הכלכלנים צופים שמדד המחירים לצרכן לחודש ינואר ירד ב-0.1%

נתוני המדד יפורסמו מחר ב-18:30. צפי הכלכלנים נע בין ללא שינוי לירידה של 0.3%. יונתן כץ מלידר: "תירשם ירידה עונתית בסעיפי ההלבשה, פירות וירקות ונסיעות לחו"ל". יוסי שווימר ממגדל: "מחירי החשמל צפויים לעלות השנה בלמעלה מ- 6%"
|
(1)
עוד הוזלות?
לחודש ינואר צפוי להתפרסם היום (ד') בשעה 18:30 כאשר צפי הכלכלנים הוא לירידה. מדד חודש ינואר ידוע כמדד נמוך עונתית ובין הגורמים שימשכו אותו למטה ניתן לציין את ההלבשה וההנעלה, המזון ומנגד השפעה הפוכה צפויה במחירי הדלקים ובמחירי הארנונה.

הערכות הכלכנים על פי סקר בלומברג נעות בטווחי ירידה של 0.1% עד ירידה של 0.3% כשישנה גם ההערכה כי המדד יוותר ללא שינוי. ההערכה ההמוצעת היא שהמדד ירד ב-0.1% והחציונית היא לירידה של 0.2% כאשר בתחזית הקודמת טעו החזאים כלפי מעלה.

בחודש שעבר מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי ב-104 נק' למרות שהצפי של הכלכלנים היה לעלייה של 0.1% כאשר את העליות הבולטות רשמו בחודש שעבר הירקות הטריים אשר מחירם עלה 5.7% והנעליים אשר טיפסו 4.9%. שכר הדירה עלה 0.3% בתקופה זו אך סעיף הדיור ירד זה החודש השלישי ברציפות והפעם ב-0.1%.

נזכיר כי לפי מדד מחירי הדירות בבעלות, שאינו מהווה חלק ממדד המחירים, מחירי הדירות בתקופת אוקטובר 2011 - נובמבר 2011 לעומת ספטמבר 2011 - אוקטובר 2011 ירדו ב-0.3 אחוז. נציין עוד כי בסיכום שנת 2011 עלה המדד 2.2% ובכך הצליח נגיד , סטנלי פישר, לעמוד ביעד האינפלציה שעמד על 1%-3% בשנה השנייה ברציפות.

" ריאלית אפסית ואף שלילית"

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון: "מדד חודש ינואר צפוי לרדת ב-0.2% בשל ירידה עונתית בסעיפי ההלבשה, פירות וירקות ונסיעות לחו"ל. בשנת 2012 כולה צפויה עלייה בקצב האינפלציה ל-2.7% בשל עלייה במחירי השכירות, עלייה במחירי הסחורות בעולם, עלייה במחירי החשמל ותיקון כלפי מעלה במחירי הירקות והפירות".

יוסי שווימר, כלכלן ראשי במגדל שוקי הון מעריך שמדד ינואר צפוי להישאר ללא שינוי: "הסעיפים העיקריים שצפויים להוריד את המדד הם ההלבשה וההנעלה (קיימת ירידה עונתית במחירים), כשמנגד, מחירי התחבורה והתקשורת צפויים להשפיע על העלאתו, זאת בעקבות עליית מחירי הדלקים. עליית תעריפי הארנונה צפויה גם היא להשפיע, דרך סעיף אחזקת הדירה".

בראייה כלל שנתית אומר שווימר כי "מחירי החשמל צפויים לעלות השנה בלמעלה מ- 6% ולהשפיע לפחות בכ- 0.2% על המדד הכללי בשנת 2012

"מדד המחירים לשנה הקרובה צפוי לעמוד סביב 2.4%, מעט גבוה מאמצע יעד האינפלציה. מנגד, על פי תחזיות בנק ישראל, ריבית בנק ישראל צפויה להמשיך ולרדת ככל שההאטה העולמית תמשיך ותחלחל למשק הישראלי כשהתחזיות הנוכחיות מדברות על כ- 2.25% עד סוף השנה. המשמעות היא ריבית ריאלית אפסית ואף שלילית", כותבים במגדל שוקי הון.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון סבור כי מדד חודש ינואר צפוי לרדת ב- 0.1%: "מחירי ההלבשה וההנעלה צפויים לרדת בכ- 7% במסגרת התוואי העונתי, מחירי ההבראה והנופש צפויים אף הם להציג ירידה עונתית כמו כן צפויה השפעה מסוימת של הפחחת מכסים במסגרת המלצות וועדת טרכטנברג אולם זו תיפרס על פני מספר מדדי מחירים".

"מנגד צפויה עלייה במחירי הדלקים בשיעור של כ- 1.7% ועלייה בתעריפי הארנונה בשיעור של 3.1% לקזז ירידת הסעיפים האחרים. אנו מניחים יציבות ברכיב שירותי דיור בבעלות ועליה של 0.2% ברכיב המזון במדד". עוד סבורים בקבוצת איילון כי "נוכח הרגיעה בשווקים הגלובליים והסביבה האינפלציונית הממותנת לא יפחית הבנק המרכזי המקומי את הריבית בהחלטת הריבית הקרובה".

ורד יצחקי, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים מעריכה כי "מדד המחירים לצרכן עבור חודש ינואר ירד ב-0.2%, ובמהלך כל שנת 2012, ירד בכ-1.8%".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תרשמו מעכשיו - לא תהיה שום ירידה של המדד מחר
  אביתר 15/02/2012 00:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחר כך יגידו איזו הפתעה, המדד לא ירד. הפתעה רק לכמה אנליסטים שחושבים שהם מבינים. כל מי שמבין מה קורה סביבו, רואה שאין סיכוי לירידה של 0.2 אחוז שמדברים עליה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות