השטר הירוק שינה כיוון: "הדולר צפוי להמשיך להתחזק לעבר 4.19-4.20 שקלים"

כך מעריכה ליאונור טרקיאלטאוב, מנהלת מחלקת מט"ח בבית ההשקעות איי.בי.איי
|
השטר הירוק שינה כיוון: "הדולר צפוי להמשיך להתחזק לעבר 4.19-4.20 שקלים"

הדולר שפתח את יום המסחר בירידה מול השקל, עבר בהמשך לעלייה קלה, בדומה למגמתו בעולם. היום פורסם מדד מחירי היצרן באיחוד האירופאי, שהצביע על ירידה בשיעור של 1.3%, זאת לעומת צפי לירידה של 1.2%. מדובר בירידה זה החודש החמישי ברציפות, שתאפשר ל-ECB להמשיך בהורדות הריבית.

ליאונור טרקיאלטאוב, מנהלת מחלקת מט"ח בבית ההשקעות איי.בי.איי אומרת כי "התוכנית של רכישות האג"חים עליה דובר בימים האחרונים היא מלכודת מסוכנת למשק הישראלי. אני לא יודעת בדיוק על מה מדובר, אבל אני מקווה שלא מדובר בהצלה של הטייקונים".

"אני מעריכה, טכנית, שאנחנו הולכים לעבר רמה של 4.19-4.20 דולר לשקל. בעולם הדולר גם מתחזק, גם בגלל שלאירו יש בעיה מכיוון שאין מדיניות אחידה לכל המדינות בגוש האירו. 1.2850 היתה רמת תמיכה מאוד חשובה, השבוע זה נשבר אבל הייתי נותנת עוד צ'אנס לראות אם מתייצבים שם. יש גם בעיה בארץ, עדיין אנחנו לא מספיק מודעים לבעיה הכלכלית הריאלית. אין שום ספק שבנק ישראל יילחם כדי לתת ליצואנים שער יותר נוח. עשה כסף לא רע בחצי השנה האחרונה, הוא התחיל את הרכישות של הדולר בסביבות 3.50-3.60 שקלים".

"המטבעות האירופאים צפויים להמשיך לסבול מלחץ למטה. יש חששות כבדים בנוגע לביצועים של כלכלות אירופה, שווייץ ובריטניה ולחץ יש נטיה להשקיע ביין ובדולר", אמר לבלומברג מאסנובו אישיקאווה, מנהל חדר מסחר בטוקיו.

מחברת פינוטק נמסר כי הנגיד פישר כבר חתך בריבית לרמה של 1.0% בשל תחזית הצמיחה העגומה בישראל בשנת 2009. נכון להיום ציפיות השוק כי כבר החודש עשוי הנגיד להפחית בריבית לרמה של 0.0%. התוצאה עוד יותר מאכזבת לשטר הישראלי אשר עשוי להגדיל הפסדים אל מול הדולר.

הדולר רשם היום עלייה של 0.221% מול השקל ושערו היציג נקבע ברמה של 4.0740 שקלים, ואילו האירו התחזק בשיעור של 0.824% מול השקל ושערו היציג נקבע ברמה של 5.2377 שקלים. בעולם רושם כעת הדולר עלייה של 0.48% מול הליש"ט ושומר על יציבות מול היין ומול האירו.0.15%.

הוכחה נוספת לכך שבתקופה הנוכחית, כוחן של הצהרות קטן והולך מול כורח המציאות, מגיעה היום מהיבשת הדרומית ביותר והמזרחית ביותר בעולם. נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה, גלן סטיבנס, את שיעור הריבית ב-1% ל-3.25% , רמת שפל של יותר מ-40 שנה.

הורדת הריבית הנוכחית מתבצעת בניגוד לסיכומי הישיבה האחרונה של ה-RBA בהם נרמז כי סבב הפחתות הריבית הנוכחי הסתיים. זאת לאחר הפחתת הריבית שביצע הבנק בחודש שעבר, בגובה 100 נקודות בסיס, גבוה מהערכות השוק. עם זאת, גם לאחר ההפחתה גבוהה הריבית באוסטרליה בהרבה מהריבית הממוצעת במדינות המפותחות ולכן היא עשויה להמשיך לרדת בחודשים הקרובים. הדולר האוסטרלי מתחזק כעת ב-0.65% לרמה של 0.6355 דולר לדולר אוסטרלי.

הבנק המרכזי של יפן הודיע היום כי יחזור להפעיל את תוכנית הרכישה של מניות המוחזקות על ידי מוסדות פיננסים במדינה, לאחר שאלה נפגעו קשות מהמשבר הפיננסי והכלכלי בעולם, בדומה למקביליהם בארה"ב ואירופה שהונם העצמי נשחק כתוצאה מהירידה החדה בערך הנכסים הרשומים במאזניהם.

ה-BOJ הודיע כי ירכוש מניות בכ-1 טריליון יין (כ-11 מיליארד דולר) עד אפריל 2010 ויחזיק בהן לפחות עד חודש מרץ 2012. בהודעה נאמר כי "התוכנית לרכישת מניות תחודש כדי להחזיר את היציבות למערכת הפיננסית, לתמוך במוסדות ולצמצם את הסיכונים".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות