פרוטוקול הפד': הבנק דן בתוכנית הדומה במאפיינים לתוכנית רכישות

פרוטקול הישיבה חושף כי החברים מכירים בעובדה שהשווקים מתנהגים לפי הצפי לתמריצים ולא לפי נתוני המאקרו. רבים מהמשתתפים בוועדה טענו כי הסיכונים לכלכלה האמריקנית השתנו בצורה משמעותית בתקופה שלפני הפגישה
 | 
(5)
בניין הפד', צילום: istock
הערב הגדול של הפד' נמשך. פחות משעה לאחר שהעדות של ג'רום פאואול בפני הקונגרס הסתיימה (לכתבה המלאה), הבנק מפרסם כעת את פרוטוקול הישיבה האחרונה של וועדת השוק הפתוח של הבנק (FOMC). ע"פ הפרוטקול, הפד' חצוי בדעתו בנוגע לתוואי הריבית בחודשים הקרובים. 
נק' מעניינת שעולה מהפרוטוקול הערב, היא שלא התקבלה עדיין החלטה בנוגע להשקה של Standing Repurchase Facility. כפי שכתבנו במרץ האחרון (לכתבה המלאה), מדובר בכלי שדומה במאפייניו לתוכנית רכישות, שכן הבנק מתחיל להיות פעיל בשוק המימון, והמאזן של הבנק צפוי לגדול בעקבות כך. לפי הפרוטוקול, הוצגה לנציגים מצגת ובה הוסבר כיצד השקה של מכשיר כזה צפוי להוריד את הריבית האפקטיבית בשוק (EFFR).

 
נזכיר בהקשר זה כי שוק המימון בארה"ב ממשיך גם בימים האחרונים להצביע על מצוקת נזילות, כאשר הריבית האפקטיבית בשוק עלתה משמעותית מעל ריבית ה-IOER (לכתבה המלאה). בחודש האחרון הערכנו באתר כי הפד' יהיה חייב להשיק תוכנית מסוג זה לקראת ההחלטה על תקרת החוב הממשלתי (לכתבה המלאה).
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתוך כך, מספר רב של חברים בוועדת הבנק צופים הורדה משמעותית של הריבית ברקע לסיכונים שעלו בחודשים האחרונים. מספר חברים נוסף רוצה לבצע הורדת ריבית כ"תעודה ביטוח" להמשך הצמיחה בכלכלה האמריקנית. לעומת זאת, מספר חברים בוועדה (מיעוט) לא ראו מקרים בהם הריבית בארה"ב צפויה לרדת השנה.
רבים מהמשתתפים בוועדה טענו כי סיכוני הצמיחה והאינפלציה השתנו מהותית בתקופה שלפני הפגישה, וכעט הסיכונים נוטים כלפי מטה. מעט מאוד מהחברים צופים כי הורדה של הריבית תגרום לבעיות בסקטור העסקי.
פרוטוקול הוועדה חושף כי החברים מכירים בעובדה כי השווקים הפיננסים מתנהגים בניגוד לנתוני המאקרו, וזאת מכוון שהשווקים מצפים למדיניות מרחיבה יותר בתקופה הקרובה. למעשה, הפד' לא יכול לאכזב כעת את השווקים. "התנאים הפיננסים נותרו חיוביים לצמיחה, וזאת בציפייה לפעילות מוניטרית מצדנו, דבר שמאזן את החולשה הכלכלית". בנוסף, החברים בוועדה דנו שהשפעה של ההיפוך בעקומת האג"ח האמריקנית (3 חודשים-10 שנים), וההשפעות הצפויות על הצמיחה. 
 
למרות שנראה כי הכיוון של הפד' הוא להרחבה מוניטרית, מספר חברים בוועדה טענו כי יש לעקוב מקרוב אחר הגידול בהלוואות ע"פ החברות הממונפות.
נזכיר כי, תרשים הנק' של הבנק השתנה באופן משמעותי בפגישה האחרונה, כאשר כ-7 מתוך 17 החברים בוועדה צופים כי הריבית בארה"ב תרד ב-50 נק' בסיס (2 הורדות ריבית) עד סוף 2019, ועוד נציג אחד צופה כי הריבית תרד ב-25 נק' בסיס (לכתבה המלאה).
ברקע לעדות היום של פאואל, והפרוטוקול שפורסם, נראה כי הערכות בשוק האג"ח התייצבו הערב סביב 3 הורדות ריבית עד סוף 2019.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  משפט אחרון - 3 הורדות ריבית עד סוף 2020 ולא 2019 ככתוב (ל"ת)
  משה+ 11/07/2019 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תודה נועם, על העבודה האיכותיות שאתה עושה
  מסתכל מלמעלה 11/07/2019 00:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומאיר את הדרך בצורה נכונה.
  סגור
 • 3.
  שקט נא לא להפריע כאן מנפחים בועה
  תעלת בלאומיך 10/07/2019 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לממדים מפלצתיים
  סגור
 • 2.
  המריחואנה משבשת לכולם את השכל.מריחואנה לכולם
  חינם לכולם 10/07/2019 21:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ניראה לי שהפד משתמש טוב במריחואנה.מסטולים לגמרי
  סגור
 • 1.
  כל יום מעלים ומורידים ריבית.מה זה?
  אורי 10/07/2019 21:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עולם של ליצנים.חיב לחזור למקור
  סגור