פרופ' ליידרמן: "הריביות הנמוכות מייצרות בועות מחירים יותר מאשר תועלת"

היועץ הכלכלי הראשי בכנס של מכון אלרוב, הפקולטה לניהול באונ' ת"א: "הפער שבין מחירי הדירות לשכירויות, מזכיר את המצב טרם משבר הסאב-פריים"
|
(10)
ליאו ליידרמן, צילום: ישראל הדרי

פרופ׳ ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בבנק הפועלים, השתתף היום בכנס של מכון אלרוב לחקר הנדל״ן, בפקולטה לניהול באונ' ת״א ובשיתוף ריט1, והתייחס לסוגיית הריבית האפסית עד שלילית בחלק מהמדינות - וההשלכות על הנכסים השונים. ליידרמן התייחס גם לתכנית של שר האוצר, משה כחלון 'מחיר למשתכן' - "פונים לציבור מסוים בקריטריונים מסוימים, אך לא מטפלים במשפרי הדיור - וזה בעצם השוק העיקרי בענף הנדל״ן ושם לא נעשה דבר".

בפתח דבריו, ליידרמן התייחס לריביות בבנקים המרכזיים: ״ברור שאנו בעולם של ריביות נמוכות והן כאן להישאר. אינני מסכים עם החלטות של חלק מהבנקים המרכזיים ולדעתי יש הפרזה בבנקים ביפן ובאירופה, שם יש ריביות של אפס ואף שליליות. אנחנו כבר אחרי המשבר של 2008, והעולם חזר לצמיחה. הריביות הנמוכות מייצרות בועות מחירים יותר מאשר תועלת. הפד׳ הוא היחיד שעשוי להעלות את הריבית בחודשים הקרובים, אך גם אם הפד' יעלה את הריבית, היא עדיין תישאר נמוכה ברמה ההיסטורית״. 
על הצמיחה בכלכלות העולם הוסיף: ״השינוי ברמת הצמיחה, הנה תוצאה של ההדרדרות בשווקים המתעוררים, לפני 3-5 שנים דיברנו על עוצמת כלכלות אסיה וברזיל, ומדינות ה-BRIC, ותראו איפה הן היום״. 
בהתייחס לשוק הנדל״ן למגורים: ״יש עלייה מתמשכת במחירי הדיור ואחת הסיבות היא המשקיעים - שאומרים לעצמם למה לי להתעסק בדברים מסוכנים? מבחינתם, כל עוד הריבית נותרת כה נמוכה, האפיק הזה הוא אטקרטיבי. צריך גם להבין שתופעת המשקיעים בנדל״ן איננה תופעה ישראלית והיא לגיטימית. זו תופעה אוניברסלית כיום ואנו חלק ממנה. היא כמובן מחריפה את עליית המחירים, אבל יש גם סיבות דמוגרפיות שתומכות".
על הצעדים שננקטו באוצר לאחרונה הוסיף: ״משרד האוצר רוצה לעשות כל מיני דברים. מסיבה כלשהי התמקדו במחוסרי הדיור בתכנית ׳מחיר למשתכן׳. כך למעשה, הם פונים לציבור מסוים בקריטריונים מסוימים, אך לא מטפלים במשפרי הדיור, המהווים נתח עיקרי של ענף הנדל״ן ושם לא נעשה דבר. כמו שאומרים בספרדית - גורנשיט״. 
בסיום דבריו, התייחס לידרמן לחששות ממצב של בועת נדל״ן בישראל: ״ישנם החוששים מבועה בשוק הנדל״ן, אחד הגרפים המדהימים מציג את ההיפרדות בין מחירי הדירות שעלו  בכ-8% בממוצע, לבין מדד שכר הדירה שעלה בכ-3% בממוצע בלבד. הפער הזה שנוצר - מזכיר את המצב שלפני משבר הסאב-פריים בארה״ב ב-2008״.

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 10/04/2016 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
  סגור
 • 9.
  זה לא הפרופ' שהלך לקוראת בקלפים ? (ל"ת)
  האזרח 04/04/2016 22:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  ומה שחמור שהנגידים דואגים לעצמם ולא
  שנים אני אומר 04/04/2016 21:31
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לכלכלה,כולם יודעים ושותקים
  סגור
 • 7.
  הטעות שלך ושל משקיעי הנדלן היא שאתם חושבים ששוק הנדלן
  א 04/04/2016 20:30
  הגב לתגובה זו
  23 0
  הוא לא מסוכן ולא תנודתי ...טעות בידכם , ברמת המחירים לה הגענו ביחס לפרמטרים הכלכלים האחרים , השוק הזה נמצא בסכנה שהולכת וגדלה מיום ליום..כבר לא נמדד בשנה לשנה או חודש לחודש אלא מיום ליום הסכנה גדלה וגדלה להופעת טריגר שיפעיל תגובה אלימה של תיקון מטה בשוק הזה ...כן אני יודע אנשים אומרים..אההה זה טוקביקסט מה הוא מבין והכלכלן הראשי של בנק פועלים לא מבין? ....הזמן יגיד מי טעה ומי צדק. הדירה אולי עשוייה מבטון...אבל המחיר לא ואנשים יראו את זה קורה כבר בשנתיים הקרובות.
  סגור
 • 6.
  המצב בארץ יותר חמור ,החשיפה להלוואות הרבה יותר
  פונזי !!! 04/04/2016 19:53
  הגב לתגובה זו
  19 0
  גדולה ממה שהיתה בארה"ב , זה רק עניין של זמן עד שכשל כל שהוא ימוטטת את הפרמידה , אין ארוחות חינם !!!
  סגור
 • 5.
  הריבית הנמוכה היא כשל שוק
  טובולסקי 04/04/2016 19:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומצב כזה הוא חלומם של הספקולנטים שמנצלים את הבועות הפיננסיות לעשיית הון על חשבון התמימים כמו הזוגות הצעירים וגברת כהן מחדרה.
  סגור
 • 4.
  כשכולם מדברים בקול רם על בועה, הספירה לאחור החלה (ל"ת)
  GeTaxi 04/04/2016 19:38
  הגב לתגובה זו
  6 8
  סגור
 • 3.
  מליונרים שיכולים לקנות ברעננה ב 2 מליון שח חחחח (ל"ת)
  מחוסרי דיור 04/04/2016 19:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  ליידרמן. אלא שהוא צריך לדבר על הריביות עם האמריקאים
  אני מעריכה את פרופ 04/04/2016 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 6
  ולא עם בנק ישראל. הנגידה פלוג משתבחת עם השנים. והרעיונות שלה יותר ויותר טובים.
  סגור
 • 1.
  גם הירקן אצלי ברחוב אמר לי את זה
  איזה ממי 04/04/2016 18:58
  הגב לתגובה זו
  15 1
  איזה ברי מזל היהודים שיש להם כאלה פרופסורים מועילים וחכמים כמו טרכטנברג, שישנסקי, ליידרמן ובואו לא נשכח את הנגידה עם פרופ סטנלי שהביאונו עד הלום לתת לו להדליק משואה דחוף.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות