איתות מטריד לקראת יום שישי: סקר ה-ADP הנמוך ביותר מאז חודש אוגוסט

מתרבים הסימנים לרגיעה בשוק העבודה האמריקני, אך הכלכלנים ממשיכים לטעון שבקצב הזה אמריקה תגיע לתעסוקה מלאה בשנה הבאה

|
טיימס סקוור ניו יורק ארה"ב (Getty images Israel), צילום: Getty images Israel

לאחר ששנת 2014 הייתה השנה בה שוק העבודה השתפר באופן החד ביותר מאז שנת 2000 תוך תוספת של 3 מיליון משרות, מתרבים הסימנים כי שנת 2015 תהא שנה רגועה יותר. היום (ד') סקר התעסוקה של ה-ADP הציג תוספת חודשית של עובדים נמוכה יותר מהצפוי בחודש פברואר. סקר ה-ADP הינו הסקר המקדים לסקר התעסוקה הרשמי של משרד העבודה שיתפרסם השבוע ביום שישי (6.3.15).

תוצאת הסקר לחודש פברואר היא הנמוכה ביותר מאז אוגוסט האחרון עם תוספת של 212 אלף עובדים לעומת צפי של 220 אלף. התוצאה בחודש ינואר הייתה גבוהה יותר באופן חד עם גיוס של 250 אלף עובדים. החולשה של המדד הגיעה בעקבות הירידה בהעסקת עובדים חדשים בתחומים של ייצור המזון והשירותים. ענף השירותים הוסיף כמות גבוהה של עובדים - 181 אלף עובדים חדשים, אך זו כמות נמוכה יותר מחודש ינואר בו נוספו 206 אלף עובדים חדשים בתחום. 

על פי חברת מודיס, למרות שהתוצאות לא היו גבוהות כמצופה על ידי סקר רויטרס, הקצב של תוספת העובדים נותר גבוה. "בקצב הזה, כלכלת ארה"ב תגיע לתעסוקה מלאה, בתוך שנה וחצי, עד אז נהיה עדים לעלייה מתמדת במשכורות העובדים". כך פרסם הכלכלן הראשי של חברת המחקר והדירוג. 

אחד מהנתונים שמעידים כי התעשייה האמריקנית באמת מתפתחת והבטחון הכלכלי עולה, הוא כאשר העסקים הקטנים (עד 500 עובדים) מתחילים לצמוח ובהתאם להעסיק עובדים. בתוך כך גם בחודש פברואר העסקים הקטנים הובילו את המומנטום החיובי כאשר אלו הוסיפו 92 אלף עובדים חדשים בחודש פברואר (44% מסך כל העובדים שנוספו).

בשנת 2014 שוק העסקים הקטנים תרם כמות שנמדדת במיליון משרות מתוך אותם שלושת המיליון משרות שנוספו למשק באותה תקופה. עם זאת, החודשים האחרונים של שנת 2014 הציגו ירידה בקצה התעסוקה באותם עסקים. נתוני התעסוקה של חודש פברואר יכולים לרמוז על חידוש המגמה.

 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות