הכל אודות הטיפ: קחו אחריות! לעשות כסף בבורסה אינו דבר פשוט

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מסביר את הדרך הנכונה בה יש לסחור בשוק ההון
|
(16)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
"כאשר איננו יודעים לאיזה נמל מועדות פנינו, שום רוח אינה פועלת לטובתנו" (סנקה)

רובנו אוהבים טיפים. לא רק לקבל, אלא גם לתת. יש לנו נטייה לחשוב שהאחר תמיד יודע טוב יותר. לטיפ המצוי יש צד מפתה אך גם מסוכן - לא צריך לחשוב, והתחושה היא שהנה מגיע הכסף הקל. לגבי דידו של מקבל הטיפ, מסחר בניירות ערך מסתכם בקנייה בלבד. מבחינתו, מישהו אחר כבר יעשה את העבודה השחורה. מקבל הטיפ מסתער על ההזדמנות כמוצא שלל רב. העניין הוא שרבים וטובים לא הפנימו את אחד השיעורים הבסיסיים של החיים: "אין ארוחות חינם".

מהותו וטיבו של הטיפ
האמת אודות מהותו וטיבו של הטיפ שונה בתכלית השינוי ממה שהיא מצטיירת בעיני רבים. פתיחת פוזיציה הנסמכת על טיפ, משמעותה ביסוס קבלת ההחלטה על תקווה, פחד או רחמנא לצלן חמדנות. משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה המותווית מראש.

אחת מן הצרות המתרגשות ובאות על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו, מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו של ידידנו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, המשקיע הלא ממולח מתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני - צריך לדאוג גם לאגו.

לטיפ צורות ואיכויות שונות, ופעמים רבות הוא עטוף בצלופן מרשרש המקנה לו מראה מכובד. לעיתים, הטיפ הופך לכזה על ידי המקבל ולא על ידי הנותן אבל זה כבר סיפור אחר ומורכב. בסופו של דבר, אף אחד לא ממש הצליח להתקדם בעשותו דבר הנאמר לו על ידי האחר.

מצאנו את האשמים
כשזה לא מצליח, את מי מאשימים? בוודאי את מקור הטיפ. הרי מרבית מקבלי הטיפים אינם מוכנים לשאת באחריות על הפסד שגרמו במו ידיהם. וכך מתגלגלת האשמה לפתחו של נותן הטיפ - הספק, נקרא לו לצורך העניין. "הפסדתי בגללו הרבה כסף", הוא משפט שתשמע לא מעט פעמים. אלא שמשפט זה מבטא יותר מכל את חוסר רצונו ויכולתו של מקבל הטיפ לקחת אחריות ולהודות שמה שבעצם הרע לו זו המנטאליות והעצלות שלו עצמו, הרצון לעשות כסף קל וחוסר הנכונות להתאמץ כדי לדאוג לפרנסתו. כאן נכנסים למעגל שלרבים אין ממנו מוצא. חוסר היכולת לקחת אחריות ולהודות בכישלון שהוא יציר כפיים, גורם לרבים לשוב ולחפש טיפים חמים והמעגל לעולם לא ייפרץ.

אז מה לעשות עם זה?
כל טיפ, שמועה או מידע המוביל לפעולה חייב להיבדק שנית לאור מערכת השיקולים של מקבל ההחלטה. כלומר, אמרו לך לקנות? תבדוק. פשוט. אם זה מתאים וברור לך שזו ההחלטה הנכונה מבחינתך, לך על זה. קח אחריות. בנה תוכנית שכוללת לא רק את פעולת הקנייה עצמה, כי אם גם חיתוך הפסד. בסופו של דבר, אף אחד לא ישלם על ההפסדים שלך.

אחרית דבר
אני מתנצל על הישירות ואף על הבוטות, אך "לעשות כסף בבורסה" אינו דבר קל ופשוט. זו עבודה. היא מצריכה ידע רב, ומעבר לזה היבטים מנטאליים שנבנים לאורך שנים כגון סבלנות, משמעת עצמית, יכולת לשלוט בדחפים ודחיית סיפוקים. מי שחושב שהוא בר מזל ונולד עם התכונות הללו - שיקום.
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  באפט הגדול אמר:תשקיע במה שאתה יודע שתקבל
  תגובה 01/02/2015 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא בהימורים נוסח:ניתוח טכני, ועלק מומחים!, אני משקיע באגח ממשלתי, ובמדדיי מניות גדולים, נוסח:סאפ 599, דקס, וכדומה, ולא מקשיב למומחים, ולכתבות בגלובס, וביזפורטל
  סגור
 • 11.
  מילים כסורבנות (ל"ת)
  avimazor13 01/02/2015 07:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  בורסה
  אבי 30/01/2015 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי צריך בורסה כשאג"ח ממשלתי עושה 6 אחוז בחודש בלי לשבור את הראש בבורסה כמו שלנו עם מדינה מלאה בבעיות?
  סגור
 • 9.
  תפחית את מחיר בורסה גרף וכולם ירוויחו במיוחד אתה
  אביחי 29/01/2015 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חלק גדול מהשחקנים בבורסה בישראל הם תלמידים שלך. אני ביניהם. אני רואה את התנועות שלהם והרבה פעמים צופה על האגורה את מחירי ההתנגדות והתמיכה מתבטאים. הם אלו שיוצרים אותם על סמך הציפיות וכישורי הניתוח שהטבעת בהם. אני בשונה מהמלצתך, מבלה שעות על המסך ורואה הכל יום יום.. תפחית את המחיר של בורסה גרף ויותר אנשים ישתמשו בה ואז התחזיות שלך יתאימו להתנהגות טכנית בסבירות גבוהה יותר.. נסה...
  סגור
 • עוד פריאר
  כלכלן 30/01/2015 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שמשלם על תוכנה של טכני ! אתה לא קולט שטכני זה בלוף? הוכח כבר שטכני פשוט לא עובד והיחידים שמרוויחים הם הבעלים של התוכנות ומי שמלמד את השיטה ההזויה הזאת שעל סמך מה שהיה זה מה שיהיה, הרי גורביץ זה ההוכחה הכי טובה שטכני לא עובד!!!
  סגור
 • 8.
  מילים כדרבנות
  רפי 29/01/2015 12:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הניתוח הפסיכולוגי שלך יותר נכון וקולע לאמת יותר מאשר הניתוח הטכני. האיבחון של העדר נטילת אחריות אישית מדויק וכידוע הינו מכת מדינה שאינה מוגבלת רק לתחום ההשקעות
  סגור
 • 7.
  איך אומר גורביץ
  nim 29/01/2015 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  "זה רק תיקון" ואני אומר ברגע ששומעים את המשפט הזה נורה אדומה
  סגור
 • 6.
  איך אומר גורביץ
  nim 29/01/2015 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 2
  "זה רק תיקון" ואני אומר ברגע ששומעים את המשפט הזה נורה אדומה
  סגור
 • 5.
  במילים אחרות אתה אומר שאתה תמשיך לתת טיפים ואנשים
  אחד שאכפת לו 29/01/2015 08:43
  הגב לתגובה זו
  11 5
  שיקשיבו לך ימשיכו להפסיד ולך אין כל אחריות,לא הגיע זמן למצוא עבודה מכובדת?בעיני עדיף לעבוד בזבל ולא לעשות מה שאתה עושה!
  סגור
 • מגיב מס" 5 כול מילה שלך בול גם אני חושב בדיוק כמוך (ל"ת)
  כמה שאתה צודק 30/01/2015 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 4.
  שטויות במיץ עגבניות
  אור 29/01/2015 06:38
  הגב לתגובה זו
  4 3
  א) אם מי שנסמך על טיפים טועה, מדוע אתה מחלק פה טיפים כל הזמן? אתה מטעה את הציבור ביודעין לאור דבריך. ב) לעשות כסף בבורסה זה לא עבודה ולא דורש ידע רב. כל מה שצריך הוא לקנות אינדקסים, לשבת עליהם שנים ארוכות מאוד בלי לזוז ובלי להיות מושפע מאנשים כמוך שזורעים במזיד אופטימיות או פאניקה בציבור כל שני וחמישי. סביר להניח שאחרי שניים שלושה עשורים תיק אינדקסים יציג תשואות נאות וגם אם לא, הוא בוודאי יבצע טוב יותר מתיק שמנסה להכות את תשואות המדדים באמצעות ריבוי פעולות על בסיס השיטה הטכנית הכושלת.
  סגור
 • 3.
  הפעם אני רוצה להגיד לך תודה
  צ'יברוג 28/01/2015 21:14
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כל הכבוד
  סגור
 • 2.
  תודה לך אייל
  משה אברמוביץ 28/01/2015 12:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אני מכיר אותך ממכללת עמל שם לימדת הרבה אנשים אין לפעול בשוק ההון.אני עבדתי שם וכבר שם ראיתי את כישוריך הרבים.לפני כמה חודשים כתבת על מניית טבע שהיא הולכת לעלות היועץ השקעות שלי בבנק פיקפק אבל אני הלכתי אחרי ההמלצה שלך ואכן טבע עלתה מאז בכ20 אחוז.על כן אני רוצה להודות לן על עבודתך.אני קורא אותך כל הזמן בביזפורטל ואני רואה שרוב ההמלצות שלך טובות.גם מה שכתבת היום זה נכון וחכם.
  סגור
 • 1.
  שירות איתותים
  גוליבר 28/01/2015 12:28
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מה ההבדל בין קבלת טיפ מגורם כלשהו או קבלת איתות בתשלום מגורם כלשהו?
  סגור
 • איכות זה בסה"כ טיפ תמורת תשלום (ל"ת)
  נימבוס 28/01/2015 23:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • שירות איתותים
  משה 28/01/2015 16:56
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שירות איתותים אמור לכלול תוכנית מסחר (הפסד ויעדי רווח), אבל שימוש בשירות שכזה הוא באחריות המשתמש (בדיוק כמו בטיפ) ועליו לבדוק את הטיפ ובכלל את התאמת השירות למשקיע.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות