מינהל התכנון נערך לסיום תכנית תמ"א 38: "בוחנים אפשרויות אחרות"

במינהל התכנון מעדיפים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית באופן מתחמי על פני מתן היתר נקודתי. התאחדות הקבלנים: "ביטול התכנית - הפקרות של חיי התושבים"

|
(3)
אתר בנייה, צילום: מורן ישעיהו

מינהל התכנון הודיע על היערכות לסיום תכנית תמ"א 38 במאי 2020 תוך בחינת אפשרויות שונות בעניין זה. בשבוע שעבר טענה דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, כי מדובר בתכנון נקודתי שרק עושה נזק ואמרה כי בקונסטלציה הנוכחית תמ"א 38 מסיימת את דרכה.

עמדת מינהל התכנון היא כי "קיימת עדיפות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, באופן מתחמי, תוך מתן מענה לצורכי ציבור והיבטים תכנוניים נוספים, אשר יתרום לשיפור רווחת התושבים. זאת, על פני מתן היתר נקודתי במגרש או לבניין בודד. כמו כן, מינהל התכנון בוחן הוראות מעבר והוראות נוספות, בנוגע לבקשות להיתרים מכוח התמ"א המצויות בהליכים מתקדמים בוועדות המקומיות, תכניות שנערכו לפי סעיף 23 לתמ"א ועוד. בנוסף, בוחן מינהל התכנון את האפשרות לקידום תיקון חקיקה בענין, שיעסוק, בין השאר, בהרחבת סמכותן של הועדות המקומיות להסדיר נושאים אלא במסגרת תכנית בסמכותן".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

תכנית תמ"א 38 אושרה על ידי ממשלת ישראל באפריל 2005 כחלק מהיערכות כללית מפני רעידות אדמה. תוקפה נקבע ל-5 שנים מיום אישורה אך באוקטובר 2009 הוחלט להאריך את תוקף התוכנית לחמש שנים נוספות. לאחר הארכה נוספת, התכנית צפויה להסתיים בחודש מאי 2020 ובמינהל ימליצו שלא להמשיכה.

ביטול התכנית - הפקרות של חיי אדם
בהמשך להמלצת המינהל לביטול התכנית מסר ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ כי "ביטול תמ"א 38 ללא פתרון חלופי מהווה הפקרה של חיי תושבי מדינת ישראל". לדבריו, "התכנית נוסדה ב-2005 כתכנית להצלת חיי אדם ולא כתכנית להתחדשות עירונית - כתוצאה של המלצת הוועדה הבינמשרדית להיערכות לרעידות אדמה מתוך מחשבה שהפתרון היצירתי של מתן זכויות בנייה יוביל לחיזוק בנייני מגורים, ללא השקעה תקציבית של המדינה".

לדבריו, "לקח זמן ומספר תיקונים עד שהמגזר העסקי וחברות הבניה בשיתוף המתכננים, השמאים ועורכי הדין הרימו את הכפפה והתייצבו לצד המדינה במאמציה לפתור את חיזוק הבניינים. השאלה כיום איננה: האם תתרחש רעידת אדמה שתמוטט אלפי בתים ותותיר עשרות אלפי אזרחים ללא קורת גג, תוך גרימת נזק של מאות מיליארדי שקלים למשק - אלה מתי זה יקרה".

"הבעייתיות שקיימת בתמ"א 38 בהיבט התכנוני מוכרת וידועה, ובהחלט ישנם מקומות בהם פתרונות של בניית מתחמים שלמים בפינוי בינוי שיענו על צרכי הציבור, הם יעילים יותר, אך זה לא פתרון של הכל או כלום – ולא צריך לשפוך את התינוק עם המים. גורמי התכנון, ממנהל התכנון ועד לוועדות המקומיות יכולים גם לתכנן מתחמים כאלה אך, באותה עת, להוציא לפועל פרויקטים של תמ"א 38 ואין בכך סתירה", הוסיף.

צפי לקיטון של 12 אלף יחידות דיור בשנה
בהיבט של התחלות הבניה טוען סרוגו כי "ההחלטה לביטול תמ"א תוביל לקיטון משמעותי של 12 אלף יחידות דיור בשנה מהתחלות הבניה באזורי הביקוש ולעליית מחירים מטורפת. אני קורא למועצה הארצית לתכנון והבניה, לא לקבל את ההמלצה חסרת האחריות של מנהל התכנון, שלא ברור מדוע פורסמה כעת – כשנה לפני מועד פקיעת התכנית שגורמת לאי וודאות מוחלטת בתחום".

"יש ענף שלם של חברות בניה, יזמים, עורכי דין, שמאים ואחרים שמתפרנסים רק מתמ"א 38, ביטולה יביא כאמור להקטנת היצע הדירות, לפיטורי עובדים וחלילה לפשיטות רגל ולהאטה בצמיחה של הענף והכלכלה הישראלית. במקום לחסל אותה אפשר וצריך לתקן את תיקון מספר 4 לתמ"א שיתקן את אותם כשלים תכנוניים, בד בבד עם המשך קיומה", סיכם.

לדבריו של יו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, "לא ניתן לוותר על תמ"א 38 אלא אם תמצא חלופה מעשית. הפיתרון של מתחמים הוא פיתרון תיכנוני שלא מתאים לכל אזור ולכל שכונה. יתכן וצריך בשלב ראשון לאפשר במקרים חדשים תמ"א 38 באזורים עם פוטנציאל סיכון גדול כגון אלו הנמצאים ליד השבר הסורי-אפריקאי והמועדים לפורענות ורק אחר כך או במקביל בהיקפים קטנים יחסית בגוש דן. באזורים אלה הממשלה צריכה להכניס יד לכיס כדי לממן את התמ"א או לתת ליזמים תמריצים כדי להפוך העניין לכלכלי גם שם".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מי נגד התמה? החזירון העליון כמובן (ל"ת)
  אחוק 06/07/2019 19:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מסכים תוכן הכתבה
  משה 04/07/2019 16:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמ"א 38 במתכונתו הנוכחית גרם נזק לבניינים שכנים, גזילת מקומות חניה ב"זיקת הנאה" וחריגות מגבולות ההיתר. אופן הפירסום מסוה את שאיפות היזם שהופך מקלטים ליחידות דיור נוספות.
  סגור
 • 1.
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים
  יעל 04/07/2019 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים ישנים בארץ ללא עלות !!! למדינה ....תכנית WIN WIN , !!!! שר האוצר , שר השיכון , שר הפנים !!! השר בצלאל סמוטריץ אנא מימכם תמנעו עצירת תכנית תמא 38 תמנעו עצירת תכנית תמא 38 שעוזרת מאוד לבטיחותם של מאות אלפי משפחות רובן חלשות יותר בעם ישראל תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....קניתי דירה 4 חדרים מהישנות בפרויקט תמ"א 38/1 , עם מרפסת שמש ומעלית ושילמתי כעשרים אחוז פחות ממחיר דירה מקבילה בפרויקטים חדשים , דרך אגב הדייר שמכר לנו את הדירה , עבר לקומה מעלינו , לדירות החדשות בתמא שהיזם מכר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות