פאואל אוסר כעת על חברי הפד' להתבטא בפומבי

ברקע לחששות מכניסה למיתון של הכלכלה האמריקנית בחודשים הקרובים, וברקע לביקורת הנוקבת של הנשיא על מקבלי ההחלטות בבנק, יו"ר הפד' נוקט היום בפעולה חריגה, ואוסר על חברי הבנק עם זכות הצבעה להתבטא בפומבי
 | 
(4)
פאואל, צילום: gettyimages
אחד הגורמים הבולטים שהשפיעו על התנהגות השוק האמריקני בחודשים האחרונים היה אינספור ההתבטאויות של נציגי הפד'. לעיתים, זה הגיע לרמה של -20 נאומים של חברי הבנק בשבוע, כאשר כל רמז בנוגע למדיניות המוניטרית העתידית של הבנק הובילה לתנודה חדה בשוק, ובפרט ברקע להתבטאויות של הנשיא טראמפ בנושא. הערב נראה, כי יו"ר הפד', ג'רום פאואל, רוצה לשים סוף לתופעה. 
ע"פ דיווח ב-Spectator, פאואל אסר על הופעה ציבורית כלשהי של כל חבר מועצת הבנק עם זכות הצבעה. לפיכך, בוטלו כל ההופעות המתוכננות בכנסים, ראיונות של נציגים אלו. וכעת יהיה ניתן יהיה ללמוד על כיוון המדיניות רק מהפרוטוקולים של החלטת הבנק. 
המהלך החריג משקף 2 גורמים שלוחצים כעת על הבנק. ראשית, ישנם אינדיקטורים כלכליים רבים המצביעים כי ארה"ב בדרך למיתון בחודשים הקרובים, וכל התבטאות בנוגע לריבית עשויה להשפיע על כיוון השווקים.
דוגמא לכך ניתן למצוא בהחלטת הריבית האחרונה, כאשר פאואל טען כי "מדובר בהורדת ריבית של אמצע סייקל", התבטאות שאכזבה את השווקים והחזירה את התנודתיות. עוד דוגמא היא של נשיא הפד' בניו יורק, ג'ון וויליאמס, שטען בתחילת יולי האחרון במהלך כנס כלכלי כי "כאשר אנחנו לא קרובים עדיין לריבית האפסית, חלק יציעו לנוע באיטיות ו"לחכות לראות מה קורה" במטרה לגלות את הפוטנציאל של ההאטה הכלכלית. אבל כאשר אנחנו קרובים לריבית האפסית, אתה רוצה לעשות את ההיפך, ולחסן תחלואים נוספים. כאשר יש לך כל כך הרבה כלים שברשותך, זה משתלם לפעול במהירות כדי להשפיע כבר בסימן הראשון להאטה הכלכלית" (לכתבה המלאה). ההתבטאות של וויליאמס גרמה בזמנו למשקיעים להבין כי הבנק בדרך להוריד את הריבית ב-50 נק' בסיס בפגישה בסוף יולי, וזאת למרות שדבריו של וויליאמס התייחסו למחקר.  פאואל מנסה כעת למנוע עד כמה שניתן "נפילות בתקשורת" מסוג זה.
הגורם השני הוא הלחץ שמופעל על מקבלי ההחלטות בבנק מצד הבית הלבן והנשיא טראמפ. נזכיר כי הנשיא טראמפ טען בסדרה של ציוצים בחשבון הטוויטר כי "הפד' חייב לעשות משהו!", וכי "לפאואל ולחברי הבנק אין מושג" (לכתבה המלאה). בהטלת איסור על ראיונות בתקשורת, פאואל למעשה מכתיב מדיניות אחת וברורה לבנק.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זהירות לידך חולה נפש שברח מישראל מיסטר פיי שר
  החוק והצדק 17/08/2019 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפסדנו בגלל הטמבל הזה 100 מיליארד במקרה והוא בסביבה ומייץ לך ישירות ו/או בעקיפין דרך ג'נט תיזהר הוא אסון כלכלי וכך גם הכפילה שמינה פלוג שלא לדבר על הליצנית שהעלתה ריבית סתם בגלל שהיא רצתה להראות שהיא קיימת בושה מציע לך ולנגיד בישראל ! תורידו את ריבית החובה מהציבור וכך תפתרו את הבעיות ולא את ריבית הזכות ! הפער כבד מנשוא !
  סגור
 • פישר נתן ניירות חסרי ערך וקיבל תמורתם דולרים
  המסביר לצרחן 18/08/2019 05:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שקלים בנק ישראל יכול להדפיס כמבץה שהוא רוצה. תמורתם קיבלנו דולרים אמיתיים. באיזה מין עולם יש כאן הפסד? אם לדעתך זה הפסדי, אני מוכן להדפיס לך מטבע שאני אמציא, אתה תיתן לי תמורתם דולרים, ועוד תחשוב שסידרת אותי כי נתת לי דולר תמורת 4 מהם ולא תמורת 3.5. צריך להיות אידיוט גמור (או כלכלן) כדי לא להבין את זה.
  סגור
 • 2.
  נא לא להפריע כאן מנפחים בועה
  שששש 16/08/2019 19:44
  הגב לתגובה זו
  8 3
  מפלצתית
  סגור
 • 1.
  הנפל מנסה למנוע נפילות נוספות ... (ל"ת)
  אוסף נפלים 16/08/2019 19:30
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות