ועדת הריכוזיות: חייבו את שותפויות הגז לתת מחיר זהה בישראל

בהמשך לדיווח הבוקר על הגדלת היקף רכישות הגז מתמר ולוויתן, ועדת הריכוזיות מתנה את המלצתה לאפשר לדלק ונובל להוליך גז טבעי למצרים, בכך שמחיר דומה יוצע ללקוחות בישראל
|
(1)
שי באב"ד, צילום: יחצ

בהמשך לדיווח הבוקר לפיו מצרים הגדילה את היקף רכישות הגז מתמר ולוויתן, ועדת הריכוזיות מודיעה כי היא מתנה את המלצתה לאפשר לדלק ונובל להוליך גז טבעי למצרים, בכך שמחיר דומה יוצע ללקוחות בישראל בהתאם למתווה הגז.

דלק קידוחים ונובל אנרג'י שצפויות לרכוש יחידות השתתפות ב-EMG, מוגדרות גורמים ריכוזיים, בין השאר, משום שהן מחזיקות את מרבית עתודות הגז הטבעי בישראל. לפי חוק הריכוזיות, מאסדרים נדרשים לשקול שיקולי ריכוזיות ולהתייעץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות כשהם שוקלים להקצות זכויות לגורמים ריכוזיים.

הוועדה התייחסה בהמלצתה למסקנת רשות התחרות בבחינת המיזוג כי אין היתכנות של יבוא גז ממצרים לישראל בטווח הנראה לעין. מסקנה זאת מפחיתה את כוח המיקוח שטמון בהקצאה. הוועדה סברה גם שתנאי הרישיון והתנאים שנקבעו באישור המיזוג ברשות התחרות מפחיתים מכוח המיקוח שטמון בהקצאה.

הוועדה בחנה גם את התועלות בהקצאה שעולות על הפגיעה שעשויה להיגרם מהגידול בריכוזיות הכלל-משקית, כשבין היתר שקלה הוועדה את התועלות שנובעות מהכנסות ממיסים. תועלת נוספת עליה עמדה הוועדה קשורה להוראת מתווה הגז, לפיה, ייצוא הגז יחייב את דלק ונובל להציע את מחירי הייצוא ללקוחות מקומיים, הצעה שעשויה להוזיל את מחירי הגז שמשלמים לקוחותיהם.

תוצאת האיזון בין החשש מגידול בריכוזיות הכלל-משקית כתוצאה מההקצאה, לעומת הפסד התועלות אלמלא ההקצאה, הובילו את הוודעה למסקנה כי אין מקום למנוע את ההקצאה, אך יחד עם זאת, הוועדה מבקשת לחייב את דלק ונובל להציע ללקוחות בישראל גז במחיר שבו הוצע ללקוחות במצריים כנדרש מכח מתווה הגז.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הועדה קבעה כי אין היתכנות למכירת גז למצרים
  rr 02/10/2019 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכאן שאין לחייב למכור באותו המחיר אך ניתן לחייב לקנות כמויות דומות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות