פרוקטול הפד': הסיכונים לכלכלה האמריקנית עלו

ברקע לדבריו אמש של יו"ר הבנק, ג'רום פאואל, על כך שהפד' צפוי להשיק בתקופה הקרובה תוכנית להתערבות קבועה בשוקי המימון, פרוטוקול הישיבה האחרונה מצביע על פד' חלוק בדעתו
|
(5)
פאואל, צילום: gettyimages
הפד' פרסם את פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה שנערכה בחודש שעבר. כזכור, הבנק בחר להוריד בפגישה זו את טווח הריביות בשוק לרמה של 1.75%-1.8%, ובנוסף להוריד את ריבית ה-IOER לרמה של 1.8% בלבד. עם זאת, הסיפור המרכזי בשוק ממשיך להיות מצוקת הנזילות שתפרצה בחודש האחרון, והצורך של הפד' להשיק תוכנית רכישות כבר בחודשים הקרובים.
פרוטקול הפד' חושף חילוקי דעת בין המשתתפים. חברי הפד' הביעו דאגה בנוגע להתפתחויות סביב סוגיית הסחר של ארה"ב, והחולשה בכלכלה העולם.  מספר חברים בוועדה הזכירו את מודל הפד', המבוסס על עקומת האג"ח האמריקנית, כמקור לדאגה. נזכיר כי מודל זה מציג כעת הסתברות של כ-50% בהסתברות למיתון בארה"ב ב-12 החודשים הקרובים.
הוועדה דנה בחולשה בסקטור הייצור בחודשים האחרונים, כאשר הם מציינים כי אין סימנים כי ההאטה בסקטור צפויה להשתנות בחודשים הקרובים. בפד' טוענים כי החולשה הכלכלית בשאר הכלכלות בעולם והמתיחות בין ארה"ב וסין בסוגיית הסחר אחראיות על האטה. 
בנוגע לגובה הריבית, חלק מהחברים בוועדה טענו כי השוק מתמחר הקלה מוניטרית נרחבת מידי מצד הפד', וחלקם אף חששו כי הותרת הריבית ללא שינוי עשויה לעלות את חוסר האיזונים בכלכלה. 
בפד' טוענים כי שוק המימון בארה"ב הפך לתנודתי במיוחד בחודש ספטמבר, ככל הנראה בגלל עונת המיסים בארה"ב והנפקות האג"ח של ארה"ב.  נציין כי הפד' נאלץ להזריק הון באופן יומי מאז אותו אירוע ב-16-17.9 (לכתבה המלאה). 
החלק המעניין מהפרוטוקול: מספר חברים טוענים כי יש להגדיל מחדש את מאזן הבנק במטרה להעלות את רזרבות הבנקים". נזכיר בעניין זה כי אמש יו"ר הפד' ג'רום פאואל, התקרב אמש בנאומו באופן משמעותי לקראת הכרזה על תוכנית רכישות. לטענת פאואל "בעוד ניתן להתווכח על הגורמים, זה ברור כעת שנזילות נמוכה במיוחד במערכת הבנקאית עשויה לגרום לתנודות חדות בשוק הכסף. ולכן, הפד' צפוי בתקופה הקרובה להודיע על אמצעים נוספים במטרה לעלות את הרזרבות של הבנקים". למרות שהמשמעות של צעדי הפד' הצפויים היא גידול במאזן הפד', פאואל מדגיש כי לא מדובר בתוכנית רכישות (QE).
מאזן הפד': פאואל טוען אמש כי הגיע הזמן להגדיל אותו, אך מבקש לא לקרוא לזה QE, האמנם?

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  סטיית התקן
  לרון 10/10/2019 07:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באירופה נמוכה יותר וניתן למצוא שם מניות טובות של חברות יציבות, במיוחד בצרפת גרמניה והולנד בסדר הזה.
  סגור
 • 4.
  טבע לברוח בהול הנייר לפני קריסה
  דוד 10/10/2019 06:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טבע עמודת לקרוס ולהיסחר בסנטים עד פשיטת רגל
  סגור
 • 3.
  שתחי (ל"ת)
  אורי... . 10/10/2019 04:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שד משבר 2008 יוצא מהבקבוק (ל"ת)
  דן 10/10/2019 01:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מה קורה עם המניה ולמה (ל"ת)
  טאואר 09/10/2019 21:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות