המתחרה של מטבע הביטקוין: הכירו את אתריום

אתריום (באנגלית Ethereum) מוזכר תמיד כמתחרה הכי רציני לביטקוין וכפרויקט השני בחשיבותו מבין המטבעות
|
(1)
אתריום, צילום: Istock

בעולם המטבעות הדיגיטליים המטבע הראשון הוא כמובן הביטקוין. בהיסטוריה הקצרה של עולם הקריפטו הומצאו אלפי מטבעות, רבים מהם אינם מוכרים או בעלי שימוש כלשהו. אתריום (באנגלית Ethereum) מוזכר תמיד כמתחרה הכי רציני לביטקוין וכפרויקט השני בחשיבותו מבין המטבעות, למרות ששני הפרויקטים אינם בהכרח מתחרים.

אתריום נולדה בשנת 2014 כרשת מבוזרת המאפשרת הרצת חוזים חכמים בעזרת טכנולוגיית הבלוקצ'יין, אותה טכנולוגיה שביטקוין הביאה לעולם. חוזים חכמים, מטרתם, הסרת הצורך בגורמי אכיפה להבטחת ביצוע החוזה.

היזם ויטאליק בוטרין, האקר קנדי ממוצא רוסי שהיה בן 19 בלבד בזמן הפיתוח, ייסד את הפרויקט וגייס צוות מפתחים שכלל קהילה רחבה ותומכת. כל תהליך גיוס הצוות נעשה דרך האינטרנט.

אתריום נחשבת פורצת דרך. החוזים חכמים מאפשרים העברת ערך (בדומה לביטקוין) אך בנוסף מאפשרים גם העברת כל עסקה אחרת העולה על הדעת: עסקאות נגזרים, המרת מטבעות, הלוואות, ביטוחים ועוד. כאמור, בעזרת אתריום כל עניין התיווך נחסך והחלפת הערך נעשית באופן אוטומטי בין שני הצדדים.
 
גיוס הכספים לאתריום היה מבין הגיוסים הראשונים (ICO) בעולם הקריפטו, והתקיים במהלך קיץ 2014. הגיוס היה גדול מאוד יחסית לתקופה במהלכו נשלחו כ- 18 מליון דולר שווה ערך בביטקוין ודולר. בשנת 2015 המטבע (הנקרא: "אתר") החל להיסחר בזירות הקריפטו בשער סביב דולר אחד. היום מדובר בהסטוריה, נכון לכתיבת שורות אלה, תמורת איתר אחד תקבלו לא פחות מ- 300 דולר.
 
הזינוק של כ- 3000% בערך מטבע האתריום רק בשנה האחרונה מגיע ברובו הודות לתפקידו המיוחד בהנפקות מטבעות ראשוניות לציבור (ICOs), תחום שזוכה לאחרונה לפופולריות רבה. תמורת השקעת מטבעות אתר החוזה החכם מייצר עבורנו אוטומטית טוקנים על תקן ERC20, קרי טוקן שנוצר על ידיי הגדרת חוזה חכם ברשת אתריום. יש לטוקן ERC20 מספר יתרונות בגיוסים: ניתן להגדיר את תקרת הסכום אותו הפרויקט מתכוון לגייס ולקבוע מועד סיום (המוקדם מביניהם) ומהי כמות הטוקנים הכללית שתונפק.

כיום מיזמים רבים בעולם הקריפטו בוחרים באפשרות של גיוס מהציבור ע"י ICO. בנוסף, נרשמת התעניינות שיא מכיוון ההיי-טק, ולא נופתע לראות אם גיוסי ICO על חוזים חכמים יהפוך לדרך המימון המקובלת ביותר לסטארט אפים גם לא רק מתחום הקריפטו.

הכתבה נכתבה בשיתוף אתר הקריפטו והביטקוין CryptoPotato

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תיקון טעות
  אביגדור זלצינגר 06/01/2018 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רשמו שהביטקוין הוא המקור לבלוקצין וזה לא נכון הבלוקציין זה פיתוח של מערכת שבזכותה לביטקוין יש קיום
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות