מדד המעו"ף - רמת 800 הנקודות תקבע את המשך הדרך

כדי לשמר את מגמת העלייה על מדד המעו"ף להחזיק מעמד מעל לרמת 800 הנקודות
|
אייל גורביץ'

מגמת העלייה שחווה מדד המעו"ף החל מרמת 600 הנקודות השיגה, פחות או יותר את היעד שלה. ההערכות שלי היו עקביות עד לרמות שבין 800 - 850 הנקודות. הימצאותו של מדד המעו"ף ברמות הנוכחיות, מחייבת תשומת לב מיוחדת שכן סיום גל העליות הנוכחי עלול להוביל לירידה משמעותית. כתבתי זאת לא אחת בסקירות האחרונות ותקפתי את הבעיה מזוויות שונות.כל האמור לגבי מדד המעו"ף נכון גם לגבי מדדים אחרים ובכללם המדדים המובילים באירופה ובארה"ב.

במהלך היום אהיה זמין לשאלות הקוראים באתר דרך הטוקבקים שבתחתית הכתבה. אשתדל לענות לכל שאלה שהיא בכובד ראש וברצינות הראויה.

בטווח הקצר

מגמת עלייה מורכבת ממספר פרמטרים האמורים לשמש יחדיו כדי לקבוע הן את הכיוון והן את העוצמה :

1. הפרמטר הראשון והבסיסי ביותר הוא האופן בו מסודרות נקודות השיא והשפל. נקודות אלו הן אבן היסוד לכל מגמה והעובדה ולפיה הן מסודרות במבנה עולה מעידה על קיומה של מגמת עלייה.

2. רמות התנגדות - יכולתו של השוק להתמודד עם רמות התנגדות מהווה פרמטר נוסף. שבירה מעלה של רמות התנגדות, בעיקר אם הדבר מתבצע תוך מחזור גבוה, מעידות על עוצמתה של המגמה.

3. ממוצעים נעים - כלי עזר ראשון במעלה בקביעת איכות המגמה. כפי שאפשר לראות על הגרף המצורף, מסודרים הממוצעים הנעים בסדר עולה ושיפועם מצביע מעלה.

למה לשים לב

מבט על התנהגות השוק מעיד כי המגמה היא מגמת עלייה. אלא שהימצאותו של מדד המעו"ף בטווח המחירים המייצג את פוטנציאל העליות של השוק, מחייב בתקופה הקרובה להביט גם על הצד הנעים פחות של השוק.

1. כפי שאפשר לראות, מדד המעו"ף נתמך על קו מגמה עולה. קו זה עובר מתחת לכל נקודות השפל של גל העליות האחרון ולמעשה מייצג את מידת הנחישות של הקונים. בניגוד לדעה הרווחת, שבירה מטה של קו מגמה עולה אינה מעידה על סיומה של מגמה אך היא יכולה להיות בבחינת סימן ראשון.

2. כדי לחסל את מגמת העלייה דרושים מרכיבים נוספים. מעבר לשבירתו של קו המגמה העולה מטה, מדד המעו"ף חייב לשבור כלפי מטה את רמת 800 הנקודות, רמה ששימשה בעבר כרמת התנגדות וכעת אמורה לשמש כתמיכה. יש לשים לב גם למחזורי המסחר בימי ירידות. התרחבותם בימי ירידות תעלה את הסבירות לסיומו של גל העליות.

3. אפשר לעשות גם שימוש בממוצעים נעים דוגמת הצמד 10/20 ולבחון את יחסי הגומלין של השוק איתם.

סיכום

התקופה הקרובה צפויה להיות מעניינת הימצאותו של השוק ברמות המחירים שנקבעו לו מחייבות תשומת לב מרבית.* אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

* הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות