עוד בנק מרכזי חותך בריבית - עמוק לטריטוריה השלילית

הבנק המרכזי בשוודיה העמיק את הריבית השלילית מעבר לציפיות השוק על רקע חששות האינפלציה
|
(2)
נשק הריבית

הבנק המרכזי של שוודיה (Riksbank) חותך היום את הריבית עמוק לטריטוריה השלילית, תוך שהוא מתריע כי לא יהסס להורידה עוד יותר בהמשך. המהלך של הבנק המרכזי היה צפוי אמנם, אך השוק ציפה להורדה של 0.1% 'בלבד'. הבנק המרכזי הוריד את הריבית למינוס 0.5% מרמה של מינוס 0.35% ברקע לחששות האינפלציה.

בהודעת הבנק נכתב: "הכלכלה ממשיכה להתחזק אך האינפלציה צפויה לרדת במהלך השנה מהתחזיות המוקדמות. משכך, התקופה של אינפלציה נמוכה תהיה ארוכה יותר. על מנת לתמוך ביעד האינפלציה לכיוון של 2% בשנת 2017, חברי הבנק המרכזי החליטו לחתוך את הריבית ב-0.15%. רכישות אג"ח על ידי הבנק המרכזי ימשיכו לפחות ב-6 החודשים הקרובים".

נזכיר כי הבנק המרכזי בשוודיה הוריד את הריבית לטריטוריה השלילית לראשונה באוקטובר 2010 על מנת למנוע מהכלכלה לשקוע בדיפלציה. המהלך היום, בדומה למגמה של הבנק המרכזי האירופי (ECB), בא לאותת כי הבנק המרכזי יעשה הכל כדי לתמוך בשווקים. קובעי המדיניות של הבנק השוודי מנסים בשנה האחרונה להרחק את הכלכלה מסיכוני הדפלציה ולשמור על הקרונה, המטבע המקומי. קובעי המדיניות, בראשות הנגיד סטפן אינגווסט נאלצים להתמודד לאחרונה עם ביקורת מכל עבר בטענה כי מקבלי ההחלטות לא עושים מספיק בנוגע ליציבות הפיננסית. הכלכלנים בשוק מעריכים כי זה כבר מאוחר מדי ולא יהיה ניתן לעמוד ביעד האינפלציה בסוף השנה.

המהלך של הבנק המרכזי ביפן לעבור לריבית שלילית לפני כשבועיים העלו את הערכות בשווקים כי לא ייתכן שפערי הריביות יוותרו על כנן. אתמול יו"ר הפד' ג'נט ילן לא סיפקה מידע משמעותי אך אותתה כי תוואי העלאות הריבית יישאר על כנו.

אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב-דש, אמר בשיחה עם Bizportal: "אין ספק שהמצב לא טוב וזה הכלי שיש לבנקים המרכזיים להתמודד. בבריטניה למשל בתחילת 2016 חוזי הריבית העריכו שהריבית תעלה בעוד כ-10 חודשים. כעת ההערכה השתנתה לכ-30 חודשים (!). זה קרה לאחר שבשבועות האחרונים הבנק המרכזי הבריטי הרים דגל לבן והתחיל להעביר מסרים שזה לא הזמן לחשוב על העלאת הריבית. מהו הסיכוי שגם ה-FED ילך בעקבותיו ומה יהיו ההשפעות של הצעד? אני חושב שגם הפד' באיזשהו שלב יכול לעשות רוורס... למרות שהנגידה ילן שללה את הנושא אתמול, היא פשוט לא יכולה להגיד את זה. מבחינת המצב הכלכלי, הפד' רואה תמונה דומה לזו של הבנק המרכזי בבריטניה. המצב בכלכלה האנגלית מאוד דומה לאמריקאית".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הרסו עולם ב0 ריבית
  נגידים מטורפים 11/02/2016 13:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולא עוצרים
  סגור
 • 1.
  רק מטורף חוזר על אותה טעות שוב ושוב ומצפה לתוצאות שונות
  איינשטיין 11/02/2016 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש שני דברים אינסופיים - הייקום והטמטום האנושי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות