רשות ני"ע מבקשת לאפשר ייעוץ השקעות כללי ברשת ללא רישיון

על פי הצעת הרשות, יינתן פטור ממרבית הוראות החוק לשירותים המוגדרים כייעוץ השקעות כללי, שיופץ ברשת האינטרנט באמצעות פלטפורמות טכנולוגיות
|
ענת גואטה, יו"ר רשות נירות ערך, צילום: ענבל מרמרי

רשות ניירות ערך פרסמה הבוקר (ב') הצעה לתיקון חוק העיסוק בייעוץ השקעות אשר נועד להרחיב ולהנגיש את בסיס המידע, שתומך בקבלת החלטת השקעה העומד לרשות המשקיע, ובכך לשכלל את השוק ולהרחיב את מעגל המשתתפים בו.

הצעה לתיקון חוק העיסוק בייעוץ השקעות - קישור לקריאת הנוסח להערות הציבור

על פי הודעת הרשות, תיקון החוק יסיר את החסמים הקיימים כיום ויאפשר מתן ייעוץ השקעות כללי, המבוסס על מתן מידע לציבור הרחב, שיופץ ברשת האינטרנט באמצעות פלטפורמות טכנולוגיות. על פי הצעת הרשות, יינתן פטור לשירותים המוגדרים כייעוץ השקעות כללי, ממרבית הוראות החוק, לרבות חובת רישיון, כאשר בדרך זו יפתח ענף ייעוץ השקעות לסוגים נוספים ומגוונים של שירותים ומוצרים, אשר לא מתאפשרים כיום.

חוק הייעוץ כיום מסדיר את הפעילות של ייעוץ השקעות ומטיל חובת רישוי על כל מי שעוסק ב"ייעוץ השקעות". ההגדרה של מושג זה בחוק הינה  הגדרה רחבה אשר כוללת כל מתן ייעוץ בנוגע לכדאיות השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים, ללא הבדל באופן מתן השירות. החוק אשר חוקק לפני שנים, התייחס לייעוץ ההשקעות "הקלאסי" שהתנהל בעיקר בבנקים, בו ייעוץ ההשקעות המוענק ללקוח הינו אישי ומתבסס על המאפיינים וההעדפות האישיות שלו, כפי ששוקפו ליועץ ההשקעות.

כך, גם החובות המוטלות על פי החוק על יועץ ההשקעות מתייחסות למערכת יחסים "אישית" בין יועץ ההשקעות ללקוח. בעלי הרישיון נדרשים על פי חוק לבצע, בין היתר, עריכת בירור של צרכי הלקוח והתאמה אישית של השירות, חובת עריכת הסכם עם הלקוח, גילוי ניגודי עניינים וקבלת הסכמת הלקוח לפעילות זו ועוד.

החובות שמטיל החוק, בנוסח הקיים, אינן בהכרח מתאימות לפעילויות ולשירותים שאינם אישיים, אלא ניתנים למספר לקוחות גדול או בלתי מסוים. כך למשל פרסום אנליזות ושירותים מקוונים שונים. לנוכח זאת, מציעה הרשות לתקן את החוק על מנת לאפשר מתן שירותי ייעוץ השקעות כלליים, בין היתר באמצעים טכנולוגיים. הרשות  צופה באמצעות החוק תוכל לסנן באופן אפקטיבי את נותני השרות שאינם כשירים.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "שמתי לי למטרה לצמצם פערי חקיקה  שאינם תואמים את המציאות של ימינו, ובעיקר כאלו שמקשים על אימוץ חדשנות טכנולוגית. הנפגעים העיקריים הם המשקיעים ושוק הון, שקופא על שמריו. חוק הייעוץ הכללי יתרום להרחבת בסיס המידע, לשכלול השוק ולאפשרות לצרוך מידע פיננסי באופן מתקדם, כפי שנהוג בשווקי ההון המובילים בעולם".

יועץ השקעות - מה העבודה וכמה מרוויחים?

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות