בפריפריות שלהם ונוסעים ברכבת רק פה מפונקים מדינה קטנה מטר על מטר ועוד מתפנקים.
  סגור
 • 5.
  עוד כתבת פמפום. דירות זה למגורים (ל"ת)
  מוצר צריכה בסיסי 02/01/2016 18:48
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • זה לא רק פיפום
  מוטי 03/01/2016 01:24
  הגב לתגובה זו
  7 1
  זה כל הערים בהם ה"משקיעים" תקועים עם הסחורה. כנראה בביזיון-פורטל יש כמה לחוצים בעניין!!! בהצלחה פראיירים!!!!חחחחחחחחח
  סגור
 • 4.
  קונים איפה שזול ,ולא איפה שרוצים (ל"ת)
  טומארפורקולו 02/01/2016 18:44
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 3.
  לוד במרכז הארץ למי שעדיין מתלבט
  לודאית גאה 02/01/2016 17:51
  הגב לתגובה זו
  3 9
  גרים בלוד ועובדים בתל אביב, נתיבות ועפולה אלה חורים, שלא לדבר על טבריה
  סגור
 • השכונה הכי טובה בעיר עם בית ספר ותיכון מדעים (ל"ת)
  שכונת גני יער לוד 04/01/2016 08:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • טען עוד
 • לוד עיר חצי ערבית!!!
  יהודי 03/01/2016 16:24
  הגב לתגובה זו
  8 1
  עדיף לגור בחורים בקצה הארץ מאשר עם ערבים ועבריינים שמסתובבים ליד הבית
  סגור
 • אבל אנשים מפונקים, רוצים וילה ברוטשילד ליד בית קפה...
  shafik 03/01/2016 14:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עצלנים! לכו לעבוד!
  סגור
 • 2.
  השמאית טוענת שאיפה שלא בנו היצע המחירים לא עלו ????
  שאלה לחיה נחום 02/01/2016 16:51
  הגב לתגובה זו
  7 1
  בגלל שבישוב אזור לא בנו דירות חדשות ובערים מסביבה כן בנו, אז המחירים באזור עלו 10% בלבד לעומת 80% בערים מסביב? לפי ההגיון של השמאית כחלון צריך לעצור את הבניה ואז המחירים יירדו...
  סגור
 • זה ברור. ביישובים של חורבות המחירים עולים על כל מלונה ש
  בן 02/01/2016 18:05
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ביישובים מבוססים זה יותר מתון
  סגור
 • 1.
  שורטים
  אבי 02/01/2016 15:14
  הגב לתגובה זו
  10 13
  ירידות חדות ב2017 עד 2020 ב40 אחוזים לפחות.
  סגור