סיכון גדול, הזדמנות גדולה: השקעה במיזמים בראשית דרכם

מסלול השקעה מאתגר ומתגמל במיוחד בהייטק הישראלי
גרף עולה, צילום: Istock
בשנת 2019, מושג האקסלרטורים, אותן חממות לטיפוח והצמחת הצלחות טכנולוגיות הוא כבר מושג מושרש ומוכר בכל העולם. כמעט בכל איזור בעולם תוכניות להאצת מיזמים, בבעלויות שונות, מקרנות ציבוריות ועד מוסדות השקעה פרטיים, מופעלות וזוכות להצלחה.
עד כמה גדולה ההצלחה של מוסד האקסלרטורים בעולם? מסקירה שפרסם המגזין גלובס על נוף האקסלרטורים העולמי ב 2018 עולה שאחוזים נכבדים ממיזמים שמתקבלים לתוכניות האצה שונות בארה"ב כמו בשאר העולם מגיעות לשלב האקזיט. האקסלרטור המוכר, ואולי הגדול בעולם Y Combnator, הביא 192 מיזמים לשלב האקזיט, מתוך 1834 מיזמים שהתקבלו לתוכנית בסך הכל. שווי האקזיטים? כ 5 מיליארד דולר.
במסגרת תוכנית אקסלרטור גדולה אחרת, 500 Startups, כ 162 יזמים עשו אקזיט, מתוך 1,694 מיזמים שהתקבלו לתוכנית.
להסתמך על אנג'לים מומחיםההשקעה במיזמי הייטק בתחילת דרכם עתירת סיכון, כידוע: רוב המיזמים לא יצליחו להתרומם ולא יגיעו לשלבי הנפקה בבורסות או לאקזיטים. תוכניות האקסלרטורים השונות, מצד שני, מציעות למשקיעים דרך חכמה מאוד לצמצם את הסיכון.
אקסלרטורים מובילים מכילים רכיב בולט של ניפוי וסינון מיזמים, בתהליך שמאפשר למשקיעים לדעת הם שמים את כספם על רעיונות טובים, כאלה שהם בעלי פוטנציאל לפנות לקהל גדול, ולא פחות חשוב – מיזמים שמאחוריהם עומד צוות של מפתחים ומנהלים מוכשרים ובעלי חזון, ולעיתים בעלי רקורד מוכח של הצלחה.
שילוב מנצח: מימון המונים ואקסלרטור עתיר מומחיותמודל השקעות ההמונים, או כפי שהוא מוכר בתחום הגיוסים, השקעה חברתית, מאפשר למשקיעים להפוך לבעלי מניות בסטארטאפים ועסקים שנמצאים בשלבי פיתוח ראשוני או עומדים בפני התרחבות עסקית משמעותית.
כחלק מההשקעה החברתית, עסקים ומיזמים שונים מציגים למשקיעים פוטנציאליים את החזון והמודל העסקי שלהם, ואת פתרון הייחודי שהם מציעים. בתהליך שקוף לגמרי המשקיעים יכולים להתרשם ממודל הפעולה של המיזם או העסק ומהרקורד של מוביליו, ולהחליט אם וכמה להשקיע במיזם.
כשמיזמים שזכו להתקבל לתוכניות אקסלרטור יוקרתיות מוצעים בהשקעה חברתית, ההזדמנות עבור המשקיעים גדולה במיוחד: הם נהנים מהאפשרות לשותפות בהצלחות ענק, ותהליך הסינון והניפוי הקפדני שמפעילים האקסלרטורים משמש כדרך להפחית את הסיכון ולרכז עבור המשקיעים מיזמים בעלי סיכויי הצלחה משמעותיים.
למה להסתמך רק על עצמנו, אחרי הכל, או מומחים להזנקת מיזמים מעמידים את הידע העצום שלהם לרשותנו?
שתי תוכניות בולטות שמשלבות את היתרונות של אקסלרטור עתיר-מומחיות עם השקעה חברתית הן PowerCrowd, תוכנית לחברות מתחילות, שת"פ של פיפלביז, פלטפורמה להשקעות חברתיות יעם max מבית לאומי קארד, ושת"פ נוסף של פיפלביז עם  Sarona, שמאגדת קבוצה של קרנות הון סיכון, מסלולי האצה ומתחמי עבודה שיתופיים. 
במסגרת שיתופי הפעולה הללו מוצעות לציבור, באמצעות פיפלביז, שלל הזדמנויות השקעה במיזמי טכנולוגיה ישראליים ובעלי פוטנציאל הצלחה משמעותי. היות וחלק מהמיזמים המוצעים מוגדרים כ early stage, כלומר נמצאים בשלביהם ההתחלתיים, התמורה היחסית למשקיע, בתרחיש של הצלחה, צפויה להיות גבוהה במיוחד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חח.. כמה משכורות מושכים בפיפלביז על חשבון המשקיעים? (ל"ת)
  ג 24/08/2019 10:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  motivationspirit6622@gmail.com
  satyadeva 23/08/2019 20:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Excellent content for know more related details keep in stay below active link http://www.hrfootprints.com
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות