התרחישים האפשריים של טבע ביום שאחרי הגנריקה לתרופת ה'קופקסון' - 2 אנליסטים מנתחים

הבלעדיות של טבע הסתיימה - עלות טיפול של הקופקסון נגד הטרשת נפוצה עומדת היום על כ-60 אלף דולר בשנה
 | 
טבע, צילום: יח"צ טבע
ביום חמישי תרופת ה-Glatopa (גרסה גנרית לקופקסון של טבע) של החברות Sandoz ו-Momenta קיבלה אישור FDA וביום שישי דוווח ברשת בלומברג כי טבע בוחנת לרכוש את חברת Mylan  - ענקית תרופות שהציעה בתחילת החודש לרכוש את פריגו. שני אנליסטים מנתחים את ההשלכות של האירועים האחרונים על חברת התרופות הישראלית ועל המניה שלה שצללה אתמול 5% בבורסה בת"א. טבע -1.1% טבע 2,800 -1.1% טבע בסיס:2,831 פתיחה:2,850 גבוה:2,880 נמוך:2,790 תמורה:53,429,313 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
עידו אביב: "בטווח הארוך טבע נמצאת בבעיה"
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מנהל קרן 'אביב ביו-אינווסט' אומר ל-Bizportal כי "לגבי השקת הגרסה הגנרית זאת לא הפתעה כי ידענו שזה יגיע ולמעשה זה הגיע יותר מאוחר מהצפוי. מדובר בגרסאות של 20 מ"ג וטבע כבר העבירה חולים רבים למינון של 40 מ"ג שעדיין מוגן בפטנט. טבע העריכה את השפעת גרסת הגנריקה בעשרות מיליוני דולרים בודדים בטווח הקצר".
ומה ההשפעה של גנריקה על הקופקסון? "בטווח הארוך טבע בבעיה כי היא צריכה למצוא מנועי צמיחה חדשים. התלות של טבע בקופקסון גדולה וכשהגנריקה תתרחב טבע תהיה בבעיה אמיתית - איך למצוא מנועי צמיחה חדשים. כל זה מתקשר לעובדה שטבע בוחנת רכישת חברות אחרות כולל חברת מיילן ששמה כבר הוזכר בעבר מספר פעמים כמועמדת לרכישה".
מה דעתך על התסריט של רכישת מיילן על ידי טבע? "מיילן מאוד מתאימה - חברה גדולה ומובילה ומתחרה של טבע יוצאת דופן בכך שהיא גם גנרית וגם אינוווטיבית. למיילן יש קו מוצרים נוירולוגים שיכולים לעניין את טבע שהכריזה בעבר שהיא מתעניינת בכך. אני מנחש שרכישת מיילן עלתה בגלל עסקת פריגו. יתכן שמיילן רוצה לרכוש את פריגו כדי להקשות על רכישה שלה עצמה וכנראה שמיילן כנראה לא אוהבת שטבע רוצה לרכוש אותה".
מה ההשלכות של כל האירועים האחרונים על מניית טבע? "כשתהליכים כאלה מורכבים מתחילים אף אחד לא יודע איך זה יסתיים ובאיזה תנאים. מי שחושב שהמניות לא יכולות לרדת טועה - אם הבלון יתפוצץ המניות ירדו. בטווח הקצר מניית טבע תגיב בירידות חדות בגלל הקופקסון ובעליות בגלל השמועה על מיילן. חשוב להבהיר ששום דבר זה לא סוף פסוק וסביר להניח שהרכישה של מיילן לא תקרה בחודשים הקרובים לכן אין סיבה לירידות בטבע".
תרופת הקופקסון סיפקה לטבע בשנת 2014 הכנסות אדירות של 4.4 מיליארד דולר: 29% מההכנסות בארה"ב ו-12% מההכנסות מחוץ לארה"ב. כל איום על הקופקסון עלול לפגוע קריטית בהכנסות של טבע. מדובר בתרופה שמספקת כחמישית מהכנסות טבע עם שיעור רווחיות גבוה.
יונתן קרייזמן: "סגירת עסקת מיילן-פריגו תעיב על מניית טבע"
אנליסט הפארמה בבנק ירושלים: "אחרי שכבר נוצרה בעבר ציפייה כלשהי שאולי ה-FDA נרתע מלפסוק בעניין הקופקסון ושטבע תוכל להמשיך ליהנות גם אחרי ספטמבר 2015 אז הגיעה החלטה לאשר גרסה גנרית".
מה התרחישים האפשריים כעת לאחר אישור ה-FDA? "אפשרות ראשונה - החברות Sandoz ו-Momenta מחליטות להשיק קופקסון גנרי בסיכון כבר עכשיו כשעדיין יש הליך משפטי, אך זה תסריט פחות סביר; אפשרות שניה - ביהמ"ש יפסוק בחודשים הקרובים לטובת אחד הצדדים: נגד טבע - אישור גרסה גנרית או לטובת טבע - הקופקסון יוגן עד ספטמבר. בשני המקרים תהיה גנריקה לקופקסון בספטמבר - זה כבר כורח המציאות".
מוקדם או מאוחר זה יקרה - מה תהיה ההשפעה של השקה גנרית על טבע? "ההשפעה ראשונית היא שטבע תתקשה להעביר חולים ממינון של 20 מ"ג למינון של 40 מ"ג המבטחים רואים מעבר לפינה את הגרסה הגנרית ופחות ופחות ירצו לשתף פעולה עם העברת חולים. בנוסף - יבחן הקונצנזוס סביב ההשערה שחולים שעברו ל-40 מ"ג לא יחזרו ל-20 מ"ג כשהיא תהיה זמינה ואפשר שמבטחים לא יחייבו רופאים להחזיר חולים".
טבע נהנתה מאישור ה-FDA לקופקסון משנת 1996 וכעת מגיע עידן של כ-20 שנות בלעדיות לקיצו. טבע נהנתה במשך השנים מתמחור גבוה של התרופה בשוק כיוון שלקופקסון אין תרופה מתחרה ראויה והמחלה שבה היא נטפלת קשה - טרשת נפוצה. 
מה התמחור של הקופקסון ברמת מחירי השוק? "גרסת ה-20 מ"ג תומחרה גבוה יותר מה-40 מ"ג בכדי להקשות על צריכת גרסת ה-20 מ"ג ולעודד מעבר ל-40 מ"ג. היום המחירים נעים סביב 60 אלף דולר לפציינט לשנה. אפשר לשער שהאסטרטגיה של טבע (כאשר תופץ הגנריקה) תהיה להפחית דרמטית את מחיר הקופקסון כדי לפגוע בגנריקה".
מה ההשפעה באופן מעשי מבחינת טבע? "טבע הנחתה לרווח נקי של 5.15 דולר למניה בשנת 2015. המשמעות של כל הקדמת גנריקה לפני ספטמבר היא שכל חודש 5 סנט למניה פחות. כרגע המלצתנו למניה היא 'תשואת יתר' עם מחיר יעד של 62 דולר למניה".
החודש עלו רעיונות שונים למיזוגים ורכישות - מה דעתך? "מיזוג אפשרי של טבע ומיילן כבר פורסם מזמן ואנו מניחים שזה נכון. מיילן מיהרה להודיע שאחרי שהיא בחנה את הפוטנציאל של המיזוג עם טבע היא מתנגדת מסיבות שונות כולל אפשרות שהממונה על הגבלים עסקיים לא יאפשר זאת - נתון חשוב שעלול להקשות מאוד על טבע להוכיח אחרת. אני מעריך שטבע לא תיקלע למסכת של השתלטות עויינת על מיילן - הימור גדול. טבע יודעת להתחרות על רכישות קטנות יותר והיא בבסיסה שמרנית מדי כדי להיקלע למהלך כל כך מסוכן".
מה לגבי ההודעה של מיילן לרכוש את פריגו? "אם מיילן תצליח לרכוש את פריגו זה מבטל לחלוטין את האפשרות שטבע תתמזג עם מיילן ואז נותרנו אם השאלה האם פריגו תיענה להצעה של מיילן? אני מעריך שהסבירות שההשתלטות של מיילן על פריגו תצא לפועל גבוהה ואז טבע עלולה לרדת קצת".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה