עמוס ידלין: "המצב באירן גרוע, מיליונים שם מכורים לסמים - הסנקציות מכאיבות"

על הפלסטינים: "לא הייתי בונה על התקדמות במו"מ". על סוריה: "לא מציע להיכנס לפניקה שאל-קאידה על הגבול". על אירן: "תוך 3 חודשים החלטה". אלוף במיל' ידלין בכנס Bizportal ודיסקונט - צפו בנאום
|
(13)
עמוס ידלין, צילום: bizportal

עתיד המזרח התיכון לוט בערפל לאור השינויים הגיאופוליטיים שהמתחוללים באזור עם התפרצותו של ה"אביב הערבי" לפני למעלה משנתיים – המהפכה במצרים, מלחמת האזרחים בסוריה וסוגיית הגרעין האירני מציבים את ישראל בפני אתגרים ביטחוניים וכלכליים אדירים. Bizportal ובנק דיסקונט קיימו ביום רביעי האחרון, בשיתוף המכון למחקרי ביטחון לאומי את כנס 'כלכלה ושלום' אשר עסק בהשפעת המצב הגיאופוליטי על כלכלת ישראל. במסגרת הכנס הציג האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון וראש אמ"ן לשעבר, את תמונת המצב האזורית בהיבט הביטחוני-כלכלי.ידלין אמר בפתח הדברים, לרגל ציון 40 שנה למלחמת יום כיפור, כי אומנם בסוף ניצחנו במלחמה, אך כלכלית הפסדנו 12 שנה, תקופה במהלכה סבלנו ממאות אחוזי וחוסר צמיחה במשך שנים ארוכות - לא תמיד כשמנצחים צבאית מנצחים גם אסטרטגית.

"בניגוד למצב במלחמת יום כיפור, אין עלינו איום קונבנציונאלי של תותחים ומטוסים. ישראל יכולה לנצל הרבה מאוד הזדמנויות במצב הזה, אין רק סיכונים. שר הביטחון לשעבר ברק אמר, ברדיוס של 1,000 קילומטר סביבנו אין צבא כזה חזק וישראל נתפסת כמדינה שיש לה ברית עם המעצמה החזקה בעולם, ארצות הברית, וגם מה שקורה בדימונה עוזר לדימויה."

"המצב באירן גרוע, יש שם 2-3 מיליון אנשים מכורים לסמים"
ידלין מופתע מעט מכך שהמהפכה במצרים והנושא הפלסטיני מטרידים את העיתונות, בעוד נושא הנשק הגרעיני האירני נעלם כמעט מהכותרות – "הסדר של ישראל בדיוק הפוך, אין מה לבנות על המשא ומתן שמאגן ג'ון קרי עם הרשות הפלסטינית מאחר ואין אזור של הסכמה, אני ריאליסט. אירן ירדה מסדר היום פחות או יותר בסתיו 2012, נקודת הזמן שהייתה הקו האדום לתקיפה, אך אז שר הביטחון אהוד ברק החליט שזה לא הזמן לתקוף וישראל לא עשתה דבר. נתניהו החליף בסתיו 2012 את הקו האדום בנאומו באו"ם (נאום הפצצה), הבעיה במצב הזה היא שפתאום כל מה שהיה מתחת לקו האדום מקבל לגיטימיות."

ידלין ממשיך לגבי אירן: "אם אתם חושבים שבאירן נבחר רפורמיסט אתם טועים, הרפורמיסטים האמיתיים יושבים בבתי הסוהר או במאסר בית. מי ששולט באירן הוא המנהיג העליון חמינאי, המנהיג שנבחר הוא רק מספר שתיים. מבין כל המועמדים שהמנהיג העליון אישר רוחאני היה הכי מתון. הסנקציות על אירן כואבות לאירנים – המדינה סובלת מ-25% אבטלה, 50% אבטלת צעירים, אינפלציה רשמית של 17% ולא רשמית של30%, ערך המטבע ירד 70%, שחיתות גדולה, ו-2-3 מיליון אנשים מכורים לסמים."
"לא מדובר בהנהגה רפורמיסטית באירן"; קרדיט: Getty Images Israel
"לא מדובר בהנהגה רפורמיסטית באירן"; קרדיט: Getty Images Israel

"אנחנו מחכים לראות אם העם האירני מספיק חזק כדי לשנות. יש סנקציות על יצוא הנפט והגז והסנקציות על המגזר הפיננסי מאלצות אותם לעשות עסקאות ברטר, אך קשיים אלו לא שינו עדיין דבר במשא ומתן. אני מאמין שבחודשיים-שלושה הקרובים האמריקנים יעבירו לאירנים את הצעתם אחרונה שתבהיר להם שהגיעו לסוף הדרך, הם ככל הנראה יתנו את סיום הסנקציות בעצירת תוכנית הגרעין. במידה והאירנים יסרבו אז תהיה לאמריקנים לגיטימציה לתקיפה, למרות שתי המלחמות שסיימו באפגניסטן ועירק אשר עלו להם במשך עשור כטריליון דולר. "

ידלין ממשיך: "צריך לזכור, אמריקה איבדה את עמדת ההובלה הצבאית והמוסרית, לכן הסיכוי שתעשה משהו בסוריה או באירן לא גבוה, אלא אם יצליחו לשכנע את העולם שעושים . לכן נותרנו לבד מול אירן, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מבלף כשהוא אומר שאירן היא האיום המשמעותי על גבול הקיומי. בסוף 2013 או תחילת 2014 העניין האירני יחזור מאחר שלאחר מכן הסיכוי שישראל תוכל לעשות משהו צבאית יירד."

"עדיף שאסד יילך"
בנוגע לסוגייה הסורית, ידלין, בניגוד לעמדת רבים בצמרת המדינית, מעדיף שבשאר אסד יילך – "יש במזרח התיכון ציר רדיקלי רציני שרוצה להשמיד את ישראל – מטהרן, לדמשק לחיזבאללה לחמאס. את הציר הזה הליכתו של אסד תשבור או תסדוק, יש לכך יתרון יוצא דופן לישראל. אירן תומכת בחמאס ובחיזבאללה דרך סוריה, ברגע שאסד יעלם השלטון יעבור ליידי הסונים שלעולם לא ישתפו פעולה עם החיזבאללה והשיעים. אותו ציר רדיקאלי שהיה נראה שמתחזק בעשור האחרון, יישבר, כעת יש בו סדקים. בנינו את כוחנו הצבאי מול ההגנה האווירית הרוסית המתקדמת, טילי סקאד שמגיעים לכל עיר בישראל. כיום הצבא הזה נשחק, לא גייס שנתיים מחזורים חדשים ובמקום לירות סקאדים על תל אביב הוא יורה על חאלב וחומס. אנחנו מאוד טובים להתמודד עם טרור מגבול, והגבול ברמת הגולן הכי נוח להתמודדות. אני לא מקנא בטרוריסטים שיפעלו משם, מציע לא להיכנס לפניקה מאל-קאידה שנלחמים בשיעים ואנחנו מאחלים בהצלחה לשני הצדדים. עד מתי מלחמת האזרחים בסוריה תימשך? עשר שנים."
"הרוסים והאירנים מזרימים מיליארדי דולרים לאסד"; קרדיט: Getty Images Israel
"הרוסים והאירנים מזרימים מיליארדי דולרים לאסד"; קרדיט: Getty Images Israel

"לגבי העתיד אני פחות אופטימי- הצבא של אסד מפסיק להיות אליו ומפסיק לירות, עד שזה לא קורה, לאסד יש צבא שמוכן להרוג והוא הרבה יותר חזק מהמורדים. כל עוד הרוסים שומרים עליו הוא יישאר, הם לא יאפשרו למה שקרה להם בעבר במצרים עירק ולוב לקרות להם בסוריה. עם צ'ק כבד של כמה מיליארדים מאירן ורוסיה אסד יישאר. ממשלת ישראל עושה בדיוק את הדבר הנכון, לא הזדהתה עם אף אחד מהצדדים, הבהירה שכל נשק כימי שיכוון אלינו, כל נשק שיועבר לחיזבאללה וכל ירי לרמת הגולן הן סיבות להתערבות."

"צריך נס כלכלי של 100 מיליארד דולר כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים"
בחזרה לנושא הפלסטיני, ידלין כאמור אינו מאמין שנגיע להסדר – " מה שאבו מוכן לתת זה הרבה פחות ממה שנתניהו מוכן לקבל ולהיפך, ואבו מאזן הוא הכי מתון, ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד אולמרט נתן את כל מה שניתן. בנוסף, בניגוד לעבר, העולם הערבי הרבה פחות מוכן לתמוך בפלסטינים מאשר בשנת 2000. הסוגיה הכלכלית גם מונעת מהגעה להסדר - מישהו צריך לשים 100 מיליארד דולר לשיקום הפליטים הפלסטינים ולהחזרת את המתנחלים לצפון ולנגב, אני לא רואה את האמריקנים שמים את הכסף."
"ספק אם נתניהו ואבו מאזן יגיעו להבנות"; קרדיט: getty Imagws Israel
"ספק אם נתניהו ואבו מאזן יגיעו להבנות"; קרדיט: getty Imagws Israel

ידלין אינו מעריך שהפלסטינים בגדה ישובו לדרכי הטרור במידה והשיחות ייכשלו – "אחד הדברים שהשתפרו מאוד מאז שנות ה-90 הוא היכולת שלנו לעצור את הטרור, המנגנונים הפלסטינים לא עוצרים את הטרור, אלא צה"ל והשב"כ עושים את העבודה. ביהודה ושומרון הצלחנו גם לפגוע ביכולות הפלסטיניות וגם במוטיבציה, בסוף הם ירו לעצמם ברגל. אבו מאזן אינו רוצה בטרור, הוא רואה שהישראלים חזרו לגדה ושהעולם אינו רואה הבדל בין פלסטינים לטרוריסטים. מדינת ישראל ניצחה שלושה ניצחונות חסרי תקדים נגד הטרור – בגדה, בעזה והחיזבאללה בלבנון. בעזה ובחיזבאללה לא חיסלנו את היכולות. הצלחנו ליצור הרתעה ואלו שלושה ניצחונות שאיפשרו לישראל להיות במקום אחר לגמרי כלכלית, בניגוד למדינות ערב הגוועות ואירופה וארה"ב המקרטעות."

"שרון צדק בביצוע ההתנתקות"
בנוגע לעזה, ידלין נותן הרבה מאוד קרדיט לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון שביצע את ההתנתקות – "המדינה הזאת צריכה גבול שלא ניתן לחצות, נוצרה קונוטציה שלילית להתנתקות חד צדדית, אך האם מישהו רוצה לחזור לעזה? מה ששרון עשה היה נכון, אסטרטגית הוא צדק, מעשית עשה שטויות כשהשאיר את גבול הנשק פתוח לתוך עזה. שמנו את גורלנו בידיי הפלסטינים שיסכימו לשתי מדינות לשני עמים, אנחנו צריכים במו ידינו לסדר את מה שטוב לנו, לסדר לעצמנו גבולות שנהיה מדינה יהודית ודמוקרטית לגיטימית בעולם. רוב חברי הכנסת לא רוצים מדינה דו-לאומית."

ומה עם החמאס? ידלין אינו מאמין שבידודו יגרום לו להצטרף למשא ומתן עם ישראל, אך מעריך כי הוא נמצא במצב קריטי - "העזתים צריכים לשלם על מה שהם עשו, החמאס התנתק מאירן, העביר את המטות שלו מדמשק לקהיר ולקטאר, התנתק מהציר השיעי והימר על הציר הסוני קיצוני של מצרים. פתאום יש מהפכה במצרים, האחים המוסלמים הוזזו החוצה והחמאס מואשם על ידי המצרים ברחוב כמי שפועל נגדם. בזירה הפנים עזתית קרה לחמאס דבר שלא חשב שיקרה לו, הבין שצריך לתת דין וחשבון לעם, שהוא שולט ב-1.5 מיליון פלסטינים אנשים וזה מאוד ממתן אותו."

תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  אופוריה ופראנויה
  אריה שמעוני 05/08/2013 00:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניתוח מעניין אבל מנוגד להמלצה של הימנעות מאופוריה וחבל , לא מצאתי קצת פראנויה המומלצת ושוב חבל , אנא אמץ את המלצותיך בתחומי האופוריה והפראנויה כדי שלא נחזור שוב ליום כיפור
  סגור
 • 12.
  האמריקאים יתקפו באירן? עוד 3 חודשים? התעלמת מאובמה (ל"ת)
  ראה צפון קוריאה 30/07/2013 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  הבנאדם מבריק
  קצת פרגון לא יזיק 29/07/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היתה הרצאה מרתקת. מאירת עיניים ומצחיקה - ביג לייק. כל הכבוד ביזפורטל. נתתם במה למישהו ראוי
  סגור
 • 10.
  זורע חול בעיניים
  שמואל מנשר 29/07/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 5
  כמו כל גנרל לשעבר , הנהנה מפנסיה שמנה , והרוצה להמשיך לינוק מכספי משרד הבטחון , הגאון המודעיני הזה , שנשאל בזמנו אם ערפת הגוסס ימות או לאו ? ענה אולי כן , ואולי לא. כעת הוא יונק כספים מהמדינה בעזרת המכון לבטחון לאומי שהקים, וכל כולו משתוקק להצדיק כל שטות שהממשלה תעשה פשוט , אל תאמינו לאדם כזה ,להיפך, האמריקאים לא יתקפו, וביבי כבר מצא לו תירוץ מדוע לא, והתירוץ קרוי המשא ומתן עם הפלסתינאים, ולגבי הזלזול מאל-קעידה וגבורתנו הרבה נגד המחבלים , כבר נאמר , אל יתהלל חוגר כמפתח , לא ידו עושה זאת אלא אותם חיילים פשוטים שלעולם לא יהנו מפנסיה כשלו ואולי גם דירה ועבודה לא ימצאו עם שחרורם.
  סגור
 • 9.
  אני הייתי בכנס והוא לא אמר את המשפט הזה (ל"ת)
  זאוס הסקסי 28/07/2013 19:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • טען עוד
 • 8.
  האיש הזה חי בהזיות נוראיות
  זאוס הסקסי 28/07/2013 19:23
  הגב לתגובה זו
  1 3
  לא תוכלו נגד איראן עוד שנים!! לא שלשטח הציוני יש שנים....
  סגור
 • 7.
  הבינלאומי מחר 6800 פיר מנייה בוודות (ל"ת)
  ZAOOS הסקסי 28/07/2013 18:51
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 6.
  אדם חכם ידלין. תענוג להקשיב לו. (ל"ת)
  לאו 28/07/2013 18:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  הבינלאומי מחר 8800 בוודאות (ל"ת)
  זאוס הסקסי 28/07/2013 17:52
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 4.
  מדינה שמשחררת מרצחי אזרחיה אין לה שום עתיד (ל"ת)
  הפלשתינאצים ניצחו 28/07/2013 17:45
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 3.
  ידלין יהיר -יהירות זו הביאה את מלחמת יום כיפור
  מנהיג המהפכה 28/07/2013 17:38
  הגב לתגובה זו
  22 3
  1 לחיבלה יש יותר כוח אש מדוייק . 2 לחמס יש יותר כוח אש מבעבר 3 לפלסטינים יש עדיין מה להפסיד אסור ליצור מצב שין להם מה להפסיד .
  סגור
 • 2.
  נאכל ת'ראש על הסכם ונמשיך לעשוק את האזרח הקטן (ל"ת)
  יאיר לפיד 28/07/2013 16:57
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  מזיינים תשכל על הסכם כדי שנשכח מהכלכלה המדרדרת
  מוטי 28/07/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ביבי במיטבו
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות