Happy Valentine בשוק ההון, על הקשר שבין אהבה למניה

דן הלמן, הלמן-אלדובי, מתייחס לקשר שבין הרגש לשכלתנות, אהבה לשוק ההון, וכיצד מנתבים בין הרציו למצוי?
 | 
(3)
חבר טוב מציע לך להכיר מישהי. על כוס קפה (או בירה) הוא מספר עליה ועל תכונותיה הטובות. מפליג בשבחים על כך שהיא בנויה למערכת יחסים. אתה משתכנע ועושה היכרות. בהתחלה אתה משקיע בקטן. לא משהו דרסטי לא משהו ללא נקודת חזור. כמעט תמיד, בהתחלה אין אכזבות. זה מעודד להשקיע יותר. אתה מתחיל להרגיש שנקשרת. אתה בודק מה שלומה בתדירות יומית אפילו שוקל להכיר אותה לחבריך הקרובים. אבל אז, המציאות דופקת בדלת.

כעבור שלושה חודשים אתה מקבל מכתב. אתה מאוכזב ממה שאתה קורא אבל לא אומר נואש. הרי מערכת יחסים זו השקעה לטווח ארוך. משוחח איתה ואומר לה שזה בסדר, אתה מאמין. ניתן לזה עוד שלושה חודשים, אומר לעצמך. אתה מתעודד ומשקיע יותר. זו רק תקופה קשה, הזדמנות להשקיע יותר כדי שכשנחזור לדרך המלך - תהיה על הסוס.

בתקופה הקרובה אתה דבוק אליה. בודק מה איתה כבר כמה פעמים ביום. אבל, היא בשלה, מראה כתף קרה. אתה מדבר עם חברים שמכירים אותה שינסו להסביר לך למה היא מתנהגת ככה? אולי היא עוברת תקופה קשה וזה יעבור. בדרך כלל החברים תומכים בך. אומרים שזה יעבור ואוטוטו תחזרו יחד לפסים של צמיחה, תעלו ותפרחו ותהיו מאושרים. ברם, המציאות היא לא תמיד דרך של שושנים וורדים.

עוברים שלושה חודשים נוספים. שוב פעם מכתב. סה"כ המכתב כתוב יפה אבל בין השורות אתה קורא ורואה רק תירוצים. אחרי כל מה שהשקעת אתה לא רואה תמורה. אתה מתחיל לדאוג. אבל, לא אומר נואש. השקעת כל כך הרבה, ערכת היכרות בינה לבין חבריך הקרובים. אתה מתחיל להיזכר בימים הראשונים של הקשר איזה כיף היה. השקעת קצת והיא החזירה אהבה. אתה מחליט להמשיך איתה ויהי מה.

כעבור שנה יש מסיבה גדולה. הפעם אתה מקבל מכתב ארוך במיוחד. אתה כבר רק מעלעל בו. שוב חוזר הניגון. אבל אתה כבר שלה. אתה מאמין שבפנים יש לה פוטנציאל וזו רק תקופה קשה וזה יעבור.

שוק ההון דומה לפעמים לסיפור אהבה. הסיפור למעלה כתוב על ולא על בחורה. לאנשים ישנה נטייה להיקשר למניות. ישנם לא מעט מקרים בהם ניתן לראות מניות עם הפסדים צבורים גדולים בתיקים שרק תחיית המתים תחזיר את ההשקעה. יחד עם זאת, לאנשים קשה לחתוך. לפעמים זה בגלל פחד להודות בשגיאה אבל לפעמים זה פשוט הרגש שמנצח. אנשים מדברים על מניה כאל אדם. זאת מניה טובה. זו לא תאכזב.

במציאות, מניה הינה בבואה של ההליך העסקי של חברה ספציפית הפועלת בשוק מסוים שמושפע ממצב המאקרו כלכלי העולמי. אין כזה דבר מניה טובה או לא טובה, יש חברה ראויה להשקעה מבחינת תמחור או לא. הרבה פעמים מניה של חברה הינה אטרקטיבית וכעבור תקופה היא מבצעת מהלך שאין לו הצדקה כלכלית, ואז יש צורך לחתוך.

כמובן, ישנם מקרים שהחברה הופכת לפורצת דרך. כך היה עם טבע +2.75% טבע 2,240 +2.75% טבע בסיס:2,180 פתיחה:2,270 גבוה:2,279 נמוך:2,230 תמורה:11,034,007 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בשנות ה-70-80. אך היום טבע הינה מניה של חברה בשלה בשוק תחרותי, וכנראה לא תחזור על ביצועי עבר באותן העוצמות. לצערי, אנו נכשלים לפעמים בהבנה מתי חברה מימשה את הפוטנציאל העודף שלה ביחס לשוק או שוגים בניתוח שהחברה לעולם לא תממש את הפוטנציאל (כפי שמסתמן במקרה של וואיטסטון 0% וואיטסטון 696.2 0% וואיטסטון בסיס:696.2 פתיחה:696.2 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ).

לפיכך, ננצל את חג אהבה הנוצרי (וולנטיינ'ס דיי) ונגיד תודה לכל המניות שליוו אותנו בחיים. אלו שהצלחנו איתן ואלו שלא. שנבין כי ההחלטות שלנו הן לא תמיד רציונאליות, לכן כדאי לבצע בדיקה אובייקטיבית וקשוחה עם התיק שלנו אחת לרבעון.

*הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כ" כ נכון, רשום מאוד יפה!
  שרית 15/02/2012 03:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהחלט מעלה חיוך, למרות הסוף הטרגי....
  סגור
 • 2.
  כתוב יפה
  אלישע 14/02/2012 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פתאום שוק ההון נראה רומנטי מאוד וזו באמת ההזדמנות להודות למניות שהשקעתי בהן
  סגור
 • 1.
  רעיון יפה
  מנחם 14/02/2012 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רץ להתגרש
  סגור