"מס רכישה של 20% על דירות להשקעה יפגע באופן חמור בכלכלת המדינה"

איציק אמסלם: "המשקיע לא מטומטם, את דירתו ימשיך להשכיר לצעירים ואת גובה המיסים יגלגל עליהם"
|
(102)
משה כחלון, צילום: תמיר ברגיג

אמש בתוכנית 'פגוש את העיתונות' ניסה שר האוצר המיועד משה כחלון לצנן במקצת את הרוחות סביב רצונו להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה ל-20% ואפילו יותר מכך. לדבריו הסעיף הוכנס להסכם הקואליציוני, אבל 20% זה גבוה מדיי.

איציק אמסלם, יו"ר ובעלי קבוצת אלמוג, אמר: "למשה כחלון היו התבונה והניסיון הפוליטי לא לוותר ולהתעקש במסגרת המו"מ הקואליציוני, לקבל ולרכז סביבו את כל משרדי הממשלה והגופים איתם ניתן לבצע רפורמה אמיתית ולטווח ארוך בשוק הדיור. את רשות מקרקעי ישראל - על מנת לדאוג להיצע קרקעות רחב, את מינהל התכנון - כגוף האחראי על תכנונן, את משרד הבינוי-  כקבלן לפתוח ובצוע התשתיות על קרקעות אלה וכמובן את משרד האוצר- לממן תקציבית את המהלכים".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

"לכן, נשאלת השאלה מדוע כשבידיו כל הכלים להגדלת ההיצע, הוא בוחר להילחם בביקושים? מלחמתו במשקיעים פוגעת ישירות בשוכרי הדירות. בעיקר בצעירים שביניהם, שצפויים לשלם שכר דירה גבוה מאד בעקבות מהלך זה. הרי המשקיע לא מטומטם, את דירתו ימשיך להשכיר לצעירים ואת גובה המיסים יגלגל עליהם. המדינה ממסה את הדירה? הוא יעלה את שכר הדירה. מדוע לתקוע את שוק השכירויות על ידי מיסוי דירות למשקיעים? כבר עשור שאנו הקבלנים חוזרים ואומרים שיש להניח לביקושים ולטפל בבעיה של חוסר בהיצע".

לדברי דורון לוי, מנכ"ל משותף בגיא ודורון לוי, "הנטייה הראשונה היא לבקר את כחלון על הצהרותיו, אולם אני בוחר להתחיל ולומר כי החלטתו להחזיר את תוכנית מחיר למשתכן הינה מבורכת ובבחירה זו הוא מגלה צניעות. שלא כמו השרים הקודמים במשרד הבינוי ובאוצר, אשר הגעתם לראשות המשרד לוותה בהכרזה על תוכנית חדשה שתישא את שמם, בוחר כחלון לחסוך לנו עוד שנה בה שוק הנדל"ן ימשיך וידמם עד שיסתגל לעיקרי תוכנית חדשה או חדשה כביכול. מחיר למשתכן כבר הוכיחה עצמה וחזרתה מבורכת בעיני".

"עם זאת, הטלת המס על משקיעים היא שגויה ותגרום לבריחת כספים מעבר לים מה שיפגע באופן חמור בכלכלת המדינה. בנוסף, אינני זוכר ואינני רואה כיצד מיסוי גבוה מביא לבלימה בעליית המחירים. הרי מרבית הציבור נמנע וחושש מהשקעה בשוק ההון בשל חוסר הבנה וידע. במקביל השארת הכסף בחשבונות הבנקים אינה נושאת תשואה ואף מביאה לשחיקה. המשקיע הישראלי בנדל"ן פשוט יבחר להתאמץ קצת יותר, לעלות על מטוס ולהשקיע בנכס בארה"ב או מיקום אחר מעבר לים, כדי להמשיך לראות תשואה לכספו. מכאן שנתח גדול ומכובד מכספי הציבור יועבר לטובת כלכלות אחרות".

איל הנדלר יזם נדל"ן ויו"ר קבוצת כנען: "עצם העלאת הנושא להטלת מיסוי חדש מכניסה את השוק לחרדות, בדומה למה שקרה עם ההכרזה המיותרת על מע"מ אפס. העלאת מס תייקר עוד את עלויות הדיור, וזו טעות גדולה, כי מיהם משקיעי הנדל"ן? לא רק אנשים פרטיים אלא גם יזמים, שמן הסתם יגלגלו את העלויות העודפות על הרוכשים. ולגבי מכרזי מחיר למשתכן, זו שיטה שכשלה כי רמת הפיקוח על המכרזים לא היתה מספקת, והם פנו רק לחברות שיש להן סיווג של קבלן ביצוע ברמה גבוהה. מכאן התפתחו כמה סוגי קומבינות שהפכו את מחיר למשתכן לשיטה נהדרת לגזול את קופת המדינה".

"אם רוצים לדאוג לשוק הנדל"ן באמת, מוטב היה ששתי הצעות כאלה לא יעלו כלל. הפתרון טמון בשיווק של יותר קרקעות. איך עושים זאת? מקציבים זמן לשינוי תב"ע (עד שנה מקסימום) ומגדילים זכויות בניה במרכזי הערים – לא עוד 4-6 יח"ד לדונם, אלא 25 יח"ד לדונם ולעיתים גם 70-100 יח"ד לדונם, היכן שמתאפשר. על רקע זה הצעת השלטון המקומי להעביר אליו את כל הטיפול בנושא התחדשות עירונית, שגם היא נזרקה לחלל התקשורת לאחרונה, נראית כמו בדיחה עצובה. הרי מי שתוקע את הפרויקטים הם ראשי הערים, ויש להפקיע מהם את כל ההחלטות בנושא תב"ע ותכנון".

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, אמרה:  "האם מיסוי דירות למשקיעים הוא אכן הפתרון האמיתי למצבו העגום של שוק הדיור בישראל? קרוב לוודאי שלא. מפליא כי משה כחלון על אף ניסיונו, בוחר להניח את כובד המשקל של טיפול בשוק הדיור בישראל על שני כיוונים מנוגדים וקוטביים – מיסוי גבוה על משקיעים ותוכנית מחיר למשתכן לסיוע לצעירים. ההתרכזות צריכה להיות אך ורק סיוע לצעירים שאינם מצליחים לרכוש כיום דירה בבעלות והחלום הולך ומתרחק מהם אחרי כל מערכת בחירות. אין ברירה אלא להודות שהפתרון היחיד הוא טיפול בהיצע הקרקעות לבניה למגורים על ידי הפשרת קרקעות לבניה בקרבת המרכז ובאזורי ביקוש".

"על מנת שנראה ירידה ממשית של מחיר, ראשית יש באמת להפשיר קרקעות חקלאיות באופן מסודר למטרות בנייה, כך שברגע שיהיה יותר היצע המחיר ירד בהדרגה. עכשיו שרמ"י ומנהל התכנון בידיו של כחלון, בידי מפלגה אחת ולא בסיס לעימותים פוליטיים, היישום של מהלך זה אפשרי. קרקעות זמינות למגורים הם צורך מיידי . כדי לראות שינוי משמעותי בכמות הדירות בשוק או במחירן יש לרוץ קדימה עם תוכנית הפשרה מאסיבית ומיידית תוך מתן פיצוי הולם לבעלי הקרקע".


ד"ר רינה דגני, מנכ"ל קבוצת גאוקרטוגרפיה, אמרה: "מתברר שבמהלך 32 השנים האחרונות, אחוז המשקיעים עמד באופן קוסיסטנטי על המרווח שבין 25%-30%, והוא מעולם לא ירד או עלה על מרווח זה, כולל בשנה האחרונה. מעניין אם כחלון בקי בנתונים אלה כי הם מדויקים ומוחלטים. מהמחקר שערכנו התברר כי רוב המשקיעים לא רק שלא היו ספקולנטים מהמאיונים העליונים, הם היו ברובם הגדול ישראלים מהמעמד הבינוני ובינוני –גבוה שראו ברכישת דירה שנייה ושלישית הן הבטחת עתיד ילדיהם והן הבטחת עתידם הם באמצעות שימוש בשכר הדירה כפנסיה לעת זקנה".

"ועכשיו מה עושה כחלון? ראשית, הוא רוצה למסות דווקא אותם, אנשים שעבדו קשה כל חייהם. שנית, הוא יגרום מיידית לעליית שכר הדירה, זאת על מנת לפצות באופן כזה או אחר על המיסוי המיותר, מה שיפגע כמובן באותם צעירים שהם עיקר שוכרי הדירות, ובמיוחד באיזור הביקוש. שנית, כאמור המשקיעים לא היוו כלל פקטור בעליית מחירי הדיור, זאת משום שרובם התמקד בדירות באזורים מסוימים, ובעיקר באיזור הביקוש, וגם הסתערות המשקיעים על דירות בעפולה, חריש וקריית גת שהייתה לאחרונה, הייתה כמעט חסרת משמעות מבחינת עליית המחירים. הבעיה הייתה ונותרה עלות הקרקע, המונופול של המנהל, התקורות הגבוהות שיש לקבלנים, התחלות הבנייה המעטות, הריבית האפסית וחוסר הוודאות ואי הביטחון שרוחשים רוכשי הדירות למקבלי ההחלטות".

תגובות לכתבה(102):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 69.
  כחלון תעשה לי ילד! (ל"ת)
  סתפ אחד 04/05/2015 07:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 68.
  גם מי שיקנה בחול יהיה חייב במיסוי
  ישראלי 03/05/2015 18:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לכן לא ברור לי מה הטענות שילכו לחול בדיוק כמו שמי שמשקיע במניות בחול חייב במיסוי.
  סגור
 • 67.
  לכחלון אני בחרתי בחך בנקים על מה הם לקחים כסף על שמירה
  sדוד 03/05/2015 18:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם יש שמר על הכסף שהם לקחים כסף על שמירה גנבים לאור היום קוראים לזה דמי שמירה למה לו קראים דמי גניבה
  סגור
 • 66.
  מסכן השוכר שלי בגלל כחלון אני נאלץ להעלות לו את השכירות (ל"ת)
  מנחם 03/05/2015 18:16
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 65.
  התנינים בוכים. מושכים להם את הטרף מהשיניים
  אנחל 03/05/2015 18:10
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הוא לא מבין. אני בתור הבעלים של 5 דירות רץ כבר למכור. מחר יבוא קונה שצריך לשלם עוד 20 אחוז מס. מה הוא יסכים לקנות באותו מחיר? המחירים חייבים לרדת.
  סגור
 • טען עוד
 • 64.
  מיסוי נדל"ן עומד כיום על 70%.חייבים למסות עוד 30% ... (ל"ת)
  מוסי 03/05/2015 17:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 63.
  מה שאתם לא מבינים שגם מס השבח הולך לעלות-משקיעים ימכרו
  מקו 03/05/2015 16:57
  הגב לתגובה זו
  5 2
  ולא יקנו , יביא לפינוי משמעותי של היצע שיאפשר מעבר שוכרים לרכישה במחירים נוחים. ככל שיותר דירות יזרקו לשוק כך יותר שוכרים יוכלו להפוך לרוכשים. אין שום כדאיות כרגע לרכוש דירה להשקעה, כל הסימנים מראים בדיוק להפך.
  סגור
 • אתה טועה ... במצב כיום, לא כדאי למכור דירה מושכרת
  אין מה לעשות בכסף 04/05/2015 06:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  3% תשואה לשנה + 3% עליית שווי בשנה = 6% תשואה על הכסף
  סגור
 • לא יהיה 20 אחוז ,יהיה 19.99999 אחוז . (ל"ת)
  בא 03/05/2015 17:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 62.
  הנה יצאו מהחורים כל האינטרסטים הפחדנים - ככה גם אמרו על
  א 03/05/2015 16:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הסלולאר ותראו איפה אנחנו עכשיו. העלאת מס קנייה ומס שבח יגרמו למשקיעים למכור דירות , שוכרים יוכלו להפוך לרוכשים ולכן גם שוק השכירות יהיה נוח יותר. כדאי לכל האינטרסנטים להבין שיש שתי אפשרויות או שהממשלה תוריד באופן יזום את מחירי הדיור או שהבועה תתפוצץ מעצמה ואז הנזקים של האינטרסנטים יהיו גדולים בהרבה מהאפשרות הראשונה. פשוט מדהים לראות איך כולם שרויים בתוך בועת הריבית האפסית מבלי להבין באיזו מלכודת הם נמצאים וחושבים כאילו הכל נורמלי...אתם עוד תבינו באיזה בור אתם נמצאים.
  סגור
 • תמשיך לחלום בהקיץ ולשלם שכירות חודשית (ל"ת)
  העיקר שאשתך מאמינה 04/05/2015 06:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • שאלה למשקעי נדלן ,מה ראשי תיבות של המילה נדלן .
  בא 03/05/2015 17:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה שאתם אומרים אחד לשני שבישראל מחירי הדירות אף פעם לא ירדו לא עושה את זה לנכון .
  סגור
 • 61.
  העלאת מס הרכישה רק תקטין ביקושים הלאה
  רועה חשבון 03/05/2015 15:26
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אילו שכבר מחזיקים בדירות להשקעה לא יפגעו וגם לא ימכרו את הדירות. מה שכן מי שירצה לרכוש דירה להשעה יאלץ לעשות שוב חושבים משום שהתשואה על השכירות תרד. זה רעיון מצויין שימנע עליית מחירים נוספת ואף יוריד קצת את השוק.
  סגור
 • צמצום היצע דירות בשכירות = עלית מחירי השכירות (ל"ת)
  פחות היצע שכירות 04/05/2015 06:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 60.
  צריך במקביל למסות הכנסות משכר דירה
  כלכלן 03/05/2015 15:07
  הגב לתגובה זו
  3 3
  מהשקל הראשון.העדפה במיסוי לענף הנדלן בתוספת הריבית האפסית הם הגורמים העיקריים לעליית מחירי הדירות.
  סגור
 • כמו בחול צריך שוק שכירות מוגנת ,ראה ארהב או גרמניה . (ל"ת)
  בא 03/05/2015 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 59.
  אפשר ע"י הקטנת משכנתאות . כל אדיוט לובש חליפה ומגיע
  לפגוע במשקיעים 03/05/2015 14:43
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עם רכב השטח שלו בהלוואה מהבנק וקונה דירה ב 800 אלף שח כשחצי מזה זה משכנתא. צריך להגביל לו את המשכנתא עד 200 אלף. לרבים יש את הכסף הזה אבל הם לוקחים משכנתא ומשקיעים בכסף שחור בשיפוץ הדירה. לאסור עליהם לקחת משכנתא
  סגור
 • 58.
  כול מי שהוא ציוני לא צריך בועת נדלן . (ל"ת)
  בא 03/05/2015 14:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 57.
  Mas rechisha is a crime
  Zippy 03/05/2015 14:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  Why are we punished when we use our money to work for us? every one should be able to buy what they want with NO Penalty of CRAZY high taxes. I will surely take my money out from Israel if I can't buy an apartment with NO MAS RECHSHA
  סגור
 • 56.
  איו צדיק אחד מסביב לכחלון שיסביר לו את זה???
  בן אהרון 03/05/2015 14:35
  הגב לתגובה זו
  2 4
  מה כחלון מנסה לעשות? שידור חוזר של לפיד עם מע״מ אפס שכל הכלכלנים צעקו שהוא טועה ורק הוא חשב שהוא יודע יותר טוב מכולם? לדעתי, את המחיר לפיד שילם בבחירות האחרונות, זה מה שכחלון רוצה? להתחיל ברגל שמאל וליפול לתוך בור עמוק? זה משרת רק את נתניהו שכחלון מפיל את עצמו בגדול במו ידיו. כחלון בדרך הזאת יגיע לבחירות הרבה יותר חלש. צריך שמישהו מסביבו יעיר אותו!!! הרי כולם רוצים שיצליח לחולל שינויי, אבל למה להתחיל בקומבינות של מיסוי עקום ומעוות???
  סגור
 • ברשותך - כחלון רוצה להוריד את המשקיעים מהתחרות
  דודי 08/05/2015 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על המלאי ה"סגור" וההיצע הקשיח של הדירות. בטווח הקצר של 5 שנים המלאי לא יגדל בצורה משמעותית עקב חסמים בירוקרטיים. כחלון רוצה להקטין את הביקוש כיוון שההיצע "קשיח" ולהשאיר בתמונה רק את הזוגות הצעירים ומשפרי דיור. וכל הכבוד לכחלון זו ההצעה היחידה שתיטיב עם הזוגות הצעירים.
  סגור
 • 55.
  היצע היצע היצע זה הפתרון היחיד. כולל חברות זרות.
  איציק 03/05/2015 14:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  היזמים מעלים מחירים ללא מעצורים. מעלים מחירים ללא סיבה. כי ה"חמורים קונים". רק היצע ללא וויסות היזמים יוריד מחיר.!!!
  סגור
 • 54.
  כחלון יהרוס את כל המדינה (ל"ת)
  טל 03/05/2015 14:25
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 53.
  צריך מס סלקטיבי
  א. 03/05/2015 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדינה צריכה לתת פתור או להוריד את המס הזה באזורים מועדפים כדי להפנות את המשקיעים לאזורים האלה. גם לפרוייקטים תמ"א 38 במיוחד בפריפריה.
  סגור
 • 52.
  לחזק את האלטרנטיבה לשוק הנדל"ן
  סם 03/05/2015 13:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שוק ההון הולך ומתייבש . אין ספק שהבורסה חשובה מאד לכלכלה . זה הזמן לתמרץ את שוק ההון ע"י פעולות כמו הקלות שונות במיסוי כדי שלמשקיעים יהיה כדאי להעביר השקעות מנדל"ן לבורסה הישראלית רצוי מאד להשאיר את כספם בשווקים המקומיים .
  סגור
 • 51.
  יודעים לומר מה לא...אולי נשמע מכם מכם מה כן ? (ל"ת)
  יעקב 03/05/2015 13:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 50.
  הרי מה שלא יציעו לא טוב ליזמים הנוכלים (ל"ת)
  יעקב 03/05/2015 13:46
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 49.
  לידיעת אמסלם האינרסנט-נלחמים גם בביקוש וגם בהיצע (ל"ת)
  יעקב 03/05/2015 13:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 48.
  רוכש דירה להשקעה הוא אוייב העם? כן! לפי כחלון
  אלי 03/05/2015 13:43
  הגב לתגובה זו
  8 4
  אדם מבוגר שרכש דירה כדי ליצור הכנסה לפנסיה - זה האויב?
  סגור
 • הוא לא אוייב אבל נוצר עיוות שצריך לתקן (ל"ת)
  אור 03/05/2015 14:01
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 47.
  הוזלת מוצר ע"י העלאת המס עליו. המלצה לפרס נובל (ל"ת)
  כולם נפגע מהשטות הזו 03/05/2015 13:36
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 46.
  העלאה של מס רכישה תגרום לאיזון בביקושים לדירות ועליה
  טלטל 03/05/2015 13:25
  הגב לתגובה זו
  3 2
  במחיר ההשכרה.הכל מתאזן בסופו של דבר ובלי הגברת ההיצע המחירים ימשיכו לעלות ומחיר השכירות יעלה!
  סגור
 • 45.
  מס רכישה חייב להיות רטרואקטיבית
  רועי 03/05/2015 13:10
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אחרת יקח 5 שנים עד שהמחירים ירדו. צריך לתת שנה וחצי לכל מחזיק דירה שניה עד שיצטרך לשלם מס רכישה
  סגור
 • התכוונת אולי ל- רדיואקטיבי? (ל"ת)
  דודי 08/05/2015 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יש להעלות את המע"מ ל- 20% רטרואקטיבית משנת 2001 (ל"ת)
  הצעות מהתחת 04/05/2015 07:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 44.
  וואי וואי כל חזירי הנדלן בפניקה
  אין על כחלון 03/05/2015 13:06
  הגב לתגובה זו
  9 4
  נגמרה החגיגה ועושק הדלים. דירה היא מצרך יסוד בסיסי, אדם לא יכול להחזיק ב-2 דירות במקביל. אין יותר את המושג להשקיע בנדלן. כי נדלן מיועד לצריכה אישית בלבד.
  סגור
 • מה לעשות שאנשים מבקשים לשכור דירה (ל"ת)
  אין לי כסף 04/05/2015 07:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • אתה צודק 100 אחוז ,כול דפר זקן ממליץ על דירה להשקעה
  בא 03/05/2015 15:31
  הגב לתגובה זו
  3 2
  וככה השוכרים שלו משלמים לו את המשכנתא , והכול בסדר .
  סגור
 • כל חמור צעיר חושב שמגיע לו דירה בחינם מהמדינה (ל"ת)
  מגיע לי ... 04/05/2015 07:11
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 43.
  משה כחלון...לך בדרכך שלך...עזוב כל מה שנכתב פה...
  אוריה בן דוד 03/05/2015 13:03
  הגב לתגובה זו
  7 3
  אני קורא מה שכתבו פה אנשים שרויים להערכה..אך משהו לא מסתדר לי בראש...המסקנה שלי..אינטרסנטים...והפחד שלהם מההצלחה של כחלון והשלכותיה...זה מזכיר לי..בדיוק כך דיברו על שוק הסוללר..בעייני כחלון גאון עם אופי מקסים..הלוואי..שדרכו..תהיה דרך לסוג של פוליטיקאים מזן חדש...בכל אופן...דרך צלחה לך משה
  סגור
 • 42.
  תארו לכם איזה רעידת אדמה תהיה כשהריבית תעלה (ל"ת)
  אורן 03/05/2015 13:01
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 41.
  מס רכישה וגובה השכירות
  bjoseph1 03/05/2015 13:00
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מס רכישה בגובה % 20 לדירות להשקעה וחוק המצמיד את שכ"ד לעליית המדד.
  סגור
 • קודם שכל המחירים במשק כולל השכר נטו יוצמדו למדד (ל"ת)
  עוד חכם 04/05/2015 07:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 40.
  לשוכרים
  דוד המלך 03/05/2015 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 3
  שצוהלים לקרוא את ההמלצות הפנטסטיות האלו. פשוט תחשבו לרגע מה יקרה אם יגדילו מיסוי בתחום אחר. למשל, אם מחר יטילו מעמד על פירות וירקות. נכון, מחיר הפירות והירקות יעלה מיידית ב 18% . זה מה שיקרה אם יטילו מיסים נוספים על הנדלן. הקבלנים יעצרו פרויקטים ומחירי השכירות יזנקו. וכך גם יקרה לדירות חדשות.
  סגור
 • 39.
  כחלון הילד הטיפש הרואה מלך עירום כלבוש... (ל"ת)
  פינסקר 03/05/2015 12:56
  הגב לתגובה זו
  2 5
  סגור
 • 38.
  בעלי 2-3 דירות לא מסכנים שישלמו מס כמו בשוק ההון,
  יובי 03/05/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  6 4
  אם ימכרו את דירתם ההיצע יגדל ובמקום לשכור דירה אנשים יקנו את הדירות שמשקיעים מכרו,וכן זה יקטין את הביקושים של 25% שזה אחוז המשקיעים
  סגור
 • דירה
  הציפור 04/05/2015 22:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פתאום יהיה להם כסף?????או שאתה בסרט של ירידה של 30 אחוז....
  סגור
 • 37.
  נתניהו נותן לכחלון להיכשל כמו ללפיד (ל"ת)
  אורן 03/05/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 36.
  הזוי כמה ששר אוצר יכול להיות הזוי (ל"ת)
  אליעד 03/05/2015 12:44
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 35.
  יש פה כנראה הרבה אנשים שמכירים דירות והם בפאניקה
  יוחאי 03/05/2015 12:41
  הגב לתגובה זו
  8 4
  זה נראה ככה כדוגמת תגובת מספר 19 בינתיים כחלון היחיד שהביא קבלות עוד לפני מהפכת הסלולר אמרו שהכלכלה תקרוס והיחיד שקרס היה נוחי דנקנר והציבור כולו הרוויח ישנם פה אנשים כדוגמת חצרוני שהולכים להפסיד הרבה כי עד עכשיו לא היה פה סדר אז כדאי שתתחילו למכור במקום לבכות בטוקבקים
  סגור
 • 34.
  כל האינטרסנטים מגיבים.יש להוציא במקביל צו האוסר להעלות
  יאיר 03/05/2015 12:38
  הגב לתגובה זו
  7 5
  בנוסף להטיל מס רכוש של 5% בשנה מערך הדירה, יכל ה"משקיעים" ימהרו למכור את הדירות והמחירים ירדו.
  סגור
 • למה לסבך ? נקים משטר קומוניסטי ונחרים את רכוש הבורגנים
  שמטוב 03/05/2015 13:31
  הגב לתגובה זו
  5 1
  תשכח מזה. הדירות בבעלות הן קניין פרטי ואסור לפגוע בקניין פרטי בכל תרגיל פיננסי שהוא. מי שיפגע בקניין פרטי ימצא ללא כסף כי הכסף מעתה ואילך יברח לחו"ל אם בדרך חוקית ואם בדרכי השוק השחור.
  סגור
 • כולם קונים דירות לילדים, אף אחד לא מוכר דירות
  אן מה לעשות בכסף 03/05/2015 13:13
  הגב לתגובה זו
  4 2
  תצא מהשטויות שלך ... אף אחד לא מוכר דירה מושכרת ... אין מה לעשות בכסף ... אם יהיה לי כסף מיותר, אקנה דירה נוספת עם משכנתא ואשכיר אותה שתשלם את עצמה
  סגור
 • רעיון מצויין . (ל"ת)
  בא 03/05/2015 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 33.
  כנסו לקרוא
  דוד 03/05/2015 12:37
  הגב לתגובה זו
  8 1
  אני לא מכיר את הכתב אבל אתה כותב שטויות ומונע מאינטרסים איך יגלגלו את המס על המשכירים הרי ברגע שמס הרכישה יעלה זה יעצור את מי שקונה מעבר לדירת מגורים לקנות דירות להשקעה ובנוסף אלה שכבר יש להם יתחילו למכור כיוון שגם דירות אלו שכבר בבעלותם אינם פטורות ממס רכישה והם ישלמו רטרו ועל מנת לא להפסיד מאות אלפי שקלים השוק יוצף פתאום בדירות שנקנו להשקעה למכירה לזוגות צעירים או למי שאין בבעלותו דירת מגורים בנוסף כחלון מתכנן לבנות ובכך מחירי הדירות ירדו עוד יותר יהיו הרבה פחות דירות להשכרה בשוק כיוון שהם כבר יהיו בבעלות של זוגות צעירים ואף אחד לא יקנה כרגע דירה להשקעה בגלל המס ופשוט יתחילו למכור
  סגור
 • מס רכישה
  מזל 03/05/2015 20:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלה שקנו כבר שלמו מס רכישה של 5% הם לא ישלמו שוב .ולא ימכרו את הפנסיה שלהם
  סגור
 • 32.
  מעניין כמה מהמגיבים מדברים הפוזיציה (ל"ת)
  מתעניין 03/05/2015 12:31
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • כולם?
  רר 03/05/2015 12:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כל מי שאני מכיר שרוצה לקנות דירה בעד הורדה וכל מי שאני מכיר שקנה דירה בעד העלאה
  סגור
 • 31.
  כחלון הדרך היחידה להוריד דירה ויוקר מחייה הורדת מיסים ו (ל"ת)
  ביבי ארג לכלון חבל ל 03/05/2015 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 30.
  מחר אני מעלה את שכ"ד
  יואב 03/05/2015 12:28
  הגב לתגובה זו
  3 8
  למה מישהו מוריד לי את המשכנתא???
  סגור
 • מי אמר שישלמו לך ואם יכולת להעלות למה לא העלת קודם (ל"ת)
  רר 03/05/2015 12:42
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • אחרי שיעלו את המיסים כל המשכירים יעלו את השכירות (ל"ת)
  השוכרים ישלמו 04/05/2015 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 29.
  דירה להשקעה עם שותף - בגוגל
  דירה להשקעה עם שותף 03/05/2015 12:28
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אין ברירה אלא להתחיל להיכנס לשוק הנדל"ן מלמטה, אז חפשו בגוגל דירה להשקעה עם שותף
  סגור
 • 28.
  20% מס רכישה יעצור הרכישות, יביא הקבלנים לשקול אם לבנות (ל"ת)
  20%מס = מיתון 03/05/2015 12:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 27.
  כחלון צודק ודורון אתה פשוט לא מבין דבר
  אור 03/05/2015 12:17
  הגב לתגובה זו
  8 4
  שישקיעו בחול. להשקיע בדירה בארץ זו לא "השקעה" להקים מפעל בארץ זו השקעה. כל מי שיש לו מליונים מיותרים מוזמן לקנות דירות בחול. בארץ יקנו דירה כדי לגור. נקודה
  סגור
 • 26.
  לכחלון
  xyz 03/05/2015 12:07
  הגב לתגובה זו
  4 2
  העם מאחוריך לך על זה ואל תפחד קבלת היזדמנות של פעם בחיים.
  סגור
 • 25.
  וזוגות צעירים שלוקחים מיליון שקל שכנתא
  שונא אינטרסנטים 03/05/2015 12:06
  הגב לתגובה זו
  6 0
  וכשהריבית תעלה הן ייפלו כמו זבובים זה לא פגיעה חמורה בכלכלה אה?
  סגור
 • 24.
  לאפשר לפתח את ליוויתן כפיתרון למשבר הדיור
  פיתרון הגיוני היחיד 03/05/2015 12:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אי אפשר לרקוד על כל החתונות. מספיק לשים מכשולים לפיתוח תגליות הגז.... יש משבר כלכלי עולמי ויש לנו הזדמנות להזרים כסף רב למדינה, אז יאללה
  סגור
 • 23.
  •••••••• שכר הדירה לא יעלה ולא יכול לעלות ••••••••
  האמת הכואבת..... 03/05/2015 11:57
  הגב לתגובה זו
  16 5
  היטיב להסביר זאת נעם גרוב ממרכז טאוב במסמך "שוק הדיור בישראל" אבל אני אסביר בקצרה: בטווח הארוך, המס (אפילו מס ישירות על שכר דירה) יגרום להתייקרות ונטל המס יתחלק בין השוכר למשכיר. אבל גם את זה ניתן למנוע אם קצב הבניה יהיה גבוה מהריבוי הטבעי וזו מטרתו של כחלון. בטווח הזמן הבינוני, משכירים מסוימים יתעצבנו וימכרו דירות. אם הם מכרו למשקיע אחר- אין שינוי בשוק. אם מכרו לצעיר- אז הדירה תימחק מההיצע להשכרה, אך הצעיר שרכש סופסוף הפסיק לשכור דירה בעצמו, כך שהביקוש להשכרה ירד באותה מידה. בטווח הקצר הם תקועים. יש כבר היצע דירות להשכרה, אי אפשר למחוק אותו. השארת הדירה ריקה תזיק להם פי כמה מאשר המס עליו הם כועסים. נניח הם בכל זאת ידרשו תוספת מחיר: חלק מהשוכרים לא יעמוד בכך ויחזור להורים או לגור עם שותף. חלק ממי שעדיין אצל ההורים יבהל מהמחיר ויחליט להישאר איתם עוד. שותפים שחשבו שהגיע הזמן שכל אחד מהם ישכור דירה לבד- יחליטו להישאר ביחד. ותמיד שוכרים עוזבים את השוק כי הם התבגרו ורכשו דירה משלהם (וכחלון יקל עליהם). לכן ישארו דירות ריקות, ובעלי הדירות יורידו מחיר בחזרה להיום- כי זה האיזון בין ביקוש להיצע.
  סגור
 • 22.
  רק גירוש החיילים המשוחררים לסודן
  בנצי 03/05/2015 11:56
  הגב לתגובה זו
  8 2
  יוריד ביקושים. חייבים להלחם בחסרי הדיור כמו בטרוריסטים למען השרדותם של היהודונים המצחינים שקנו דירה בזמן לפני השואה שהביא עלינו ביבי
  סגור
 • 21.
  נעזוב ונשקיע בחו"ל
  ניר 03/05/2015 11:52
  הגב לתגובה זו
  7 3
  אם ימשיכו בהריסת הכלכלה, הקבלנים ושוק הדיור נעזוב ונשקיע בחו"ל
  סגור
 • יכולת לעשות זאת גם לפני שנה..כלב נובח...לא נושך.. (ל"ת)
  אוריה בן דוד 03/05/2015 13:11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • תפסיקו להתבכיין
  א. 03/05/2015 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם שם יש מיסים אם אתה לא גר בחו"ל.
  סגור
 • 20.
  הוא אומר בעצם שצריך להביא קבלנים מסין ולבנות בכמויות
  בא 03/05/2015 11:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ולא להסתמך על מיסים ופיטפוטים ,אחרת כחלון ילך בדרך של קדימה ולפיד . אתה גבר אמיתי איציק ,ולא איזה אינטרסנט מושחת רגיל .
  סגור
 • 19.
  ככה זה כשממנים מוכר טלפונים לשר האוצר. (ל"ת)
  חייכן ושוטה. 03/05/2015 11:51
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • טעית, מתקין טייפים ממונה לשר אוצר
  תשובה 03/05/2015 13:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ובנוסף עילג כמוני, חוץ מלחייך לא מסוכל להוציא משפט שלם עם נושא, נשוא ומושא. צריך ללכת לאולפן ללמוד לדבר.
  סגור
 • חפשו אינפורמציה על לירן סהרור, ומי ממן אותו ו
  גביבו 03/05/2015 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ומה רוצים להשיג הממנים כולל העיתון שצריך להתפרנס!!
  סגור
 • 18.
  הרבה ספינים ללא כיסוי התינוק
  יורם דירות"א 03/05/2015 11:49
  הגב לתגובה זו
  3 1
  עוד לא הושבע וכבר רושמים אותו לאוניברסיטה
  סגור
 • 17.
  מסכים מאוד על הכתבה
  אלכס 03/05/2015 11:47
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מסכים מאוד
  סגור
 • 16.
  השוק הישראלי חולה, שכר דירה עלה רק 29% מאז שנת 2003
  מאקרו-שוק 03/05/2015 11:44
  הגב לתגובה זו
  20 1
  מאז ינואר 2003 ועד ינואר 2015 עלה שכר הדירה (סדרה 120450 של הלמ"ס "דיור" ) בפחות מ 30% ואילו מחירי הדירות עלו ב 90% כלומר יש פה בועה, המחירים יצאו מקו המגמה, ואפשר להצדיק אותם רק כל עוד הריבית אפס. זה ישתנה, והמחיר יצנח. שכר הדירה עלה מאינדקס של 77.61 אל 100.6 במשך 12 שנים. מכאן ברור שחלק גדול מהבעיה היא עודף של ביקוש, ולא מחסור בהיצע. בנק ישראל הודה ש 60% מעליית המחירים נעוצה בריבית הנמוכה שלו שמעודדת ביקושים הרבה מעבר לביקוש הקשיח הרגיל (חתונות, עולים, גירושין) שהיה קיים גם בין 1999 ל 2006 כשהמחירים היו בירידה. מס רכישה יפגע קשות בביקוש ולכן הוא התרופה המדויקת למצב.
