האם מכתב התמיכה משמעון פרס עזר היום לדנקנר? הנה התשובה מתוך גזר הדין

נוחי דנקנר, עד לפני מספר שנים האיש החזק במשק, חטף היום שנתיים מאסר ועוד 12 חודשים על תנאי
|
(19)

נוחי דנקנר, עד לפני שנים אחדות האיש החזק במשק הישראל, הולך לכלא. על דנקנר נגזרו היום שנתיים מאסר בפועל ועוד 12 חודשים על תנאי בשל תרמית בני"ע. אמנם מדובר בעונש משמעותי, אבל נזכיר כי ג'קי בן זקן חטף 3 שנות מאסר על תרמית בני"ע שרק לאחר מכן הומתק ל-26 חודשים אותם החל לרצות בימים האחרונים. איך זה קרה והאם להתגייסותו של הנשיא התשיעי המנוח שמעון פרס יש יד בדבר העונש הקל באופן יחסי? הנה ההסבר.

ביולי האחרון הורשע נוחי דנקנר ע"י השופט חאלד כבוב בהרצת מניות אידיבי. השופט כבוב אמר בהכרעת הדין כי "מסכת הראיות לא מותירה ספק סביר להרשעה". התביעה במשפט דרשה 3-5 שנות מאסר בפועל לדנקנר. השופט כבוב עצמו קבע הבוקר כי מתחם העונש של דנקנר הוא 20 עד 42 חודשים מאסר. בסוף דנקנר חטף 24 חודשים בלבד, כלומר ברף הנמוך של מתחם הענישה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

וכך כותב השופט כבוב: "צדק עורך דינו של דנקנר בטיעונו שמעטים הם האנשים היכולים לזקוף לזכותם פעילות ציבורית דוגמת פעילותו של דנקנר שאין לתארה אלא כתרומה יוצאת דופן לחברה". פה מציין כבוב כך: "היטב לבטא זאת מר שמעון פרס ז"ל, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שפרט בפנייתו במכתב אודות פועלו החריג ויוצא הדופן של הנאשם למען חיזוק ישובי הפריפריה בישראל, העיד עליו שהיה מופיע ביוזמתו בישובים שסבלנו ממצוקה ומפיגועים וסייע לשקם מבנים שנהרסו, הושיט יד רעים למשפחות שנפגעו, הקים מוסדות חינוך, סייע לבתי חולים, מכללות...ומעולם לא התעייף בשליחות אנושית מרגשת זו". צילום מתוך גזר הדין:

מעבר לפרס שהוזכר לא מעט ואף צוטט ממכתבו בגזר הדין, כבוב כותב עוד כי "מאות המכתבים שהוגשו לבית המשפט, כמו גם עדותם הנרגשת של עדי האופי שהעידו לטובת הנאשם הם בגדר חריג שבית המשפט אינו נתקבל בו כבדרך שיגרה. אין מדובר בתרומה לפרויקט מסוים או תרומה שניתנת לאורך פרק זמן מוגבל, אלא מדובר בתפיסת עולם שאומצה ע"י הנאשם לפיה הוצבה המעורבות החברתית של קונצרן אידיבי בדרגת עדיפות גבוהה מאוד ביחס לתרומתם של קונצרנים אחרים לפרויקטים חברתיים".

בסיכום גזר הדין כותב כבוב כך: "בבואי לגזור את דינם של הנאשמים, ראיתי לנכון לייתן משקל לנסיבותיהם הייחודיות של הנאשמים. מבלי שאתעלם משיקולי החומרא שפירטתי בהרחבה, מצאתי להטיל על הנאשמים ניעשה ברף הנמוך של המתחם שנקבע: אישיותם של הנאשמים, פועלם, התנדבותם יוצאת הדופן, וההפסדים והנזקים שנגרמו להם עקב הסתבכותם בפרשה, כל אלו מצדיקים זאת". כבוב, שהינו מהמחמירים שבשופטים בתחום הצווארון הכחול וכבר שלח כמה וכמה אנשים לכלא, בחר להתחשב בתנאים מקלים בעניינו של דנקנר ואף ציין כי ההחלטה לשלוח אותו למאסר בפועל "לא ניתנה בלב קל ולא בנקל, קל וחומר על נאשם לא צעיר בימים, נעדר עבר פלילי, שהסתבך בביצוע עבירות על רקע קשיים בניהול עסקיו, קשיים שבעטיים נקלי למצוקה שהובילה אותו לילך בדרך לא חוקית בניסיונו לצאת ממצוקה זו אולי להציל את פרויקט חייו"". 

בעניין תרומתו של דנקנר, כבוב גם מתייחס לביקורת הנשמעת ולפיה דנקנר למעשה תרם על ידי החברה הציבורית אי.די.בי, כלומר הציבור הוא זה שתרם. בעניין זה אומר כבוב, כי "ביקורת לא מעטה נשמעה על כך שהנאשם, כמי שעמד בראש הקונצרן הגדול בישראל, פעל למתן תרומות אלה על ידי אי.די.בי כאשר הוא נהנה בעצמו מהמוניטין שנלווה לפעילות ולנטרית זו. מדברי הביקורת משתמע שאין מדובר בתרומה אישית של הנאשם אלא בתרומה של הקונצרן באמצעות כספי ציבור, אולם יש לזכור שתרומות אלו נגזרו מרווחי החברה והנאשם, כבעל מניות בחברה, נשא בחלק יחסי מתרומות אלה. כמו כן, לא מדובר בתרומה כספית שניתנה על ידי הקונצרן בלי מעורבות הנאשם, ועל כך מעידות מאות הפניות לבית המשפט מהן ניתן ללמוד על מעורבות אישית של הנאשם ובני משפחתו בכל אותה פעילות חברתית שנועדה לסייע ליישובי הספר אך בעיקר לאנשים שסבלו ממצוקה. הנאשם גייס את בני משפחתו, את אמו ואשתו, ושהו במקומות אלה משך ימים ושבועות, כך העידו העדים שבפניי. עובדה זו מלמדת על מי שחש מחויבות אישית ליטול חלק בסיוע לאותם ישובים ולא רק בתרומה כספית. די לציין בעניין זה את עדותו של האלוף במילואים דורון אלמוג על הביקורים של הנאשם בכפר השיקום, את התגייסותו של הנאשם לסייע למשפחת ביטון שילדיה סבלו מנכות קשה, את דבריו של הרב גרוסמן שהעיד על הפעילות הענפה של הנאשם לפרויקט סיוע הצלת בני נוער".

"לבסוף, יש לזכור כי הנאשם תרם תרומות שונות גם מכספו הפרטי שלו לאורך אותן שנים, ולא רק מטעם אי.די.בי. המדובר בסכום של למעלה מ-40 מיליון שקל, סכום לא מבוטל כלל ועיקר - כך למשל הירתמותו של הנאשם לטובת העמותה של הילדים שסבלו מתסמונת רט, תרומה אשר ניתנה מכספו האישי. אין להמעיט ערך בנכונות הנאשם להפריש חלק לא מבוטל מכספו לצורך פעילות שנועדה לסייע לאחרים. אינני מוצא מקום לשוב ולפרט אודות עדי האופי הרבים שהעידו וגם שלחו מכתבים לבית המשפט שבהם עתרו לזקוף לזכות הנאשם את כל אותם מעשי חסד שנעשו על ידו לאורך השנים עם מאות אנשים ולא לבטל את משקלם של אלה שעה שבית המשפט בא לגזור את דינו".

ועוד כותב כבוב: "ראיתי להדגיש את טיעונו של הסנגור שלאחר מתן הכרעת הדין המרשימה, הפקיד הנאשם בעזרת בני משפחתו סך של 30 מיליון שקל במסגרת ההסדר אליו הגיע עם הבנקים לכיסוי כלל חובותיו. הנאשם יכול היה לבחור בהליך של פשיטת רגל או אז לא היה נאלץ למכור את דירת מגוריו ולעמוד בהתחייבויות ענקיות לעתיד אך בחר מיוזמתו לגייס את משאבי משפחתו, מכריו והכנסתו לעתיד לטובת כיסוי חובותיו, עובדה שמלמדת שלוקח אחריות על תוצאות מעשיו ואינו מוכן שאחרים יינזקו בגלל כישלונו העסקי".
 
דבר נוסף שראוי לציין: באחת מכותרות האתרים נכתב היום כי מבחינת דנקנר - השופט כבוב קבע כי "לא מדובר בעבירה חד פעמית". כלומר מדובר בעבריין סדרתי. בפועל, כבוב התייחס לכך שבמהלך 3 ימי מסחר ביצע דנקנר שורה של עבירות סביב ההנפקה ובסכום כסף גדול.  בפועל, מציין כבוב לגבי דנקנר כי מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין וללא עבר פלילי. וגם לגבי פעולת התרמית נשוא התביעה, מציין כבוב כך: "אינני בא לקבוע כי דנקנר ושטרום טוו תקופה ארוכה מראש תכנית עבריינית לעוות את שער מניית אי.די.בי... יחד עם זאת נקבע כי קשירת הקשר בין הנאשמים הוכחה באופן חד משמעי ימים לפני ההנפקה.. וכי ניתן לייחס להם שותפות ספונטנית...".

תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  מה עם יצחק תשובהה
  מזור 07/12/2016 14:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדוע תשובה עדיין חופשי הגיע שילך לכלא הוא גזל וגנב כספים וחסכונות של משקיעים תמימים שהאמינו בו תשובה חובה עליך לשלם ולהחזיר את כל הכספים שצברתה מכל האגרות חוב של דלק נדלן כל הסדרות לא רק שפריל נדלן אחת מסכנה עם תספורת של 70% די לרמאות שלך הקדוש ברוך הוא יעניש אותך וכל ילדיך ונכדיך בחומרה רבה אתה לא חסין אתה עוד תופתע ותווכח שהעונש שיגרם לך על ידי הקדוש ברוך הוא כל כך ענק וללא רחמים כלפיך שתצטער על כל מעשיך השפלים והבלתי נסלחים
  סגור
 • 15.
  תעביר זאת לאתר של משפטנים , למה הכתבות האלו
  אנונימי 07/12/2016 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יוסי פינק אתה בחור חכם ונבון לא צריך לתת כול הזמן כתבות פסימיות שמראים רק קדרות , באתרים בחו"ל לא כותבים דברים מסוג זה זה דבר שעבר ופורסם כבר עשרות פעמים בעיתונות ,ובמדיה , רשום קצת דברים אופטימיים משמחים , יום טוב
  סגור
 • 14.
  גועל נפש
  שרה 06/12/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני מאלה שמעולם לא התלהבתי מפרס מה לעשות? ולכן אפילו לא מתייחסת אליו. ולעניין, אני חושבת שהמדינה הזאת מורכבת מחבורות של נוכלים איך לא מתבייש השופט לתת לו רק שנתיים הרי את כל הכסף הוא גנב מאנשים חוסכים חגג וחוגג וכמובן גם תרם ממנו. מה המסקנה, תשתדלו לרמות ותדאגו לחברים במקומות הנכונים אחרת תאכלו אותה כאן.
  סגור
 • 13.
  התקשורת השמאלנית, הפסיקו עם פולחן
  טראמפ 06/12/2016 07:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האישיות הזאת בדמותו של פרס! הפכתם לקדושים את שני האנשים האלה שפחות או יותר הביאו עלינו אסון מתמשך מאז 93. ברית המועצות במיטבה! לאנין וסטאלין היו גאים בכם...
  סגור
 • 12.
  בניגוד לתשובה המיליאדר שביצע תספורות ענק דנקנר הוא צדיק
  איש טוב 05/12/2016 23:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האיש הכי מגעיל בשוק ההון הישראלי הוא יצחק תשובה, שביצע תספורת ענקית בדלק נדל"ן. ואחר כך כשעלו מחירי הנכסים בבריטניה מכר את נכסי דלק נדל"ן (חניוני ענק) במחיר מצויין, בלי להציע דבר לאלו שטחן אותם. לא זו אף זו, קבוצת דלק מרויחה סכומי עתק ותרויח עוד יותר עם פיתוח לויתן, לא שמענו את יצחק תשובה מצהיר כי יחזיר לאלו שלקח את כספם את כספם מרווחים עתידיים של לויתן. אז תשוו בבקשה בין האנשים, האחד נוחי דנקנר תורם, עוזר, נותן מכספו ומכספי החברה שהוא 40% מבעליה כספים לציבור, לנזקקים לפריפריה, ומולו איש אטום שלא נותן דבר ולא מתכוון לתת דבר. מסקנה: אם יש טיקון מכוער בישראל זהו יצחק תשובה איש מכוער עם התנהגות חזירית ולא ראוייה. ולדנקנר אומר רק זאת: יש אנשים שלא ישכחו את הדברים הטובים שעשית, ושלא ישמחו לאידך כשאתה בצרות.
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  למה גנב +רמאי צריך לקבל עונש נמוך מגנב רכב (ל"ת)
  נוכלים תמשיכו אמר הש 05/12/2016 18:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 10.
  רמאי יצא בשריטה קלה
  קלמן 05/12/2016 18:12
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אין צדק ! במדינה נורמאלית היה יושב לנצח. זה כלב שמריץ מניות
  סגור
 • 9.
  מחמאות ....איפה מידת הרחמים ? (ל"ת)
  רן 05/12/2016 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  גם אל קפונה הפעיל רשת בתי תמחוי ומקלט לעניים. (ל"ת)
  רובין הוד 05/12/2016 17:00
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 7.
  מה יקרה עם תביעת נושי אידיבי מולו?
  dw 05/12/2016 16:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דנקנר הולך לקבל פנסיון ממשלתי מלא בשנתיים הקרובות. בסדר, אבל השאלה מה יקרה עם התביעה שלנו, נושי אידיבי אחזקות מולו? זה חלק מההחזר הצפוי לציבור המשקיעים. הכסף שיצא מאידיבי לתרומות, או לרכישה התמוהה של מעריב, זה כסף חסר שלנו שאנחנו לא קיבלנו.
  סגור
 • 6.
  מזל של טייקונים
  אלי 05/12/2016 16:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בארה"ב הוא היה מקבל מינימום 5 שנים
  סגור
 • 5.
  גם פרס היה נהנתן גדול על חשבון הציבור
  קונטרבס 05/12/2016 16:30
  הגב לתגובה זו
  10 1
  במקום להגדיל את סל התרופות הביא להגדלת תקציבו בעשרות מיליוני ש"ח
  סגור
 • 4.
  חילק מאות מיליונים לא שלו
  אהרון 05/12/2016 16:15
  הגב לתגובה זו
  6 2
  נוחי איש הזוי שהאגו שלו העביר אותו על דעתו . קנה ומכר ללא חשבון כמו קרדיט סוויס הכול כדי להרגיש חשוב מכר חברה פרטית שלו ללא ערך לחברה ציבורית זו עבריינות לכול דבר . קנה עיתון כדי להילחם בעיתון הארץ כאשר היה ברור שמעריב חסר כול ערך גם כאן על חשבון בעלי המניות . לכן הפעולה העבריינית שלו יחד עם שטרום היית פעולה של מתאבד . הוא קיבל הנחה גדולה מכבוב היה מגיע לו 4 שנים בפנים בהשוואה לבן זקן
  סגור
 • אהרון אתה קטן. השופט כבוב התייחס לטענה האוילית שלך
  במחשבה תחילה 05/12/2016 23:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הטענה כי דנקנר לא תרם מכספו אינה נכונה. א. הוא תרם מעל 40 מיליון ש"ח כסף אישי שלא קשור לאי די בי. ב. גם 40% מכספי אי די בי הם כספים שלו אותם יכול היה לחלק כדוידנד. אתה כל כך מרושע וטיפש שאתה אפילו לא שואל את עצמך את השאלה "אם כל החברות בבורסה הם לא של הבעלים אלא של הציבור, מדוע רובן הגדול לא תורם כלום לציבור? כמה תרם רמי לוי לציבור? וכמה יצחק תשובה? וכמה אחרים? אז אם חברה היא ציבורית לא הופך את הכסף שלה ל"שלי או שלך" כי אם הוא היה שלי או שלך היינו עושים בו מה שאנו רוצים. לא אגיד לך להפסיק ללכלך ולשנוא, כי כנראה שככה אתה ועוד אחרים בנויים, לשנוא וללכלך על אחרים. לגבי קרדיט סויס תזכיר רק שהיה זמן בו ההשקעה מכרדיט סויס הניבה רווחי עתק, אחר כך הגיע גל ירידות שהביא להפסדים גבוהים, זו לא הונאה או גניבה, זו השקעה שלא צלחה. אלפי משקיעים גדולים בבורסות מבצעים פעולות דומות. האם אין לסורוס או לבאפט הפסדים מדי פעם? ולגבי הרצת המניות ובכן הוא נשלח לכלא, לא? מה אתה רוצה עוד? לך תרצח אותו וזהו אולי אז תרגע ותפסיק לשנוא
  סגור
 • 3.
  כבוד השופט
  דוריה 05/12/2016 15:21
  הגב לתגובה זו
  1 6
  שופט אנטישמי חסר רחמים מחפש כותרות ...ומוצא
  סגור
 • דוריה, את חולה. כבוד לשופט. (ל"ת)
  יש ר א לי 05/12/2016 23:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • לא יכולת להגיב באופן פחות בהמי?
  זוהר 05/12/2016 16:01
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מה הקשר בין גזר הדין המקל לבין אנטישמיות? רק חשיבה חולנית ומעוותת כשלך. ככל הנראה פספסת תורך במשרדי הפסיכיטר.
  סגור
 • 2.
  עולם תחתון
  הון שלטון 05/12/2016 15:01
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אין ספק בכלל שאם זה היה מישהו מהישוב היה מקבל פי חמש.
  סגור
 • 1.
  צדיק הדור .........
  LL0305 05/12/2016 14:44
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אימלל אנשים.....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות