אושרו תכנית ל-3,200 דירות בצריפין ו-9,350 דירות בקריית גת

 | 
מתחם 2 צריפין, צילום: רשות מקרקעי ישראל
הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה (ותמ"ל) של מתחמים מועדפים לדיור, בראשות מר ערן ניצן, סגן הממונה אגף התקציבים, החליטה היום (ד') על אישור תכנית מועדפת לדיור בבאר יעקב ובקריית גת. 
תכנית באר יעקוב מתחם צריפין 
מרשת מקרקעי ישראל נמסר כי תכנית זו, היא חלק מתכנית השלד של מרחב צריפין אשר אומצה על ידי המועצה הארצית בשנת 2014 וקובעת את עיקרי המדיניות לתכנון בראייה כוללת ומחלקת את השטח ל-8 מתחמי תכנון. תכנית זו היא התכנית למתחם תכנון אחד מבין שמונת המתחמים המתוכננים במרחב צריפין. 

התכנית אשר קודמה בותמ"ל, משתלבת בפיתוח המגורים המיועד לבאר יעקב ותתרום להיקף ומגוון התעסוקה והמגורים של באר יעקב, כפועל יוצא של חשיבה תכנונית מקיפה שנערכה במסגרת התכנית השלדית ותכנית המתאר המקומית הכוללנית של היישוב .
 
התכנית ששטחה כ-390 דונם, מצויה בתחום מחנה צרפין ומציעה הקמת שכונה באזור שכוללת כ-3,200 יחידות דיור, ל כ-140,000 מ"ר שטחי תעסוקה, מסחר וכן שטחי ציבור ומבני ציבור. התכנון נותן דגש על העצמה עירונית, תוך ניצול מיטבי של השטח באמצעות בינוי בצפיפויות גבוהות, הישענות על תחבורה ציבורית ועירוב שימושים.

התכנית מציעה תמהיל דירות מגוון הכולל כ-590 יח"ד קטנות וכ- 250 יח"ד עבור דיור מיוחד. תמהיל הדירות נועד לתת מענה למשפחות בשלבי התפתחות שונים.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
הליך התכנון כלל עבודות מטה רחבות עם כלל גורמי הממשלה אשר מבטיחות את מימוש התשתיות במקביל למימוש התכנית. כך למשל, נתנו מגוון פתרונות תחבורתיים ותשתיתיים ביניהם שדרוג כביש 44  בהיקף של יותר ממיליארד שקלים , הרחבת מט"ש איילון, טיפול בזיהום ושיקום קרקעות בתחום המחנה המתפנה. 
 
ערן ניצן
, יו"ר הותמ"ל: "התכנית שאושרה היום בוועדה מהווה צעד נוסף בתכנית הענק לפינוי מחנות הצבא ממרכז הארץ לצורכי דיור. התכנית היא תוצר של תהליך הוליסטי של גורמי ממשלה רבים הכולל את הסכם פינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ של משרד הביטחון, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל, וממשיך בהסכם החומש של משרד התחבורה בו הוחלט להקצות סך של 1.3 מיליארד שקל לביצוע המקטע הרלוונטי בכביש 44  וכן הסכמי מימון לפתרון הביוב וטיהור ושיקום הקרקעות המזוהמות בשטח המחנה. זו דוגמא מובהקת לחשיבותה של הותמ"ל שמקדם תכניות מורכבות בדיור תוך גיוס כלל גורמי הממשלה הרלוונטיים".

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל ציין היום: "מתחם זה הוא הסנונית הראשונה אשר החלה טיפול וקידום במוסד תכנון זה תוך אישורו בלוח זמנים מהיר. התכנית מאפשרת את הגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ- שיא אזור הביקוש, חיזוקה של באר יעקב ומיצוי עתודות הקרקע הקיימות בעקבות פינוי המחנה".
שכונת מגורים במערב קריית גת
התכנית קודמה והוגשה על ידי רשות מקרקעי ישראל באמצעות משרד קורין יער אדריכלים ותוכננה ע"י אדריכלית טלי יער. התכנית מוסיפה רובע מגורים חדש לקרית גת הכולל כ-9,350 יחידות דיור במגוון גדלים וצפיפויות, 25% מיחידות הדיור יהיו יחידות קטנות שגודלן כ-80 מ"ר. בנוסף מציעה התכנית בשכונת המגורים כ-22,000 מ"ר לתעסוקה, כ-12,000 מ"ר למסחר, מבנים ומוסדות ציבור ושטחים פתוחים ברמות פיתוח שונות אשר ישרתו את האוכלוסייה הצפויה להתגורר בשכונה.

מהאוצר נמסר כי בשכונה ניתן דגש לחיבור השכונה לרקמה הבנויה של קריית גת באמצעות חיבורים הן להולכי רגל, והן לתנועה מוטורית. (להולכי הרגל ניתנת התייחסות מיוחדת בכל התכנית בדמות מערכת שבילים שתאפשר הליכה במינימום חיכוך עם תנועת הרכבים).  דגש נוסף ניתן לרצף השטחים הפתוחים הן בצפון התכנית תוך חיבור ליער שחר והן במערב התכנית בשמירה על יובל של נחל לכיש כשטח פתוח איכותי.

בחלקה הדרומי של התכנית, נקבע שטח לתכנון בעתיד לתעשייה  מתוך רצון לאפשר לרשות המקומית לקלוט את התושבים תוך שמירה על איתנות פיננסית הנובעת מהגידול הצפוי באוכלוסייה. שטח זה יתוכנן בוועדה המחוזית לאחר בדיקות פרוגרמתיות וסביבתית.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה