"נתוני המאקרו האחרונים בארה"ב יגררו ירידת מכפילים"

לדברי רפי גוזלן הכלכלן הראשי של אי.בי.אי, מלחמת הסחר מתחילה לתת את אותותיה בכלכלה האמריקנית, אך עדיין אין חשש למיתון. להערכתו, הנתונים האחרונים מספקים סיבות מספקות להורדת ריבית כבר החודש
|
(2)
שוורים ודובים, צילום: Istock

"ההתפתחויות האחרונות בגזרת המאקרו יובילו לעלייה בפרמיית הסיכון הנדרשת ויבואו לידי ביטוי בעלייה במרווחי אשראי ובירידה במכפילים". כך טוענים היום הכלכלנים במחלקת המחקר של IBI. "ההשפעה העקיפה של התארכות מלחמת הסחר מתחילה לתת אותותיה. אם לאורך השנה האחרונה מוקד החולשה בפעילות היה סביב הסחר העולמי וענפי התעשייה, הרי שבספטמבר נרשמו סימנים ראשונים לפגיעה רחבה יותר בפעילות, כלומר להאטה גם בענפי השירותים".

ב-IBI מציינים כי בתמחור בשווקים ממשיך לבלוט הפער בין שוק איגרות החוב הממשלתיות לבין נכסי הסיכון. "אם עד לאחרונה המגמה החיובית בנכסי הסיכון הייתה מוסברת בשילוב של סביבת פעילות חיובית והפחתת ריבית כ'תעודת ביטוח', הרי שהאינדיקציות האחרונות להתרחבות ההאטה אל ענפי השירותים מחייבות משנה זהירות". 

הכלכלה האמריקנית מאטה
טענות אלו מגיעות ברקע לנתוני מאקרו חלשים שפורסמו בשבוע האחרון ואותתו כי הכלכלה האמריקנית מאטה בצורה חדה. סקר ה-ISM במגזר הלא יצרני הצביע על ירידה חדה לרמה 52.6 נק' בלבד, הנתון החלש ביותר מאז אוגוסט 2016. במקביל נזכיר כי סקר ה-ISM במגזר הייצור הצביע מוקדם יותר השבוע על ירידה חדה בחודש האחרון לרמה של 47.8 נק', הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2009.

עדיין אין חשש לגלישה למיתון 
עם זאת, לטענת IBI אין חשש מגלישה למיתון, אלא מדובר בהאטה כלכלית בלבד. "מהפן החיובי, מדד השירותים נמצא עדיין מעל רמת 50 הנקודות, כלומר מצביע על התרחבות הפעילות, גם אם בקצב איטי יותר. כפי שעולה מהגרף הבא, קצב הצמיחה הנוכחי של מדדי ה-ISM, משקף צפי להאטה בצמיחת המשק האמריקאי לקצבים של 1%-1.5% בתחילת השנה הבאה".

בנוגע לנתוני התעסוקה האחרונים (לכתבה המלאה), טוענים בבית השקעות כי "בחינת תוספת המועסקים הממוצעת מעלה כי בשני הרבעונים האחרונים נרשמה ירידת מדרגה, בפרט בסקטור הפרטי. אם במהלך 2018 עמדה התוספת הממוצעת בסקטור הפרטי על כ-215 אלף, הרי שמגמה זו השתנתה באופן ניכר עם ירידה לתוספת של כ-130 אלף מועסקים בחצי השנה האחרונה ולכ-120 אלף ברבעון האחרון. הקירבה לתעסוקה מלאה של המשק האמריקאי מהווה חלק מההסבר, וסביר כי ההידרדרות ההדרגתית בסנטימנט העסקי מתחילה אף היא לתת אותותיה. בכל אופן חשוב לציין כי שוק העבודה מהווה אינדיקטור בפיגור, כך שהחשיבות של סקרי הציפיות גבוהה יותר בעת זו, ואלו מאותתים על צפי להיחלשות של המשק האמריקאי".

עוד הורדות ריבית בדרך
התפתחויות האחרונות, הן בשווקים, ובפרט נתוני ה-ISM החלשים, מספקים ל-FED סיבות מספקות להפחתת ריבית גם בהחלטה הבאה. במידה ומגמת ההאטה בענפי השירותים תימשך, היא תקרב את תוואי הריבית קרוב יותר להערכות הגלומות בשוק מאשר לאלו אליהן כיוונו חברי ה-FED בהחלטת הריבית האחרונה.

 

נזכיר בהקשר זה, כי לפי ניתוח של BIZPORTAL בחודש האחרון, לא רק שהפד' יצטרך להוריד ריבית לנוכח האטה הכלכלית, הבנק יצטרך להשיק תוכנית רכישות בשוקי האג"ח (QE), וזאת במטרה לעלות את רזרבות הבנקים בארה"ב (לכתבה המלאה).

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  דירה = קורת גג
  דירה = קורת גג 07/10/2019 22:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דירה = קורת גג
  סגור
 • 1.
  Q e
  Q E חדש 07/10/2019 15:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדפסה החדשה של הכסף זהב ב3000$
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות