נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס: "מחיר נפט של 80-90 דולרים לחבית - די והותר"

כך אמר אתמול נשיא ונצואלה, החברה באופ"ק, מספר ימים לפני כינוס החירום של הארגון, בו צפוי כי יוחלט על קיצוץ התפוקה. בעקבות חילוץ הבנק RBS ע"י ממשלת בריטניה, איבדה חברת הנפט של וונצואלה אשראי של 5 מיליארד דולרים
|
הוגו צ'אווס. נשיא ונצואלה

חברת הנפט של ונצואלה, PDVSA, מחפשת כעת מימון באופן דחוף, לאחר שאיבדה קו אשראי של יותר מ-5 מיליארד דולרים מה'רויאל בנק אוף סקוטלנד' (RBS). בתגובה למחירי הנפט היורדים, ולקראת כינוס חירום של ארגון אופ"ק אמר נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס, כי מדינתו תסתפק במחירים של 80-90 דולרים לחבית נפט.

ונצואלה מחפשת מימון חלופי

חברת PDVSA חתמה על הסכם עקרוני עם RBS, אך התערבותה של ממשלת בריטניה וחילוץ RBS על-ידה, שינתה המדיניות, ו-RBS ביטלה את המימון, כך פורסם הבוקר ברשת CNBC. מקור בממשל ארה"ב מסר לרשת החדשות כי ממשלתו של הוגו צ'אווס מחפשת בצורה דחופה הזרמת כספים חלופית.

בתור חברה באופ"ק (ארגון מדינות יצואניות הנפט), היה ניתן לשער כי לונצואלה לא תהיה בעיית כספים, כשתפוקתה המשוערת עומדת על 2.6 מיליון חביות נפט ליום. נראה כי אחת הסיבות לאי-הרווחיות היא שונצואלה מוכרת יותר מ-40% מתפוקת הנפט שלה במחירים מסובסדים: ההערכות מדברות על כ-800 אלף חביות המופנות חזרה לשימוש שוק המקומי בוונצואלה, ועוד כ-300 אלף חביות למדינות שכנות, כמו קובה ובוליביה.

מחיר חבית של 80-90 דולרים - די והותר

בתוך כך, בעוד ארגון אופ"ק זימן פגישת חירום בעקבות הירידה הדרמטית המחירי הנפט וצפוי להוריד את תפוקת הנפט, הוגו צ'אווס אמר אתמול כי מחיר חבית של 80-90 דולרים מספיק עבור מדינתו. לרוב, נמנעות חברות אופ"ק להכריז על לחבית נפט, אך בעקבות הירידה האחרונה במחירים נראה כי היצואניות מוכנות לצאת למאבק להגנה על ערכו של הזהב השחור.

בנאומו אתמול ביטל צ'אווס את החששות לפיהם הירידה בהכנסות מנפט יגרמו לקשיים במימון התוכניות הסוציאליסטיות של ממשלתו, כמו סבסוד מחירי המזון לעניים. "אם מחיר הנפט יתייצב בין 80-90 דולרים לחבית - זה יהיה די והותר."

צ'אווס הוסיף בנאומו כי מחירי הנפט לא משנים הרבה לוונצואלה מכיוון שיש למדינה חסכונות גדולים והלוואות זרות. "כשהמשבר העולמי עומד בפתח, אני מתחייב לאזרחים כי המדינה לא תיפגע... לוונצואלה יש מספיק משאבים חברתיים, פיננסיים וטכנולוגיים ע"מ להתקדם בצמיחה כלכלית."

פגישת ארגון אופ"ק תתקיים ב-24 לאוקטובר. שר האוצר של ונצואלה, לשעבר נשיא אופ"ק, העריך כי הארגון יקצץ בתפוקה. הנשיא הנוכחי של הארגון אמר כי הקיצוץ יהיה של לפחות מיליון חביות נפט ליום.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות