"אנשים מתרחקים מהיכולת לקנות דירה; שכר הדירה יעלה"

חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ומנכ"ל צמח המרמן, בריאיון על מחירי הדירות ושכר הדירה; השורה התחתונה - מחירי הדירות יעלו, שכר הדירה יעלה, הקבלנים ימשיכו להרוויח
|
(47)
חיים פייגלין צמח המרמן, צילום: יחצ, צלם: סיון כפיר

לא מעט ניסיונות נעשו על מנת לפתור את משבר הדיור בישראל, אבל כולם נכשלו במטרה העיקרית שלהם - מחירי הדירות לא יורדים, זוגות צעירים מתקשים (מאוד) לקנות דירות.  

בעוד תכנית מחיר למשתכן דועכת ותמ"א 38 עתידה להסתיים, חוסר הוודאות בשוק רק הולך וגובר. מה הפתרונות? איך מצליחים להדביק את הביקוש הגואה בשוק הדירות? מה יהיה פה בעוד 10 ו-20 שנה?

​להערכת חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ומנכ"ל צמח המרמן, תכנית מחיר למשתכן אינה פתרון כולל ותמ"א 38 צריכה להישאר. למרות הכל, הוא שומר על אופטימיות אמביוולנטית - החברה שלו תמשיך לגדול ולהרוויח, אבל משיחה איתו אפשר להבין שלרוכשי הדירות לא יהיה יותר קל לקנות דירה בעתיד, כשגם השוכרים צפויים לשלם הרבה יותר. 
 
מדי שנה מתווספים כ-50 אלף רוכשי דירה עתידיים. במבט קדימה - איך יראה השוק?
"מספר משקי הבית החדשים עולה לא לינארית אלא אקספוננציאלית. הוא יילך ויעלה מרמות של 55 אלף ל-60, 65-70, 75-80. זה עולה בריבית דריבית בגלל שהגידול במשקי הבית הוא בערך 2% לשנה. להערכתי נגיע מרמה של 55 משקי בית היום לרמה של 75 תוך 10 שנים ולשם צריך להסתכל. אנחנו בונים היום פרויקטים שיזמנו לפני 20-30 שנה.

"הפער היום נובע מכך שלתכנית מחיר למשתכן נרשמו כ-170 אלף משקי בית שהם חסרי דיור בהגדרה. מעבר לכך אני מעריך שיש עוד חסרי דיור נוספים שאינם נכללים במסגרת ההגדרות של זכאים אבל המספרים הם גבוהים יותר מ-170 ואפילו 200 אלף חסרי דיור.

"חסרי דיור הם אנשים שאין בבעלותם דירה. יש תופעה חברתית שהולכת ומתגברת של אנשים צעירים שממשיכים לגור עם ההורים, דבר נוראי שמעכב את התפתחותם של האנשים האלה.

"אני חושב שהמגמה הזו תלך ותתגבר משום שאנשים מתרחקים מהיכולת לקנות דירות, ברבעון האחרון הדירות חזרו להתייקר בקצב שנתי של 6% לשנה".

העלייה הדרמטית במחירי הנדל"ן אמנם נעצרה בשנים האחרונות אבל בשוק השכירות התמונה אחרת לגמרי. 
"שוק השכירות לדעתי יילך ויתפתח אבל גם הוא יתייקר. לאנשים אולי אין מיליון וחצי שקל לרכוש דירה או 300-400 אלף שקל הון עצמי כדי לקחת משכנתא אבל יש להם אולי 3,000-5,000 שקל לחודש כדי לשכור דירה ולכן אני חושב שזה שוק שצריך למצוא לו הסדרה.

"הדיכוי המלאכותי של מחירי המכירה של הדירות בתקופתו של כחלון בעצם באה על חשבון עלייה משמעותית שהולכת ונוצרת במחירי השכירות של הדירות משום שיותר אנשים פונים לשוק השכירות אבל ההיצע של הדירות להשכרה הולך משום שהמשקיעים גורשו מהשוק באמצעות מיסוי מיוחד שהוטל עליהם - הם מוכרים את הדירות וכתוצאה מזה היצע הדירות להשכרה יורד".

שוק השכירות לטווח הארוך יכול להוות אלטרנטיבה אמיתית לרכישת דירה?
"אני חושב שזו אלטרנטיבה מתחייבת שצריך לייצר עבורה את כל ההקלות הנדרשות. יש להגדיר קרקעות של דיור להשכרה ולתת להן הנחות משמעותיות מאוד במחירי הקרקע, לבטל מס רכישה על קרקעות לדיור להשכרה, לבטל היטלי השבחה כדי שאפשר יהיה לייצר פרויקטים בעלויות נמוכות יותר ולייצר תשואות אפשריות למוסדיים ויזמים כך שיוכלו להיכנס לתחום הזה בצורה מאסיבית כי היום זה לא קורה - היום חוק לעידוד השקעות הון עדיין לא מספיק טוב ולא מספיק מעודד הקמת דירות להשכרה".

האם ניתן ליישם מגבלות דומות על שכר דירה כפי שיושמו בניו יורק וברלין?
"אני חושב שבכל מקום בהיסטוריה שהממשלה התערבה בצורה אגרסיבית כדי לדכא את מחירי שוק החופשי - קרה כשל שוק. אם יעשו את זה גם בארץ, זה יקרה גם כאן. אין ספק שבגרמניה זה כבר קורה במובן של מי שהתעסק בשוק הזה בורח ובוודאי לא יוזם פרויקטים חדשים. איזה גוף שמגבילים לו את המחיר לאורך תקופה ארוכה, יהיה מוכן להתמודד עם אי הוודאות הזה? פשוט לא יוקמו פרויקטים כאלה.

"אם חושבים לדכא או להגביל את רמת המחיר של דיור להשכרה אז גם לא יהיו פרויקטים להשכרה, אין לי ספק. יקפיאו את השוק. אם היום עדיין קמים פרויקטים להשכרה, לא מספיק ורחוק מאוד מלספק את הביקושים (בגלל זה המחיר להשכרה עולה), אז במצב שבו יגבילו את המחיר גם ההיצע יוגבל וגם השוק הזה יתחיל להשתגע.

"ראינו את שיכון ובינוי מוכרת את חלקה בדקה ה-90 בברלין ויוצאת משם ואני חושב שהם נמלטו בזמן מהשוק הזה שברור שרק הולך ויורד. בסופו של דבר אין דרך אלא לייצר שוק חופשי וכשהמדינה מגבילה בצורה אגרסיבית את המחיר היא יוצרת מחסור באותו משאב, במקרה הזה - דירות. ניו יורק זו מולדת היוזמה החופשית ואם הגענו למצב שגם שם יגבילו או יתערבו בשוק בצורה מלאכותית על ידי הממשלה אז כבר אין איך לתאר את המצב - מקווה שלא יקרה בישראל".

תכנית מחיר למשתכן - האם יש תרחיש שבו התכנית ממשיכה?
"במתכונת הנוכחית התכנית היא לא תוכל להישאר, היא גדולה מדיי על המדינה, יוצרת גרעונות והקפאה בשוק. היא יוצרת את כל המחנות שאף אחד לא רוצה שימשיכו ולכן אני חושב שאם יגמדו אותה לגודל של 10-15% משוק הדיור אז יש לה מקום להמשיך אבל לא בהיקפים שהיתה עד היום.

"אני חושב שיש היגיון במקום שהכלי הזה יישאר בארגז ויהיה רק אחד מהם. אנחנו צריכים היום מגוון גדול של כלים שמציעים לנו היזמים כדי לטפל במשבר הדיור. כל אחד יבחר מה שמתאים לו".

במינהל התכנית מדברים על חיסול תכנית תמ"א 38 - האם זה מהלך נכון?
"אני חושב שהבעייתיות היא שמנסים לייצר פה תיעדוף, צריך לייצר פה מגוון רחב של כלים. תמ"א 38 זה כלי נוסף שצריך להישאר. אני מצטער שרוצים לקחת את הכלי הזה שמתחיל לתת אותותיו בשנים האחרונות אחרי אבולוציה ושיפורים שנעשו בו לאורך השנים. להגיד עכשיו שרוצים כלי אחר במקומו זו שטות ומחזיר אותנו שנים אחורה - צריך גם ראייה מתחמית וגם לקבל ראייה של מגרש בודד - לשניהם יש זכויות קיום ואחד לא בא על חשבון השני.

"בהגדרה עדיף לנו היזמים לעבוד על פינוי בינוי במתחמים משום שאנחנו מקבלים שם הרבה יותר זכויות, ככה שכמובן יש לנו תמריץ למתחמים. אבל אסור לפסול גם את הפעילות הבודדת במסגרת תמ"א 38 משום שזו אפשרות עבור אנשים שלא רוצים לגור במפלצות של רבי קומות וגם זה מאפשר המשך פעילות לקבלנים וחברות קטנות-בינונית במקום להעביר אותם מהשוק. זה מאפשר להם לתפקד - חבל לא לרתום גם את היכולות שלהם לשוק".

ומה לגבי הטענות של ראשי הערים לחוסר כדאיות בפרויקטים של תמ"א?
"הטענה של ראשי ערים לגבי מחסור בתקציבים, מבני ציבור ותשתיות היא טענה שאני יכול לקבל ולהתחבר אליה. בסך הכל צריך למצוא כלים כדי לסייע לשלטון המקומי ולראשי הערים. מאחר ואנו יודעים שלממשלה בעצמה יש גירעונות ואין לה תקציבים היום וכנראה גם לא יהיו לה בשנים הקרובות, צריך לחבר את הגופים המוסדיים בעסקאות קומבינציה.

"לשלטון המקומי יש קרקעות חומות (קרקעות לייעוד ציבורי -מ.י) שאפשר להקים עליהן במסגרת עסקאות קומבינציה אם רק יאפשרו להם מבחינת רגולציה. אנחנו כיזמים יודעים להביא את המוסדיים שלהם יש הרבה כסף שאין לממשלה. אם אפשר יהיה לפתוח את הערוץ הזה אז אפשר לפתור את הבעיה של המחסור התקציבי וגם את המחסור במבני ציבור של ראשי הערים בלי ההשתעבדות הזאת להיטלי השבחה - הם רק הורסים את הכלכליות של הפרויקטים. צריך להשאיר את הפטור ולמצוא פתרון לסייע לראשי הערים על ידי המגזר הפרטי והמוסדיים".

צמח צומחת
ברבעון הראשון של 2019 דיווחה צמח המרמן על עלייה במספר הדירות שנמכרו - 49 דירות לעומת 44 בתקופה המקבילה אשתקד, ובמחיר הממוצע לדירה - 2.65 מיליון שקל (לא כולל מע״מ) לעומת 2.08 ברבעון המקביל.

בהתייחס לנתונים אמר פייגלין כי "ההתייקרות בשיעור של 27% במחיר דירה ממוצעת משקף את תמהיל הדירות שנמכרו הכולל גם דירות מיוחדות. נראה שלאחר תקופה ארוכה של קיפאון בשוק היוקרה, חוזר ציבור בעלי היכולת ורוכש גם פנטהאוזים ודירות גן. למרות אי הוודאות בשוק והערפל הפוליטי, אני אופטימי לגבי העתיד הכלכלי של מדינת ישראל בכלל ומשק המגורים שלה בפרט".

פייגלין מסביר כי מגמת העלייה במכירות החל מהרבעון האחרון של 2018 נשמרה גם לאורך 2019, אם כי עדיין מדובר בנתונים נמוכים יותר מאלו שראתה החברה בין השנים 2015-2016 במספר הדירות הנמכרות בשוק החופשי.

את עליית המדרגה מייחס פייגלין לכך שלא מעט אנשים, גם מאלו שנרשמו למחיר למשתכן, חוזרים לשוק החופשי לאור העובדה שתכנית הדגל של כחלון "די מקרטעת".

תגובות לכתבה(47):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  דירות ב600,000
  חיפאי 13/07/2019 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בבאר שבע וחיפה יש מאות ואלפי דירות ב600,000 שקל. אפשר ברווחים של החתונה לגייס 150,000שקל, ולקחת הלוואה של 450,000 ל25 שנה זה 2500 שקל בחודש. הרבה פחות משכר דירה במרכז. ולכל החכמולוגים שטוענים שמשכורות במרכז גבוהות יותר,תלכו לישון. פקידי בנק,עובדי סופר,עובדי עיריות,עובדי מדינה,שומרים.כולם מקבלים שכר זהה
  סגור
 • 33.
  אנחנו אבודים
  בלי מחיר למשתכן 13/07/2019 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אסור לתת לזה להעלם
  סגור
 • 32.
  עדיף לגור עם ההורים
  ניסן 13/07/2019 06:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שיכול לגור עם ההורים שייגור .אל תשעבדו את חייכם למשכנתא
  סגור
 • 31.
  שקר,אנשים התקרבו ליכולת לקנות בשנתיים האחרונות!!!
  שמואל 12/07/2019 09:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירידה במספר המשכורות הדרושות לרכישת דירה מ155 ל135!!!כלומר המחיר הראלי צנח
  סגור
 • 30.
  דמוגרפיה
  קוביה 11/07/2019 21:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זה לא בדיוק נכון מה שאתה אומר. 1 קצב הילודה היום לא קובע את קצב רוכשי הדירות היום! לפי הלמס,בשנים 89-93 קצב הילודה ירד בכחצי אחוז אז על מה אתה מדבר,לך תעשה שיעורי בית
  סגור
 • טען עוד
 • 29.
  אם האינטרסנט אמר, דברי אלוהים חיים! (ל"ת)
  אדם 11/07/2019 20:34
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 28.
  הציבור בישראל לא נותן לעובדות לבלבל אותו. ומשלם המחיר.
  בן אהרון 11/07/2019 19:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה מה שיפה בציבור הישראלי. כל אחד נעול בדיעות שלו. לא משנה מה העובדות.
  סגור
 • 27.
  אדון קבלן אתה משעמם אותנו, אתה מאמין לשקרים של עצמך? (ל"ת)
  שמיר 11/07/2019 18:06
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 26.
  שוב קבלן חרטטן ושקרן, שתקוע עם מלאי עצום
  סמי 11/07/2019 18:01
  הגב לתגובה זו
  9 0
  כל שבוע לפחות כתבה אחת כזו ואין עיתון או עיתונאי אחד ישר שיחשוף את הבלוף ויגיד אמת, גם לא ביזפורטל
  סגור
 • 25.
  ולא נעלים לא לבלבל מוח עם
  לא מתרחקים 11/07/2019 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשקשת מיותרת של אינטרסנט
  סגור
 • 24.
  תמא 38
  שירה 11/07/2019 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביטול תמא 38 שכוללת חיזוק מבנים אכן מיותר בעייני, אבל פינוי בינוי כחלק מהתחדשות עירונית זה מהלך טוב שייתן פתרון טוב לכל הצדדים, לבעלי הדירות שערך הדירה שלהם יעלה, הקבלנים שיכנסו לפרויקטים חדשים ולעיריות יתרום במקומות חניה מוסדרים לתושבים במקומות בהן דירות ישנות ללא חניה. כמה טוב שהיום אפשר למצוא יזמים איכותיים עם פרויקטים מוצלחים כמו למשל VIEW בבת ים.
  סגור
 • בבת-ים
  B 14/07/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בבת-ים אין שום דבר מוצלח במיוחד לא הנהלת העיר והקודמים לה שהביאו את העיר לפשיטת רגל ולחשב מלווה .
  סגור
 • 23.
  המכירות בקנטים, המלאי בשמים, האשראי לוחץהשוק מת! (ל"ת)
  אדם 11/07/2019 15:32
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 22.
  הקבלנים בלחץ הם רוצים לפחות
  רועי 11/07/2019 15:30
  הגב לתגובה זו
  9 1
  שהזוגות הצעירים ישלמו להם את המשכנתה חחחיחחח בגלל זה מפמפמים שכירות בזמן האחרון
  סגור
 • 21.
  קשקוש
  אני 11/07/2019 15:28
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אין שום נתון רשמי שמתיישב עם אף אחת מהאמירות שהוא זרק
  סגור
 • 20.
  הפתרון שכרגע הוא לעוף מהמדינה
  .. 11/07/2019 15:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זזה הדבר הראשון שאעשה ברגע שמסיים ללמוד..לא מתכוון להשתעבד לבנק למשך 40 שנה בשביל דירה ישנה 3 חדרים בקומה רביעית באיזה שכונה עלובה
  סגור
 • 19.
  תראו את הפנים שלו היהודי החמדן הזה
  עידן 11/07/2019 15:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מה קרה אתה רוצה לקנות לילד שלך מרצדס לבר מצווה ?
  סגור
 • 18.
  זה אינטרסנט שמדבר מפוזיצייה. לא להאמין לקשקושים שלו
  יוסף 11/07/2019 14:40
  הגב לתגובה זו
  14 0
  המדינה חייבת להגביל את שכר הדירה כמו שעשו בניו יורק ובברלין, כדי לא לאפשר לנצלנים כמוך להמשיך לעשוק את ציבור השוכרים. ולא, אל תאיים עלינו. אנחנו לא צריכים את חזירוני הנדל"ן כדי שתהיה לנו קורת גג. יש מספיק אנשי מקצוע שיסייעו לנו להתארגן בקבוצות ולבנות לנו את דירותינו, מבלי כל הרווחים שאתם רוצים לגזור על חשבוננו. אי התערבות בשוק השכירות משמעותה מתן אישור לעושק ולניצול. צעירי ישראל חייבים להתאחד ולצאת להפגנות, כמו שעשו צעירי ברלין וניו יורק, ורק אז תעצר החזירות. אחרת, החיים כאן ילכו ויהיו גיהנם מוחלט, והפערים רק יגדלו.
  סגור
 • 17.
  לכל אלו שרשומים למחיר למשתכן כבר יש דירה ולא צריך לבנות
  חכם 11/07/2019 14:24
  הגב לתגובה זו
  6 0
  להם דירות נוספות. כל מה שצריך, בתאוריה, זה לשכנע את המשקיע שהם גרים אצלו להעביר את הבעלות להם. והנה- מייד הם מפסיקים להיות "חסרי דיור" וזה בלי לבנות דירה אחת נוספת
  סגור
 • 16.
  הרי גם אם זוג צעיר יקבל מתנה דירה מהמדינה, תגיד שלא טוב
  ממי 11/07/2019 13:44
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אין לכם גבול עם התאוות בצע והנוכלות שלכם.
  סגור
 • 15.
  בוא נשעבד את כל אזרחי ישראל לקבלנים ונגמור עם הסיפור
  ממי 11/07/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  10 0
  הקבלנים האלה זה אוכלי נבלות שמשמידים את המדינה. אנשים לא מתחתנים ולא עושים ילדים כי אין להם איפה לגור. בעוד 20 שנה כשתשאלו למה הערבים העלו את האחוז שלהם בדמוגרפיה תקראו לקבלנים אוכלי הנבלות, שיסבירו לכם למה הם מוכרים דירה באזור המרכז ב 2 מיליון ש"ח כשאותה דירה נמכרת במקסימום מיליון בישובים הערבים. בהצלחה זבל
  סגור
 • פשוט טיפש
  גיי 11/07/2019 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יטיפש זה בגלל שיש ביקוש.תלמד כלכלה ונדבר
  סגור
 • 14.
  חי בסרט
  רועי 11/07/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מאגר נתוני אשראי יסיים את החגיגה קריסה בקרוב מאוד חזרה למחירי 2008
  סגור
 • 13.
  תשנה את התמונה
  רק ריבית 3 11/07/2019 13:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העצובה
  סגור
 • 12.
  פשעי הריבית האפסית
  שרי 11/07/2019 13:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עשו רק נזק בשביל לשמור על הדולר כביכול..ריבית 0 במדינה שהצמיחה אף פעם לא היתה 0..מעשירה את העשירים והמסכנים יגורו אצל הוריהם
  סגור
 • 11.
  @ מחיר למשתכן -התוכנית מעוותת, נולדה בחטא - מתה בחטא @
  יש פתרון אמיתי 11/07/2019 12:56
  הגב לתגובה זו
  3 4
  יש פתרון פשוט, כל הפוליטיקאים מנסים להמציא את הגלגל מחדש ! במקום תוכניות הזויות ומלאכותיות צריך פשוט שהמדינה תיתתן פטור לזוגות צעירים חסרי דיור שאין דירה בבעלותם ע"י לתת להן הנחות משמעותיות מאוד במחירי הקרקע, לבטל מס רכישה על קרקעות לדיור לזוגות צעירים, לבטל היטלי השבחה וכו' ...כל זאת כמובן עם מגבלות רק לזוגות ללא נכסים ועם איסור מכירה לX שנים...
  סגור
 • אתה חסר ידע.מחיר למשתכן מכרה קרקע ב80% הנחה אין מס אחר
  רק מחיר למשתכן 11/07/2019 13:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין לזוגות צעירים שום מס רכישה ומס אחר של המדינה כיוון שיש 50 שנה פטורל קונים או מוכריםי דירה אחת סטנדרטית
  סגור
 • 10.
  מחיר למשתכן תמשיך עוד הרבה שנים !!
  טעות 11/07/2019 12:49
  הגב לתגובה זו
  4 1
  וזוגות צעירים יקנו במחירים זולים 30-40 אחוזים פחות ממחיר השוק .
  סגור
 • @התוכנית מעוותת, נולדה בחטא - מתה בחטא @
  אחד העם 11/07/2019 13:00
  הגב לתגובה זו
  2 2
  במקום תוכנית מלאכותית פרי יוזמה של פוליטיקאים הזויים.....תנו פטור ממיסים ( או לפחות לחלק מהמיסים ) לזוגות צעירים ללא דירה ותנו לכוחות השוק לפעול !!!
  סגור
 • תראה גם אתה נולדת בחטא והנה אתה עדיין פה. (ל"ת)
  ממי 11/07/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טיפש מחיר למשתכן נותנת פטור 80% ממיסים (ל"ת)
  אריה 11/07/2019 13:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 9.
  תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות ע"י הגדלת ההיצע במרכז
  נתן , פתח תקווה 11/07/2019 12:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תמא 38 תכנית מעולה שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים ישנים בארץ ללא עלות !!! למדינה ....תכנית WIN WIN , !!!! שר האוצר , שר השיכון , שר הפנים !!! תמנעו עצירת תכנית תמא 38 שעוזרת מאוד לבטיחותם של מאות אלפי משפחות רובן חלשות יותר בעם ישראל נתן , פתח תקווה 28 מאי תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....קניתי דירה 4 חדרים מהישנות בפרויקט תמ"א 38/1 , עם מרפסת שמש ומעלית ושילמתי כעשרים אחוז פחות ממחיר דירה מקבילה בפרויקטים חדשים , דרך אגב הדייר שמכר לנו את הדירה , עבר לקומה מעלינו , לדירות החדשות בתמא שהיזם מכר
  סגור
 • 8.
  תודה לביבי ושרה שהרסו המדינה
  עידן 11/07/2019 12:33
  הגב לתגובה זו
  14 4
  והביאו אותה לשחיתות שיא ויוקר מחייה מטורף
  סגור
 • ואויטה
  פרון 11/07/2019 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ותו לא
  סגור
 • הם גרים בחינם בבלפור ובקיסריה , לכן לא איכפת להם ! (ל"ת)
  בלפור 11/07/2019 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  דיעה מגמתית של בעל עניין בתחום הדיור
  דוד 11/07/2019 12:30
  הגב לתגובה זו
  20 2
  בועת הנדל"ן תתפוצץ לכולם בפנים. הזכרון של רוב הציבור קצר מועד....
  סגור
 • 6.
  הצפה
  בני 11/07/2019 12:29
  הגב לתגובה זו
  15 1
  הפימפום לא יעזור,אנו לפני קריסה טוטאלית,יש היום עודף היצע עצום,ישנם עוד גורמים הביטחוני הכלכלי שיביאו לפיצוץ בועת עגל הנדלן.
  סגור
 • הלוואי שתצדק
  מו 11/07/2019 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אבל לי נראה שהמחירים יעלו אבל בקצב מתון
  סגור
 • 5.
  דירות להשכרה
  דניאל בן דוד 11/07/2019 12:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מישהו יכול להסביר לי מדוע המדינה אינה בונה דירות להשכרה ? הבלוקים הענקיים שנבנו בארצות הקומוניסטיות נתנו פתרונות דיור לאלפי דורשי דיור - צעירים, זקנים, זוגות, בודדים, נכים מכל מין וצבע. הקרקע היא חינם של המדינה, עלות הבניה היא ההוצאה היחידה. מס ערך מוסף - גם הוא של המדינה. מישהו יכול להסביר לי את האבסורד ?
  סגור
 • 4.
  עוד חרטטן בעל אינטרסים
  משה 11/07/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  19 0
  תגידו אתם חושבים שכולם טפשים ? אנו שומעים את האינטרסנטים בשוק חוזרים על מישפט : "שהמשקיעים גורשו מהשוק באמצעות מיסוי מיוחד שהוטל עליהם - הם מוכרים את הדירות וכתוצאה מזה היצע הדירות להשכרה יורד" . הרי לימי המשקיעים מוכרים את הדירה ? לשוכר לשעבר ואז הביקוש גם לשכירות יורד או למשקיע אחר ושוב אן שינוי מבחינת היצע וביקוש.
  סגור
 • יש עוד אפשרות
  מו 11/07/2019 12:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למשקיע . שיש לו רק דירה אחת
  סגור
 • 3.
  הלם ותדהמה
  יוני 11/07/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  16 1
  מישהו שיש לו אינטרס שמחירי הדיור יעלו אומר שהם יעלו? היום אפשר לדווח חדשות על כל דבר, מדהים.
  סגור
 • 2.
  האנשים מתרחקים מהמדינה ככל ששכר הדירה עולה
  לילי 11/07/2019 12:18
  הגב לתגובה זו
  3 3
  בעיקר עולים מחבר העמים וצרפת שאינם מועסקים בהייטק נאלצים להתרחק מהמדינה
  סגור
 • 1.
  הציבור חי בחלום ומאמין שהמחירים ירדו כמו סלולאר.
  בן אהרון 11/07/2019 12:15
  הגב לתגובה זו
  2 16
  הציבור לא מבין שהממשלה מחזיקה את המחירים למעלה ולא מוכרת קרקעות לבנייה לשוק החופשי. אם אין דירות למשקיעים, מאיפה יהיו דירות להשכרה???
  סגור
 • הם ירדו 50%, כבר עכשיו עשרות אלפי דירות ללא קונים
  מירי 11/07/2019 18:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כל דירה שמשקיע מוכר נכנס שוכר לשעבר שכבר לא צריך לשכור אז אין שום בעיה עם זה יש כל כך הרבה דירות להשכרה - אפילו הקבלנים מנסים להשכיר את הדירות שהם לא מצליחים למכור ואין להם מי שישכור. יש היצע של מאות אלפי דירות, שוק רגיל, מחיר למשתכן, יד 2, תמ"א 38... החגיגה נגמרה, אין קונים המחירים כבר יורדים 20% בכל הארץ כולל רעננה, נתניה וכו', כולל רמת גן ות"א.
  סגור
 • כל הכבוד
  לרון 11/07/2019 13:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח נכון אך לא לשכוח הבעיה בבסיסה ביטחונית ועוד פעם ב י ט ח ו נ י ת בלי לפרט!
  סגור
 • בטחונית
  שמואל 11/07/2019 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם סיבה בטחונית היתה הענין מזמן היתה קריסה פנומינלית במחירי הנדלן.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות