עיר נוספת מקפיאה יוזמות תמ"א 38: "תיאבון הקבלנים פוגע בתושבים"

עיריית קריית ביאליק הודיעה היום כי תבקש מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה להקפיא טיפול בתמ"א 38(2)
|
(10)
תמ"א 38 נחמיה תמרי רמת גן, צילום: יח"צ

בשנת 2005 חוקק חוק תמ"א 38 שמטרתו חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה - החוק מאפשר במתכונתו הנוכחית תוספת של 2.5 קומות למבנים קיימים, או לחילופין, בהתאם לתמ"א 38 תיקון 2, לבצע הריסה ולבנות את הבניין מחדש. עיריות רבות מאפשרות תוספת נוספת של זכויות בנייה מכוח התב"ע המקומית.

בשטח הושלמו עד כה פחות מ-200 בניינים, וגם עיריות אשר עודדו את המהלך ונכנסו אליו בתנופה, דוגמת רמת גן, מתחילות לשים מקלות בגלגלים, שלא לדבר על עיריית תל אביב שלא מאמינה כלל בתכנית. כעת עיריית קריית ביאליק מבצעת עצירה בענף גם בתחומה. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

העירייה פנתה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה קריות בבקשה להקפיא טיפול ואישור בקשות להריסת בתים ישנים והקמת בתי מגורים חדשים תחתם במסגרת תמ"א 38 - עד לסיום קביעת מסמך מדיניות העיריה בנושא.
 
בעקבות תיקון לתוכנית המתאר הארצית, הידוע בשמו תמ"א 38/2, החל גל בקשות להריסת בתים חד או דו קומתיים בשכונות הוותיקות בעיר והקמת בניינים של 5-6 קומות תחתם באמתלת חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה.
 
לדברי העירייה, "תמ"א 38 מאפשרת הוספת 2.5 קומות לבניין הישן, אך הקבלנים שרוכשים את הבתים הישנים מבקשים למקסם את רווחיהם ומגישים בקשות לכמות מופרזת של יחידות דיור חדשות. הדבר יוצר עומס על התשתיות הקיימות, כולל תשתית תחבורתית, ומשנה את צביונן של שכונות ותיקות בעיר המאופיינות בבנייה נמוכה וצמודת קרקע".

עד היום, על פי דרישת העיריה דחתה הוועדה לתכנון ובניה את מרבית בקשות הקבלנים שרצו לבנות בשכונת הוותיקות בניינים במסגרת תמ"א 38. הועדה הפעילה את סמכותה לפי סעיף 22 להוראות תמ"א 38, הקובע כי לוועדה סמכות לסרב לתת היתר הכרוך בתוספת זכויות בניה. כך לדוגמא, ברחוב קק"ל 7 הוגשה בקשה להריסת מבנה דו קומתי בעל שתי יחידות דיור בלבד, כאשר הקבלן ביקש להקים במקום 19 יחידות דיור חדשות. בקשה זו נדחתה על ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה וערר הקבלן נדחה גם על ידי ועדת הערר מחוז חיפה.
 
השבוע, בישיבת הועדה המקומית לתכנון ולבניה קריות, שדחתה שתי בקשות בניה נוספות ברחוב קק"ל להריסת מבנים בודדים ובניית מבנים מכוח תמ"א 38, הודיע ראש העיר אלי דוקורסקי, כי בדעת העירייה לגבש מדיניות ברורה בנוגע  להפעלת חוק מקרקעין, בה יקבעו אזורים בהם תאושר הריסת המבנים במסגרת תמ"א 38 ואזורים בהם יישמר הצביון השכונתי, כך שהקבלנים ידעו מראש מהן השכונות בהן יהיה ניתן לקבל את ההיתר להריסה ובינוי.

בשנים הקרובות בקריית ביאליק ייבנו כ-7500 יחידות דיור חדשות במסגרת הסכמי הגג ויוקמו שכונות מגורים חדשות, כך שהעיר לא תסבול מהיעדר היצע הדירות. בעקבות זאת, מבקשת מהועדה המקומית לתכנון ובנייה לעכב את הדיונים בבקשות שהוגשו.

ראש העיר, אלי דוקורסקי: "לצד פיתוח העיר, חשוב לי לשמור על איכות חיי התושבים ולשמר את צביון השכונות הוותיקות. תאבונם הרב של הקבלנים במקסום רווחיהם פוגע בתושבים, יוצר פקקי תנועה ומעמיס על התשתיות שאינן מסוגלות לעמוד בהוספת מאות אחוזים של יחידות דיור חדשות. עם זאת בכוונתנו לאתר ולהגדיר מקומות בהם יתאפשרו פעולות הריסה ובינוי מחדש מבלי לפגוע ולגרום נזק לקיים".

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון מסר: "הדרישה לבטל את פרויקטי תמ"א 38 בקריית ביאליק היא טיל בליסטי נגד תושבי העיר ונגד רוכשי הדירות במשק כולו. לא ברור לנו כיצד מרשה לעצמו ראש עירייה שנמצאת בקו ראשון בכל אירוע לחימה מהותי בצפון הארץ להשאיר את התושבים בעיר חשופים כך. נציין כי התאחדות בוני הארץ הציעה לממשלה כלים לקידום התחדשות עירונית באזורי הפריפריה כמו זיכוי במס ליזם בעת חיזוק מבנים ללא מכירת דירות וניוד זכויות בניה לאיזורי הביקוש שיאפשר לחזק מבנים במקומות שבהם תמ"א 38 נכשלת בשל חוסר כדאיות כלכלית. היינו מצפים דווקא מראש עיר שבה מבקשים יזמים לבצע התחדשות עירונית, לקדם בברכה יוזמות שיכולות לייצר הגנה על תושבים ולחזק אוכלוסיות חלשות. אנו מצפים מהממשלה שתפעל למנוע גזירות מסוג שזה שמטילים ראשי ערים על התושבים שלהם". 

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  הפקרות לשמה כל ההחלטות שהם מקבלים בשמנו עולות בחיי אדם!
  ניר 11/06/2015 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "הבא להורגך השכם להורגו"
  סגור
 • 9.
  מה עם הפינוי בינוי בכצנלסון בבת ים? (ל"ת)
  10 שנים עיכוב? 10/06/2015 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  עיריה סתומה
  לא קבלן 09/06/2015 19:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תסתכלו על נתוני הילודה שהיו לפני 25-30 שנה, ותסתכלו על הערכות העליה והתמותה, ועל השטחים המידלדלים של הארץ הזו ותבינו שאין מנוס מבניה רוויה. אבל אתם אינפנטילים, אז למה שתסתכלו על הנתונים ?
  סגור
 • 7.
  הגורם מס 1 לניפוח מחיריי הדירות בארץ ...הוא ...היא
  כלכלן 09/06/2015 14:56
  הגב לתגובה זו
  5 2
  הקבלנים !!!!!!! חזירים ללא פיקוח !!!!! שוק חופשי ומופרט ...היכן התחרות ????? אז לפני הפרטות של נמלים וחב חשמל .....תדאגו לתחרות אמיתית אצל קבלנים ...... קיים גם אינטרסממשלתי לא לפקח ולתת להם להיתפרע כי המדינה נהנית מהמיסוי פעם דרך הקבלן ופעם שנייה ממלאת את קופתה מרוכש הדירה שגם משלם מיסים ...אז כחלון צודק המחירים יירדו כאשר המדינה תפחית מיסוי אבל הכי חשוב תיכנס בקבלנים ותדאג שתיהייה שם תחרות אמיתית !!!!!
  סגור
 • 6.
  סוד כמוס
  דייר סרבן 09/06/2015 14:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תקראו על שמאי פינוי ובינוי, תראו שהמדינה עצמה חשבה על ביקורת על היזם והרווח שלו, ואף אחד לא משתמש בכך
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  הסיבה שלא תהיה תחרות לנאות אפק-שחיתות
  מומחה 09/06/2015 13:48
  הגב לתגובה זו
  3 3
  המדינה בונה 4600 יח בקרית ביאליק.תמא 38 מהווה תחרות למדינה ולעיריה ללא הכנסות...ראש עיר מנוול וחסר בינה
  סגור
 • 4.
  אותו המודל בדיוק..עומס אדיר על תשתיות !! (ל"ת)
  קרית אתא 09/06/2015 13:07
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 3.
  תמ"א 38
  יעקב 09/06/2015 12:49
  הגב לתגובה זו
  6 2
  כמו כל רעיון מבורך שלא מבוסס על תכנון ומחשבת תחילה, תמ"א 38 מנוצלת ע"י הקבלנים אך ורק לצורך רווחים. איש לא דאג לקבוע מה זכויות הדיירים ברכוש המשותף, כמות החניות העתידה להתווסף לכל בניין עבור הדיירים הקיימים שגרים באזורים צפופים ממילא, שבתקופה שבה נבנו הבניינים רכב היה מושא חלומות וכמות החניות היתה מינימלית, אם בכלל . התשתיות העירוניות אינן כשירות לתוספת הדיירים, כולל מים וביוב ובמקום הרווחה המובטחת על הנייר ע"י הרחבת הדירות, נוצר סיוט תחבורתי עם פקקים אין סופיים ומריבות שכנים על כל חניה פנויה. התכנית הנ"ל אינה מתאימה לכל מבנה ולכל שכונה וטוב יעשו הרשויות אם יאתרו את המקומות הבעיתיים שיהיו מותרים רק לפינוי בינוי ולא לתמ"א 38
  סגור
 • 2.
  ומה עם רעידת אדמה שתקפח חיי אלפי בני אדם ?
  חיי אדם 09/06/2015 12:47
  הגב לתגובה זו
  3 5
  מה עם הרס מבנים משנות ה 60? ראשי הערים צריכים לדעת שעל מחדלים הם ישלמו בכלא לכל חייהם. מעכבים פרוייקטים של פינוי בינוי כי חיי האנשים שם לא שווים. בינכה עניים גרים בדירות כאלה והם כנראה לא יתבעו. אבל שיידעו שהם צריכים לשלם על אבדן חיי אדם בגללם
  סגור
 • 1.
  ראשי הערים תוקעים מקלות בגלגלים כי פוחדים שהמחירים ירדו (ל"ת)
  קול האמת 09/06/2015 12:34
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות