חשיפת פרוטוקולי הפד': כנראה שהכל מוכן להעלת ריבית בדצמבר

 | 
(4)
העסק מתחמם
הפרוטוקולים של הבנק המרכזי מישיבת הועדה המוניטארית של חודש נובמבר מראים סוג של הסכמה לקראת העלאת ריבית בחודש הבא. נזכיר כי אותה ישיבה התקיימה עוד בטרם בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב ותוצאותיה הסתיימו באי העלאת ריבית והמתנה לחודש דצמבר. גובה הריבית בארה"ב נע בין 0.25% ל-0.5%.
הפרוטוקולים של הפד' מתפרסמים ברקע להשלמה של השוק לכך שהריבית תועלה בחודש הבא. על פי שוק הנגזרים בשיקאגו, היתכנות העלאת הריבית עומדת על 93%. בתוך כך גם הצפי לקצב העלאת הריבית עלה בחודש האחרון (תרשים הנקודות). 
מתוך 17 משתתפים בישיבה, 10 הצביעו בעד הותרת הריבית על כנה. רוב חברי הקבוצה ראו בהעלאת ריבית בזמן הקרוב כ"מתאימה". חלק מהמשתתפים אף טענו כי הפד' חייב להעלות ריבית בדצמבר בכדי לשמור על אמינותו.
הפד' ממשיך לראות בהעלאת ריבית בצורה מהירה מדי כסיכון מיותר למשק. בוודאי כאשר הלחצים האינפלציונים עדיין נמוכים משמעותית. רוב החברים בישיבה האחרונה ביקשו לראות הוכחות נוספות להתחזקות הכלכלה המקומית לפני שיחליטו סופית על העלאת ריבית. זה המקום לטעון כי נתונים חזקים מתחום הצריכה, התעסוקה והנדל"ן שהתפרסמו החודש מהווים את האישוש הנחוץ.
בפעם האחרונה שהפד' בחר להעלות את הריבית זה היה בדצמבר האחרון. על פי אותו תרשים נקודות, הצפי של הפד' היה להעלות את הריבית בין 2-4 פעמים בשנה הנוכחית. אם כי התנודתיות בכלכלה המקומית ובכלכלה העולמית ככל הנראה מנעה זאת ממנו. 
ומה בנוגע לטראמפ? חברי הפד' המעיטו במשמעות הבחירות להחלטות המדיניות לטווח הקרוב. אם כי הם הזהירו כי הרחבת הגירעון על ידי טראמפ, יכולה לגרום להאצת תהליך העלאת הריבית לאורך זמן. ראש הפד' ג'נט יילן טענה השבוע בפני הקונגרס כי בחירתו של טראמפ אינה משנה את מדיניות הפד' בטווח הקרוב.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  WORLD INTERST RATE PROBABILITY = WIRP
  אודי 24/11/2016 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בבדיקה שערכתי מצאתי כי יש מערכות המחשבות את ההסתברות להעלאת ריבית בישיבה הקרובה של הפד שתערך ביום 14/12/2016. ההסתברות כרגע עטמדת על 100% להעלאת ריבית המונח : WIRP כלומר, WORLD INTERST RATE PROBABILITY כאשר HIKE מסמן עליה CUT מסמן ירידה. אתר בלומברג מפרסם את הנתון : http://www.businessinsider.com/markets-almost-certain-fed-hiking-interest-rates-in-december-2016-11 חפשו בגוגל : WORLD INTERST RATE PROBABILITY
  סגור
 • 3.
  ההסתברות לעליית שיעור הריבית - היכן ?
  אודי 24/11/2016 10:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אלמוג שלום, רשמת : "על פי שוק הנגזרים בשיקאגו, היתכנות העלאת הריבית עומדת על 93% ". בארה"ב שלא כמו בישראל נסחרים חוזים עתידיים על הריביות לתקופות שונות, בין חודש לשנה, וכן בין שנה עד 30 שנה. רשמת שההסתברות להעלאת ריבית בחודש דצמבר עומד על 93%, באיזה אתר ניתן לראות את הסיכוי להעלאת ריבית ? לינק בבקשה . תודה רבה כפי שרשמת היכן ניתן לראות את ההסתברות לעליית הריבית בארה"ב
  סגור
 • 2.
  אם לא מעלים עכשיו כשהשווקים בשיא , מתי כן יעלו ???
  גבריאל 24/11/2016 07:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל כך התמכרות שם לירוק שמפחדים לראות קצת אדום.
  סגור
 • 1.
  השוק מתכונן ומיד אחר עליית הריבית קריסת השקל
  טובה 24/11/2016 01:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כלומר יש בסיס מקובל לביצוע חיזוק ה$
  סגור