עסקה משתלמת: 10 סיבות שבגללן כדאי להשתמש בביטקוין

ההבדלים בין אופן הפעולה של המערכת הבנקאית הקיימת לבין ביטקוין מרובים, וכמעט בכל מאפיין ביטקוין הוא בעל יתרון מובהק.
|
(2)
מהפכה דיגיטלית

ביטקוין מהווה מהפכה של ממש בדרך בה אנחנו חושבים על כסף. ההבדלים בין אופן הפעולה של המערכת הבנקאית הקיימת לבין ביטקוין מרובים, וכמעט בכל מאפיין ביטקוין הוא בעל יתרון מובהק.

1. בניגוד לכסף מזומן, ניתן להעביר ביטקוין מיידית ובקלות לכל אדם בעולם דרך האינטרנט. ובניגוד להעברות כספים באמצעות בנקים, כרטיסי אשראי או PayPal, העברת ביטקוין כרוכה בעמלות מזעריות בלבד. בנקים גובים עשרות דולרים עבור העברות בינלאומיות והן עשויות לקחת ימים או אפילו שבועות. כרטיסי אשראי ו-PayPal גובים מהמוכר עמלות גבוהות- שמגולמות במחיר הסופי ללקוח. אם עסק מקבל תשלום בביטקוין הוא יכול לדרוש מחיר נמוך יותר ולהישאר רווחי באותה המידה.

2. בכרטיסי אשראי ו-PayPal קל למדי לבצע ביטול תשלום, בעיקר כשמדובר במכירת מוצרים דיגיטליים. מוכרים יודעים שחלק מההכנסות שלהם יבוטלו שלא כדין, ואת ההפסדים מכך הם מגלמים במחירים. עם ביטקוין הדבר אינו אפשרי – ברגע שהעברה בוצעה, אין גורם המוסמך לבטל אותה. יחד עם זאת, קיימים מנגנונים המאפשרים בכל זאת להגן על הקונה מפני הונאה מצד המוכר, ולכן אין בכך חיסרון. מכאן שבאמצעות ביטקוין ניתן להציע מוצרים במחיר נמוך יותר.

3. ביטקוין הוא מטבע בינלאומי. לכן, היציבות הפוטנציאלית שלו גדולה מאד מכיוון שהוא אינו מושפע מהמצב הכלכלי או הגיאו פוליטי במדינה מסוימת. בנוסף, אין צורך להמיר אותו למטבע מקומי עבור תיירות וקניות באינטרנט.

4. קל מאד לקבל תשלומי ביטקוין. אדם שכבר משתמש בביטקוין ומעוניין לקבל תשלום מגורם אחר צריך רק למסור לו אחת מ"כתובות הביטקוין" שלו, (מחרוזת אותיות שנראית למשל כך: 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa), והצד השני יכול לבצע העברה במספר לחיצות במחשב. אין בעיית אבטחה במסירת מידע זה. הדבר מועיל במיוחד עבור אנשים פרטיים ופרילנסרים שאין להם גישה למערכת סליקת אשראי, וכן לארגונים מכל הגדלים המסוגלים לאסוף תרומות בפשטות ע"י פרסום כתובת.

5. הביטקוין צפוי לשמור על הערך שלו ובטווח הארוך לא לסבול מאינפלציה. זאת מכיוון שתהליך ההנפקה מבוסס על פרוטוקול הקובע את קצב הנפקת המטבעות ושם להם גבול מדויק. לעומתו, מטבעות המונפקים ע"י ממשלות נוטים לאבד מערכם ככל שיותר כסף מודפס.

6. לתשתית הביטקוין אין "נקודת כישלון יחידה", כלומר גורם כלשהו שתקלה בו גורמת להשבתה. לעומת זאת, במטבעות מסורתיים, תקלות טכניות, או חלילה, קריסה עסקית של בנקים יגרמו להפסקת זמינות השירות. זאת להבדיל מביטקוין שבו המערכת עובדת כל עוד לא נופלים כל רבבות המחשבים הבלתי-תלויים המעורבים בה.

7. בשביל לבצע תשלום בכרטיס אשראי, הכרחי ומספיק למסור את פרטי הכרטיס. מכאן שמקבל התשלום יוכל מעתה להתחזות לבעל הכרטיס ולבצע תשלום בעצמו. תשלום ביטקוין מבוצע ע"י חתימה דיגיטלית שאינה דורשת מסירת פרטים סודיים.

8. באמצעי תשלום רבים קיימת אפשרות למחלוקת בין הצדדים האם התשלום התבצע או לא, כאשר לעיתים צד אחד שילם והצד השני לא קיבל את התשלום, וקשה לברר מה בדיוק קרה. בביטקוין קיים רישום פומבי של כל ההעברות וכך כל צד יכול לוודא באופן חד-משמעי אם ההעברה התבצעה.

9. איכות השירות הניתן ע"י מוסדות כספיים שונים אינה תמיד משביעת רצון. לעתים קרובות עבודה מול בנקים כרוכה בטרטורים, סחבת וטעויות. חלק מהבעיה נעוץ בחוסר תחרותיות, הנובע ממחסום כניסה גבוה ומתלות בספק מסוים (vendor lock-in). עם ביטקוין השימוש בבנקים אופציונלי ואדם מסוגל לשלוט באופן ישיר בתנועות בכספיו. ייתכנו בהחלט שירותים המספקים ערך מוסף מעבר למה שרשת הביטקוין הגולמית מציעה, אך אלה יהיו ממוקדים יותר, קלילים יותר ומבוססים על פלטפורמה גמישה המאפשרת לבחור את הספק המתאים ביותר.

10. פרוטוקול הביטקוין תומך בפעולות יותר מתקדמות מאשר העברה פשוטה מאדם לאדם, שקצרה היריעה מלהסבירן כאן לעומק. בנוסף לאפשרויות אבטחה והגנה מפני הונאות ואובדן, ניתן להשתמש בו לקניין פיזי חכם, הסכמי ערבות למוצרים ציבוריים, נכסים דיגיטליים ועוד. כמו כן נגזרות של ביטקוין מאפשרות תשתית מבוזרת לשטרי מטען, לרישום נכסים, להפעלת מטבעות מקומיים ועוד.

חשוב להבין שאלה הם מאפיינים הטבועים בביטקוין עצמו, אך הדרך בה הם באים לידי ביטוי תלויה בסביבה בה הוא נמצא. כל עוד ביטקוין בחיתוליו והשימוש בו אינו נפוץ, כוח הקנייה של כל ביטקוין סובל מתנודתיות גבוהה והנזילות שלו נמוכה. כמו כן דרושה תשתית תוכנה כדי למצות את הפוטנציאל עד תום, במיוחד בכל הנוגע לנוחות השימוש. המסר הוא שאם מהפכת הביטקוין תצלח היא תהווה שינוי חיובי בעולם, ויש טעם לפעול כדי להביא את אותו עולם בו נוכל להנות מכל היתרונות שיש לביטקוין להציע.

הכותב הוא יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איך לאבטח
  isra panel 20/10/2017 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הפעולות שקשורות לביטקויין רק מוינדוס חדש לגמרי ללא שום תוכנה נוספת אפילו לא אנטיוירוס בתשלום. לקנות או trezor או ledger שהם hardware wallets ולשמור רק בהם. לא להשתמש בטלפונים ניידים לעולם כשמדובר בהשקעה. רק מחשב נייד או לפטופ שעבר פורמט או חדש. קנו ביטקויין.. המירו חצי לאתריום ב bittrex .. ושלחו בחזרה לארנק שלכם. לא לספר לאף אחד שקניתם חוץ מלמס הכנסה.. אין צורך להסתיר זה חוקי ומותר כהשקעה. לא לקנות icos או חברות בלוקציין מאוד בתולי חכו כמה שנים. והכי חשוב לא למכור ב10 השנים הבאות גם אם אין לכם מה לאכול. בהצלחה חברים
  סגור
 • 1.
  איך ואיפה קונים ביטקוין (ל"ת)
  מתעניין 09/10/2017 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות