ירידות בשווקים AI
ירידות בשווקים AI
דירוג קרנות גמישות

הקרנות הגמישות באוקטובר: 41 מתוך 44 ירדו, מי מובילה מתחילת השנה?

רוב הקרנות הגמישות סיימו את אוקטובר בירידה, עם תשואה ממוצעת של מינוס 2.7%, על רקע ירידות בבורסה בתל אביב ובנאסד"ק. מי הובילו בחודש, מתחילת השנה וב-12 החודשים האחרונים, כמה הן גובות ולמי הן מתאימות
מנדי הניג |
נושאים בכתבה קרנות נאמנות

אוקטובר היה חודש קשה לקרנות הגמישות. 41 מתוך 44 הקרנות בקטגוריה סיימו אותו בירידה, והתשואה הממוצעת הגיעה למינוס 2.7%. הירידות הגיעו גם מהבית וגם מחו"ל: מדד ת"א 125 איבד בחודש כ-3.4%, ונאסד"ק ירד בכ-5.3%. ברקע, בנק ישראל הותיר את הריבית על 3.25%, והדולר התחזק בכ-1% מול השקל, מה שריכך מעט את הירידה בקרנות עם חשיפה גבוהה למט"ח.

קרן גמישה אינה מחויבת לתמהיל קבוע. מנהל ההשקעות מחליט כמה מהכסף יופנה למניות, לאג"ח, למט"ח או למזומן, ויכול לשנות את החלוקה לפי מצב השוק, בגבולות התשקיף. כמעט בכל הקרנות בקטגוריה החשיפה למניות ולמט"ח מוגבלת ל-120% מנכסי הקרן. בפועל, רובן מחזיקות כרגע הרבה מניות: בשלושה רבעים מהקרנות החשיפה למניות עומדת על 80% ומעלה, ולכן הן הגיבו לירידות כמעט כמו קרנות מנייתיות. בקרנות הגמישות מנוהלים כ-7.8 מיליארד שקל.

הידעת?מה ההבדל בין קרן גמישה לקרן מנייתית?
קרן מנייתית מחויבת להחזיק את רוב הנכסים במניות גם כשהשוק יורד. בקרן גמישה מנהל ההשקעות יכול להקטין את החשיפה למניות, לעבור לאג"ח או למזומן, ובחלק מהקרנות גם לפתוח פוזיציית שורט. מכאן שהתוצאה תלויה בעיקר בשיקול הדעת של המנהל, ולכן הפערים בין הקרנות בקטגוריה גדולים במיוחד.

מי הובילו באוקטובר

רק שלוש קרנות סיימו את החודש בעלייה. מוניטר גמישה הובילה עם 5.85%, אבל זו קרן קטנה מאוד, בהיקף של כ-6.5 מיליון שקל. אחריה פינסה גמישה עם 1.6% והראל לשם עם 0.44%, וברומטר גמישה ודיאמונד גמישה נשארו כמעט ללא שינוי. לחלק מהקרנות שבראש יש חשיפה נמוכה יחסית למניות: בברומטר היא עומדת לאחרונה על כרבע מהנכסים, ובהראל לשם על כ-60%. בתחתית נמצאות ברק גמישה עם מינוס 7.15%, דולפין תיק השקעות גמיש עם מינוס 6.45% ואינווסטור 360 גמישה עם מינוס 5.97%.

מתחילת השנה וב-12 החודשים האחרונים

מתחילת השנה התמונה טובה יותר. אי.בי.אי. גמישה מובילה עם 17.1%, ואחריה גביש גמישה עם 15.8% ופורצ'ן גמישה עם 15.2%. שמונה קרנות הניבו יותר מ-10%, ו-11 נמצאות בהפסד. בתחתית בולטות אלפא טק גמישה עם מינוס 19.3% ואלטשולר שחם גמישה עם מינוס 13.7%.

ב-12 החודשים האחרונים מובילה ב. אלטרנטיב גמישה עם 22.5%, ואחריה גביש גמישה עם 20.0% והראל איתן עם 19.2%. בין הקרן המובילה לחלשה ביותר יש פער של כ-47 נקודות אחוז, וזה מה שמאפיין את הקטגוריה: הבחירה במנהל ההשקעות משפיעה על התוצאה כמעט כמו הבחירה בסוג הקרן.

התוכן והמידע של נתוני המחשבון והכלי האינטראקטיבי
עמוד 1: על הטבלה
דירוג קרנות גמישות - אוקטובר 2026
הטבלה מציגה השוואה של 44 קרנות נאמנות גמישות: תשואה באוקטובר, תשואה מתחילת 2026, תשואה ב-12 החודשים האחרונים, דמי ניהול וגודל הקרן במיליוני שקלים.
קרן גמישה אינה מחויבת לתמהיל קבוע בין מניות לאג"ח. מנהל ההשקעות יכול להגדיל או להקטין את החשיפה למניות, לאג"ח ולמט"ח לפי שיקול דעתו, בגבולות שנקבעו בתשקיף הקרן.
חיפוש וסינון
שדהמה הוא עושה
חיפוש לפי שםמסנן את הטבלה לפי חלק משם הקרן
מנהל ההשקעותמציג רק את הקרנות של מנהל אחד: אביב שגב, אזימוט, אי.בי.אי, איילון, אינווסט, אלטשולר שחם, אלפא טק, אנליסט, בול מרקט, בי מניב, בסט אלטרנטיב, ברומטר, ברק, גביש, דולפין, דיאמונד, הראל, ורדן, ילין לפידות, כוון, מגדל, מוניטר, מור, מיטב, סיגמא, עציוני, פוקוס, פורטה, פורצ'ן, פינסה, פלקון, פסטרנק שהם, פרופאונד, קבין, קסם, תמיר פישמן
עמודות הטבלה
עמודההסבר
תשואה באוקטוברהתשואה בחודש אוקטובר 2026
תשואה מתחילת 2026התשואה המצטברת מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר
תשואה ב-12 חודשיםהתשואה בשנה האחרונה. מקף בקרנות שעדיין אין להן שנה של נתונים
דמי ניהולדמי הניהול השנתיים של הקרן
גודלהיקף הנכסים של הקרן במיליוני שקלים
מיון
ברירת המחדל: מיון לפי התשואה מתחילת 2026, מהגבוהה לנמוכה. כל עמודה ממיינת בשני הכיוונים בלחיצה על הכותרת.
נתונים כלליים
נתוןערך
מספר קרנות44
קרנות עם נתון ל-12 חודשים42
מנהלי השקעות36
עמוד 2: כל הקרנות 1-25
כל 44 הקרנות, לפי התשואה מתחילת 2026. מקף מציין שאין נתון זמין.
#שם הקרןתשואה באוקטוברתשואה מתחילת 2026תשואה ב-12 חודשיםדמי ניהולגודל (מיליוני ₪)
1אי.בי.אי. גמישה-3.69%17.1%14.5%0.9%40
2גביש גמישה-0.19%15.8%20.0%1.85%31
3פורצ'ן גמישה-1.89%15.2%15.6%1.8%193
4ב. אלטרנטיב גמישה-3.95%14.7%22.5%1.68%169
5אביב-שגב גמישה-2.86%12.4%12.6%1.85%24
6תמיר פישמן גמישה-5.93%11.2%-1.49%8
7פלקון תיק השקעות גמיש-1.66%10.8%-0.95%20
8סיגמא גמישה-1.3%10.2%18.8%1.25%517
9כוון גמישה-0.46%9.8%18.7%1.87%66
10מור השקעות-3.11%9.5%19.1%1.55%866
11פינסה גמישה1.6%9.3%6.0%1.7%51
12קסם אקטיב גמישה FLEX-3.5%8.8%18.1%1.46%117
13פוקוס גמישה-4.14%7.0%16.1%1.6%146
14עציוני גמישה-1.74%6.6%12.6%1.5%115
15קסם אקטיב תיק השקעות גמיש-2.79%6.0%16.6%1.84%393
16מור גמישה-3.53%5.8%11.6%1.88%1,248
17מגדל גמישה-3.21%5.6%13.4%1.25%28
18אינווסטור 360 גמישה-5.97%5.5%8.9%0.9%399
19הראל איתן-1.53%5.2%19.2%0%407
20בול מרקט השקעות-1.56%5.0%8.0%1.5%16
21ברומטר גמישה-0.04%4.9%7.1%1.48%28
22מיטב סקיי השקעות-3.8%4.6%8.9%1.5%244
23דיאמונד גמישה-0.08%4.5%6.3%1.64%198
24מיטב LONG RUN-2.25%4.1%9.7%1.48%341
25פרופאונד גמישה-3.49%2.5%7.5%1.75%107
עמוד 3: כל הקרנות 26-44
#שם הקרןתשואה באוקטוברתשואה מתחילת 2026תשואה ב-12 חודשיםדמי ניהולגודל (מיליוני ₪)
26אנליסט גמישה-3.36%2.3%7.8%1.93%382
27אזימוט השקעות-0.75%2.2%7.0%1.94%47
28הראל אודם-4.05%2.1%13.4%1.19%81
29קסם אקטיב ספיר גמישה-1.73%1.7%5.8%0.2%111
30פורטה השקעות-2.24%1.4%5.5%1.5%256
31ילין לפידות גמישה-4.41%1.3%6.1%1.91%385
32איילון השקעות-2.66%1.2%-3.9%1.54%9
33אנליסט השקעות-1.53%0.3%4.6%1.94%443
34מוניטר גמישה5.85%-0.6%-1.2%1.2%7
35הראל לשם0.44%-2.0%1.5%0.2%96
36ורדן Flexible-2.3%-2.2%-6.7%1.88%5
37ברק גמישה-7.15%-3.2%3.1%1.8%4
38פסטרנק שהם גמישה-3.98%-3.4%4.7%1.7%26
39bmeniv גמישה-1.56%-3.7%-5.2%2.3%23
40קבין גמישה-5.32%-7.4%-9.2%1.8%17
41דולפין גמישה-5.6%-8.3%-10.7%1.9%53
42דולפין תיק השקעות גמיש-6.45%-11.8%-17.7%1.2%20
43אלטשולר שחם גמישה-3.47%-13.7%-20.7%1.5%50
44אלפא טק גמישה-5.82%-19.3%-24.7%0.95%12
עמוד 4: דירוגים לפי נושא
לפי תשואה ב-12 החודשים האחרונים (42 קרנות עם נתון)
#שם הקרןתשואה ב-12 חודשים
1ב. אלטרנטיב גמישה22.5%
2גביש גמישה20.0%
3הראל איתן19.2%
4מור השקעות19.1%
5סיגמא גמישה18.8%
6כוון גמישה18.7%
7קסם אקטיב גמישה FLEX18.1%
8קסם אקטיב תיק השקעות גמיש16.6%
9פוקוס גמישה16.1%
10פורצ'ן גמישה15.6%
11אי.בי.אי. גמישה14.5%
12מגדל גמישה13.4%
13הראל אודם13.4%
14אביב-שגב גמישה12.6%
15עציוני גמישה12.6%
16מור גמישה11.6%
17מיטב LONG RUN9.7%
18אינווסטור 360 גמישה8.9%
19מיטב סקיי השקעות8.9%
20בול מרקט השקעות8.0%
21אנליסט גמישה7.8%
22פרופאונד גמישה7.5%
23ברומטר גמישה7.1%
24אזימוט השקעות7.0%
25דיאמונד גמישה6.3%
26ילין לפידות גמישה6.1%
27פינסה גמישה6.0%
28קסם אקטיב ספיר גמישה5.8%
29פורטה השקעות5.5%
30פסטרנק שהם גמישה4.7%
31אנליסט השקעות4.6%
32ברק גמישה3.1%
33הראל לשם1.5%
34מוניטר גמישה-1.2%
35איילון השקעות-3.9%
36bmeniv גמישה-5.2%
37ורדן Flexible-6.7%
38קבין גמישה-9.2%
39דולפין גמישה-10.7%
40דולפין תיק השקעות גמיש-17.7%
41אלטשולר שחם גמישה-20.7%
42אלפא טק גמישה-24.7%
לפי תשואה באוקטובר, 10 הגבוהות
דמי הניהול הנמוכים ביותר, 10 קרנות
דמי הניהול הגבוהים ביותר, 10 קרנות
הקרנות הגדולות ביותר, 10 קרנות
הקרנות הקטנות ביותר, 10 קרנות
הערות
מקף בטבלה מציין שאין נתון זמין, בדרך כלל בקרנות חדשות שעדיין לא צברו היסטוריית מסחר מספקת.
ברוב הקרנות התשואה החודשית מחושבת לפי השער האחרון שפורסם באוקטובר, ולכן ייתכנו הבדלים קטנים מול נתוני מדדי המניות לסוף החודש.
בחלק מהקרנות נגבה, בנוסף לדמי הניהול השנתיים, שיעור הוספה חד-פעמי בכניסה. הטבלה מציגה את דמי הניהול בלבד.
תשואות עבר אינן מבטיחות תשואות עתידיות. אין באמור ייעוץ או המלצה.
הנתונים הם תמונת מצב מהמועד שבו הטבלה עודכנה, ואינם מתעדכנים בזמן אמת.

סוף התוכן מהמחשבון והכלי האינטראקטיבי

כמה זה עולה

דמי הניהול בקרנות הגמישות גבוהים בהרבה מאלה של קרנות כספיות או מחקות. ברוב הקרנות הם נעים בין 1.5% ל-1.9% בשנה, והגבוהים בקטגוריה, 2.3%, נגבים ב-bmeniv גמישה. בקצה הזול נמצאות הראל לשם וקסם אקטיב ספיר גמישה עם 0.2%, אבל שתיהן גובות גם שיעור הוספה בכניסה, 2% ו-0.5% בהתאמה. לאורך שנים, הפרש של אחוז אחד בשנה מצטבר לסכום גדול, כפי שמראה המדריך לדמי ניהול בקרנות נאמנות.

הידעת?מה זה שיעור הוספה, ואיך הוא משפיע על העלות?
שיעור הוספה הוא עמלה שנגבית פעם אחת, בזמן הקנייה, בנוסף לדמי הניהול השנתיים. מי שקונה קרן עם 0.2% דמי ניהול ו-2% שיעור הוספה ומחזיק אותה שנה אחת, משלם בפועל יותר מאשר בקרן עם 1.8% דמי ניהול בלי הוספה. ככל שתקופת ההחזקה ארוכה יותר, המשקל של ההוספה בעלות הכוללת קטן.

למי זה מתאים ומה הסיכון

קרן גמישה מתאימה למי שמוכן לתנודות של שוק המניות ומעדיף להשאיר למנהל ההשקעות את ההחלטה מתי להגדיל סיכון ומתי להקטין אותו. ברוב הקרנות בקטגוריה רמת הסיכון כרגע דומה לזו של קרן מנייתית, והתוצאות תלויות מאוד במנהל. לפני שבוחרים, כדאי לבדוק את החשיפה הנוכחית למניות ולמט"ח, את דמי הניהול ואת הביצועים לאורך כמה שנים, ולא רק בחודש האחרון.

מי שמחפש מקום לכסף לטווח קצר, עם תנודות קטנות, יכול להשוות בדירוג הקרנות הכספיות של אוקטובר, שבו התשואה החודשית נעה סביב 0.3%.

בטבלה שלמעלה אפשר לחפש קרן לפי שם, לסנן לפי מנהל ההשקעות ולמיין לפי כל אחד מהטורים. הנתונים נכונים לסוף אוקטובר. תשואות עבר אינן מבטיחות תשואות עתידיות, ואין באמור ייעוץ או המלצה.

הוספת תגובה

תגובות לכתבה:

הגב לכתבה

השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה