תחליף לתמ"א 38? הרשות להתחדשות תתקצב תוספת של כ-32 אלף דירות

בין השאר יחודשו שכונת רמת עמידר ברמת גן, שכונת ג'סי כהן בחולון ושכונת קריית משה בטבריה. עוד ברשימה: צפת, חיפה, כפ"ס, פתח תקווה וגבעתיים

|
(1)
בנייה חדשה, צילום: מורן ישעיהו

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעה הבוקר על כוונתה להשקיע 12 מיליון שקלים בתכנון של 32,289 יחידות דיור חדשות שיתווספו ל-20,057 יחידות דיור קיימות בשמונה ערים ברחבי הארץ.  

רשימת הערים בהן מתוכננים הפרויקטים כוללת את טבריה, צפת, חיפה, כפר סבא, פתח-תקווה, רמת-גן, גבעתיים וחולון. ערים אלו מצטרפות לאשקלון, חולון, קריית ים ובאר-שבע, בהן השקיעה הרשות סכום של 14 מיליון שקל בתחילת השנה הנוכחית.

על פי הרשות, "הערים שנבחרו הן בעלות פוטנציאל להתחדשות עירונית, או כאלה בהן קיים סיכון סיסמי ואין כדאיות כלכלית. לאחר תכנון התכניות או מסמכי המדיניות בשכונות הוותיקות של הערים, יזמים פרטיים יקדמו תכנון מפורט ויוציאו לפועל את הבנייה בשיתוף עם הרשויות המקומיות, ולאחר קבלת הסכמה מבעלי הדירות".

בתוך כך, בעיר טבריה יתוכננו 4,000 יחידות דיור בשכונת קריית משה הנמצאת בסמוך למרכז העיר, מתוכן 3,000 יח"ד הן תוספת לשאר הדירות הקיימות. במסגרת התכנון, מוצעת גם תוספת של שטחי מסחר ותעסוקה.

בצפת תחודש שכונת כנען הממוקמת בסמוך לעיר העתיקה, בה מתוכננות 5,100 יחידות דיור, מתוכן 3,952 הן תוספת לשאר הדירות הקיימות. 

בחיפה מתוכננת תוספת של 4,800 יחידות דיור בשכונות קריית שפרינצק ורמת שאול, הממוקמות על מורדות הכרמל. היחידות החדשות ייבנו לצד 4,200 יחידות קיימות. 

בפתח-תקווה תחודש שכונת יוספטל, בה מתוכננות 4,700 יחידות דיור חדשות, לצד 1,256 יחידות קיימות. 

בכפר סבא מתוכננת תוספת של 8,146 יחידות דיור במרכז העיר לצד 4,243 יחידות דיור קיימות. עוד ישוקם מבנה העירייה ברחוב ויצמן. באיזור זה עתיד לעבור קו מטרו.

ברמת גן תחודש שכונת רמת עמידר, הנמצאת בסמוך לכביש 4 ולאוניברסיטת בר-אילן, עם 9,000 יחידות דיור, מתוכן 6,090 הן תוספת לשאר הדירות הקיימות.

בגבעתיים יתוכננו 5,400 יחידות דיור חדשות לצידן של 1,800 קיימות, בשכונת בן גוריון בצפון מזרח העיר. שכונה זו סומנה בתכנית המתאר הכוללנית לעיר המתגבשת בימים אלו, כאזור להתחדשות עירונית אינטנסיבית. בתחומי השכונה עתידים לעבור הקו הצהוב של הרכבת הקלה, וקו מטרו.

בחולון תחודש שכונת ג'סי כהן הישנה, עם הוספת 3,500 יחידות דיור חדשות, לצד 3,500 יחידות דיור קיימות. השכונה סומנה כאזור להתחדשות עירונית במסגרת תכנית המתאר הכוללנית לעיר, וממוקמת בסמוך לנתיבי איילון ולשתי תחנות של רכבת ישראל.

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מסר כי "לשמחתי הרבה בסבב זה הגישו בקשה ערי פריפריה הנמצאות בסיכון סיסמי גבוה, ואני שמח שההתחדשות העירונית תתאפשר גם בהן".
 
גורי נדלר, ראש אגף תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "מסלול התכנון השכונתי הוא מסלול ייחודי, בו מתוכננת מחדש השכונה כולה, לרבות אזורים לפינוי בינוי, אזורים לשימור ולחיזוק ואזורים להתחדשות מרקמית. היתרון במסלול זה הוא בראייה הכוללת ובהכנת תכנית המכילה גם את תשתיות השכונה, כמו רחובות מבני ציבור וגינות".
 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כמה שנים יארך התכנון ??? (ל"ת)
  שאלת תם 14/08/2019 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות