מדוע סוגיית "תקרת החוב" צפויה להיות אירוע גדול בספטמבר הקרוב?

תקרת החוב האמריקני תעלה בסוף ספטמבר, כפי שנעשה בכל העשור האחרון, אך האם הסקטור הבנקאי יכול לספוג את ההיצע הגדול שיגיע לאחר מכן? לנוכח זאת, סיכויים גבוהים כי הפד' יצטרך להשיק תוכנית רכישות (QE) כבר בחודשים הקרובים
|
(14)
תקרת החוב, צילום: istock
למרות הדרמה בשוקי האג"ח בחודש האחרון עם הצניחה בתשואה על אגרות החוב האמריקניות, הסיפור המרכזי בשוק צפוי להתרחש לקראת ספטמבר הקרוב, כאשר הממשל האמריקני יאלץ להחליט בנוגע ל"תקרת החוב". תקרת החוב של ארה"ב תעלה בסופו של דבר, כפי שהתרחש בעשור האחרון מספר פעמים, אך לא בטוח כי סקטור הבנקאות יוכל לעמוד כעת בהיצע כה רב של אגרות חוב שישתחרר לשוק מיד לאחר מכן. 
בחודשים האחרונים פרסמנו באתר על העלייה החדה בפוזיציות של ה- Primary Dealers על אגרות החוב האמריקניות הקצרות של ארה"ב. ה-Primary Dealers הם אותם בנקים גדולים שרוכשים ישירות את אגרות החוב האמריקני בהנפקות, ומשווקים אותם בשוק המשני לשאר המשקיעים. לעלייה החדה בפוזיציות היו 2 הסברים אפשריים: ההסבר הראשון היה כי הבנקים הגדולים מעריכים כי הפד' יצטרך להוריד ריבית, ואז הם יוכלו לגזור קופון יפה על ההשקעה. ההסבר האפשרי השני היה כי האוצר האמריקני מתקשה לבצע הנפקות אג"ח ברקע לירידה בביקושים מצד הזרים, דבר שמחייב את הדילרים לקחת חלק פעיל במטרה למנוע כישלון של ההנפקות. ההסבר השני הוא בעייתי הרבה יותר.
פוזיציות ה- Primary Dealers מתוך אתר הפד'
היום טוען זולטן פוזאר, דירקטור בקבוצת המחקר בקרדיט סוויס ומי שהיה בעבר יועץ למשרד האוצר האמריקני, כי ההסבר השני הוא האחראי לעלייה בפוזיציות. "ייתכן שהפד' הגזים קצת והוא צריך להתכונן להשיק "מיני תוכנית רכישות" אם הוא רוצה להימנע מבעיות גדולות", טען היום פוזאר. 
פוזאר טוען כי הירידה החדה ברזרבות הבנקים, שנגרמה מצמצום מאזן הפד' (בקרוב ל-600 מיליארד דולר), גרמה לעלייה בעלויות הרכישה של אגרות חוב אמריקניות לטווח ארוך. "מצד משקיעים מאירופה ויפן, התשואה שמספקת אגרת החוב של ארה"ב לתקופה של 10 שנים נמוכה משמעותית מהרף המינימלי להשקעה מאז הסתיו האחרון". כתוצאה מכך טען פוזאר, כי הדילרים נאלצו לקחת חלק גדול יותר בהנפקות, כאשר הם מממנים את הרכישות ע"י הלוואות קצרות מועד. המהלך של הדילרים אחראי לקפיצה החדה בריבית האפקטיבית (EFFR) בחודשים האחרונים, שחייבה את הפד' להוריד את ריבית ה-IOER בפגישה האחרונה.  
איך כל זה מתחבר לסוגיית תקרת החוב?
ארה"ב לא הגדילה את החוב שלה בכל החודשים האחרונים, אך ברגע שתעשה זאת (אם היא לא רוצה להגיע לדיפולט), השוק יוצף באג"ח אמריקני. בהעלאת תקרת החוב ב-2013 זינק החוב של הממשל האמריקני ב-464 מיליארד דולר תוך 5 חודשים בלבד. ב-2015 זינק החוב האמריקני ב-650 מיליארד דולר, וב-2017 זינק החוב ב-723 מיליארד דולר בתוך זמן דומה. אם אכן התיאור של פוזאר נכון, הבנקים בארה"ב יצטרכו לממן סכום עצום מההיצע ברבעון האחרון של השנה, דבר שיוריד עוד יותר את רזרבות הבנקים. 
נזכיר כי בספטמבר צפוי הפד' לעבור להיות קונה נטו של אג"ח ממשלתי, דבר שעשוי לעזור במעט לממן את ההיצע הרב, אך קשה לראות כיצד פעולה זו בלבד מונעת את הבעיות לבנקים. 
אם נוסיף את העובדה כי הדו"חות של הבנקים הגדולים בארה"ב צפויים להיפגע משמעותית במידה והפד' אכן יוריד את הריבית כפי שהשוק מעריך עד סוף 2019, נוכל להבין כי הסיטואציה של הבנקים בארה"ב בעייתית הרבה יותר מכל אירוע של "תקרת חוב" בשנים האחרונות.
ניתוח הרגישות של בנק אוף אמריקה לשינוי בריבית מהדו"חות הגדולים: בבעיה גדולה אם הצפי יתרחש בפועל

נכון לתחזית היום, הפד' צפוי לצמצם עוד 120 מיליארד דולר בערך ממאזנו עד סוף ספטמבר הקרוב, דבר שיחריף עוד יותר את הבעיה של הבנקים. הדרך היחידה של הפד' למנוע בעיות גדולות במיוחד ברבעון האחרון של 2019 היא להודיע על סיום מוקדם יותר של תהליך צמצום המאזן, והתחלה של הגדלת המאזן. חלק מהתשובות לגבי המהלכים הבאים של הפד' נקבל כבר ביום רביעי הקרוב.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  בדרך כלל אני לא מגיב לכתבות כאלו
  הכותב 16/06/2019 08:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הפעם לא יכולתי להתאפק
  סגור
 • 10.
  הפחדת אותנו על סוף השבוע זה לא עבד אז עברת לספטמבר (ל"ת)
  הבולש 16/06/2019 02:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 9.
  החוב של ארה"ב מלחיץ מאוד, קריסה כלכלית בקרוב!!! (ל"ת)
  רואה 16/06/2019 00:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 8.
  שאלה לעמית
  משקיע 15/06/2019 22:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה שלא ידפיסו טריליון דולר, הפיחות כתוצאה מכך לא יהיה משמעותי
  סגור
 • 7.
  סלט
  ג.ל 15/06/2019 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הכותב לוקח שורה של דברים שאינם קשורים ועושה מהם סלט בתיאבון!!!
  סגור
 • 6.
  נדיר שאני מגיב אבל זה ממש פייק ניוז
  הסוחר ק 15/06/2019 10:08
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אני מבטיח לכל הקוראים של הכתבה הזאת שאף אחד בשוק ההון לא מתעניין בנושא הזה וזה לא מעסיק אף אחד - כי זה לא מעניין. זה תפעולי לחלוטין. האוצר האמריקאי לאחרונה צמצם את הנפקות האגח הקצר שלו (ממש קצר, של חודש ושל חצי שנה) בגלל תקרת החוב. ואחרי שהתקרה תועלה אז ינפיקו שוב. הפד לא קונה את האגחים האלה בכלל ולכן הכתבה עשתה פה סלט שלם. לעצם העניין השוק מעריך שייפתח מרווח מסויים בין ריבית ליבור לבין ריבית הפד וזה מגולם כבר בעקום הפורוורד של הריסיות בארהב. קשה לי להדגיש יותר מכך כמה שהכתבה הזאת היא אוויר חם מוחלט.
  סגור
 • נדיר שאני מגיב אבל התגובה של היא פייק ניוז חחח... טראמפ
  שי 15/06/2019 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נדיר שאני מגיב אבל התגובה של היא פייק ניוז חחח... טראמפיסט טמבל.
  סגור
 • 5.
  צריך לשלול מהממשלות את היכולת להנפיק אג"ח
  לילי 15/06/2019 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ממשלות מגדילות את חובן כדי להגדיל את תקציבן . כך ללא בקרה קורס המטבע המקומי בשלב מסוים . צי שגוזר קופון אלה בעלי ההון שמלווים לממשלה את הכסף . הבנק המרכזי יכל לאפשר לממשלה למשוך כספים מחשבון שיקצה לה . כך לא יהיה תשלום ריבית שגדול מתקציב הביטחון והחינוך יחד
  סגור
 • 4.
  ניתוח מעניין ומרתק
  כותב 15/06/2019 00:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  תוכנית הרחבה כמותית נוספת בדרך ונפילת תשואות האגח ממשלתי ל מינוס ריבית
  סגור
 • 3.
  מספיק שיגעת את כולם עם השטויות בכתבות האלה
  רקלמעלה 14/06/2019 22:25
  הגב לתגובה זו
  1 5
  10 שנים אותם כתבות.זה רק למעלה .אבל רק למעלה.מתי תבינו טפשים?
  סגור
 • 2.
  הציבור מפנים את שינוי המגמה מכסף זול לכסף יקר וצמצום ..
  קרקר 14/06/2019 21:09
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המשק יכנס למיתון בתקופה הקרובה ולא משנה מי יעמוד בראשות הממשלה לפי דעתי ביבי יעדיף להיות באופוזיציה כדי שזה לא ירשם על שמו .הגירעון לא יעלם סתם כך צמצום החוב יעשה ע"י קיצוץ רוחבי יעשה כמה פעמים פיטורים ומיתון.
  סגור
 • חחחח
  שי 15/06/2019 15:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מה שאמרת נכון חוץ מהקטע שסיבי יעדיף לשבת באופוזיציה חחחח הוא צריך ממשלה כדי לחוקק חוקים להתלת עורו.. מה שלא יקרה בזכות ליברמן
  סגור
 • אצלנו תמיד כשמדובר
  לרון 15/06/2019 14:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ב"אחת הכלכלות החזקות בעולם" חכם להתחיל להיזהר!
  סגור
 • 1.
  עמית טל
  לרון 14/06/2019 19:46
  הגב לתגובה זו
  8 1
  שוב אני מוצא לנכון להחמיא על המאמרים ,כל הכבוד,ואציין למען הגילוי הנאות שמעבר לקריאת המאמרים איני מכיר ואין לי כל קשר לכותב.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות