בשוק מתנדנד שמאבד אמון הנה חברה יציבה וחזקה

רועי שגיב, מנהל השקעות בקרנות הנאמנות של מגדל שוקי הון, סוקר את מניית צ'יינה מובייל. בשוק המאבד אמון ובמהלך משבר כלכלי באירופה, בולטת המניה ביציבותה ואחיזתה בשוק
 | 
(1)
בשנה החולפת רשמו מדדי מניות בעולם בכלל ובשוק הסיני בפרט ירידות שערים ניכרות. אותן הירידות בסין נבעו מכמה סיבות טובות. משבר החובות בגוש האירו, ההאטה בכלכלה הסינית ואובדן האמון של המשקיעים הזרים בשוק המניות בסין.

על רקע זה בלטה לטובה ביציבותה חברת התקשורת CHINA MOBILE, חברת הסלולר הגדולה בעולם מבחינת מספר מנויים. לחברה יש מעל ל-644 מיליון מנויים, וב-11 החודשים הראשונים של השנה נוספו לשורותיה 60 מיליון מנויים חדשים. במילים אחרות, מספר בלתי נתפש של מעל 5 מיליון מנויים בכל חודש.

את המחצית הראשונה של שנת 2011 סיימה החברה עם צמיחה של 9% בהכנסות לעומת החציון המקביל. הרווח הנקי הסתכם ב-10 מיליארד דולר ותזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם ב-20 מיליארד דולר. בנוסף, בקופת החברה מזומנים בסך 50 מיליארד דולר לעומת חוב זניח. תשואת הדיבידנד עומדת על 4.2% ומכפיל הרווח לשנת 2012 עומד על 10.

כמה מילים על שוק התקשורת בסין. על המנוי הסיני מתמודדות שלוש שחקניות עיקריות: CHINA MOBILE, CHINA TELECOM ו-CHINA UNICOM, נושא עסקנינו היא הגדולה מביניהן. בשנת 2008 ביצע הממשל הסיני מספר רפורמות על מנת להגביר את התחרות ולמנוע ממנה להיות מונופול. בפועל, הרפורמות נחלו הצלחה חלקית וכאמור, החברה ממשיכה לגייס מנויים חדשים בקצב מהיר, הודות לשיעור חדירה נמוך של קצת מעל 70% בשוק הסיני, נכון לאמצע שנת 2011.

תופעה נוספת המאפיינת את השוק הסיני (בעיקר בכפרים), היא דילוג על הטלפון הנייח ישירות לטלפונים סלולריים. כמו כן, החדירה של רשתות הדור השלישי נמוכה. רק בערים גדולות כגון בייג'ין ושנחאי ניתן למצוא אותן.

לחברה מספר אתגרים והזדמנויות בשנים הקרובות. ראשית עליה להשקיע בתשתית מתקדמת המאפשרת, בין היתר, גלישה מהירה ברשת. נכון להיום תשתיות החברה מיושנות יחסית ואינן תומכות בביקוש הגדל לגלישה בסלולר. זו השקעה כספית גדולה אך איתנותה האדירה של החברה לצד קווי האשראי שפותחים בפניה בנקים מקומיים וזרים, תאפשר לה לצלוח את האתגר הזה. ההשקעה בשיפור התשתית עשויה להפוך למנוע צמיחה לשנים הקרובות ולהגדלת ה-ARPU (ההכנסה הממוצעת ממשתמש) שעומדת היום על 11 ד' בלבד לחודש. הזדמנות נוספת, הסכם הפצה עם חברת APPLE שצפוי להגדיל את ההכנסות ועל פי הדיווחים, קרוב לחתימה.

לצד ההזדמנויות, עומדים בפני החברה גם מספר סיכונים. המרכזי שבהם הוא התגברות התחרות וכניסת מפעילים נוספים, דבר העלול להביא לירידה במחירים ולהיחלשות הצמיחה במספר המנויים החדשים. סיכונים נוספים הם ההאטה הצפויה השנה בסין והתערבות הרגולטור על מנת להגביל את הדומיננטיות של החברה בשוק המקומי.

את מניית החברה ניתן לרכוש בארה"ב, מחיר הסגירה נכון לאתמול (03.01.12) הינו 49.1 ד'. השקעה במניה מאפשרת חשיפה לכלכלה הסינית ולצרכן הסיני בענף דפנסיבי יחסית וצומח. בנוסף השמרנות של החברה תעזור לה לצלוח את האתגרים העומדים בפניה בשנים הקרובות.

יובהר כי לכותב ו/או לחברה שבה הןא מועסק ו/או לחברות קשורות אליה עשוי להיות עניין אישי ו/או החזקות בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או באפיקי ההשקעה המוזכרים בכתבה. אין הכתוב מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות ו/או למס והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ו/או מתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  BFDI מניה לשנת 2012, צמיחה חזקה לשנים הקרובות
  BFDI 04/01/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  BFDI חברה מייצרת מצלמות מהירות התנוע ולא רק... בהצלחה!
  סגור