האירו ממשיך דרומה: צנח ב-0.8% ל-4.81 שקלים. הדולר מרים ראש

לאחר שהאירו התאושש קלות לאחר הצלחת גיוס האג"ח של ספרד, הוא שב לאבד גובה לאחר החלטת הריבית של האיחוד האירופי להותיר את הריבית בגוש האירו על 1%
|
האירו ממשיך דרומה: צנח ב-0.8% ל-4.81 שקלים. הדולר מרים ראש

הטלטלה בשוק מטבע החוץ נמשכה, שעה שהמשקיעים תוהים האם המשבר ביוון עלול להתרחב גם לכיוונה של ספרד ופורטוגל. ניכר כי המשקיעים מעדיפים להיפטר מהמטבע האירופאי ולהסיט את השקעותיהם לכיוונה של ארה"ב. בשעה זו האירו צונח ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.272 דולר לאירו.

ספרד, אשר הזרקור מופנה אליה כמועמדת נוספת לפשיטת רגל השלימה היום גיוס של 2.23 מיליארד אירו באיגרות חוב לתקופה של 5 שנים. הגיוס התבצע במכרז כאשר הריבית המקסימלית נקבעה על 3.58%. הצליחה לאושש קלות את האירו משפל של 14 חודשים שבו נסחר מול הדולר. אולם, לאחר החלטת הריבית, חזר האירו למגמה שלו ואיבד גובה.

בשעות הצהריים פרסם האיחוד האירופי את ההחלטה על גובה הריבית בגוש האירו. לא היו הפתעות בהחלטת נגיד הבנק המרכזי ז'אן קלוד טרישה להותיר את הריבית בגוש האירו על רמה של 1%, אולם המשקיעים שקיוו לקבל רמז אודות התאוששות התבדו, והאירו שב לאבד גובה.

המסחר באירו הושפע מהמגמה השלילית השוררת בעת האחרונה באירופה. ביוון נהרגו אתמול שלושה בני אדם בהבנק שהוצת על ידי עשרות אלפי מפגינים נגד תוכנית החילוץ הענקית שקיבלה המדינה בהיקף של 110 מיליארד אירו.

על רקע היחלשותו של הדולר בעולם, התחזק המטבע האמריקני מול השקל ב-0.6% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.772 שקלים. ההתחזקות באה על חשבונו של האירו שממשיך לאבד גובה. האירו נחלש ב-0.8% ושערו היציג נקבע על 4.8118 שקלים, רמה שבה לא שהה מאז נובמבר 2008.

אף שהמשבר כבר אינו מאיים רק על יוון, לפוקוס המשקיעים נכנסו גם ספרד ופורטוגל. למרות שהמצב במדינות אלו אינו חמור כמו זה שביוון, סוכנויות הדירוג ניסו להרגיע את הרוחות בימים האחרונים ואמרו שלא צפויה הורדה של דירוג החוב בספרד אשר עומד היום על AAA.

מנגד, אתמול הכניסה סוכנות הדירוג מודי'ס את דירוג החוב של פורטוגל לרשימת מעקב תחת בחינה. המשמעות היא שסוכנות הדירוג עלולה להוריד את דירוג החוב של המדינה בדרגה אחת.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות