פישמן: "הלוואה פרטית זה לא סמים - מוציאים את המתווך ומקבלים יותר בזול"

פישמן: "רשות ניירות ערך נגד הלואות פרטיות כי היא נפגעה מכך שזה לא נעשה דרכה"; מוטי ימין מרשות ניירות ערך מזהיר: "אם נראה מגמה של הסטת האשראי מהבורסה לשוק הלא סחיר נטפל בזה"
 |  (1)
אליעזר פישמן, צילום: Bizportal
הזינוק הדרמטי בהלוואות הפרטיות בשנה האחרונה הביא הבוקר להתנצחות בין נציג רשות ני"ע ויו"ר מידרוג לבין אנשי עסקים ונציג המוסדיים. במהלך כנס "פורום שוק החוב" של חברת מידרוג יצא איש העסקים אליעזר פישמן נגד התוכנית של רשות ני"ע וחברות הדירוג להגביר את הפיקוח על ההלוואות הפרטיות.

אליעזר פישמן, בעל השליטה בכלכלית ירושלים אמר, "פניתי להלוואות פרטיות כי זה יותר טוב לי. בנדל"ן מקבלים את אותה ההלוואה בכל מקום וזה גם אותם אנשים - הם היו אתמול בבנק. רועי יקיר לא טיפל בי אחרת כשלקחתי ממנו הלוואה של 300 מיליון שקל. לפני שנתיים הייתה הגבלה על הבנקים לתת הלוואות וחברות נשארו מחוץ לבנקים. הסיפור האמיתי היחיד הוא שמידרוג ומעלות רוצות לתת דירוג להלוואות פרטיות. אנחנו במדינה קטנה שאי אפשר להחביא כלום אז סודיות זאת לא הסיבה לפנייה להלוואות פרטיות".

אנו לא בורחים מהעין הציבורית בהענקת אשראי בדרך של הלוואות פרטיות

ערן היימר ממידרוג טען שההלוואות הפרטיות אינן מתומחרות בהתאם לסיכון ולחוסר הסחירות שלהן. רועי יקיר, מנהל ההשקעות הראשי של הפניקס, "הבעיה המרכזית של החיסכון ארוך הטווח היא שיש המון כסף וצריך להשקיע אותו ויש נמוכה, אז צריך גם להעניק אשראי לחברות. אנו לא בורחים מהעין הציבורית בהענקת אשראי בדרך של הלוואות פרטיות".

מוטי ימין, יועץ בכיר ליו"ר רשת ניירות ערך, "יש חשיבות מאוד גדולה שיהיה שוק סחיר בבורסה בתל-אביב. הלוואות פרטיות לגיטימיות, אך אם נראה מגמה של הסטת האשראי מהבורסה לשוק הלא סחיר נטפל בזה".

אליעזר פישמן: "הלוואה פרטית זה לא סמים - אתה מוציא את המתווך שבאמצע וקונה הלוואה יותר בזול. חתכנו מתווך או רבע מתווך והצלחנו לקבל הלוואה יותר בזול. אין לי שום קשר לרגולציה בהלוואה פרטית. יש נפגעים ואולי רשות ניירות ערך נפגעה מזה שזה לא עובר דרכה. כל אחד רוצה שהאימפריה שלו תהיה תוססת. פעם היה קל לעשות עסקים עם 'עמיתים' אבל היום אי אפשר כי הם רוצים ריבית גבוהה".

יובל ברונשטיין, מנכ"ל קבוצת עזריאלי, הגיב "אנחנו יכולים לגייס בכל מקום אבל חשוב שתהיה לנו גמישות פיננסית".

מה יקרה ביום שיהיה דיפולט בהלוואה פרטית?

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג: "הגידול בהלוואות הפרטיות מדאיגה כי קרנות הפנסיה מחפשות השקעה ודוחפות קונצרנים לקחת משם הלוואות. זה מנגנון מעוות שבו עושים עסקים בשקט רחוק מהתקשורת. מה יקרה ביום שיהיה דיפולט בהלוואה פרטית? השוק הזה גדל מהסיבות הלא נכונות ויוצר עבורנו סיכונים רבים".

אליעזר פישמן התייחס לסימני ההאטה במשק המקומי והבהיר שזה לא משפיע על האשראי שהוא נוטל כי עיקר פעילותו בחו"ל, "אנו מסתכלים על פעילות עולמית עסקי הנדל"ן בארה"ב הולכים לפרוח. אגייס כסף ואפנה לשם. הנבואה ניתנה לשוטים, אך אני מעריך שהולך להיות בישראל קשה. רוב הכסף של האנשים הלך לדירה - עכשיו נראה איך הוא ישלם משכנתא ואם הריבית תעלה הוא יהיה בברוך גדול".

הדברים נאמרו במסגרת כנס "פורום שוק החוב" שערכה הבוקר חברת מידרוג במלון הילטון בתל-אביב.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הבורסה פותחת את הפה כי היא יודעת פישי לא יקבל לעבודה
  הכי ותיק 38 26/06/2013 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פחדנים כמו בבורסה אצלנו ש יודעים שחנפנות והעלמת עיין מאפשרת בעתיד לקפוץ לשוק הפרטי או הציבורי ....אבל ....אני בטוח פישמן לא יקבל לעבודה אצלו אנשים מ סוגם לכן....נוח להם להיטפל ולטפל בו נראה אותם נוגעים בקצה הציפורן של שרי הריסון או המנכלית לשעבר של בנק לאומי הם מיד היו במחלקת האבטלה של המוסד לביטוח לאומי
  סגור