
פוליסות חיסכון באוקטובר: ילין לפידות היחידה בפלוס, כלל בראש הטבלה השנתית
אוקטובר נסגר בירידות בפוליסות החיסכון. הנתונים הראשוניים מצביעים על ירידה ממוצעת של כ-0.5% במסלול הכללי וכ-1.35% במסלול המניות. את עיקר הירידה הביא השוק המקומי: עד יום חמישי, סגירת החודש ברוב החברות, ת"א 35 ירד ב-1.4% ות"א 90 ב-1.9%, בזמן שה-S&P 500 עלה ב-0.9% והנאסד"ק איבד 2.5%. השקל נחלש בכ-1.7% מול הדולר, וזה ריכך את הירידה בהשקעות בחו"ל.
בנתונים יש פער מובנה בין החברות. מגדל ואיילון כבר כללו את יום שישי האחרון של החודש, שבו נרשמו ירידות חדות בתל אביב ובוול סטריט, ושאר החברות עדיין ממתינות להכנסתו לתשואת נובמבר. לכן המקום של שתי החברות בתחתית הטבלה החודשית עשוי לשקף גם הבדל במועדי החישוב, מעבר להבדלי ניהול.
מסלול כללי: ילין לפידות היחידה בפלוס
במסלול הכללי, שבו מנוהל רוב הכסף בפוליסות, הכשרה ילין לפידות סיימה את החודש בעלייה של כ-0.1%. אחריה הכשרה מור עם ירידה של 0.05% והכשרה אנליסט עם ירידה של כ-0.1%. שלושתן מנוהלות במסגרת Best Invest של הכשרה. בתחתית נמצאות מנורה עם 0.65%-, איילון עם 1.30%- ומגדל עם 1.45%-.
מסלול כללי - ממוין לפי תשואת אוקטובר 2026
| חברה | אוקטובר 2026 | מתחילת 2026 | 12 חודשים |
|---|---|---|---|
| הכשרה - ילין לפידות | 0.10% | 5.5% | 6.7% |
| הכשרה - מור | -0.05% | 7.4% | 9.6% |
| הכשרה - אנליסט | -0.10% | 6.4% | 7.8% |
| הכשרה - מיטב | -0.25% | 6.7% | 8.6% |
| הכשרה - הכשרה | -0.35% | 5.6% | 6.9% |
| הכשרה - אלטשולר שחם | -0.40% | 4.3% | 4.5% |
| הפניקס | -0.40% | 6% | 8.6% |
| כלל ביטוח | -0.45% | 7.8% | 10.9% |
| הראל | -0.50% | 6.4% | 8.5% |
| מנורה | -0.65% | 6.9% | 9.7% |
| איילון | -1.30% | 6.2% | 9.4% |
| מגדל | -1.45% | 6% | 8.6% |
מתחילת השנה מובילה כלל עם כ-7.8%, לפני הכשרה מור עם 7.4% ומנורה עם 6.9%, מול ממוצע של כ-6.3%. גם ב-12 החודשים האחרונים כלל ראשונה עם כ-10.9%, ואחריה מנורה עם 9.7% והכשרה מור עם 9.6%. להרחבה: פוליסות חיסכון בספטמבר - הכשרה מיטב מובילה, כלל שולטת בטבלה השנתית; מה עשתה הפוליסה שלכם?.
מסלול מניות: אותה צמרת, ירידות עמוקות יותר
מסלולי המניות, שבהם החשיפה למניות היא לפחות 75%, ירדו בממוצע בכ-1.35%. גם כאן הכשרה ילין לפידות במקום הראשון, עם ירידה מתונה של כ-0.1%, לפני הכשרה מור והכשרה אנליסט, שתיהן עם כ-0.5%-. בתחתית הראל עם כ-1.8%-, איילון עם כ-3.0%- ומגדל עם כ-3.25%-.
מסלול מניות - ממוין לפי תשואת אוקטובר 2026
| חברה | אוקטובר 2026 | מתחילת 2026 | 12 חודשים |
|---|---|---|---|
| הכשרה - ילין לפידות | -0.10% | 8.7% | 11% |
| הכשרה - מור | -0.50% | 11.7% | 15.7% |
| הכשרה - אנליסט | -0.50% | 9.9% | 12.2% |
| הכשרה - מיטב | -0.75% | 10% | 13.5% |
| הכשרה - הכשרה | -1.20% | 9.4% | 11.7% |
| הכשרה - אלטשולר שחם | -1.25% | 7.2% | 7.5% |
| כלל ביטוח | -1.30% | 13.2% | 17.9% |
| מנורה | -1.35% | 10.1% | 14.8% |
| הפניקס | -1.50% | 9.6% | 13.8% |
| הראל | -1.80% | 11.3% | 15.6% |
| איילון | -3.00% | 8.9% | 14.4% |
| מגדל | -3.25% | 8% | 11.6% |
בטווחים הארוכים כלל שולטת גם במסלול המניות, עם כ-13.2% מתחילת השנה וכ-17.9% ב-12 החודשים האחרונים. הכשרה מור שנייה בשני הטווחים, עם כ-11.7% וכ-15.7%, והראל שלישית עם כ-11.3% וכ-15.6%. מסלולי S&P 500 בפוליסות, שמוצגים בנפרד, עלו בחודש בכ-2%, בעיקר בזכות היחלשות השקל. להרחבה: קרנות ההשתלמות באוקטובר: מור מובילה בשני המסלולים, והמניות במינוס בכל הגופים.
בשלוש השנים האחרונות מובילה איילון במסלול הכללי עם כ-52.7%, לפני כלל עם כ-48.5% והכשרה מיטב עם כ-48.1%. במסלול המניות כלל ראשונה עם כ-93.1%, ואחריה איילון עם כ-92.3% והפניקס עם כ-89.2%. גם אלטשולר שחם מופיעה בטבלאות דרך מסלולי Best Invest של הכשרה, ונשארת בתחתית הטווחים הקצרים אחרי אוקטובר החלש.
- ענקיות הטכנולוגיה עברו ממזומן לחוב: "מסוכן יותר, מצריך מכפיל נמוך"
- יאיר לפידות: "הצעירים בטוחים שבמניות אי אפשר להפסיד"
מרכז מידע לחיסכון ארוך טווח: כמה צריך לחסוך בכל חודש, בכל גיל? המספרים המלאים לפי עשור; קרן השתלמות 2026: התקרות לשכיר ולעצמאי, הפטור ממס ומתי אפשר למשוך; קרן השתלמות: החיסכון הפטור ממס שרוב הציבור מפספס; פנסיה וקרן השתלמות לעצמאים 2026: כמה חובה להפקיד וכמה מס חוסכים.
התשואות מוצגות לפני דמי ניהול. תשואות עבר הן נקודת ייחוס בלבד, והנתונים לאוקטובר הם הערכות ראשוניות שמתעדכנות עם פרסומי החברות.