מדד המעו"ף חלש בטווחים הארוכים; תנודתי בקצר

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את המדד המוביל בבורסה המקומית לקראת שבוע המסחר שבפתח
|
(2)
בורסה אחוזת בית, צילום: Bizportal

בסקירה האחרונה הערכתי ש{מדד ת"א 25} סגר את השבוע והחודש הכי גרוע שאפשר. הרצף בגרף החודשי עודנו יורד, כמו גם בשבועי. מה זה אומר? שרמת הסיכון גבוהה וכדאי לנקוט משנה זהירות בכל האמור לעמדה לגבי כיוונו של השוק. מטבע הדברים שהסקירה הנוכחית תהיה זהה לקודמתה בטווח הארוך והבינוני. יחד עם זאת, אספק מספר אינדיקציות להמשך הדרך.

הטווח הארוך

סיומו של ינואר שבר את הרצף העולה בגרף החודשי. שבירת רצף עולה פירושה ששער הסגירה של החודש נמוך מהשער הנמוך של קודמו. שבירת רצף עולה, מגבירה את רמת הסיכון ופותחת אפשרות סבירה מאוד לתרחיש של ירידות וחולשה. בגרף המצורף מיוצגת שבירת רצף על ידי המשולשים האדומים הממוקמים מעל לנרות. אפשר לראות שכל תרחיש אפשרי - מירידה של חודש בודד ועד לירידה רב חודשית. המסקנה היא עלייה ברמת הסיכון. 
כדי לסיים את הרצף היורד, על מדד המעו"ף לסגור את חודש פברואר מעל לרמת 1,475 הנקודות. לכן הנחת העבודה גורסת שמדד המעו"ף צפוי להמשיך ולהיחלש.

הטווח הבינוני

לפני שבועיים נשבר הרצף העולה גם בגרף השבועי. המשמעות היא שהתקבל סימן מוסכם, לפיו נקבעה רמת שיא נמוכה מקודמתה - רמת 1,474 הנקודות נמוכה מרמת 1,494 הנקודות. כאשר נקבע שיא נמוך מקודמו, סביר להניח שגל הירידות ידרדר את השוק לשפל נמוך מקודמו.

 
השבוע ראינו את מדד המעו"ף עולה בשיעור של 0.93%. לא היה בכך די בכדי לשבור את הרצף היורד. כדי לעשות כן על מדד המעו"ף לסגור את השבוע הנוכחי מעל לרמת 1,466 הנקודות. כלומר, נכון לתחילת שבוע המסחר הנוכחי המסר בטווח הזמן הבינוני, כמו בארוך, אינו חיובי.

הטווח הקצר

בטווח הזמן הקצר מדד המעו"ף מחפש את דרכו ומגדיר גבולות חדשים. לפני מספר ימים שבר את רמת התמיכה 1,452 הנקודות, אך שב וטיפס מעליה.  יחד עם זאת שבר גם את הרצף היורד. מבט על האופן בו מסודרות נקודות השיא והשפל, המייצגות את הלך הרוח של הקונים והמוכרים, יגלה בעיקר בלאגן וחוסר סדר ועקביות.

 
הדרך להגדיר את רצועת הניוד של השוק היא דרך רצועות בולינגר שהופכות להיות אופקיות. הללו מציעות את רמת 1,443 הנקודות כרמת תמיכה, ואת רמת 1,478 הנקודות כרמת התנגדות.

סיכום ומסקנות

בטווחים הארוך והבינוני קיימת חולשה. בטווח הקצר בעיקר תנודתיות ואקראיות.
 


*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
 
**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
 
***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  זהב
  simcha 08/02/2015 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אפשר לחזור על ניתוח הזהב? נראה כי הירידה צוברת תאוצה לאור התחזקות הדולר בעולם וכל עוד הדולר הנמצא בעליה עם מומנטום חזק זה לא יאפשר לזהב להרים ראש
  סגור
 • 1.
  מר גורביץהיקר!
  אחת שמבינה א 08/02/2015 11:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  גזום הגזמת הפעם! רק ביום שישי אמרת ירידות בטווח הקצר, עכשו אתה אומר תנודתי בטווח הקצר , הנה לך דוגמה טובה שאני טוענת כל הזמן ששיטת הטכני לא עובדת בטווח הארוך, רק לא מזמן אמרת שבטווח הארוך והבנוני תהיינה עליות ועכשו אתה אומר חולשה בטווח הארוך, אז כעת כולנו למדים מכך שלא ניתן לחזות את השוק בטווח הארוך. אז בבקשה נתח את המעוף רק בטווח הקצר. שיהיה לך שבוע טוב והרבה הצלחה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות