הריצה לדירה, גרסת ברוקלין: מחירי הדירות ברובע הניו-יורקי זנקו לשיא

הריביות שהגיעו לשפל בחודש מאי, יחד עם היצע נמוך, הביאו לזינוק במחירי הנכסים ברובע המאוכלס ביותר בניו יורק. העלייה במחירים לא פסחה גם על השוכרים
|
בית למכירה ארצות הברית

מחירי הנדל"ן בברוקלין, הרובע המאוכלס ביותר בעיר ניו יורק, לא מפסיקים לעלות בשנים האחרונות, אך בחודשיים האחרונים תופעה זו תופסת תאוצה אפילו יותר. עליית הריביות על המשכנתאות, כפועל ישיר מהזינוק בתשואות אגרות החוב האמריקניות, דוחפת את תושבי המקום וזרים כאחד לקנות בתים בעיר, למרות ההיצע הנמוך.

זה לא סוד שכבר תקופה ארוכה מחירי הדירות הארה"ב קורצים למשקיעים, הן בגלל המחיר האטרקטיבי יחסית למדינות הבית, והן בגלל התשואה שעולה מדי שנה. לאחרונה התפרסמו נתונים שהראו כי משקיעים סינים נוהרים בהמוניהם לקנות בתים בארה"ב, והם לא היחידים.

על פי בלומברג, המחיר החציוני של דירות ובתים בני חדר עד שלושה חדרים בברוקלין היה 550 אלף דולר ברבעון השני של השנה, כ-15% יותר מהמחיר ברבעון המקביל בשנה שעברה. בד בבד, מלאי הדירות למכירה בשוק צנח 19% בשנה האחרונה, לרמה הנמוכה ביותר מאז 2008, על פי סוכנות הנדל"ן מילר סמואל.

האם נראה מחאת דיור גם בניו יורק? מחירי השכירות קופצים בחדות

כמובן שעליית המחירים משליכה אוטומטית גם על מחירי השכירות ברובע. מחירי השכירות קפצו ב-14% בחודש יוני לעומת יוני 2012, כאשר המחיר החציוני עומד על 2,737 דולר – הגבוה ביותר מאז 2008. לשם השוואה, ברובע המרכזי של העיר, מנהטן, עלו מחירי השכירות ב-1.9% בחודש שעבר לרמה של 3,195 דולר, רק 2% מתחת לשיא שנרשם בסוף שנת 2006. על פי סוכנות הנדל"ן סיטי הביטטס, שיעור הדירות הלא מאוכלסות במנהטן הוא רק 1.13%, לעומת 1.4% ברבעון הראשון של השנה.

הריצה לדירה בארה"ב החלה כאשר ממוצע הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה הגיעה קרוב לרמת שפל של 3.3% עד תחילת מאי, אך מאז עלתה בזינוק חסר תקדים ל-4.5%, בעקבות החששות בשוק האג"ח כי הפדרל רזרב יפסיק בקרוב את תכנית רכישות האג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש. שיעור זה עדיין נמוך משמעותית מהממוצע של 10 השנים האחרונות, שעומד על כ-5.3%, לפי נתוני בלומברג.

בהתאמה למחירים המאמירים, גם משך הזמן שנכסים בברוקלין היו בשוק ירד משמעותית השנה, כאשר בממוצע נכס בילה 146 ימים בלוחות הנדל"ן עד שנמכר, ירידה של כ-8% מלפני שנה. כל זאת בא יחד עם ירידה בשיעור האבטלה בעיר ניו יורק ל-8.3%, השיעור הנמוך ביותר מאז תחילת המשבר ב-2008, לפי נתוני משרד העבודה האמריקני. "היצע הנכסים בשוק ישאר מצומצם עד ששוק העבודה ישתפר באופן דרמטי", אמר לבלומברג סגן נשיא סוכנות הנדל"ן דאגלס אלימן, מייקל גררה.

"פחות אנשים בוחרים לעבור דירה כי האפשרות לעבור מעבודה לעבודה פחותה היום מאשר מה שראינו לפני המשבר, ולכן אם לא קיבלת עבודה חדשה או קידום, אתה הולך להישאר בדירה שלך ולא להציע אותה למכירה", הוסיף גררה.

כתבה נוספת שתעניין אותכם : "מחיר דירת סטודיו בניו יורק זינק 15% תוך 5 חודשים"

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות