מדוע הבנקים הגדולים בארה"ב צופים כעת השקת QE ברבעון הקרוב?

תשואת האג"חים הממשלתיות חוזרות הערב לרדת בחדות, כאשר שוק האג"ח כלוא בלולאה שגורמת לירידה חדה בכמות הכסף השוק. בשוק כבר מתמחרים 4.3 הורדות ריבית בשנה הקרובה
 | 
(8)
פאואל, צילום: gettyimages
בהחלטת הריבית האחרונה בארה"ב, טען יו"ר הפד', ג'רום פאואל, במסיבת העיתונאים כי "מדובר בהורדת ריבית של אמצע סייקל". פחות משבועיים לאחר אותה החלטה, נראה כי השוק מתעלם לחלוטין מההתבטאויות של פאואל, כאשר הוא מתמחר הערב 4.3 הורדות ריבית עד סוף 2020. במקביל, בג'יי פי מורגן ובבנק אוף אמריקה מעריכים כעת כי הפד' יצטרך להשיק תוכנית רכישות (QE) כבר בחודשים הקרובים.  
מדוע הבנקים הגדולים בארה"ב כבר מהמרים על השקה של תוכנית רכישות בחודשים הקרובים? כמות הדולרים בשווקים יורדת כעת בחדות, כאשר רק פעולה דראסטית מצד הפד' יכולה להפסיק את "מעגל הקסמים" שנוצר לאחרונה בשוקי האג"ח. 
כפי שציינו בעבר, האירוע החשוב ביותר שהתרחש בשנה האחרונה בשווקים היה צמצום מאזן הפד' (שהסתיים בפגישה האחרונה). צמצום המאזן גרר ירידה מיידית ברזרבות הבנקים, וביחס הנזילות של הבנקים. ומה הבנקים צריכים לעשות בכדי לעמוד בדרישות הרגולטוריות שנקבעו ב"באזל 3"?  צריכים לרכוש "נכסים נזילים איכותיים", כלומר אגרות חוב ממשלתיות. זו הסיבה שהתשואות על אגרות החוב יורדות בחדות בחודשים האחרונים – ההידרדרות במאזנים של הבנקים (לכתבה המלאה).  
בעקבות הצניחה החדה בתשואות האג"חים, עקומת האג"ח הופכת לשטוחה במיוחד (ואף הפוכה בחלקה). בסיטואציה כזו, הבנקים המרכזיים הזרים מעדיפים כעת לשים את הפיקדונות הדולרים בחשבונות הפד' ולהרוויח תשואה גבוהה/ביטחון גבוה יותר ממה שמוצע בשווקים. 
נתוני ה- Reverse Repurchase Agreements של הפד' עם הבנקים הזרים: 

מדובר בצמצום משמעותי מאוד בכמות הכסף בשוק, כאשר מתחילת השנה נגרעו בעקבות כך כ-300 מיליארד דולר מהשווקים. הירידה בכמות הכסף לוחצת שוק כל יחסי הנזילות של הבנקים, ולכן הבנקים חוזרים להסתער על "ביטחונות". 
"מעגל הקסמים" שמתרחש כעת בשוקי האג"ח: כמות הדולרים בשווקים יורדת בחדות
התוצאה של אירועים אלו היא הסיטואציה שאנחנו רואים בשווקים בשבועיים האחרונים. התנודתיות עולה משמעותית, והלחץ על השווקים המתעוררים עולה משמעותית, כאשר הם מתקשים להשיג מימון בשוק.
אם הסיטואציה כעת נראית בעייתית, החודשים הקרובים צפויים להיות הרבה יותר מאתגרים, וזו הסיבה בג'יי פי מורגן ובבנק אוף אמריקה טוענים כי הפד' יהיה חייב להתערב. ב-2 הסקירות שפורסמו בימים האחרונים, הבנקים מזכירים את גיוסי הענק של ארה"ב שצפויים להתרחש החל מסוף החודש הקרוב. כפי שטענו בחודשים האחרונים (לכתבה מיוני האחרון), הממשל האמריקני צפוי לגייס קרוב ל-800 מיליארד דולר עד סוף השנה, דבר שצפוי להפעיל לחץ משמעותית על הדילרים בארה"ב. 
בבנק אוף אמריקה טענו בשבוע האחרון כי "לפד' לא תהיה ברירה אלא לחדש את ההקלות הכמותיות ולהתחיל להגדיל את מאזנו. הפד' קרוב לוודאי יתאר את פעולתו כ"איזון של הדרישה לרזרבות בבנקים". הקולות שמגיעים מג'יי פי מורגן דומים. 
הסיטואציה בשוקי האג"ח בתקופה האחרונה מצליחים להסביר מדוע התבטאויות כמו "הורדת ריבית של אמצע סייקל" אינן יכולות להצליח במציאות. כאשר הפד' מתחיל להוריד ריבית, כמעט תמיד זה לא נגמר בהורדת ריבית אחרת, אלא בחיתוך חד של הריביות.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  QE 4 כבר לא פנטזיה
  עמי 13/08/2019 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדולר הולך להתרסק
  סגור
 • 6.
  כתבה מרתקת
  קורא 13/08/2019 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכתב - תוכל להביא נתונים על מאזן הפד, ריביות הפד לבנקים מרכזיים וכד? מכל המשחק נראה שאחרי כל הדיבורים על "שווקים" יש חבורה קטנה של ביכיר הפד , הבנקים הגדולים שמדברים ביניהם ומנהלים את השוק.
  סגור
 • 5.
  שמע את גאון! (ל"ת)
  משקיע 13/08/2019 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  Enjoty the Ride
  Recession 12/08/2019 21:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  https://www.marketwatch.com/story/2-year10-year-treasury-yield-curve-flattest-since-2007-2019-08-12?mod=mw_latestnews
  סגור
 • 3.
  השוק עייף ומתוסכל
  lev_arik@walla.com 12/08/2019 20:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נראה כאילו נגמרו הבשורות הטובות ועכשיו מחכים לטראמפולינה שיקפיץ את השוק. בהצלחה
  סגור
 • טרמפולינה
  בזיל 12/08/2019 22:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרעתה :)
  סגור
 • 2.
  כתבה מעולה רק חבל שלא מסבירה יותר ברור מה קורה !
  חנני 12/08/2019 20:07
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הכתב המוכשרטוב היה עושה אם היה מבאר להדיוטות את המושגים השונים בהם הוא משתמש....לא כולם ואולי הרוב אינו כלכלנים ולכן המושגים נשפכים כאילו עדת מומחים יושבת ושומעת וזה סתום לא ברור
  סגור
 • 1.
  הם מבפנים
  הם מבפנים 12/08/2019 19:47
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שני הבנקים הנתונים הנ"ל והפד יד ביד לפעמים הפד יותר עצמאי.עובדים על כולם בעיניים כדי להעשיר את העשירים הם למעשה לוקחים מכל העולם כדי לנפח בועות פיננסיות.כאיןץו מתוך דאגה לתעסוקה מלאה..בתעסוקה מלאה הציבור הפשוט לוקח הלוואות בריבית נשך לשיפוץ בתיו וקניית רכוש מנופח.למעשה מרוששים את העולם השלישי ואת העניים.
  סגור