  סגור
 • תודה על תגובה רצינית ומדויקת. (ל"ת)
  רם 03/05/2015 12:05
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 15.
  פיתרון העלאת ריבית הבנק ולשלוח את המשקיעים
  כלכלן ראשי 03/05/2015 11:44
  הגב לתגובה זו
  6 0
  לשלוח את המשקיעים לבנקים להעלות ריבית כך שהמשקיעים יקחו את התצואה מחלקו של הבנק ולא מהמסכנים הריבית היא זאת שהרימה את המחיר והיא זאת שתוריד אותן
  סגור
 • 14.
  הנה התחילו האיומים..
  אלי 03/05/2015 11:42
  הגב לתגובה זו
  2 4
  יאללה יאללה...מס רכישה לא יושת על משקיע שלא מוכר את הדירה שלו, ולכן לא תהיה עליית מכירים בשכירות.חלאס.
  סגור
 • 13.
  ככל שהממשלה מגבירה מעורבות כך עוות השוק מוגבר
  רון 03/05/2015 11:42
  הגב לתגובה זו
  7 4
  עד היום הוכח שכל מעורבות מעבר להגדלת ההיצע מביא לעליית מחירים!!!
  סגור
 • 12.
  כחלון אמר שהמס גבוה מידי (ל"ת)
  רצון 03/05/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 11.
  המיסוי נועד להציל את המעמד הבינוני מירידת המחיר שכחלון
  חושב קדימה 03/05/2015 11:40
  הגב לתגובה זו
  5 3
  הבטיח שהוא יביא ורואה בכך את השליחות הציבורית שלו. חבל שאנשים ישימו את כל החסכונות בדירה להשקעה במחשבה שזה עבור עתיד ילדהם, ואז ערך הדירה ירד, והם יפסידו המון. הגדלת ההיצע גם תוזיל מאוד את שכר הדירה וההכנסה החודשית שלהם תיפגע, עם מס או בלי. על כל אלה יש להזכיר שהרבה לוקחים ריבית משתנה, והריבית לא תשאר אפס (סטנלי פישר הזהיר לפני חודשיים).
  סגור
 • 10.
  שכר הדירה לא יעלה, כי המס לא יחנוק את קצב ייצור הדירות
  דליה 03/05/2015 11:38
  הגב לתגובה זו
  18 1
  גם היום יש תמריץ מיסוי חזק לרשום על הילד, ועדיין 25% מהרוכשים בחרו להיות משקיעים פורמלית. כל משקיע שלא רכש דירה בגלל המס, יודה בקרוב לכחלון כאשר המחירים יתחילו לרדת וערך הדירות יצנח. תושבי חוץ יש לעצור הרמטית ולתת עדיפות ל"מלח הארץ". זו אפילו המלצת ה IMF. • שכר הדירה לא יעלה אפילו אם ימסו ישירות את שכר הדירה. הסבר מעמיק לטענה זו נתן מכון טאוב במחקר על שוק הדיור בישראל. כל מס מתחלק בין השוכר למשכיר? בכלכלה זה קורה רק בטווח הארוך בגלל שמס מדכא בניה. אלא שמשה כחלון התחייב דווקא להגדיל הבניה, ולהכריח בעלי קרקע לבנות עליה... זיכרו היטב: גם אם קבלנים ימכרו דירות רק לצעירים ובכלל לא למשקיעים, אז המוני צעירים יצאו מהדירות שהם שוכרים היום ברגע שיקבלו מפתח לדירה החדשה. בכך הם יפנו היצע אדיר של דירות להשכרה עבור אחרים ושכר הדירה יירד.
  סגור
 • מדוע צעדי האוצר יעלו את מחירי השכירות
  את טועה 04/05/2015 07:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גידול טבעי דורש עוד 40,000 דירות בכל שנה + 15,000 דירות עבור מתגרשים בשנה + 5,000 עולים חדשים = 60,000 דירות כ40% מבקשים דירה בשכירות = תוספת של 24,000 דירות מושכרות בשנה ... עצירת רכישת המשקיעים יעצור את היצע הדירות להשכרה ... הביקושים יעלו את מחירי השכירות
  סגור
 • 9.
  קצב הבניה לא תלוי בהזרמת ביקושים לשוק
  דליה 03/05/2015 11:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הרבה טועים לחשוב שככל שיש יותר קונים בשוק (צעירים ומשקיעים בו זמנית) ככה בונים יותר. אלא שמבקר המדינה קבע שקצב הבניה בישראל נקבע על ידי הממשלה (רשויות תכנון, המינהל, עיריות וכו') והיא לא מתפקדת. אז כל עוד לא ניתן לבנות עבור כל מי שבא לקנות, ועצם מגמת ההתייקרות מוכיחה שאין מספיק - יש לתת עדיפות לרוכשי דירה ראשונה. הזכות לתשואה על הכסף נשללה מכל אזרחי העולם מאז אמצע 2008, עם הורדת הריביות קרוב לאפס. לאף אזרח אין יכולת לחסוך לפנסיה, לאף צעיר אין יכולת לחסוך לדירה. במצב ביש כזה, הממשלה לא חייבת כלום למשקיעי הדירות. הם במצוקה כמו כולם ומצבם יחסית טוב. • להערכתי מאות הטוקבקים הזועמים הם של קבלנים, לא של משקיעי נדלן. המשקיעים רכשו כבר ועשו "בוננזה". הקבלנים תמחרו פרויקטים בהנחה שיתנפלו עליהם המוני קונים, והם יוכלו לקבוע כמעט כל מחיר שירצו וגם לקבל אותו. הוצאת המשקיעים מהשוק תהרוס להם את הרווחיות מהפרויקט. בעיקר כשברור שהצעות המחיר המקסימיליות שיציעו להם הצעירים על הדירות, בהכרח יהיו נמוכות יותר בגלל שהצעירים בקושי גומרים את החודש
  סגור
 • 8.
  אלימות ממשלתית. עושק זדוני של כספי משקיעים
  מרקו 03/05/2015 11:34
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אליהם הגיעו ביושר ובעמל אין קץ. כחלון מייצג את הנבזות הממשלתית של שכרון הכוח הקלסי
  סגור
 • עושק זה להנציח את האומללותץ של אלו שאין להם דירה (ל"ת)
  אור 03/05/2015 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 7.
  כשההיצע מוגבל, כל משקיע שרוכש דוחק צעיר אל מעגל השוכרים
  הברוך הישראלי 03/05/2015 11:32
  הגב לתגובה זו
  4 4
  מדובר בצעירים שיכלו בקלות לממן בעצמם את עלות הבניה+פיתוח הקרקע, כלומר כ 600-700 אלף שקל לדירה 4 חדרים. אלא שהעובדה שמתחרים הרבה אנשים על כל דירה, העלתה את המחירים שבהם נסגרות העסקאות לפי 2 וגם פי 3 מעלות הבניה (בת"א פי 6). במחירים אלו חלק ניכר מהצעירים לא עומד, הם נאלצים לשכור דירה, והם ישכרו מאותם משקיעים שהצליחו לרכוש דירות כי מצבם הכלכלי טוב יותר. לא רק זה, אלא שהמחירים שהוכפלו הביאו את בנק ישראל לחשוש מבועה וירידת מחירים בעתיד, והם הורו לבנקים לדרוש 25% הון עצמי במקום 10% בלבד שהיה קודם (עם ביטוח EMI). זה הגדיל את מצוקת הצעירים. כעת חובה להוריד את המחירים ואז יוכלו להסיר גם את המגבלות. ההגדלה המשמעותית של היצע הדירות להשכרה מאז 2008 לא עזרה כלל למחירי שכר הדירה, כי הביקוש לדירות להשכרה עלה בדיוק באותה מידה (אחד תמורת אחד)
  סגור
 • רק הגדלת ההיצע הדירות, תעצור את עליות מחירי הדירות (ל"ת)
  המשקיעים לא אשמים 04/05/2015 07:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  נכון מאד (ל"ת)
  יצחק 03/05/2015 11:31
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  הנדלניסטים משקשקים ופולטים שטויות...
  גרוסמן 03/05/2015 11:30
  הגב לתגובה זו
  12 4
  המיסוי - רק ברכישת דירות להשקעה ממועד החלת החוק. איך זה יתגלגל לשוכרים? יש מיליון דירות להשקעה היום. מס על שכר דירה - עיוות שצריך לתקן. על השקעות ורווחי הון בבורסה יש מס. יש. צריך להשוות את בסיס המס. אז תפסיקו לבלבל את המוח ולדאוג לשוכרים המסכנים...
  סגור
 • 4.
  חח יגלגלו על השוכרים, למה עכשיו הם פילנטרופים שנותנים
  מיילו 03/05/2015 11:30
  הגב לתגובה זו
  6 2
  "הנחות" לצעירים שמשכירים את הדירות...ממש נשמות....
  סגור
 • 3.
  הגדלת מס הרכישה תביא יתרונות אדירים למשק הישראלי!!!
  כחלון יהיה מלך!! 03/05/2015 11:28
  הגב לתגובה זו
  13 7
  ••ירידה בביקוש לדירות, שתביא לירידת מחירים ותקל על צעירים שרוצים לקנות דירה. •• מס נוסף לקופת המדינה שיגיע רק מהשכבות החזקות יותר, ותאפשר להוריד מס על כל השאר. •• במשך ה 3 שנים הקרובות, המוני דירות להשקעה ימשיכו להגיע לשוק כי הם נמכרו כבר, "על הנייר" , למשקיעי נדלן. •• כל צעיר שרוכש דירה מקבלן וגר בה, מגדיל גם את ההיצע להשכרה, כי הוא מפנה למישהו אחר את הדירה שהוא גר בה בשכירות עד אותו יום. •• משקיעים יפנו לבורסה והיא תעלה בגלל הביקוש הזה, והפנסיה של הציבור תהיה שווה יותר. חברות ישראליות יוכלו לגייס יותר כספים בבורסה. •• משקיעים יפנו כסף לחו"ל במקום לנדלן בארץ, ומשקיעים זרים יפסיקו להזרים כסף זר לנדל"ן בארץ. שתי מגמות אלו יעזרו למאמצי בנק ישראל להחלשת השקל ויעזרו לתעסוקה ולייצוא בישראל. •• צעדים משלימים ידאגו שהיקף הבניה בישראל יגדל ולא יקטן בגלל ירידה בביקוש, מה שיסייע לצמיחה.
  סגור
 • טועה בגדול, אין סיכוי שהעלאת המס תביא לירידה במחיר (ל"ת)
  לא משקיע 03/05/2015 13:46
  הגב לתגובה זו
  2 5
  סגור
 • "הזרים" הם אחינו היהודים השבים לישראל
  סיפורי פוגי 03/05/2015 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההורים קונים דירות לילדים ... הצעירים מרוויחים כסף אבל מבזבזים אותו על טיול לחו"ל מבזבזים בפאבים ובמסעדות ...
  סגור
 • 2.
  הקבלנים פשוט לא בונים למספרים סיפורים (ל"ת)
  ישראלי 03/05/2015 11:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  חאלס עם ההפחדות,שכ"ד לא יעלה
  שישקו 03/05/2015 11:23
  הגב לתגובה זו
  6 3
  המס יהיה רק על דירות חדשות,ככה שהם לא יוכלו להעלות את שכ"ד כרצונם בזמן שבשוק יש עשאות אלפי דירות ישנות ששכ"ד לא יועלה כי עליהם המס לא חל,צעד מעולה!
  סגור
 • משנת 2007 הדירות התייקרו בכ- 100% .. שכ"ד עלה רק 46% (ל"ת)
  בקרוב עליה בשכ"ד 03/05/2015 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות