תגובות סוערות בשוק ההון: "מדובר רק בדחייה של החלטה לסוף השנה"

התגובות בשוק ההון להחלטת הריבית מעורבות, אך מרבית המומחים בשוק מעריכים כי הורדת הריבית פעם נוספת בהמשך השנה היא עניין של זמן
 |  (3)
שוק ההון
התגובות משוק ההון על החלטת הריבית לחודש אוגוסט לא איחרו לבוא. הוועדה המוינטרית של החליטה היום (ב') להותיר את הריבית במשק ברמה של 1.25% לחודש נוסף, כשהתגובות לכך מעורבות.

"הנתונים המאקרו כלכליים הצביעו על כך שיש צורך בהורדת נוספת. נראה שהעדר נגיד בפועל, עיכב החלטה זו משיקולים שאינם מאקרו-כלכליים", כך סבור שמואל בן אריה , מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי.

בן אריה מוסיף כי "המשך הייסוף בשקל, הריביות הנמוכות בחו"ל, תחזיות צמיחה גלובליות אשר ממשיכות להיות נמוכות וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה על אף השפעת הממשלה בחודשים האחרונים (ולמרות ההפתעה במדד יוני), הינן סיבות ממשיות להורדת ריבית ועדיף כמה שיותר מוקדם. את החשיבות והאמונה בהורדת ריבית נוספת ניתן לראות בתשואת המק"מים אשר עומדת על 1.22%-1.15%, ומצביעה על כך שהשוק מעריך כי צפויה הורדת ריבית נוספת השנה".

מבית ההשקעות הלמן אלדובי נמסר כי "להערכתנו מדובר רק בדחייה של החלטה אשר תמומש עד סוף השנה. דחיית ההחלטה על הורדה נוספת נותנת לבנק ישראל עוד זמן לראות את ההשפעה של שתי הורדות הריבית הרצופות שהיו בחודש מאי, זאת מכיוון שההשפעה של הורדת הריבית על הכלכלה מגיעה בדר"כ באיחור.כנראה שהבנק החליט להמתין להתפתחויות נוספות או להשאיר את ההחלטה לנגיד הבא פרנקל, במידה ומינויו יאושר".

סמנכ"ל ההשקעות של אלפא פלטינום, אסף שאול , מסר שהועדה המוניטרית החליטה "להשאיר את הריבית זאת בכדי לשמור תחמושת לנגיד שטרם נכנס לתפקיד. בנוסף, הוועדה חוששת מהמשך התייקרות מחירי הדירות בעקבות הנתונים של נטילת המשכנתאות לאחרונה שהציגו המשך עלייה למרות המגבלות שבנק ישראל הטיל על הבנקים. שוק המק"מ גילם כבר הורדת הריבית ולכן יש צפי לתגובה מתונה של השוק בטווח הקצר אך כנראה שבמהלך החודש הקרוב השוק ימשיך לגלם הורדת ריבית. כל זה בהנחה שבנאום על הריבית ה"פד" לא יהיו זעזועים. להערכתנו הורדת הריבית פשוט נדחתה ובמצב השוק הקיים אנו מעריכים שתהיה הורדת ריבית בחודשיים הקרובים.

"מצוקת העסקים צפויה להחריף כתוצאה מהעלאת נטל המס, מחייבת הורדת ריבית"

"המצוקה הגוברת של העסקים הקטנים והבינוניים המשתקפת מהאטה במשק, שצפויה אף להחריף כתוצאה מהעלאת נטל המס והקיצוצים בתקציב המדינה, מחייבת להוריד את הריבית במשק. הורדת הריבית תעודד את הצמיחה, תסייע בחיזוק הדולר אל מול השקל ותפחית את עלויות האשראי של עסקים, ובכך תאפשר למשק בכלל ולעסקים הקטנים והבינוניים בפרט, להחזיק את הראש מעל המים", כך אומר "ח אהוד רצאבי , נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, בעקבות החלטת בנק ישראל היום.

מנהל מחלקת מאקרו בבית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד , אמר ש"בהעדר אירועים חריגים (כמו התחזקות משמעותית נוספת בשקל או נתונים חלשים במיוחד לגבי המצב במשק), ולאור אי הוודאות לגבי המחליף של פישר, הועדה המוניטרית העדיפה כנראה לחכות לכניסתו של הנגיד(ה) החדש(ה) לתפקיד ולדחות את הפחתת הריבית בחודש נוסף לפחות. יחד עם זאת נדגיש כי מה שבאמת חשוב לשווקים זה לא התזמון של ההפחתה אלא העובדה שבנק ישראל יתקשה מאוד להעלות את הריבית גם במידה וייווצרו לחצים אינפלציוניים קלים".

האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, יניב פגוט , מסר כי "בהינתן אופטימיות בשווקים הפיננסים, גרירת רגליים של ממשלת ישראל בכל האמור בטיפול בהגדלת היצע הדיור והכיסא הריק של נגיד בנק ישראל, הרי כל שנותר לוועדה המוניטארית בבנק ישראל הינו להותיר את ריבית הבסיס על כנה ולהמתין להתבהרות בסוגיות אלו, בתקווה שהוועדה לא תידרש להחלטות דרמטיות כפועל יוצא של התפתחויות לא צפויות בעת שאין נגיד בנק מרכזי בירושלים".

יונתן כץ
, כלכלן בלידר שוקי הון, צופה "הורדת ריבית בחודש-חודשיים בקרובים על רקע ההערכה שלנו שצפויה התמתנות בביקושים המקומיים כתוצאה משחיקה בכוח הקנייה של הציבור בשל הגזרות הכלכליות, בפרט העלאת המע"מ וקיצוץ חד בקצבאות הילדים".

ניר אומיד , מנהל השקעות ראשי בתמיר פישמן, אמר ש"בנק ישראל קיבל את ההחלטה הקלה, שמירה על הסטטוס קוו, עד לכניסתו לתפקיד של הנגיד החדש , משאירים עוד כדור אחד במחסנית. אין כל סיבה לכך שהריבית לא תרד ל1%, מה שעשוי לסייע לבלום את העלייה של השקל מול הדולר ובכך לבלום את הפגיעה ביצואנים . ברירת המחדל צריכה להיות הפחתת ריבית , כל עוד אין סכנה ליציבות המחירים. לגבי השפעתה של הריבית הנמוכה על מחירי הנדל"ן הגואים, למרות שבנק ישראל ניסה לסייע בנושא אין זה תפקידו ומי שצריכה לטפל במחירי הנדל"ן, היא הממשלה".

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, יוסי פריימן , אומר בתגובה להחלטת הריבית כי "תוואי האינפלציה של 12 החודשים האחרונים עומד ברמה של 2%, בעוד הציפיות ל-12 החודשים הבאים מצביע על התייצבות סביב 1.6%, דבר התואם את ההערכה לפיה בנק ישראל יעדיף לשמור את התחמושת של שער הריבית לעת משבר. בתקופה בה העסקים הקטנים והבינוניים זקוקים נואשות לאשראי זמין ובעלות תחרותית, ראוי כי בנק ישראל והאוצר ישלבו ידיים ויבצעו טיפול נקודתי על מנת לשחרר חסמים ולסייע למערכת הבנקאית בהתמודדות עם הצרכים של סקטור זה שהוא מאוד חשוב לצמיחה".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מדהים.בלתי ניתפס.הריבית ללא שינוי
  קליפ 29/07/2013 19:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הדרמה,מקפיצה מדדים לרמות מטורפות!!!!!
  סגור
 • 2.
  לעלות ריבית
  אם כבר 29/07/2013 18:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בכיה לדורות
  סגור
 • 1.
  חייבים להוריד
  מהר 29/07/2013 18:21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  כנ'ל.
  סגור