ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הכלכלן מיכאל שראל מסביר - ההודעה אתמול של בנק ישראל, חושפת את הבלוף הגדול בתכנית הדגל 'מחיר למשתכן'

בשיחה עם Bizportal מתייחס מי שהיה הכלכלן הראשי באוצר לאותה הודעה, 90% משכנתא במחיר למשתכן
 |  41
ביום אחרי
Share

בנק ישראל יצא אתמול (א') בהודעה דרמטית לפיה אלו הזכאים לרכוש דירות בתכנית מחיר למשתכן, יוכלו להביא הון עצמי נמוך מאוד לצורך רכישת הדירה (לכתבה המלאה). ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר וכיום יו"ר פורום קהלת לכלכלה, חושב שזו עוד טעות וסבור שההודעה אתמול חושפת את הבלוף הגדול.

בשיחה עם Bizportal אומר היום שראל כי "ההחלטה שהתקבלה אתמול ע"י בנק ישראל מציגה ומדגימה את הסתירה הגדולה בתכנית מחיר למשתכן. הם בעצם מודים שהדירה שווה יותר ושהמחיר שלה יהיה גבוה יותר בעתיד ושאלו הזכאים רק זוכים להנחה נקודתית. ההודעה אתמול היא בפועל הודאה באשמה - שהתכנית רק מגבירה את הביקוש לדירות ולא באמת מורידה את המחירים".

?נזכיר בעניין זה כי לפי ההודעה אתמול, המשכנתא לזכאים במסגרת 'מחיר למשתכן' תינתן לפי הערכת שמאי ולא לפי המחיר בתכנית. כלומר בנק ישראל סבור שלאחר ביצוע הרכישה מצד הזכאים בתכנית, מחיר הדירה יהיה שווה יותר, ולכן הוא מאפשר לבנקים לתת הלוואה במינוף גבוה מאוד, שהרי בפועל הנכס שישמשכבטוחה על ההלוואה - מחירו יהיה גבוה יותר (ולכן המינוף לא באמת חריג).

מעבר לעניין חשיפת הבלוף שבתכנית, כמה בעייתי בעיניך המהלך עליו הוכרז אתמול? "המצב הוא שש מבצע וחבל לא לנצל אותו, ועכשיו המבצע הוא אפילו עוד יותר קורץ. למשל זוג שגר בשכירות בת"א ולא חשב לקנות דירה, עכשיו יש לו אפשרות לקנות דירה בפריפריה במחיר מבצע ועוד באמצעות הון עצמי מאוד נמוך. ואותו זוג בכלל לא בהכרח מתכוון לגור בדירה אותה הוא רכש,  אלא כנראה ימשיך להתגורר בשכירות בתל אביב".

ומה בעניין הסיכון לרוכשי הדירות במשכתנא של 90%? "בראייתי, ההחלטה לא רק מגדילה את הביקוש אלא ישנו סיכוי שלא יעמדו בהחזרים. וזה מאוד תלוי מה יקרה בהמשך ויכול להיות שמחירי הדיור יישארו כפי שהם או עם ירידה מתונה. אך אם התרחיש שהבנק הכי חושש ממנו יקרה והוא מצב בו מחירי הדיור יירדו בחדות תוך מיתון במשק ועלייה בשיעור האבטלה, זה יגדיל את מספר האנשים שלא יוכלו לעמוד בהחזרים".

שראל גם יוצא כנגד סבסוד העלויות על ידי  המדינה - או בעצם, על ידי האזרחים: "הזוגות הצעירים שלא רוכשים דירה, או אלו שלא זכו בהגרלה - הם ישלמו את ההנחה של מי שכן זכה במבצע. התכנית מחיר למשתכן מעמיקה את הפערים החברתיים ולא מקטינה את אי השוויון כי בסופו של דבר היא מסייעת לאנשים שבפועל כבר יכולים לקנות דירה".

האם התערבות בכוחות השוק תוביל לירידת מחירי הדיור? "הבירוקרטיה והרגולציה בתכנית 'מחיר למשתכן' מזכירה מעורבות בולשביקית (לא במובן הקומוניסטי). הממשלה חושבת שהיא יודעת לתכנן לפרטי פרטים את השוק בצורה יותר טובה מכוחות השוק החופשי. הפקידים והרגולטורים יחליטו על פרטי התכנון, איך הדירה תראה, מה יהיו הסטנדרטים, איך המכרזים ינוהלו, איזו הנחה תינתן ואפילו אילו הסכמים יחתמו עם הקבלנים. בראייתם זה יפעל טוב יותר מהשוק החופשי. כמובן שזה לא המצב והמעורבות יוצרת יותר לחצים ולא ניתן לאמוד את שווי ההנחה שמקבלים".

מעבר לכך,  "תומכי תכנית 'מחיר למשתכן' מניחים כי ההנחה שניתנת לרוכשי הדירות תיצור מצב של ירידות מחירים בשוק. למרות שקשה להבין את ההיגיון הזה כיוון שמדובר באחוז קטן של דירות ביחס לגודל שוק הדיור".

"המצב הוא שנראה שאף אחד לא משלם ולכן התכנית מחיר למשתכן נראית נהדרת. אבל  הסבסוד בקרקע מייצר מחסור בהכנסות והוא יושלם ע"י מיסים אחרים או קיצוץ בהוצאות הממשלה. מי שישלם את המחיר הם משלמי המיסים או מקבלי השירותים החברתיים בין אם בחינוך או ברפואה".

שראל מבהיר כי ישנן השלכות על יעד הגרעון התקציבי: "הציבור ישלם מחיר גבוה מאוד על התוכנית הזאת. החמור עוד יותר הוא שלא עוקבים ומנטרים את העלות של התכנית ואיננה מגולמת בחישוב יעד הגרעון השוטף. כך הממשלה מאפשרת לפרוץ את יעד הגרעון שהיא קבעה לעצמה. יש לכך השלכות מבחינת המצב הפיסקאלי וגם מבחינת השקיפות והדיווח".

מה דעתך על המחסור בהיצע הדירות? "ישנם מהלכים שמבוצעים כעת והינם טובים וביניהם קיצור הבירוקרטיה ושיפור תהליכי תכנון. אך דבר אחד שלא מטופל מספיק והוא החסם הגדול ביותר בתחום ההיצע. אלו הם תמריצי הרשויות המקומיות; לא כדאי להן לפתח נדל"ן למגורים ולכן מעכבות הן את תהליכי התכנון ואישורי הבנייה. הרשויות מהוות שחקן וטו ללא התמריץ, עם הרבה סיבות והמרכזית בהן היא הארנונה הנמוכה במגורים ביחס למסחר ותעשייה".

שראל גם מתייחס לרדיפה אחר ההטבות מצד הרשויות המקומיות: "הסכמי הגג מאפשרים לרשויות המקומיות לקבל צ'ופרים על בנייה למגורים ופתרונות נקודתיים. הרבה רשויות  דוחות כמה שיותר את תהליכי הבנייה על מנת שיקבלו צ'ופרים. הרציונל הוא - למה בחינם כשאפשר לקבל חבילת הטבות ממשרד האוצר? רשויות שחשבו לקדם את סוגיית הדיור לא עושות זאת כי הן מחכות להסכמי הגג וההטבות".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

41 תגובות ב-35 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
35 rafel123 21/02/2016 11:57 אתה הבלוף כי זרקו אותך מהעבודה (ל"ת)
34 הפריזורה של הנגידה 21/02/2016 11:50 שר נהדר ואנושי נמאס מרובוטים (ל"ת)
33 לא מפתיע 21/02/2016 11:47 כששואלים אנטיפט ללא רגש זו התשובה שמקבלים (ל"ת)
32 השמח בחלקו 21/02/2016 06:05 זה בדיוק הפוך
זה גורם לכולם לחכות עד שיזכו וזה מקרר את השוק
31 הכפלת שכ"ד במרכז 20/02/2016 05:55 המדינה הופכת זוגות צעירים למשקיעים
המדינה דוחפת את הזוגות הצעירים לרכוש דירה בפריפרייה. הזוגות הצעירים חיים במרכז, ומתכוונים להמשיך לגור במרכז ... לכן, הדירות בפריפריה יושכרו, ושכר הדירה ישמש למימון שכירות דירה למגורים במרכז
30 החלילן 19/02/2016 15:09 מה לעשות כדי להילחם בבלוף הנדלן הישראלי צריך בלוף חדש
וזה מחיר למשתכן - שכמו מחיר מטרה ומעמ אפס, תפקידם העיקרי הוא להחליף דיסקט בראש של האנשים איך? להגיע לכתבה בפריים טיים באחד מערוצי הזבל ולצלם בלייב זוג צעיר שנכנס לדירה במחיר מוזל ! וזה יעשה את האפקט הפסיכולוגי. כשם שהבעיה היא פסיכולוגית ומנוצלת היטב על ידי אוכלי הנבלות למיניהם בנקים קבלנים ויזמים - שפימפמו לציבור שהמחירים יעלו פה לנצח, ושזה נורמלי בהחלט שמחיר קופסאת 4 חדרים בפ"ת זהה לוילה עם מגרש כדורסל בפלורידה או לרחוב שלם בברלין. זו כל המטרה. להראות לציבור העכברים המורעלים ששואבים פנסיות של הורים זקנים לוקחים הלוואות חסרות כל בסיס הגיוני להחזר, בגלל אותה מחלה ארורה של ריבית אפס, רק כדי לקנות עוד דירה . ...שעובדתית אפשר אחרת. מטרת התוכנית היא לא אותם כמה אלפי זוכים בודדים אלא הציבור כולו שיתעשת, שאין דבר כזה עלויות בנייה שרק עולות. שראל נכשל בהבנתו את התוכנית לטענתו מתחרה על דירה במיליון לא זוכה אז או שיחכה להגרלה הבאה או לשיטתו לרוץ לקנות ב1.6מ'. אך ברגע שיהיו זוכים עם פנים ושם, אנשים יחזירו את האמון בממשלה ויחכו לתוכנית הבאה קבלנים יורידו מחירים ומשקיעים יפטרו מסחורה- דומינו!
29 בן אהרון הפתרון נכון 19/02/2016 08:11 צריך לספק את המחסור בדירות במקום שחסר.
שזה אומר באזור המרכז. צריך לספק פתרונות דיור למאות אלפים צעירים שזקוקים לדירות חדר באזור המרכז ואין וגם אין תוכניות והפתרון היחיד זה דירות שותפים ודירות מחולקות שגם נגד זה הרשויות המקומיות החזקות נלחמות ולא נותנות אלטרנטיבות אחרות. ואיפה כחלון? מגמגם ומגמגם. שכח לגמרי את הצעירים. הם שקופים, לא קיימים. שיגורו אצל ההורים עד שיתחתנו בגיל שלושים ויקנו דירה במליון וחצי שקל. זו הבשורה של כחלון.
28 חגיגה 17/02/2016 22:43 הישראלים שזכו לא פראיירים דירה ב 90 אשח (ל"ת)
27 אורי... . 17/02/2016 02:03 בלוף? אולי המחיר יעלה אבל הם משלמים פחות והרבה פחות! (ל"ת)
26 יהושוע פרוע 16/02/2016 19:26 בדיור למשתכן אין כוונה
להוריד את מחירי הדיור , אלא לתת למתקשים אופציה זולה להתבסס כחלק מאג׳נדה חברתית כחלונית/לפידית. הגדלת ההיצע תבוא בשחרור קרקעות להניה בלי או עם קשר למשתכן.
25 מעיין הנדל"ן 15/02/2016 22:31 עוד הצהרה של חכם בעלמה
מה שנכון מהכתבה הוא הקטע האחרון לגבי הסכם הגגות מול הרשויות המקומיות,יש לו מעט פרוייקטים טובים שיכולים לצאת אבל הבירוקטייה והחמדנות והעושק מצד המדינה הוא הזיייה שלא מטופלת. מחיר למשתכן טוב מצד אחד ,נותן אפיקים נוספים למגורים ולא רק תל אביב, אבל רצוי לשחרר עוד קרקעות במקביל בפיקוח על המרכזים ולקדם אותם . לקדם פרוייקטים של התחדשות עירונית , לקצר את תהליכי ההיתרי בנייה , ולדאוג שבכל פרוייקט יוקצאו דירות לזכאים וגם שילוב של מחיר למשתכן .
24 לימון סחוט 15/02/2016 18:19 הבלוף של כחלון נחשף לא ירידה במחיר אלא הגרלה בה...
עם ישראל ממן את מעט הזוכים = אפליה !!!!
23 ' 15/02/2016 18:14 הם לא "מודים" בשום דבר , הם רק מאפשרים את אותו מימון
כאילו מדובר בדירה במחיר שוק. הסיכון מבחינת הבנק הוא אותו סיכון של משכנתא רגילה במחיר שוק. כל פעם שמישהו מנסה לפתור את בעיית הדיור צץ האדון הזה ומנסה לטרפד ע"י עיתונאים שרצים אליו , מעניין למה ?
22 טומארפורקולו 15/02/2016 17:14 שראל מציע תמיד מה שאי אפשר לבצע ,לא זכור לי שבתפקדיך
במשרד האוצר הצעת הצעה כלשהיא להוזיל את מחירי הדיור ,ההיפך פעלת כאילו הקופה הציבורית היא קיוסק שיש לקחת כמה שיותר כסף מהאזרחים ,
''' 15/02/2016 18:15 כנראה לא סתם הוא לא שם יותר? (ל"ת)
21 ק 15/02/2016 16:45 בולשיט, איך זוג ששוכר בתל אביב יקנה דירה? אם הוא קנה
דירה בהון עצמי נמוך יש לו להחזיר כל חודש המון כסף - נראה לך שהוא יסתדר גם עם זה וגם עם השכירות? איפה אתה חי ?
בן אהרון 19/02/2016 08:05 ישכירו את הדירה ועם השכירות ישלמו המשכנתא (ל"ת)
20 ברבור שחור 15/02/2016 16:15 מה בלוף ? אומרים את זה במפורש
הטיפול בהיצע זה תהליך של שנים בינתיים עוזרים נקודתית לזוגות הצעירים....
19 טלי 15/02/2016 15:37 שר אוצר אעלק
לא יתכן שר אוצר בממשלת ישראל שלא מבין דבר וחצי דבר בתחומו. קודם היה שר אוצר שדרן טלויזיה והיום שמאי רכב. טמבל שרוצה להרוס את המדינה בשביל קולות לבחירות הבאות. מקווה שהעם פה יתחיל לראות את האמת ולא להאמין לכל הקשקושים שהאינטרסנט השקרן הזה מנסה למכור. שר אוצר לא מנסה להרוס את המדינה כלכלית כפי שכחלון עושה!!!! בושה וחרפה שהגענו למצב הזה. צריך לארגן מחאה נגד השטויות של כחלון לפני שיהרוס את המדינה.
שר נהדר וגם קודמו 21/02/2016 11:49 ההיפך נטולי האנושיות והאמפטיה שהולכים לכלכלה החוצה (ל"ת)
18 ranr 15/02/2016 15:21 למה זה בלוף ?
במסגרת התכנית, זוג צעיר בר מזל, יוכל לרכוש דירה בתנאים נוחים יותר מאשר עד-כה. הבעיה עלולה לצוץ אם וכאשר עקב מיתון או עליית ריבית, הזוג לא יוכל להחזיר את חובותיו ויאלץ למכור את הדירה או שהבנק יממש זכותו למימוש המשכנתא. מה לא טוב בתכנית ? שתי נקודות כדלקמן: - התכנית לא פותרת את בעיית רכישת דירה לכל הזכאים אלא רק למיעוט שהצליח לזכות בהגרלה, שזו תוצאה לא שוויונית. - הנקודה השניה: שעם מתן המשכנתא, אין בודקים אם מקבלי ההלוואה אכן מסוגלים להחזיר אותה בהתאם להכנסותיהם.
17 מושיקו 15/02/2016 15:04 אתה דומה למיסטר בין אמרו לך (ל"ת)
16 שמריה 15/02/2016 14:48 דירה למשתכן
בלוף אחד גדול כדי להוריד מחירי דירות אפשרות אחת ויחידהלהביא קבלנים מחול עם העובדים לפרויקט בונים גומרים הביתהצעד הבא להרים את הבורסה זו השקעה טובה יותר מנדלןוהמחירים ירדו יופי למחירים נורמליים הקבלים עשו ים כסף
כסף בבנק 16/02/2016 12:22 אמת לאמיתה
לא מספיק שוועדות התכנון יעבדו יותר מהר מאחר והקבלנים יטרפדו את התחלות הבניה בכל מקרה, למעשה כבר היום יש מספיק תכנונים מאושרים וקרקעות מופשרות אצל הקבלנים הגדולים אך אלו לא זזים מאחר יגדיל את ההיצע ויוריד את נמחירים ולכן רק הכנסת קבלנים גדולים מחו"ל תגרום לעסק לזוז שום דבר אחר לא ישנה פה כלום, מדינת תאבי בצע
15 מחיר למשתכן 15/02/2016 14:37 אסון והערבות. כחלון פופוליסט בשקל מעניין מה
המטרה שלו האם הוא רוצה להיות ראש ממשלה ברוטציה עם לפיד? האיש הרסני ולא חכם במיוחד
14 מחיר למסכן 15/02/2016 14:30 והתוכנית של לפיד מע"מ 0 זה אותו בלוף
מעניין שביבי פיטר את לפיד וטען שהתוכנית של מע"מ 0 היא לא לכולם ולכן לא טובה. מחיר למסכן זה אותו דבר ועוד צריך לגייס את האלה פורטונה כי זה הגרלה. חזרנו לימי יוון הקלאסית שלגורל היה משמעות גדולה בחיי האדם ואורקאל מדלפי היה גורלי.
13 חשב 15/02/2016 14:09 אתה לא באמת מדייק
גם אם נקבל את קו המחשבה שלך הרי המסקנה שלך איננה מחויבת. אם נקבל את טענות האוצר הדירות נמכרות היום בהנחה של 30%. לשיטתך יכול להיות מצב שמחיר הדירה אכן יעלה ב10% וזה אכן יתאים לירידת מחירים שהאוצר מכוון אליה בין 15-20 אחוזים . ואכן ברמת מחיר עתידית כזו סיכון הבנקים לא יעלה הרבה מעבר למצב הנוכחי.
12 tch 15/02/2016 14:06 חבל על מפעלי ניר חדרה שעובים כמו מלגזן כמו סעיד לקח
לחודש 45000 שח לחודש שהחדשים עובדים יותר טוב ממנו אם משכורת של 6000 שח לחודש והוא מכלכל אותם כול חצי שעה קפה אפסקה לכו לנוח וכך זה עובד אים שכר של 45000 שח לחודש שהמפעל בקשיים
11 סבסוד לעשירים 15/02/2016 14:03 סבסוד לעשירים
לא מזמן קראתי שבמודיעין זכו במכרז דירה למשתכן 33 זוגות מתוך קרוב ל2000 נרשמים. דירה שמחיר השוק שלה מיליון נמכרה בחצי מיליון. אחת הזוכות היא בת להורים מרעות ששוכרת דירה בתל אביב, והיא נורא שמחה לחזור לגור במודיעין - האם זה צדק חלוקתי? האם בת להורים מבוססים (גרים ברעות) שהפרוטה לא חסרה בכיסה(שוכרת בתל אביב) אכן זכאית למתנה של חצי מיליון שקלים מהמדינה? האם לא ברור שבעוד תקופה היא תמכור את הדירה(אחרי שהשכירה) ותחזןר לגור בתל אביב, על חשבוננו???
10 תום 15/02/2016 13:56 טיפשות של אנשים זה מראה שמחירי הדירות בועה מנופחים (ל"ת)
9 גד 15/02/2016 13:56 שראל לא עשה דבר בנושא הדיור. פרש ברעש מהאוצר. (ל"ת)
8 יורם וולף 15/02/2016 13:35 שראל צודק יותר ממה שאתם חושבים
גם ככה אנחנו בדרך לפיצוץ הבועה של מחירי הדירות בעיירות הפיתוח והמיתון הזוחלשיוביל בקרוב לגל פיטורין
7 הגורם למחלה 15/02/2016 13:34 אם לא תעלו את הריבית נפגין מול בנק ישראל (ל"ת)
6 רונן 15/02/2016 13:33 אתה אנטרסנט מדבר מתוך פוזציה שקרן גדול אתה והשמאים זבל (ל"ת)
5 rafel 15/02/2016 13:31 הינך איש ממרמר בגלל זה אתה לא במרד האוצר ,דבריך קשקוש (ל"ת)
4 כחלון איש מסוכן 15/02/2016 13:24 הציבור יבין שכחלון מסוכן ושהרפורמה שלו בתקשורת הרסנית
כחלון גרם לנזקי עתק לציבור, ובמיוחד למשקיעים בענף התקשורת, ותוצאות הרפורמה ההרסנית שלו כבר גרמה לכך שלחברות הסולולר אין משאבים להשקיע בתשתיות דור 4, וגם מהירות הגלישה בדור 3 פה היא מהנמוכים בעולם. עתה מכוון כחלון להרס הבנקים, אותה מערכת בנקאות שרגולציה טובה הציבה את ישראל במקום מצויין במשבר האחרון של 2008, מקום בו הבנקאות העולמית בארה"ב ובאירופה נזקקה לטריליונים של סיוע כדי לא להתמוטט. כחלון, איד אוויל, שנישא על גלי השינאה והפופולריות מקרב מצב בו מערכת הבנקאות בישראל תיפול ועימה תקרוס כל המערכת הפיננסית. איש טיפש ומסוכן שלא למד ולא ילמד כלום מכישלון ועדת בכר שגזלה, בשם התחרותיות, (תקראו את מסקנות ועדת בכר שירשמו לדיראון עולם) כרבע מהפנסיה של כל פנסיונר. איש טיפש שמסוכן משום שהוא חושב שהוא חכם ויודע יותר טוב מכולם. סוקרטס החכם באדם היה עושה מהטיפש הזה מטעמים, כשהציבור ייתפקח ממנו נקווה שלא יהיו נזקים בלתי הפיכים
טלי 15/02/2016 15:41 צודק
נכון מאוד. צריך לארגן מחאה נגד כחלון. יגרום נזק לרבים מאלו להם מנסה "לעזור " צריך לעצור את האיש הזה לפני שיזיק עוד יותר מידי
3 הומלס 15/02/2016 13:18 שראל אתה בטוח מסודר עם כמה דירות חצוף שכמוך (ל"ת)
2 בנק ישראל שונא ישראל 15/02/2016 13:15 ריבית 0מקוללת
תתביישו
בזכות הרבית 15/02/2016 15:24 יש לך ולמגיבים האחרים פרנסה. (ל"ת)
1 בן 15/02/2016 13:02 בכללי, טוב שהממשלה מפסיקה לספסר בקרקעות (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.