יו"ר מטה הדיור: "אינטרסנטים לא רוצים שמחירי הדירות יירדו - ואנחנו נלחמים"

השר גלנט רואה רעיונות טובים אך מציאות ללא ביצועים, ולטענת אביגדור יצחקי "כל אחד גוזר קופון"
|
(40)
אביגדור יצחקי, צילום: ליאת מנדל

הבוקר בכירי קבינט הדיור, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ויו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי, הציגו בכנס הנדל"ן של משרד אגמון ושות' ורוזנברג הכהן ושות' סקירה נרחבת אודות סטטוס הטיפול במשבר הדיור והיכן הדברים עומדים כעת, ובמיוחד בהקשר של תכנית הדגל מחיר למשתכן. בשורה התחתונה, גלנט טוען כי האדם יצר את הבעיה ועליו גם לפתור אותה. יצחקי הסכים עימו ומנה את שלוש הסיבות המרכזיות לעיכובים ולבעיית הדיור במדינת ישראל ואף סיפק מבט קצר על העתיד להתרחש.


שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מציג בפתח דבריו כי בשנה מאז הוקמה הממשלה ישנן בעיות של ביצועים: "אנחנו מסכמים שנה מהקמת הכנסת הנוכחית וקצת פחות משנה מהשבעת הממשלה. המסר הראשון והרושם הראשון שלי ממה שאני רואה הוא שישנם רעיונות טובים, הצעות טובות וניתוחים נכונים. הבעיה היא בביצוע ואני רואה מציאות ללא ביצועים לאורך זמן". 

"אני, שר האוצר, משה כחלון, והצוותים השונים מגיעים לשכונה חדשה שאוכלסה, אך דעו שתהליך התכנון שלה החל לפני 15 שנה והמציאות בעולם שונה; בארה"ב ובאירופה מדובר על 5 שנים, בסינגפור אפילו 3 שנים מרגע התכנון ועד כניסה לדירה. כששאלנו את עצמנו, שר האוצר ואנוכי, איך פותרים את העניין הזה? בתוך הסבך הבירוקרטי עשינו שני דברים מרכזיים: ריכוז הסמכויות ונושא המשאבים, התכנון והקרקע נמצאים במקום אחד, והשני הינו הביצוע".
 

על מחיר למשתכן הוסיף כי מדובר באירוע חריג בפני עצמו: "מי שזכאי הוא זוג נשוי ללא דירה או רווק בן 35, אין כל חשיבות אם הוא ערבי או חילוני, גר בפריפריה או במרכז. יש 3 הגרלות שנעשות בו זמנית במחשב אחד. יש ציניות רבה מסביב - דברים קורים או לא קורים. תמונות המצב כמו שאני רואה אותה, עד היום שיווקנו 27 אלף יח"ד ועד סוף השנה נשווק 70 אלף, תוך שמחיר דירה ממוצעת יורד בערך הקרקע 100 אלף שקל. אלה שבעה מיליארד שקלים שעברו מהמדינה לאזרח".
 

"ישנן תיאוריות רבות ודבר אחד ברור: קרה פה משהו אחר בשוק הדיור. זה נכון שהמחירים בסופו של דבר מושפעים מההיצע, אבל אני אדבר על מה שאנחנו עושים וזה מורידים ב-10%-15% את מחיר הקרקע, ואצל הקבלן ובסה"כ המחירים יורדים בכ-30%. דירות בעפולה עלו בממוצע מיליון שקל לפני מחיר למשתכן, והיום הדירות כבר עולות עד 700 אלף שקל והתוצאות דומות בשאר המקומות בהם קיימת התכנית".
 

גלנט לא יודע מה יקרה כתוצאה מכך והאם השוק הזה נפרד משאר השוק, אך אמר כי "חוקי הכלכלה הבסיסיים של היצע וביקוש בעלי השפעה. כשאני אומר 70 אלף דירות, הכוונה היא ש-70 אלף זוגות יתקשרו עם הקבלנים. נניח שזה יקרה עד 2017, האם הדבר בעל השפעה או לא? תעשו את החשבון שלכם. אלה 140 אלף איש ולא רק 70 אלף זוגות".
 

בסיכום הדברים אמר גלנט: "הבעיה שקוראים לה בעיית הדיור היא מלאכותית שהאדם יצר אותה, זה נולד בחטא. שיטת מיסוי לגבות מהאזרחים כסף. חלק משמש לתשתיות וחלק לדברים אחרים, אך בסוף מייצר עומס בלתי סביר. זה לא בשמיים, צריך לתכנן נכון וצריך זמן ואנו נראה תוצאות. את הניצנים אנו כבר רואים עכשיו ואלה שסקפטים יראו זאת בקרוב".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, פתח את דבריו בכנס בכך שהמחירים אינם משבר אלא תוצאה של הכלכלה. "בכל שנה יש 50-55 אלף משקי בית שצריכים דירה והמדינה מייצרת 42-43 אלף. אני לא יודע אם זה מקרה, יכול להיות שיש פה יד מכוונת. אם חושבים על כל אפשרויות ההשקעה שקיימות ומוסיפים לכך את המשקיעים, הביקוש יוצר מחירים שאין להם הצדקה, חוץ מזה שקיים חוסר. מ-1990 עד 2015 מחירי הדירות עלו ב-100% במחירם הריאלי. כל אחד גוזר את הקופון. המדינה אומרת בוא ניקח על הקרקע יותר, ניקח על הפיתוח יותר. אפילו צה"ל הבין שהקרקעות שלו הן מצרך יקר, אז אפשר לעבור למחנות מודרניים וחדשים יותר".

על הבנקים הוסיף יצחקי: "עשינו מחקר מה גרם למחירים הגבוהים, וכמובן שיש את הקרקע ויש את הפיתוח, לא רק את התשתיות. נוסיף בית ספר, שצ"פים, אצטדיון כדורגל. לצד זה באו הקבלנים והיזמים ואמרו "בואו נרוויח יותר", ולכך מתווספים הבנקים. הרי הריבית ירדה במשק בצורה דרסטית אז איך עלויות המימון של הדירה לא רק שלא ירדו, אלא עלו בצורה דרסטית? הסיבה שלוקחים היא כי יש מי שמשלם".

"תוסיפו לכך רגולציה, שיש למטבח, מראות בשירותים, מצוקת החנייה שדורשת חפירה באדמה שעולה הון תועפות ועוד הרבה דברים אחרים שקשורים לרגולוציה, אך גם לטעמם של אנשים שרוצים לגור בדירות הרבה יותר מפוארות משהיו קודם ואני לא מאשים אותם. אנו עסוקים כל היום בנושא אחד שהוא הגדלת היצע הדירות במדינת ישראל, אנו נלחמים במיליוני אינטרסטים כי הגדלת ההיצע משמעותה בסופו של דבר - ירידת מחירים. יש המון אינטרטסים שלא מעוניינים בדבר הזה ומנסים לעצור אותנו בכל דרך אפשרית. מה באמת צריך להגדיל את ההיצע הזה? זו לא בעיית קרקעות או תכנון. אולי יש בעיה נקודתית מאוד, אך סה"כ יש לנו היום מלאי תכנוני שמבחינת היקף וכמות הדירות שלו, אנו יכולים לספק היצע ל-10 שנים לפחות וכולל קרקעות פרטיות. יש מאות אלפי יח"ד שמאושרות ולא נבנות מכל מיני סיבות, עליית מחירים למשל וגם הפיתוח".

על הסיבות לעיכוב בניית הדירות טען יצחקי כי ישנם שלושה חסמים מהותיים:
1. גורמי יצור: אין מספיק עובדים בבניין במדינת ישראל. על כך אמר כי "זה קשה לביצוע. אנחנו לא ישנים בלילות בגלל הדבר הזה. אנחנו מביאים עוד ועוד פלסטינים וצריכים להעביר אותם במעברים, ואתם לא רוצים לראות איך זה נראה. זו בושה. הבאנו תקציבים שיסדרו את זה. הסינים לא רוצים לשלוח עובדים, לא יודע להגיד למה, לכן אנו בונים עכשיו מבנה עם הפלסטינים וממשיכים ללחוץ על הסינים. בנוסף נביא חברות בנייה זרות. בשבוע שעבר יצא קול קורא והיוונים, האמריקנים, היפנים, הסינגפורים ועוד מתעניינים".

2. מתן היתרים על ידי העיריות: "הבעיה היא שכל תושב הוא גרעוני. אנחנו מתמרצים אותם בכל דרך אפשרית. גם העיריות הבינו שתוספת תושבים לעיר זו תוספת חשובה לקיומה של העיר", הסביר יצחקי.

3. בעיות תחבורה: "הבעיה היא לא של כסף, אלא של ביצוע. היו בעיות עם חברת נתיבי ישראל שתקעו אותה במשך יותר משנה".

על מחיר למשתכן אמר יצחקי: "אף אחד לא יודע להעריך את פוטנציאל הנרשמים למחיר למשתכן. לבני המקום יש סיכוי אדיר. כמה תושבי הרצליה זכאים יש? מציע לכל הזוגות הצעירים שלא הייתה להם דירה שלא לוותר על הדבר הזה".

בהקשר להתחדשות עירונית הוסיף כי עד ראש השנה תהיה תכנית להתחדשות עירונית לכל מדינת ישראל, וכי הם שוקדים על תכנית לחיסול "הסלמס" במדינת ישראל. "זה רוע חברתי מכונן, יש פה פוטנציאל של 800 אלף יח"ד", הוסיף.

"תמ"א 38 תקועה כרגע בוועדות המחוזיות, במאי-יוני תתקבל ההחלטה הסופית. אני מאמין שנלך על הפרשנות המרחיבה. צריך להילחם במשרד המשפטים שמשום מה חושב אחרת ואני לא יודע אפילו להגיד למה. אבל זו מלחמה".

לסיכום, הסכים יצחקי עם גלנט וחתם: "בסוף צריך להסתכל על המדינה, צריך לפתור את הבעיה הזו, כפי שגלנט אמר, בני אדם יצרו את התקלה ועליהם גם לתקן אותה".

תגובות לכתבה(40):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  יוּ;ר מטה הדיוּר ;אינטרסנטים לֹא
  ביוּטריד הרוּיח 30/03/2016 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק לֹבדוּק את הבקוּרת במקוּרוּת וּהכלֹ יסתדר
  סגור
 • 26.
  המלחמה נידונה לכשלון - קרטל הקבלנים משחד את כולם
  מלחמה אבודה 30/03/2016 08:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם את כחלון הריצו קבלנים ואנשי נדלן כמו מימון ומשפחת עופר הוא בכיסם. כפי שהם קונים ראשי ערים שרים וממשלות לתת להם הנחות של מליארדים בארנונה ולזהם הלאה את המדינה כך הם קונים עבור שמירה על רווחיהם בחברות המשכנתאות והקבלנות
  סגור
 • 25.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 29/03/2016 19:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90%= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות נדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
  סגור
 • 24.
  נדלן
  אמיר 29/03/2016 14:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מספיק לספר סיפורים . !!! מי הם אינטרסנטים , אם לא מדינת ישראל בעצמה , שממלא תקציבה ( בשביל לממן כל אוכלי חינם ) על חשבון בועות מתנפחות . הכל מנוהל מלמלה ומי שמנצל מצב כדי להתעשר , עושה זאת בחסות מדינה . וכרגיל , כשהכל יתפוצץ בפרצוף , יחפשו ״ שין גימל ״ אשם .
  סגור
 • 23.
  הלאה מפלגת הרשע! הלאה הליכוד!
  ירושלמי 29/03/2016 14:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הלאה מפלגת הרשע! הלאה הליכוד! אסון הבאתם על דור שלם של צעירים! עשרות אלפים ירדו או רק מחפשים איך לברוח מכאן, כל השאר בשלשלאות של משכנתאות מפלצתיות לכל ימי חייהם, בלי יכולת לצאת לחופש, או להעניק חוג לילד, ממש עבדות! וכמובן שגם הורידו לעוני את ההורים שנתנו את כל מה שיש להם כדי שלילד תהיה דירה, את האסון הזה שהבאתם עלינו ייקח דור לתקן פשוט מזעזע! אולי במלחמה הבאה, כשהחיילים לא יגיעו "להילחם על הבית" כי אין להם בית ייפול לכם האסימון ותבינו את השבר העצום שיצרתם בכלכלה ובחברה הישראלית - ביבי והליכוד, ללא ספק ראש הממשלה הגרוע ביותר בתולדות המדינה, והמפלגה הרעה המתעללת, האכזרית, המושחתת ביותר שקמה לנו במדינה. אוי לנו שאלה בשלטון...
  סגור
 • טען עוד
 • 22.
  שבע שנים ממשלות ביבי מנסות להוריד את המחיר חחחחח (ל"ת)
  חחחחח 29/03/2016 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • ביבי המנוול אף פעם לא ניסה להוריד את מחירי הנדלן (ל"ת)
  חלאה מקיסריה 29/03/2016 18:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  מטומטם מי שלא קונה
  שמעון 29/03/2016 14:01
  הגב לתגובה זו
  2 9
  ושומע לשרי האוצר ולאנשים כמו יצחקי שהבטיח לפני שנה שהמחירים ירדן אם לא אז הוא יתפטר.אז שיתפטר מיד
  סגור
 • כדאי לדייק
  רן 29/03/2016 20:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אביגדור יצחקי טען, כי במידה והמחירים לא ירדו עד סוף 2017 ב - 15% הוא יתפטר מתפקידו.
  סגור
 • וואלה אישי כפרה (ל"ת)
  שימי 29/03/2016 14:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 20.
  מטומטם מי שקונה היום דירה בישראל
  משקיע לשעבר 29/03/2016 13:46
  הגב לתגובה זו
  16 1
  התאבדות כלכלית, זה פשוט משול לקחת את כל הפרנסה שתרוויחו בחייכם ( בתקווה ) ופשוט לזרוק לפח, טמטום וטיפשות, הקבלנים חוגגים לכם על החיים ועל כמו עדר של טיפשים....שלא יהיה לכם ספק,החיים שלכם יהיו דיכאון אחד גדול לצערי כי מה שקורה לא יחזיק...זה חוק טבע...זה לא יחזיק ויהי מה.
  סגור
 • 19.
  סיפורים
  מאיר פ 29/03/2016 13:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האוצר רוצה למכור את הקרקעות במחיר גבוהה, הקבלנים רוצים פניקה , משרד השיכון אין שניים... מוצאים קרקע ל-300,000 יחידות במכה ... קונים יחכו גם 5 שנים לדירה במחיר סביר... 3 חדרים 750,000 4 חדרים 110000... נגמר משבר הדיור
  סגור
 • 18.
  טיפשים העלוב ביבי אינטרסנט העם מתעסק בקשיי היום יום (ל"ת)
  תום 29/03/2016 13:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  ..מי שתורם ומסכן את חייו למען המדינה חייב לקבל
  עומר 29/03/2016 13:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דיור ....על אחת כמה וכמה אם ערבים שמשרתים מקבלים חלקת אדמה ב30.000 ₪ ..
  סגור
 • 16.
  לפי הניסיון שלי -במינהל מקרקעי ישראל לא יודעים לעבוד
  חלק מהבעיה היא 29/03/2016 13:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מצורת ההתנהלות שלהם ניתן להבין שאין להם נהלי עבודה מסודרים שעברו ייעוץ משפטי כנדרש,חוק המקרקעין מסובך ,ולכן בחוסר מקצועיות הם יוצרים טעויות וסבך בירוקרטי שמפרנס עורכי דין ובסופו של דבר מייקר ומאריך את הבנייה ואת הרישום לאזרח. ואם כחלון רוצה להתיר חסמים אז שיבדוק את ממלאי התפקיד שאחראים על הרישום במינהל,אם הם ראויים לתפקידם.
  סגור
 • 15.
  10 צודק,כשממשלות רצו היו דירות זולות, היום ביבי לא רוצה
  אחד 29/03/2016 13:07
  הגב לתגובה זו
  8 2
  בשנות החמישים והשישים היו גלי עליה של מאות אלפי אנשים, אמנם היו כמה שנים של מעברה , אבל המדינה בנתה ( בעצמה) דירות, הבניה היתה בסיסית, משכתאות זולות, לא ניסו לגזור קופון על אף אחד ולכן לכולם היה קורת גג, בין אם קנו ובין אם דיור ציבורי זול. היום, גם חיסלו את הדיור הציבורי, וגם נותנים לכולם להרוויח על הגב של האזרח: קבלנים בונים רק "דירות יוקרה", הבנקים עושקים עם ריבית גבוהה, המנהל גובה מחירי עושק על הקרקע, כולם מתעשרים על חשבון הציבור . והממשלה, מה אפכת לה, הם וילדיהם מסודרים.
  סגור
 • 14.
  רק הורדת מס רווח הון יפתור הבעיה (ל"ת)
  חליצי 29/03/2016 13:00
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 13.
  שוד בחסות החוק
  י. 29/03/2016 12:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לממשלה ולקבלנים לא איכפת מרווחת הציבור . לא איכפת להם לשעבד את הציבור לעשרות שנים. הדבר מספק פרנסה יפה גם לבנקים. ומי היחידי שמפסיד הציבור. הבעיה שחילופי שלטון לא יכולים להציל את הציבור ממלכודת זו. לא פשוט לנהל משק וכשהאנשים הלא מתאימים מנהלים אותו אין סיכוי לפתרון. רק משבר קשה מאוד יהפוך את התמונה על פיה אבל אז כל מי שגרם נזק קולוסאלי ישב על האוצרות שצבר ויחיה במנעמים.
  סגור
 • זה ניהול מגעיל וחד צדדי , ביבי רואה רק את טובת
  בא 29/03/2016 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדינה , אתה רואה ביבי לא כולם כאן פרות .
  סגור
 • 12.
  בנק ישראל יכל להגביל משכנתאות ל 20 שנה, אבל מסרב (ל"ת)
  מכת מוות למחירים 29/03/2016 12:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 11.
  אמר: "אנו נלחמים במיליוני אינטרסנטים". באיזה מדינה?
  חחחח 29/03/2016 12:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אמר: "אנו נלחמים במיליוני אינטרסנטים... אנחנו לא ישנים בלילות... כל אחד גוזר את הקופון..." ממש גיבורים. רק בשבוע שעבר בנק ישראל פרסם עליה ב30% בהכנסות ממסים נדל"ן תוך שנה. זה כסף של אותם מיליוני אינטרסנטים-אזרחים שאתה נלחם בהם ולא יושן בלילה. די לדמגוגיה וסיפורים על אינטרסנטים. תעשה צד אחד - מע"ם 0 ומשכנתא 0 לרוכשי דירה הראשונה ולך לישון בשקט בלילה.
  סגור
 • 10.
  ביבי אשם. האינטרסנטים הם ביבי וביבי ושקרניהו ונתניהט.
  שמטוב 29/03/2016 12:24
  הגב לתגובה זו
  2 3
  ביבי הורס את כלכלת המדינה. בימי בן גוריון, אשכול ספיר וגולדה לא היו סיפורים כאילו. כאשר היה צריך מגורים הם עבדו על זה כמו בולדוזרים. מאיר דיזנגוף שיחרר אדמות בצפון תל אביב ואמק "רק שיבנו את תל אביב . כאשר היה מחסור עצום בכסף הנהגת המדינה הנהיגה צנע למספר שנים ולקחו שילומים מגרמניה. ביבי יודע רק לקחת מיסים ונותן לאוליגרכים להשתולל, יעני שוק חופשי. ביבי לא יעשה כלום להבראת המשק. ביבי רק יפריע. ביבי יזרוק את האשמה על כולם ולא יקח אחריות על הידרדרות המשק למשק למשק אוליגרכי. בוודאי שביבי לא יבצע משהו בנדון הוא רק יודע לנאום יפה ולהפריח ספינים. שילחו את ביבי הביתה והמשק יפרח.
  סגור
 • ביבי בהחלט אשם ,אבל הוא ילך לגיהנום בגלל הפרטת שירותי
  בא 29/03/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 2
  הרווחה בישראל , מוציאים ילדים מבתים עניים כדי למלא פנימיות , פה טעית בגדול ביבי .
  סגור
 • 9.
  לקח את כל התיקים והסמכויות ולא הוריד מחיר דירה
  הבלון קחלון 29/03/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בשקל.
  סגור
 • נכון מאוד ,הוא עובר למשבצת של קדימה . כחלון הוא כישלון (ל"ת)
  בא 29/03/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יועצים משפטיים הם החסם הראשי לאישור תכניות בניה. (ל"ת)
  דוגמא הוד השרון. 29/03/2016 12:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 7.
  הגיע הזמן לטפל בבעלי מקבצי הדירות
  ישראלי 29/03/2016 11:59
  הגב לתגובה זו
  4 6
  יש להשית מס של 50% על כל משקיע בעל 5 דירות ומעלה. זאת אלא אם כן ימכור תוך שנה לפחות דירה אחת מהמקבץ. מהלך זה יגדיל את ההיצע באלפי דירות, מהיום למחר, ושל מוכרים לחוצים שרוצים למכור, ולכן יסכימו גם לירידת מחיר. הם גם לא יפסידו כי מי שיש לו מקבץ דירות קנה אותן מזמן, ולכן מורווח יפה. מה שיפה בהצעה הוא שלא נוגעים בגב' כהן, זו עם דירה אחת להשכרה, שהיא רוב השוק, ולכן בעלי המקבצים לא יוכלו להעלות שכ"ד וגם מספרם נמוך ולכן הלובי הפוליטי שלהם חלש. בהמשך נטפל באלה עם 4 דירות ואח"כ 3, אבל קודם להתחיל עם אלה שיש להם 5 ומעלה. אלה יתקשו מאד להתבכיין שהם מסכנים ושאינם בעצם משקיעים מקצוענים, שראוי להשית עליהם מס גבוה. לסתם גב' כהן מחדרה אין 5 דירות. אין באמת מחסור בדירות בישראל. פשוט חלקן תפוס ע"י ספסרי נדלן, ובהם צריך לטפל.
  סגור
 • לבעלי הדירות. הם דאגו לעצמם ועשו בשכל במקום להפסיד
  תפסיק להיטפל 29/03/2016 12:31
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בבנק. כחלון השקרן והנגידה מתואמים בכל דבר . הצבור רוצה לדאוג לעצמו אחרי ועדת בכר שגילחה לו את הכספים ואחרי העלאת גיל הפרישה ואין בישראל עבודה לבני 40 אז בטח לא לבני 60 ו 70 אז אם מישהו קנה דירה וחי מהשכירות אין לך זכות לקחת לו את אמצעי המחיה שלו. או שהמדינה תקח ממך עוד מיסים ותשלם להם הבטחת הכנסה ריאלית לו 2500 שח לחודש אלא 5000 שח לחודש. קאפיש?
  סגור
 • שהוא צריך למכור לחסר דירה במחיר סימלי. של עשרה ש"ח
  שכחת גם 29/03/2016 12:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בהגרלת הפקעת רכוש של כחלון. ישראל מדינה מגעילה אזרחים חסרי מוח יש פה בשפע עם נבל ולא חכם כבר לפני 2000 שנה איבחנו את העם הזה כעם קנאי ונבל. במקום להיטפל לבעלי 5 דירות או 100 דירות תבקש מכחלון שיבנה במרכז ולא יבנה בדימונה .זה לא עניינך כמה דירות יש לאנשים גם ככה יש על זה מס שבח אז מה אתה נדחף לרכוש של אחרים אם לך אין אז מישהו חייב לך? תגור בשכ"ד בדירות קטנות ותחסוך לדירה . אף אחד לא חייב לך שום דבר. וכן, אין לי דירה להשקעה ולא תהיה לי לעולם ובמיוחד לא בארץ ישרא- הל הקומוניסיטית עם אזרחים צרי עין ומוסתים. אף אחד לא חייב לך שום דבר .
  סגור
 • להלאים להם את הדירות. מדינת ישראל כבר בדרך
  צודק 29/03/2016 12:24
  הגב לתגובה זו
  4 1
  עם כל החוקים החדשים נוסח יחימוביץ אז השלב הבא יהיה הלאמת הדירות כי צעד ראשון כבר עשו . העלאת ארנונה למגורים גם זה לא יעזור יעשו הסכמים פיקטיביים עם מכרים ויפתחו ברזי מים וידליקו חשמל. שהמדינה תתחיל לבנות ולא לעשות פטנטים נוסח מעמ 0 והגרלות משפילות בדימונה ובטיז אל נביא
  סגור
 • 6.
  אינטרסנטים אמר
  דנידין 29/03/2016 11:36
  הגב לתגובה זו
  7 0
  היה ראוי שיאמר לנו מי הם האינטרסנטים בגדול שניהם דיברו בעיקר שטויות בואו לבקר באתר החדש buatnadlan com
  סגור
 • 5.
  תוציאו את כל המשרדים והקליניקות מבניני המגורים בת"א
  אני 29/03/2016 11:27
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ותקבלו מיד אלפי דירות באיזורים הכי מבוקשים !!!
  סגור
 • זה זוטות. איפה שגרים אנשים צריך שירותים לייד הבית.
  שמטוב 29/03/2016 12:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ממשרדים בבתי משרדים משרתים רק אנשים עשירים. משרדים קטנים בבתי מגורים נותנים שירות עממי.
  סגור
 • לא חסר דירות למכירה גם לא בת"א
  מה אתה נטפל? 29/03/2016 12:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מספיק להיטפל לקליניקות ולמרפאות שבבניינים בדרך כלל זה דירות בקומה א. 2 חדרים בנינים ישנים להריסה איזה זוג צעיר רוצה לקנות זבל כזה?
  סגור
 • ולאן הם יעברו? לאילת? (ל"ת)
  חויכם 29/03/2016 12:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • העיקר תתפנה לישראלי צר העין דירת 2 חדרים בקומה א
  כן לאילת 29/03/2016 12:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיגדל בנחת משפחת חזירים קטנה וישראלית וישתלט על החצר יתכן שישים שם קרוואן קטן חדר הורים או חדר עבודה לאשתו
  סגור
 • 4.
  הכל זה ביבי וחבורת השודדים שלו !!!
  הוא אשם ! 29/03/2016 11:23
  הגב לתגובה זו
  9 6
  הקבלנים הבנקים והיזמים
  סגור
 • 3.
  המחירים ימשיכו לעלות. (ל"ת)
  בקיצור 29/03/2016 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 9
  סגור
 • 2.
  ממשיכים למעלה. בדרך לירח.
  בולוך 29/03/2016 11:16
  הגב לתגובה זו
  1 9
  ויבן עיר ומגדל וראשו בשמיים
  סגור
 • 1.
  ומה עושים אותם אינטרסנטים? כלום! השוק של היצע וביקוש (ל"ת)
  זה כל הסיפור 29/03/2016 11:12
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות