בית המשפט הכריע נגד עיריית רמת גן - לא תוכל להפסיק את התמ"א

השופט אורנשטיין נימק את ההחלטה בכך "שעולות טענות בעלות משקל רב נגד חוקיותה". עוד הורה לעירייה לקדם את הדיונים בבקשות להיתרים מכוח התכנית שעוכבו; כרמל שאמה-הכהן: "פסק הדין שגוי, נערער לעליון"
|
(5)
שר האוצר כחלון, אנחל גורייה וכרמל שאמה הכהן, צילום: דוברות האוצר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הכריע הבוקר נגד המדיניות החדשה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת גן בנוגע ליישום תמ"א 38. "אינני רואה כל הצדקה להמתנה להחלטה קונקרטית המיישמת את המדיניות החדשה כשעולות טענות בעלות משקל רב נגד חוקיותה", כך נימק השופט איתן אורנשטיין את ההחלטה לאור טענת הוועדה המקומית כי בשלב זה הגדירה רק הנחיות כלליות בנוגע לתכנית שלא יושמו בפועל.

"המדיניות החדשה הינה בבחינת החלטה עצמאית וסופית, שקיבלה והשלימה הוועדה המקומית לאחר ששלב "ההתנגדויות" להחלטה התקיים וחלף לו, ולאורה מבקשת הוועדה המקומית ליישם כעת את מדיניות התכנון בשטח סמכותה", אמר אורנשטיין והוסיף כי "מתן "חסינות" למדיניות החדשה עלולה לגרור עימה חוסר יעילות משווע בערכאות השונות, החל מוועדות ערר מחוזיות וכלה בעתירות מינהליות, כאשר הכרעה בסוגיה כבר עתה עשויה למנוע הכבדה מיותרת על המערכת התכנונית-משפטית כולה".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

החלטה זו מגיעה בעקבות עתירה שהגישה התאחדות הקבלנים בוני הארץ נגד המדיניות החדשה, שזכתה לאחרונה לגיבוי מצד היועמ"ש, ועל עמדתו נשען אורנשטיין בהחלטה. בנוסף, הורה אורנשטיין על העירייה להחיש את הדיונים בבקשות להיתרים מכוח תמ"א 38 בעיר שעוכבו עקב המדיניות החדשה של העירייה. 

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, הגיב לדברים באומרו כי "עם כל הכבוד לפסק הדין כל עוד אני ראש העיר, אחתום על היתרים רק אם יהיו לנו תשתיות חינוך ותחבורה. כל בקשה להיתר תמ"א 38 במיקום שחסר בתשתיות חינוך, תחבורה ופנאי תסורב שהרי בניגוד לפינוי בינוי של מתחם שמאפשר תכנון וייצור תשתיות חדשות תמ"א 38 רק אוכלת תשתיות ומעמיסה על הקיים שעמוס בר"ג כבר מראש. ירצה בית המשפט בישראל לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן מוזמנים כבוד השופטים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם".

"חגיגת הקבלן על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ללא תשתיות בר"ג הסתיימה עם הכרעת הבוחר ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת. ידעו כל יזם וכל תושב שכל השקעה בבקשה להיתר בניה שמשלשת ומרבעת את כמות התושבים ללא מענה של תשתיות היא השקעה על קרן הצבי. הנחיתי כבר להכין את הערעור לבית המשפט העליון וכן החלטה על הקפאת בניה מוחלטת לפי סעיפים 77-78 לחוק התכנון והבניה לאישור הועדה המקומית", הוסיף.

הקבלנים: בית המשפט קבע תקדים
בהתייחס להחלטה אמר ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, כי "בית המשפט עומד לצד ענף הבנייה והציבור בישראל שזקוקים לוודאות תכנונית שתאפשר לייצר פרויקטים שיגנו מפני רעידות אדמה וטילים, ויצילו חיים. החלטת בית המשפט החד משמעית היא תקדים מחייב הקובע כי ראשי רשויות וועדות מקומיות לא יכולים למנוע יותר בנייה במסגרת תמ"א 38.

"ההחלטה הזו, לצד הסכמה בין משרדי השיכון והאוצר על הארכת התמ"א 38 ב-3 שנים נוספות מייצרת את אותה ודאות שדרשנו ומאפשרת לתכניות ולפרויקטים שנמצאים כיום בתהליך עבודה, לצאת לפועל ולהתחיל לעבוד על פרויקטים חדשים במסגרת התחדשות עירונית. התאחדות הקבלנים בוני הארץ תעמוד לרשות עיריית רמת גן כדי לסייע לה בתכנון מדיניות חדשה שתאפשר להוציא לפועל פרויקטי תמ"א 38 ולתכנן את השכונות בה, תוך הבטחה לכושר נשיאה מתאים של תשתיות שידרשו בהן. בשיתוף פעולה ניתן להגיע לתכנון נכון תוך הוצאה של פרויקטים לפועל". 

עו"ד עמית נסים, המלווה דיירים בהליכי התחדשות עירונית, מסר כי "ההחלטה שמה תמרור אזהרה הפני עיירית רמת גן. הדבר משמעותי ביותר בהחלטה הוא שבית המשפט מחווה את דעתו שלא ייתן יד לעיכוב ביורוקרטי של בקשות להיתר. בית המשפט מצפה שהעירייה תטפל בבקשות שעוכבו בתוך 3 חודשים. מדובר במאות בקשות שלא טופלו מאז אוקטובר 2018 (בחירות לעירית רמת גן). במישור המעשי, התמונה התבררה כעת עבור יזמים ודיירים שהיו נתונים חוסר ודאות מוחלטת והמדיניות ב-2017 היא המדיניות הרלוונטית עבורם. יחד עם זאת אנו צופים כי עירית רמת גן לא תשלים עם רוע הגזרה ותמשיך לנסות לעקר את ההחלטה".

ברמה הכללית, גורלה של תכנית תמ"א 38 ממתין להכרעת המועצה הארצית. בתחילת החודש קיים שר האוצר, משה כחלון, דיון בלשכתו על עתידה של התכנית בנוכחות שרת השיכון, מינהל התכנון וגורמים נוספים, בסיומו הוסכם על הצורך בהארכת התכנית מעבר למועד הסיום שנקבע במאי 2020 (לכתבה המלאה). זאת בניגוד לעמדת ראשי הערים הגדולות שלא להאריך את התכנית לאור הכשלים בה.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  רוצה להיות ראש ממשלה דרך תקציב העיר
  חבר של כחלון 19/09/2019 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחלרק מתנות חינם והסעות חינם לתושבי הערים מסביב לרמת גן נסיעות חינם לכותל. אוטובוסים חינם .חגיגות. נסיעות לחרמון .מסיבות מימונה .יום האהבה. מסיבות 100 שנה לרמת גן.ועוד ועוד הכל חינם ופתוח לתושבי ישראל .רמת גנים מממנים אריעים לתושבי המדינה ולא מביניים לאן הארנונה שלהם הולכת. עצמאות.בקצור חיסול תקציבעיר בריצה לראשות הממשלנ
  סגור
 • 3.
  תמא 38
  אילן 19/09/2019 07:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאמה אל תירא ואל תחת אתה צודק ורוב הציבור מבין את זה. תמא 38 נולדה בחטא וסופה לדעוך ולמות. תמא 38/2 זאת התחדשות ביניינית. ירוק, תשתיות ומבניי ציבור לא מעניינים, תמא 38/1 בנוסף לכל האמור לעיל מהנדסים בכירים לא מאמינים בה שתחזיק ברעידת אדמה, זאת בניה בצורת טלאי על טלאי עם אנשים סובלים באתר בניה, סתם פח אשפה גדול. רק פינוי בינוי עם ראיה מרחבית ואסטרטגית זה הפתרון.
  סגור
 • 2.
  שוב בית המשפט דוחף את האף שלו לכל מקום
  ניר 16/09/2019 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למרות שהוא לא מבין גם בזה כלום
  סגור
 • 1.
  שערוריה ובושה! די להרס הערים ע"י חמדנות של קבלנים
  א 16/09/2019 15:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אצלם "הצלת חיים" זה הצלת חשבון הבנק שלהם.... גם כן מסכה להסתתר מאחוריה, כל מה שהם רוצים זה עוד מטרים וכסף.
  סגור
 • תמיד תשאלו מה מססתר מאחרוי כל דבר
  תעשיית כסף 19/09/2019 08:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דיירים מוכרים את המגרש שלהם לקבלנים שבונים עליו ובתמורה נותנים להם קוסמטיקה. לדעתי יש לחייב מס למנוע כדי לבנות את הארץ ולא לצופף אותה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות