הבנק המרכזי באירופה צפוי להמשיך את תוכנית הרכישות עד סוף 2018

לאחר מסיבת העיתונאים של מריו דראגי, מגיע "בלון ניסוי" בדמות הדלפה לבלומברג: רכישות של 10 מיליארד בחודש, וסיום של הרכישות בסוף השנה
|
הבנק המרכזי באירופה צפוי להמשיך את תוכנית הרכישות עד סוף 2018
מספר שעות בלבד לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי באירופה על הריבית לחודשים הקרובים, וכי תוכנית הרכישות בהיקף של 30 מיליארד אירו תימשך עד חודש ספטמבר "ויותר במידת הצורך", מגיע הערב "בלון ניסוי" בדמות הדלפה לרשת החדשות בלומברג. ע"פ הדיווח, דו"ח מסווג של הבנק המרכזי חושף  כי הבנק  שואף להמשיך את תוכנית הרכישות עד סוף 2018, כאשר היקף הרכישות בין ספטמבר לדצמבר יעמוד על 10 מיליארד אירו בחודש. מטבע האירו מחריף את הירידות בתגובה מול הדולר ונסחר ברמה של 1.23 מול הדולר.
הסיבה להמשך הזרמת כסף במהלך החודשים האחרונים של השנה היא הרצון של מקבלי ההחלטות בבנק לבצע סיום איטי לתוכנית הרכישות, נטען במסמך. "יש הסכמה מלאה שההקלה הכמותית צפוי להיעצר עד סוף שנת 2018.

נזכיר כי תוכנית הרכישות עברה מספר שלבים בשנים האחרונות: היקף הרכישות ירד בדצמבר 2016 מרמה של 80 מיליארד דולר ל-60 מיליארד דולר, ושוב ירד בדצמבר האחרון לרמה של 30 מיליארד דולר.

כפי שציינו בעבר באתר, הבעיה העיקרית של הבנק היא  שכמות האג"חים הזמינה לבנק אוזלת. תוכנית הרכישות של הבנק פועלת על פי שיטת "מפתח הון", כלומר, הבנק רוכש נכסים של מדינות בהתאם לגודלה של הכלכלה, ולפיכך, לגרמניה יש את החלק הגדול ביותר ברכישות של הבנק. כמו כן, ע"פ חוקי הבנק, חל איסור לעלות על קנייה מעל 33% במדינה ספציפית מכלל האג"ח בשוק.  הורדת קצב הרכישות נתנה לבנק את האפשרות  להאריך את משך התוכנית עד להגעה ליעד המקסימלי, ונראה כי בסוף 2018 הבנק יגיע למכסה בכלל המדינות באיחוד.

על מנת לאפשר המשך תוכנית הרכישות, על הבנק לקבל הסכמה של כלל המדינות באירופה, וזה נראה משימה בלתי אפשרית לנוכח הנתונים הכלכליים החזקים במיוחד בגרמניה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות