האם הבחנו בצילו של הברבור השחור?

מעצם הגדרתו, ברבור שחור אמור להפתיע, אבל האם אפשר לחוש במשק כנפיו? החולשה היחסית של מניות הבנקים בארה"ב ועליית הזהב והביטקוין, ככל שימשכו, הם תמרור אזהרה. וגם, שימו לב מי בין קוני הזהב

|
(18)

וואו! רק שבועיים עברו מאז שהתחלתי כאן את "בלוגסטריט" וכל כך הרבה טלטלות והתרחשויות.

מצד אחד זה קצת מקשה עליי לעצב עבורנו כניסה חלקה ומובנית אל עולם ההשקעות המעודכן שלי על רבדיו השונים. מצד שני, המסחר מרתק, מחייב מיומנויות מסחר והשקעה וקבלת החלטות ברמה היומית והתייחסות לאפשרות שרעידת האדמה הקטנה (כן, תכלס זו עדיין הייתה רק רעידה קטנה בוול סטריט) היא רעש מקדים לצונמי.

מכיוון שאני הולך בדרך הזן – טאו, נזרום עם מה שקורה.

הכוונה המקורית שלי הייתה להקדיש את כל הפוסט הזה לנושא החשוב של ניהול סיכונים. אז אתחיל לפתח כאן את הנושא והוא ילווה אותנו בהמשך. זהו אולי הנושא החשוב ביותר בניהול השקעות.
 
אם אתם לא רואים סיכון - זה הכי מסוכן!
נתחיל בהנחת המוצא שבכל השקעה יש סיכון, והסיכון המשמעותי ביותר הוא זה שאינו נראה, הברבור השחור. אותו אירוע שלא יודעים לדבר עליו לפני שמתרחש (מן הסתם יודעים כמובן "לנבא אותו בדיעבד" אחרי שקרה...) ובהתרחשותו גורם למפולת, אובדן אמון, כאב כלכלי קשה מנשוא, ייאוש ומהלכי משנה שנובעים ממנו. 

מכיוון שהוא בלתי נראה, ההתגוננות מפניו היא באמצעות ביטוחים פיננסיים - פיזור סיכון, תיק השקעות מידתי למשקיע, אופציות מכר, פקודות עצור הפסד, נכסים כמו זהב ואולי מטבעות הקריפטו שנוספו בשנים האחרונות, בחירת מניות של חברות עם "תעלות הגנה" לשיטתו של באפט ועוד ועוד. לדעתי אפשר להבחין בצילו של הברבור השחור (אני קצת מתחכם עם ההגדרה שלו במסגרת דרגות החופש שאני לוקח לעצמי) ואולי אירועי ימי המסחר האחרונים הרחיבו את שטח הצל הזה.

 
בעולם מתממשת היום תיאוריה כלכלית, תיאוריית המדיניות המוניטרית המודרנית, לפיה, בפשטות, ניתן להדפיס כמה כסף שרוצים, על מנת להיטיב ולטפח את חיינו כל עוד ממשלות יודעות לשלוט בתוצרים של הדפסת הכסף, למשל אינפלציה.
 
לכן הגענו למצבים של ריבית שלילית במדינות מסוימות ולכן ארצות הברית מהמרת על מהלך מסוכן של הגדלת הגירעון והפחתת ריבית. לכן גם נגיד הבנק האמריקאי לא ממש אהב וגם לא מסוגל היה לגבות את מהלך הורדת הריבית. לכאורה, עוד מימי ברננקי, הגישה הזו הצילה את העולם. כמו בעונות הראשונות של "בית הנייר" -  מדפיסים כסף וכולם נהנים.
 
הברבור השחור מרים את ראשו
אבל, הצל השחור נמצא. ראשית, קיים הסיכון המנטלי של אובדן האמון בכסף הממשלתי – פיאט. זו אחת הסיבות שמשקיעים רבים הולכים לזהב ולמטבעות קריפטו ובראשם הביטקוין – ולא רק משקיעים, וכאן יש נתון שאתם צריכים לקחת בחשבון. על פי פרסום אחרון, הביקוש העולמי לזהב עלה ב-8% במחצית הראשונה של השנה ואחד הגורמים לו הוא... רכישות של בנקים מרכזיים. כלומר, הבנקים המרכזיים בעולם שאמורים להגן על ערך המטבע, אוגרים זהב במרתפים שלהם.
 
תוסיפו לזה את אישיותו של דונאלד טראמפ, מהלכיו וסגנונו. אנחנו יודעים שגם בדרכו העסקית היו פשיטות רגל ומחיקות חוב. בצד חשיבות העובדה שהוא קצת ניער את המערכת הפוליטית, הדיפלומטית, כוחותיה ומוסכמותיה, התנהגותו הבריונית חובקת העולם היא מסוכנת (ואם קראתם על הבדיחה הלא מוצלחת שלו על מיסוי יבוא BMW ומרצדס תבינו שיכול להיות שיכולת ההכלה העולמית של הנשיא הזה כבר נמתחת יותר מדי).
 
ארצות הברית על גירעונותיה והבעיות הקשות איתן היא מתמודדות בתחומי הבריאות, התשתיות והשמירה על הסדר העולמי לא בהכרח מספיק חזקה בשביל לעמוד במתקפת נגד עולמית. לסינים יש אומנם תורפות כלכליות אבל יש להם גם נקודות חוזק כלכליות ומנטאליות. אני לא אתפלא למשל אם הם ישתמשו בקלפים שלהם בשנת הבחירות בארה"ב. הבחירות עלולות להקצין את ההתנהגות של טראמפ, את מהלכיו לדחיפת מדיניות מרחיבה מחודשת עד הקצה ואת המתיחות בתוך ארה"ב כשגם הדמוקרטים מן הסתם "יתרמו" את חלקם.
 
חוץ מארצות הברית יש כידוע עוד מדינות רבות עם צרות כלכליות. בריטניה עוד לא פתרה את ענייניה ואפילו במדינתו עם השקל החזק, מתחת לפני שטיח הבחירות, מטאטאים אין סוף חורים כספיים שיפערו אחרי הבחירות. אם נוסיף לזה פוטנציאל להסכמים קואליציוניים נדיבים, אולי זו הסיבה ששר האוצר שלנו איבד את יכולת הדיבור...
 
עד כאן קצת מהמחשבות שיש לי על הצל שמחייב לזכור את קיומו הנסתר של הברבור השחור, אותו טריגר עלום שיכול להפיל את מגדל הקלפים המוניטרי. ננהל בעתיד דיאלוג עם הדברים האלו ובשלב זה אני מציע לכם להסתכל על שני פרמטרים (לעומת מדד הויקס שמגיב פעמים רבות באיחור) שמלמדים על כך שיש מי שנערכים לברבור השחור: מחיר הזהב ומחיר הביטקוין / שווי השוק שלו.
 
זהב – עדכון טכני
להלן כמה התייחסויות טכניות למעקב אחרי הזהב והשוק:

SPDR Gold Shares (סימול: GLD) – תעודת הסל שעוקבת אחרי מחיר הזהב ומאפשרת להשקיע בו נתמכה תמיכה חזקה מעל 130 דולר. תמיכה זו ותבנית היפוך המגמה הממושכת אומרות שבתור התחלה יש סיכוי למהלך ל-150 דולר ובהמשך גם אל מעל לרמות האלו. לטווח הקצר תיבחן תמיכה ב-132 דולר.

VanEck Vectors Gold Miners ETF (סימול: GDX) – עוקבת אחרי מניות הכריה הגדולות ולה נוצרה תמיכה משמעותית ב-25 דולר ותמיכת משנה ב-26.5 דולר. הגעה לשיא ב-30.8 דולר היא סבירה ביותר.

שלוש מניות החברות היותר קטנות, שציינתי כאן: הרמוני גולדמיינינג (סימול: HMY), קינרוס גולד (סימול: KGC) ו-B2Gold (סימול: BTG) מתנהגות יפה מאוד. פוטנציאל שלהן הוא גם מנטאלי שכן שערן האופטי הוא נמוך. בשבוע שעבר הזכרתי את תעודת הסל SIL העוקבת אחרי מניות הכסף. יש לה תמיכה חזקה מאוד ב-27.6 והיא מאוד רחוקה מהשיא כך שפוטנציאל העליה כאן הוא אטרקטיבי.
 

היום אפתח כאן גם את השיחה שלנו על השוק - S&P 500. השבוע יתחיל במבחן התמיכה של הממוצע ל-50 יום באזור ה-2930. תמיכה זו בלמה את ירידות יום שישי (במהלך היום המדד ירד מתחת לממוצע אבל בסופו חזר אל מעל הממוצע).
 
היה ותהיה תמיכה, מהלך מעל 2,975 נקודות יהיה סימן למעלה ואז תיבחן ההתנגדות באזור ה-3,027. היה וביום שני יהיו ירידות נוספות, יש חשש/סיכוי (תלוי באיזה צד של הפוזיציה אתם) שסכר הפאניקה ייפרץ למטה. מעניין איך טראמפ יתגייס לעזרת השוק במקרה הזה.
 
הבשר מתקרר...
בשבוע שעבר התייחסתי כאן לביונד מיט (סימול: BYND). המניה תיקנה תיקון יפה למטה אבל לא מספיק לדעתי בשביל לספק קרקע – או מה שקרוי תמיכה טכנית לקניה. וזכרו, זו מניה אחת מני רבות. היא בעיקר מסיחה את דעתנו. העובדה שהיא לכדה את כל העולם מבחינה מנטאלית גורמת לכך שהתעלמות ממנה היא היתרון היחיד שאתם יכולים להשיג.
 
וכמובן צריך להבין שיש פה טרנד ולחפש הזדמנויות שעשויות לרכוב עליו. היין סלסטיאל גרופ (סימול: HAIN) שהזכרתי כאן החלה לטפס בשבוע שעבר ויש לה הרבה פוטנציאל טכני. קונסטליישן ברנד (סימול: STZ) הלכה עם השוק אבל שימו לב שסקטור המריחואנה (וגם עליו נצטרך להתחיל לדבר כאן) שסבל קצת בחודשים האחרונים מראה סימנים של התאוששות והבחירות בארצות הברית אמורות לתרום לו – אז נראה שכדאי להמשיך לשים עיין על STZ.
 
ועוד מניות טרנדיות
ולסיום, משהו חדש לעבודה המשותפת שלנו, חברת התשלומים Square (סימול: SQ). מדובר באחת מהחברות החדשניות והצומחות בעולם והסקטור עצמו נחשב לאחד מהטרדנים החזקים בעולם. החברה פרסמה דו"ח ביום שישי וירדה ב-14%.
 
למיטב הבנתי, מקריאת תמצית התוצאות, הירידה היא מוגזמת ובכל מקרה מדובר באחת החברות הטובות שיש בתחום. נראה לי ראוי לחפש סימן תמיכה/חזרה לעליה. כרגע נבחן תמיכה באזור ה-67 וסימן לעליה יהיה מעל 73.3 דולר.
 
עוד מניה מהתחום שאני רק מניח כאן היום היא QIWI (סימול: QIWI). החברה נמצאת בתהליך של שיפור עסקי והמניה פרצה את ההתנגדות ב-18 דולר אז כדאי להתחיל להסתכל עליה.
 
וממש ממש לסיום, מחדשנות פיננסית לעולם ישן, שימו לב לחולשה היחסית של תעודת מניות הבנקים SPDR S&P (סימול: KBE), שכבר שנתיים וחצי מפגינה ביצועי חסר ביחס ל-S&P500. תחשבו מה הנתון הזה מוסיף לתמונה וגם על האפשרות להגן על תיק באמצעות שורט עליה ולא על השוק.

​** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  האם הבחנו בצילו של פרשן?
  אחד העם 07/08/2019 08:38
  הגב לתגובה זו
  0 3
  עוד פובליציסט מתוסכל שלא מבין בכלכלה, חסר דעת ודעה, והמירב שמסוגל זה לייצר כותרת עם סימן שאלה. כדי שמה שלא יהיה - תמיד יגיד שצדק בדיעבד... פאתטי.
  סגור
 • 14.
  זיו סגל חריף ומעניין כתמיד חתול רחובמנוסה בתחום ההשקעות (ל"ת)
  חנני 06/08/2019 16:30
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 13.
  "זן-טאו" זו לא הדרך של בן דוב? (ל"ת)
  מנתח סיכונים 05/08/2019 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 12.
  וואאוו..כמה קשקשנות יתר. טוחן את השכל על אפס.....
  מבין עניין 05/08/2019 17:58
  הגב לתגובה זו
  1 6
  מי צריך ? את השטויות שלך - את מורח כאן וחושב כולם דיבילים וטפשים שזה עתה ירדו מהעצים וצמחו קופים..אז זה העניין שלא...
  סגור
 • 11.
  זיו עם ברבורים וגורביץ עם נרות
  מייק 05/08/2019 16:51
  הגב לתגובה זו
  3 4
  עכשיו צריכים את הצלע השלישית שתגיע עם החסידות כי הכנסתם את הקוראים להריון עם ההבלים שהטכנאים שלכם הציפו בחודשים האחרונים
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  מחכים כולנו לחשיפת הגירעון האמיתי
  BB הוא הברבור הסגול 05/08/2019 16:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כמה עלה לנו פרויקט "דירה למשתכן" של כחלון
  סגור
 • 9.
  לא רציני!! מצביע על הברבור ודוחף את האנשים לעומק הבוץ?!
  אלברט 05/08/2019 15:27
  הגב לתגובה זו
  1 8
  "הבנקים המרכזיים בעולם שאמורים להגן על ערך המטבע, אוגרים זהב במרתפים שלהם,. הבנקים אמורים להגן על ערך המטבע אוגרים זהב???!!! כנראה שלא הבנת מה זה כסף פיאט מ1971 הפיאט לא מגובה בזהב. הערך שלו נובע אך ורק מהאמון של האנשים בחתיכת נייר הזאת. ומאחר ומדפיסים כסף כמו אוויר פוגעים בכסף של כל אחד ואחד. עוד גבר אתה רואה את הצל של הברבור השחור? אז למה אתה מציע לאנשים להשקיע בניירות שאין מאחוריהן כלום?! חברים מי שאין לו ביטקוין אין לו פנסיה והנכסים היחידים בזמן משבר שכנראה יבוא עלינו הם נכסים וקריפטו ( ביטקוין+ לייטקוין)
  סגור
 • 8.
  ברכות לכתב זיו סגל- סיגנון זה - היה חסר בביז פור-טל (ל"ת)
  fu,ch ,rjha 05/08/2019 15:22
  הגב לתגובה זו
  6 3
  סגור
 • 7.
  זיו, אפשר בבקשה ניתוח טכני של המעו"ף לטווח הקצר? (ל"ת)
  יוני 05/08/2019 15:06
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 6.
  האמת היא שאין לכם מושג אבל העיקר לכתוב כאן שטויות (ל"ת)
  יעקב 05/08/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  10 8
  סגור
 • 5.
  פשוט תיקנו ביטקוין (ל"ת)
  עזבו שטויות 05/08/2019 14:21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 4.
  כבר 10 שנים השווקים עולים, וכל רואי השחורות נכשלו
  התגעגתי לכותרת איוב 05/08/2019 14:12
  הגב לתגובה זו
  5 5
  גם השבוע זהו מימוש רווחים בריא בשווקים
  סגור
 • ברגע שיתברר שלהדפסת כסף יש גבולות ומגבלות, תגיע הקריסה (ל"ת)
  כסף זול...כסף זול... 05/08/2019 16:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תן את הבריא לחולים (ל"ת)
  אז 05/08/2019 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  סוף סוף משהו בעל ערך
  כתבה יפה 05/08/2019 13:49
  הגב לתגובה זו
  5 2
  הייתי מוסיף את המטח כאפיק השקעה שתמיד הוכיח עצמו בעיתות משבר
  סגור
 • 2.
  STZ
  אבי 05/08/2019 13:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  חברה מעולה, קניתי מניות לפני כמה חודשים באיזור ה-166-167 למניה, ובלי קשר לקנאביס, עסקי הבירות של החברה ממשיכים לפעול חזק.
  סגור
 • 1.
  אפשר לדעת מי אתה מאין באת
  מייק 05/08/2019 13:43
  הגב לתגובה זו
  5 2
  שום גילוי נאות באתר פיננסי. לא יאמן
  סגור
 • זיו סגל
  לרון 05/08/2019 16:10
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הוא בעל היסטוריה בורסאית מוכחת וידועה ,לא שהוא צריך אותי,ואתה "מייק"?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות