עוד חודש חיובי: מדד מאי עלה 0.3% בהמשך לעליה באפריל

"הסעיפים שהפתיעו במדד היו פירות וירקות, שהפתיעו מעלה לאחר ירידה בחודש אפריל, וסעיף הדיור"
קמעונאות, צילום: Bizportal
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה הערב את מדד המחירים לחודש מאי, שהציג עליה של 0.3%, לאחר עלייה מתונה מהצפוי באפריל, הרחבה בהמשך.
גיא יהודה, כלכלן בכיר במערך המחקר והאסטרטגיה בפסגות למדד המחירים לצרכן: "למרות שהאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.8%-  אין היא מעידה על חולשה בביקוש המקומי. נהפוך הוא, מצבו של הצרכן מוסיף להשתפר והאינפלציה השלילית בשנה האחרונה מהווה עדות נוספת לעוצמת ההשפעות הדפלציוניות בצד ההיצע. מעבר לירידות המחירים מהן נהנה הצרכן הישראלי, הוא גם נהנה משיעור האבטלה שנמצא בשפל, הביקוש לעובדים מוסיף להיות חזק ושיעור המשרות הפנויות כבר עומד על רמה גבוהה מאוד (3.8%), השכר הריאלי עולה, תקבולי המע"מ ממשיכים להפתיע את האוצר לטובה והצריכה הפרטית צומחת כבר שנתיים בקצב חזק ביותר. העוצמות הדיפלציוניות החזקות לא צפויות להתפוגג כל כך מהר וסביבת המחירים להערכתנו תוסיף להישאר נמוכה גם בתקופה הקרובה. עם זאת, ללא הרעה משמעותית ומתמשכת בפעילות הכלכלית, אנו לא מצפים לשינוי כלשהו במדיניות בנק ישראל בעתיד הקרוב. בבנק ישראל מבינים כי כלי הריבית מיצה את עצמו ולהערכתנו יבחרו להותיר את הריבית ברמתה ולהמשיך לרכוש מט"ח על מנת למתן את הלחצים על השקל ולא יותר מכך".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
טל פלג, מנהל מחלקת השקעות בבית ההשקעות אפסילון לפרסום המדד הערב: "מדד המחירים לצרכן לחודש מאי הפתיע כשעלה בשיעור של 0.3% לעומת התחזיות המוקדמות לעלייה של 0.2%. הסעיפים שהפתיעו במדד היו פירות וירקות (שתיקנו מעלה לאחר ירידה בחודש אפריל) וסעיף הדיור. להערכתנו, החולשה בפעילות הכלכלית בעולם, הגברת התחרות בענפי המשק הישראלי והשקל החזק, ימשיכו להוות משקולת על המדד בשנה הקרובה".
אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי, בית ההשקעות הלמן-אלדובי: "אנו ממשיכים להאמין כי בנק ישראל לא צפוי להוריד את הריבית בתקופה הקרובה זאת לאור מחירי הנדל"ן הגבוהים, שוק עבודה טוב והחשש ליציבות הבנקים. עם זאת, במידה והשקל יוסיף להתחזק ובנקים מרכזיים בעולם יוסיפו לתמוך מוניטרית בכלכלות, יתכן ונשמע מבנק ישראל נימה שונה ורמזים לצעדים מרחיבים בהמשך".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  החגים בחודשיים האחרונים
  יורם 16/06/2016 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תרמו לעליית המדד. אני משער שעד סוף הקיץ לא נראה עליות נוספות אלא רק תיקונים טכניים של בנק ישראל
  סגור
 • 4.
  מדד הבנייה ממשיך לעלות
  מוטי 15/06/2016 21:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל הפירסומים השבוע כאילו יש סימנים לירידות מחירים בדיור ,הם לא יותר ממשאלת לב.
  סגור
 • 3.
  פתאום סעיף הדיור כן משפיע.המדדים עולים מה יהיה
  רמי 15/06/2016 19:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נוולי המשכנתאות בפיתחו של אסון.הבנקים עושים מה שרוצים ומעלים את הריבית סתם בנוסף המדד עולה.העיקר עושים מחיר למשתכן בסופו של דבר לא יעמדו גם בזה
  סגור
 • 2.
  כבר לא מעניין טת אף אחד (ל"ת)
  הצלחתם.כל הכבוד 15/06/2016 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כמו ששטחים תמורת שלום זה המצאה אמריקאית רק בשביל
  בא 15/06/2016 17:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ישראל , ככה תיק השקעות זה המצאה של בתי השקעות בשביל החמדן הממוצא כדי למצוץ ממנו עמלות , כשיבוא המשבר ,לא אם , החמדן הממוצא ותיק ההשקעות שלו ישקעו לקרקעית האוקיאנוס .
  סגור