לקנות או לחכות? השמאי ארז כהן מתייחס לנתון המדהים שפרסם הלמ"ס - וגם מספק תחזית (עגומה) למחירי הדירות השנה

"הסטטיסטיקה מראה כי שפעלו למען מספר מועט של אנשים השוק כולו חווה עליית מחירים"
|
(22)
לא יורדים

שוק הנדל"ן הישראלי ממשיך לגעוש. בשבוע שעבר פרסם הלמ"ס כי ב-2015 נמכרה כמות שיא של דירות חדשות, וזה ימים ספורים אחרי הטבלה שהוצגה בדו"ח ה-ORCD האחרון ולפיה עליית מחירי הדירות בישראל בשנים האחרונות הייתה חריגה מאוד ביחס לעולם. לאור הנתונים, שוחחנו עם השמאי ארז כהן, יו"ר לשכת השמאים לשעבר.

איך קרה שנוכח המחירים הגבוהים - יש רכישות בהיקף שיא? "בזמנו, כשיאיר לפיד שימש כשר האוצר, וניסה לקדם תוכנית מע"מ 0 נוצרו ביקושים כבושים – אנשים עמדו על הגדר והמתינו לירידה של המחירים כתוצאה מהורדת המיסוי. הציבור רצה להאמין שיקרה משהו כשלבסוף הייתה התנפצות הציפיות ואנשים הבינו שלממשלה אין יכולת משמעותית לצנן את השוק והמחירים המריאו. אנו רואים זאת גם בממשלה הנוכחית, ביקושים כבושים, של אנשים שהמתינו וחזרו לשוק ולכן ישנם זינוקים במכירות של דירות חדשות".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

למרות שיאי המכירות, ניתוח של נתוני הלמ"ס מראה כי בסוף 2015 ישנה מגמה של האטה בקצב מכירת הדירות החדשות יחסית לשאר חודשי השנה. ירידה של כ-3.3% בממוצע לחודש במספר הדירות החדשות שנמכרו בחודשים יולי-דצמבר 2015 ברמה ממוצעת של כ-2,670 דירות לחודש.

על הירידות ברכישות דירות חדשות בחודשים יולי- דצמבר הגיב כהן כי "הירידה שאנו רואים היא בכמות המשקיעים שרוכשים דירות נוכח העלאת מס הרכישה בסוף יוני 2015. כאמור, ההגדרה למשקיע באוצר היא הגדרה רחבה; אדם בעל שתי דירות נחשב משקיע אף על פי שמשפחות רבות קונות נכס נוסף ואינן בהכרח משקיעים, אלא רוכשי דירה נוספת. כתוצאה מהמיסוי המשקיעים באים בכובע אחר ולא בהכרח בשמם, אלא בשם הילדים או קרובי המשפחה. כך שוק המשקיעים עבר הסבה והם לא נעלמו מהשוק".  עוד הוא הוסיף כי "מהתחלה ההגדרה של משקיע בנדל"ן היא אדם שיש לו שתי דירות ויותר – איננה הגדרה נכונה. לכן, כנראה יש לנו משקיעים בשוק תחת כובע אחר".

מי הם הקונים עכשיו?  "הקונים הם מקשת רחבה; משפרי דיור, משקיעים וזוגות צעירים. חשבו שיהיה שינוי במחירים ומנגד אנו רואים שנתיים ללא שינוי וחוסר אלטרנטיבה של השקעה בשוק הפיננסי. כיום, הנדל"ן הוא האפיק הסולידי היחיד שניתן להשקיע בו ואין חלופות אחרות. הנכונות היא במיוחד ברכישה על הנייר, זאת משום התחושה בציבור, שהרכישה "זולה יותר" וזה לא תמיד נכון, בעשור האחרון זה אכן הוכיח את עצמו כי מחירי הדיור עלו, אך זה לא תמיד כך". 
 
"סיבה מרכזית נוספת שששים לקנות היא החשש לעליית הריבית בהמשך. רבים צופים כי הריבית לא תשאר נמוכה לאורך זמן ולכן עדיף לקחת את המשכנתא היום. ייתכן כי נראה קפיצה מהותית בריבית ואפילו בטווח הקצר ולכן רבים מבינים כי כדאי להתחייב כבר היום". 

מחירי הדירות בתקופה הקרובה, לאן? "אינני צופה שינוי מהותי במחירי הדיור ברבעון הקרוב, ככל הנראה נמשיך לראות עלייה מתונה של עד כ-5% שתמשך עד סוף השנה. לאחר מכן ככל הנראה תיתכן התמתנות - אך אינני צופה ירידות". בכדי להבין עד כמה משמעותית זו עלייה של 5%, נסביר כי עבור דירה שעולה 1.8 מיליון שקלים (פחות או יותר דירה ממוצעת במרכז), מדובר בהתייקרות של כמעט 100 אלף שקלים!

על תכנית מחיר למשתכן: "לא תשפיע באופו משמעותי על מחירי השוק, קהל היעד קטן יחסית ואינו מהותי להיקף השוק. מי שיזכה בדירות איננו בהכרח קהל הרוכשים הממוצע ואף המצוי ברובד הנמוך יותר ורוכש דירות ממוצע שאיננו עומד בתנאים יראה עליית מחירים".

"השיווק רק במסגרת מחיר למשתכן – פוגע בכל השאר שאינם זכאים, ולכן לא נראה כי תהיה לכך השפעה נכונה בשוק, כשם שהתכנית פוגעת בהיצע של נתח אוכלוסייה אחר. היה צורך להסתכל על התמונה המלאה ולשווק דירות גם במסגרת תכנית מחיר למשתכן וגם בצורות אחרות הפונות לאוכלוסייה נוספת. הסטטיסטיקה מראה כי כשפעלו למען מספר מועט של אנשים השוק כולו חווה עליית מחירים". 

תגובות לכתבה(22):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  למה הממשלה מתעלמת מהעלמת הכנסות בהשכרות בבתים פרטיים? א
  נתי 09/02/2016 11:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אולי בגלל שלמקורבי השלטון יש בתים פרטיים מחולקים ויחידות דיור לרוב????
  סגור
 • 21.
  הפשיעה השילטונית,בטיפשותה ביבוש החולה כך מייבשת אותנו (ל"ת)
  בן הארץ 08/02/2016 20:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 20.
  זו פשיעה ממשלתית נגד העם,שמושחתי השילטון נהנים ממנה!!
  בן הארץ 08/02/2016 20:09
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הדברים ברורים הפשיעה הממשלתית , פועלת בשיטה של יצירת חוסר בקרקעות שיש בשפע ושייכות לנו העם , וכך דרך הויסות הפושע הם יכולים להמשיך ולהשאיר את מחירי הבתים ביוקר רב לעוד הרבה שנים , כשאותנו ממשיכים לשעבד לעבדות , שבכל מקום נורמלי בעולם לא היתה מתקבלת על ידי העם , רק לעמנו שהורגל להקריב את עצמנו , במלחמות סרק אפשר להתייחס ברוע כזה ," ואיין הסבר "שיכול להסביר לנו , איך אנחנו עם שמוכן למות במלחמות , לא מוכנים , להלחם על הזכויות של חיינו , וכן מוכנים לתת לפשיעה הממשלתית להמשיך לשעבד אותנו לעבדות למען מושחתות-משחיתה נגדנו !!!
  סגור
 • 19.
  משקיעים רבים רכשו בית פרטי גדול וחילקו ליחידות דיור המנ
  שמאי 08/02/2016 16:49
  הגב לתגובה זו
  7 1
  המניבות 15000 ש"ח ויותר לחודש....
  סגור
 • 18.
  ריבית, כלכלה, קבלנים, כחלונים, פלוגים... אריק שרון, ז"ל
  בלוף 08/02/2016 16:28
  הגב לתגובה זו
  4 2
  בטח שמחירים עולים. אין אף אחד ברמה של אריק שרון, ז"ל. לקחתי משכנתא 0 אחוז, גרתי שנתיים בקרוואן. לא שלמתי לבנקים, לא שלמתי שכירות מתורפת, לא שלמתי ארנונה מוגזמת. ובניתי בית. יש היום אלטרנטיבה לרוב לא להיות עבדים של דירה, עבדים של בנקים? זוגות הצעירים עוזבים. כחלון ופלוג מדברים על יציבות כלכלית. בלוף נמשך ונמשך. אין כמו אריק שרון, ז"ל.
  סגור
 • טען עוד
 • 17.
  ארז אתה ממש משהו משהו משהו משהו
  ארז ברז 08/02/2016 12:13
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לפחות תנסה להראות שישי לך רקוב במוח !!!
  סגור
 • 16.
  מתווכות מהשטח הכול נופל ארז נופלים לך הבצים מפחדאנטרסנט
  מלי 08/02/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  8 3
  שקרן מנפולטיבי ארז ואהוד כל השמאים אנטרסנטים מתוך פוזציה מדברים יחד עם הקבלנים עובדים איתם הכול נופל ויקרוס 50 אחוז אין מכירה מלא שלטים רואה מהשטח מורדים 30 אחוז ולא מוכרים התרחקו מדירות כמו מלהבה ראוו הוזהרתם נפילה חופשית בקרוב מאוד לא לשמוע להם יש להם כמה דירות לארז השקרן משום כך מדבר הוא מפחד הכי אמיתית מתווכות ורואה הכול מהשטח הכי אמיתית הזהרו לא לשמוע להם הם שקרנים
  סגור
 • 15.
  שכונת המחנה וכרמי הנדיב הולכות לזנק 40% תזכרו!!!!
  שאפיק 08/02/2016 10:53
  הגב לתגובה זו
  3 4
  מה אמרתי לכם. דירה שהיום עולה 850 אלף חדשה מקבלן תעלה עוד שנה וחצי עוד 40% ממה שהיא עולה עכשיו!!! פראייר מי שלא קונה אפילו להשקעה!! האזור בביקוש מטורף!!!
  סגור
 • 14.
  אז כחלון נכשל בגדול
  ראיקוביץ 08/02/2016 10:27
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אם תחזית השמאי נכונה, אזי כחלון סיים את חייו הפוליטיים. לא מאמין בלהעניש משקיעים במיסוי, או בפרוייקטים למשתכן. צריך ליצור כלכלת שוק אמיתית שתוריד את המחירים. ראשית, העלאת ריבית, גם במחיר של חיזוק השקל,וכמובן קיצור תהליכי הפשרת קרקעות, צריך להפשיר 200,000 יח"ד לשנה הקרובה, לא חשוב איך. כל השאר זיבולי שכל. מה שאני מנסה לומר, אם רוצים להוריד מחירי נדלן, זה חייב לבוא עם משברים בתחומים אחרים. כגון חיזוק השקל, ירידות בבורסה, קבלנים שיפשטו רגל, בנקים שיספגו מכה, ומקרים עצובים של אנשים שיאלצו למכור דירות ולהפסיד המון כסף. אין דרך אחרת.
  סגור
 • 13.
  זו לא תחזית עגומה. מישהו רוצה שערך דירתו ירד??? (ל"ת)
  המחירים בשיווי משקל 08/02/2016 10:25
  הגב לתגובה זו
  3 5
  סגור
 • 12.
  הפחד של האוצר
  כותב 08/02/2016 10:12
  הגב לתגובה זו
  5 3
  בתנאיי דפלציה אין לממשל מרווח לנסות ולהוריד את מחירי הדיור(נכסים) כך נטל החוב הציבורי ירקיע לרמה שבא הבנקים לא יוכלו לתפקד והנזילות תעצר(מיתון),תאר לעצמך מצב שבו כל משלמי המשכנתאות ירוצו להחזיר לבנק את הכסף (הידרדרות החוב) על ידי מכירת הנכסים(ירידת ערך), אין שלטון שמוכן להתמודד מול הבעייה הזאת. התנאים הבן לאומיים מכתיבים את גודל הלחץ וחוסר אינפלציה הוא הסממן. כלכלה בריאה נשענת על יציבות וצריכה, בתנאיי דפלציה הציבור חוסך בהוצאות והצריכה יורדת, עקב כך מפעלים נסגרים ונוצר מיתון. הנפט לא יעלה מסיבה אחת אובמה מהמר על הסוס הלא נכון נוצר כאוס במזרח התיכון במקביל הצריכה העולמית לחומר גלם ואנרגיה יורדת.
  סגור
 • 11.
  שימו לב למה שקורה בכלכלת העולם!!הכול הולך לאט ולמטה
  יהודה נחשון 08/02/2016 10:11
  הגב לתגובה זו
  4 3
  אני לא דואג אם המחירים יעלו אני מאד מודאג שמחירים לא ירדו !! שלא להיות פסמיסט גמור אבקש שלא יתרסקו !! תפילתי לכל הנוגעים בדבר
  סגור
 • 10.
  מחירי הדיור בארץ לא ירדו בפרט בתל אביב,לכל הפחות אחוזים
  טומארפורקולו 08/02/2016 09:59
  הגב לתגובה זו
  6 9
  בודדים אם בכלל באזורים מרוחקים מתל אביב מרכז ,ועד שתהי הירידה של 10% תהיה עליה של 5% כך שגובה ההורדה יהיה אולי מספר אחוזים בודדים שגם כך מתקבל בסגירת העיסקה ,לא להמתין אלה אם כן הריבית תעלה לרמות של 5% עד שזה יקרה אתם תהיו כבר בבית אבות
  סגור
 • 9.
  אם ההקפאה תבוטל ויחזרו לבנות ביו"ש, המחירים ירדו. (ל"ת)
  ביקוש והיצע 08/02/2016 09:54
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 8.
  להרחיק את המשקיעים
  יוסי 08/02/2016 09:34
  הגב לתגובה זו
  6 6
  כל השמאים והכלכלנים לא אומרים תאמת לגבי מחירי הדיור מדינת ישראל לא מעוניינת להרחיק את המשקיעים מהדירות וזו הסיבה לעליית המחירים כחלון לא יעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאות בגלל כשלון שביבי הכין לו שלא ייתן לדיור בישראל לרדת ...אבל צריכים להבין שהפתרון להוזלת הדיור בישראל הוא :1.הרחקת המשקיעים .2 הטלת מס חודשי על כל מי שייש לו דירה שנייה שלישית ואילך ולגרום לו למכור אותן..3 הגדלת המשכנתה הראשונה בחיים ל95% מערך הדירה ...
  סגור
 • 7.
  כולם אינטרסנטים ומושחתים לא להאמין לאיש!תזכרו את חודרוב
  א.מ 08/02/2016 09:22
  הגב לתגובה זו
  14 0
  מערוץ 10 והניסיון לשחד אותו.
  סגור
 • 6.
  מה אתם מצפים ששמאי אפס יטען
  ירון 08/02/2016 09:14
  הגב לתגובה זו
  17 3
  הכל אינטרס
  סגור
 • 5.
  שוק הנדל"ן תסמונת לניהול חובבני!!
  משה 08/02/2016 09:10
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כל המומחים והפטנטים של מחיר למשתכן למינהם זה קשקוש ,בלוף של חוסר הבנה מצד קובעי המדיניות ופרס לעוסקים בנדל"ן שמתעשרים על חשבון עם ישראל. ראינו איך קבלנים לא יודעים לבזבז את הרווחים העצומים שהם עושים על הגב שלנו .נאיביים שכמונו .ואנו תולים תקוות בכחלון . ה פ ת ר ו ן המובהק לבעייה הוא לסמן איזורי בנייה ייעודיים למשל מודיעין ,חריש, קריית גת וכדומה . לסמן קרקע לבנייה של עשרים או שלושים אלף יחידות דיור. לפרסם מכרז בנלאומי שבו יהיו תנאים קשיחים של איכות בנייה, שטחים ירוקים,מוסדות ציבור ועכדומה וקביעה שכל בהנייה תסתיים תוך חמש שנים. וכך חברות גדולות יתחרו על מחיר שישלמו למדינה ,יביאו יתם פועלים ,וציוד ומומחים ויתקתקו הבנייה ובתוך חמש שנים ייבנו מאות אלפי יחידות עם שירותים מלאים וכך יתאזן השוק והמחירים ירדו כשהסיכון הוא של החברות הבונות. המדינה רק תפקח על איכות בנייה , עמידה בלו"ז, שמירת חוקי עבודה וזהו. הבעיה כיום זה שילוב של ביקוש גדול מהיצע ועלויות בנייה קשיחות כמו עובדים קרקע וכדומה ..
  סגור
 • 4.
  השמאים , הקבלנים, הבנקאים והמתווכים
  אדם 08/02/2016 09:08
  הגב לתגובה זו
  13 5
  כולם מדברים מתוך פוזיציה ואצלם המחירים תמיד עולים ללא תלות ביחס בין מחיר הדירה החציוני והשכר החציוני . מעל 200 כיום נדרשות מעל 200 משכורות חציוניות לרכוש דירה חציונית!! זה האמא של הבועה!!! ככל שמחירי הדירות יעלו יותר כך הפיצוץ יהיה גדול יותר!!
  סגור
 • 3.
  כותרת תחת הערכת שמאי ,זו בועה והיא תתנפץ ...
  rafel12 08/02/2016 09:07
  הגב לתגובה זו
  17 5
  כותרת תחת הערכת שמאי ,זו בועה והיא תתנפץ ,יש ירידה ברבעון האחרון ,ההיצע יגדל המחירים ירדו , אנו לא מונטה קרלו , דירה במדינה הכי עשירה באירופה בברלין 4 חדרים עולה 580,000 ש"ח , זוגות צעירים עוזבים את הארץ, יש נתונים מדאיגים ,זו בועה , כול השמאים והמתווכים ובעלי ההון מחזיקים בעשרות דירות, חלקם בשיטותקובנציה וכסף שחור,העולים מצרפת עוזבים, אין כאן תעסוקה מי שעולה נמצא במצב סציו אוקונמי ממוצע ומטה חלקם עוזבים לקנדה וארה"ב ,למשל באשדודבשנה האחרונה עזבו 9,000 זוגות צעירים , יש נהירה החוצה מהערים שבהם עלה הנדל"ן בצורה אסטרנומית , יש כאן מצב בטחוני לא לשכוח ,למי שלא יודע אינכם יודעים כמה דירות יש לעיקולים הבנקיםמעלמים זאתבכדי לא לגרום לבהלה , זו האמת , ראיתם תחקיר בערוץ 10 איך מנסים לשחד כתב לקדם פרוייט שלנדל"ן ,מי לוקח משכנתא היום במליון ש"ח ,זה טחרוף , כחלון יטפל יגמור את השחיתות ברשויות , יקח זמן , והכול יתנפץ , זו מדינת ישראל זה לא שוויץ , סופם של בועות להתנפץ כמו שקורה היום בשוק המניות בעולם וכמו שקורה בגוש היורו , דירות עוומדות ריקות , אין קונים ,צריך לומר את האמת , סבלנות ,יום טוב ,
  סגור
 • 2.
  השינוי מגמה יתחיל בחצי השני של 2016 והמפולת ב 2017!!!
  הצלף 08/02/2016 08:52
  הגב לתגובה זו
  19 7
  ריבית , משבר כלכלי , והלוואות שאנשים יתקשו להחזיר להזכיר לכם לפי הנתונים האחרונים אנחנו ב 65 מיליארד שקל הלוואות לא כולל משכנתאות ולא כולל שוק אפור ל 7 מיליון איש אנשים חיים בבועה ובסוף זה יתפוצץ חזק בפנים
  סגור
 • 1.
  ממליצה לקרוא בגוגל: " פחד לקנות דירה " ******
  גלית 08/02/2016 08:48
  הגב לתגובה זו
  10 12
  מאמר מעורר מחשבה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות